Αν ο Edgar Allan Poe ήξερε από μπάλα...(;)

Post Reply
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1ο


Ο Β.Τσάβαλος πηγαινοερχόταν στο γραφείο του μες του νύχτα.Μέρες είχε να γυρίσει νωρίς στο σπίτι του και η γυναίκα του,παρά τα καθημερινά της ψώνια και τις περιποιήσεις που δεχόταν,το είχε προσέξει και γκρίνιαζε τηλεφωνικώς όποτε τον κατάφερνε να το σηκώσει,μετά από δεκάδες κλήσεις.Το πρόβλημα δεν ήταν με τις επιχειρήσεις της οικογένειας.Αυτές παρά την κρίση κατάφερναν να είναι επικερδείς,ειδικά μετά από εκείνες τις απολύσεις και τις μειώσεις των μισθών του προσωπικού.Η ομάδα όμως ήταν σε άθλια κατάσταση.Όλα τα μεγάλα της αστέρια είχαν αποχωρίσει,τα οικονομικά της ήταν σε άθλια κατάσταση εξαιτίας λανθασμένων επιλογών παλαιότερων διοικήσεων και ο τελευταίος προπονητής είχε φύγει κακήν κακώς μετά τα απειλητικά τηλεφωνήματα που είχε δεχθεί.Ακόμα προπονητή δεν είχε βρει, -ποιος να αναλάμβανε υπό αυτές τις συνθήκες;- τα χρέη της ομάδας έτρεχαν και τον έπνιγαν όλο και πιο πολύ η προετοιμασία της ομάδας στην εξωτική Δραπετσώνα είχε μόλις αρχίσει.

Τότε ήταν που ο πρωταγωνιστής μας,αυτός ο τιποτένιος και τρισάθλιος ταχυδακτυλουργός,έβγαινε από τη φυλακή του Post Arthur στην Αυστραλία.
Spoiler: show
Image
Είχε άδικα καταδικαστεί πριν 17 χρόνια για κλοπή 3 εκατομμυρίων λιρών.Ποτέ δεν αποδείχθηκε η κατηγορία,αλλά ήταν γνωστός για το απίστευτο ταλέντο του να σουφρώνει διάφορα πανάκριβα αντικείμενα από το κοινό των bars που εμφανιζόταν,στο περίφημο ''Houdini's Magical Acts'',μια παράσταση με διάφορα κόλπα και ''μαγικά'',τα οποία βέβαια αποσκοπούσαν στην ''ελάφρυνση'' των πελατών του από τα χρυσαφικά τους!
Spoiler: show
Image
Επρόκειτο για τον εγγονό του μεγάλου Harry Houdini,του σπουδαίου εκείνου μάγου που είχε αφήσει εποχή στις αρχές του 20ου αιώνα.Εκείνος βέβαια,το μόνο που έκανε με το ταλέντο του ήταν να εξαπατά οικονομικώς τους πελάτες του,να οργανώνει κομπίνες,με πιο πετυχημένες εκείνες κατά τις οποίες παρίστανε πως είναι κάποιος άλλος.Έτσι λοιπόν,μετά από μερικές μέρες προσαρμογής,αγόρασε με χρήματα από την περιουσία του παππού του ένα laptop και άρχισε να ψάχνει για δουλειά,μήπως και βρει τρόπο να θέσει σε εφαρμογή το διαβολικό σχέδιό του...

Συνεχίζεται...
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
mike the knight
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2297
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:33 pm
Football Manager της ομάδας: Toronto FC
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos B.C ΜΠΑΡΤΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ωχ παρανοια μυριζομαι και μου αρεσει :D
ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ - ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Στανταρ λιεγης αναλυση
viewtopic.php?f=376&t=40418
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή ειμαι λάτρης του Πόε θα σε παρακολουθώ!Καλή αρχή!
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη!
Ενδιαφερον σεναριο.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
mike the knight wrote:ωχ παρανοια μυριζομαι και μου αρεσει :D

Θα έχει μπόλικη παράνοια και ανατροπές,με φόντο μια Gothic αισθητική στη σημερινή Αθήνα.Thank you! :-)
spyrus7 wrote:Επειδή ειμαι λάτρης του Πόε θα σε παρακολουθώ!Καλή αρχή!
Θα προσπαθήσω όσο γίνεται να γράψω στο ύφος αυτού του τεράστιου λογοτέχνη,δύσκολο,αλλά ενδιαφέρον!Σ'ευχαριστώ για το follow!
vorxis wrote:Καλη αρχη!
Ενδιαφερον σεναριο.
Thank you!Ελπίζω να γίνει πιο ενδιαφέρον στη συνέχεια.
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2ο

Για μέρες ο Houdini βρισκόταν κλεισμένος στη διώροφη -νεο-κλασική του κατοικία στο Κολωνάκι,όπου ανάμεσα στην πολυκαιρισμένη σκόνη και τις αράχνες έψαχνε για μια δουλειά που θα του πρόσφερε αυτά που χρειαζόταν για να πετύχει την εκδίκησή του και παράλληλα να ξεφύγει από τον εφιάλτη των αναμνήσεων που τον στοίχειωναν για 17 χρόνια στο υγρό κελί του στην Αυστραλία.Ήθελε κυρίως δύο πράγματα,να αποκτήσει μια σχετική οικονομική άνεση και παράλληλα πρόσβαση στον κόσμο της υψηλής κοινωνίας όπου δραστηριοποιούνταν οι στόχοι του.Όλοι ήταν πλούσιοι εφοπλιστές,παράγοντες ομάδων,οι οποίοι είχαν κλέψει τα 3 εκατομμύρια και ύστερα κατηγόρησαν τον αθώο -τότε και μόνο τότε- Houdini.

Επρόκειτο για μια εμπορική/στοιχηματική απάτη,η οποία διαπράχθηκε από τους 3 μεγαλοπαράγοντες στο Southport,εκεί που τότε έκανε τα shows του ο Houdini...

Μαρ:Έχεις σίγουρα συνεννοηθεί με τον πρόεδρο της Southport;θα το στήσει το ματσάκι όπως είπαμε;Αν ναι,θα του σπρώξω κάτω απ'το τραπέζι 2 καράβια του πατέρα μου,για την εξυπηρέτηση που μας έκανε...
Μπ:Ναι ρε συ Βαγγέλα,είπαμε 3-0 ημίχρονο,4-5 τελικό.Θα βγάλουμε 1 μύριο ο καθένας κι έτσι θα μπορέσουμε να ξεκινήσουμε τη ''δραστηριοποίησή'' μας στο Ελληνικό ποδόσφαιρο... :twisted:
Μαρ:Δεν είπαμε ρε βλακέντιε να μη λες ονόματα;Και οι τοίχοι έχουν αυτιά εδώ πέρα.
Μελ:Αφήστε τα αυτά και πείτε μου,αυτόν τον βρομιάρη τον μάγο,βρήκαμε τρόπο να τον τυλίξουμε;
Μαρ:Ασφαλώς Τιγρούλη.Έστειλα δύο δικούς μου στο μαγαζί που βγαίνει,να πάρουν κρυφά τα αποτυπώματά του.Θα μαγειρέψουμε με τρόπο τα έγγραφα και θα τα αφήσουμε να διαρρεύσουν.Σιγά μη βρει τρόπο να αποδείξει την αλήθεια αυτός ο φτωχομπινές.Έχει ήδη λερωμένο το μητρώο του.


Έτσι κι έγινε.Το ματς της Southport έληξε 4-5,ο πρόεδρός της πήρε τα δύο -ελαττωματικά τελικά- καραβάκια και οι 3 τότε γόνοι πλούσιων οικογενειών,έγιναν ζάπλουτοι επιχειρηματίες οι οποίοι μερικά χρόνια αργότερα έθεσαν σε εφαρμογή το σχέδιό τους,για τον απόλυτο έλεγχο του Ελληνικού ποδοσφαίρου.Όλα αυτά τα χρόνια ο Houdini σάπιζε στην υγρασία του κελιού του,γνωρίζοντας ότι καταδικάστηκε για ένα έγκλημα που δεν έκανε και πως και τα τρία τομάρια περνούσαν ζωή και κότα στην Ελλάδα.

Μετά από αρκετές ανεπιτυχείς συνεντεύξεις σε ναυτιλιακές και στοιχηματικές εταιρίες,βρέθηκε μια θέση,που σίγουρα θα μπορούσε να πάρει.
Spoiler: show
Image
Συνεχίζεται...
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
geovrettos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 575
Joined: Sat Oct 06, 2007 3:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε να έχεις
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη ομαδα ο νιώνιος!κανε τα μαγικα σου
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην μου πεις θα ανεβάζεις ss στα ελληνικά; Αν ναι έχασες αναγνώστη :D :D
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

geovrettos wrote:Καλή αρχή φίλε να έχεις
Σ'ευχαριστώ πολύ,παρακολουθώ εδώ και καιρό την ιστορία σου!
spyrus7 wrote:καλη ομαδα ο νιώνιος!κανε τα μαγικα σου
Πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα.Επειδή παίζω με το τελευταίο update δεν έχω κανέναν από τους καλούς παίκτες της ομάδας,2-3 έμειναν.Λεπτομέρειες στο επόμενο post που θα έρθει το μεσημεράκι.Προς το παρόν ο μάγος μας τα πάει μια χαρά με όλους τους στόχους του! :twisted: (:
JasonZante wrote:Μην μου πεις θα ανεβάζεις ss στα ελληνικά; Αν ναι έχασες αναγνώστη :D :D
Αλήθεια;! :D Sorry,ξέρω ότι ξενίζει σε αρκετούς,αλλά το συνήθισα τώρα.Ελπίζω να μη σε διώξαμε από το μαγαζί γι'αυτό το λόγο! (:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3ο

Ας επιστρέψουμε λιγάκι στον πρωταγωνιστή μας.Μόλις είδε την αγγελία του Τσάβαλου για τη θέση του προπονητή στον Πανιώνιο,ούτε που το σκέφτηκε.Στο παρελθόν,η καθημερινότητά του αποτελούνταν από πλαστά έγγραφα,πλαστές ταυτότητες και ευφάνταστες μεταμφιέσεις.Έτσι και τώρα,σουλούπωσε τα μαλλιά του,φόρεσε ένα από τα παλιά κουστούμια του παππού του και πήρε μια από τις πλαστές ταυτότητες που χρησιμοποιούσε παλιά,με τις οποίες εξαπατούσε αφελείς επιχειρηματίες και εξαφάνιζε το περιεχόμενο των λογαριασμών τους.

Η συνέντευξη ήταν μια κλασική περίπτωση,κατά την οποία και οι 2 διαπραγματευτές ήταν εξίσου απελπισμένοι.Ο Τσάβαλος ήθελε όσο πιο γρήγορα μπορούσε να βρει φθηνό προπονητή και ο Houdini ήθελε δουλειά στα ποδοσφαιρικά δρώμενα όσο το δυνατόν γρηγορότερα.Οπότε η συζήτηση ολοκληρώθηκε σε μισή ώρα,ο Τσάβαλος μέσα στη βιασύνη του δεν ασχολήθηκε όσο έπρεπε με τα πλαστά προπονητικά πιστοποιητικά του Houdini κι έτσι η συμφωνία υπογράφηκε.Συμβόλαιο διάρκειας 1 έτους με τις minimum απολαβές.

Ο Houdini ήξερε πως έχει μόνο 12 μήνες καιρό για να πάρει την εκδίκησή του.Αποκλείεται να τον κρατούσαν παραπάνω στον Πανιώνιο.Από προπονητική ήξερε όσο ξέρει ο μέσος Έλληνας που κράζει από τον καναπέ του τον Τοροσίδη επειδή μετά από 120 λεπτά παιχνιδιού δε μπορεί να βγάλει σωστή σέντρα.Ο στόχος του λοιπόν ήταν να βλάψει τους Μαριδάκη,Μελισσουλίδη και Μπρέο,όσο πιο βασανιστικά μπορούσε.Θα τους έβγαζε και ο ίδιος από τη μέση αν του παρουσιαζόταν η ευκαιρία.

Η ομάδα που παρέλαβε πάντως δύσκολα θα απέφευγε τον υποβιβασμό.Τα αστέρια της ομάδας ήταν πλέον ο Μητρόπουλος,ο Lasnik και ο Καμπάνταης.Βέβαια υπήρχε μια ελπιδοφόρα φουρνιά νέων παικτών,αλλά αυτοί δεν απασχολούσαν τον Houdini.Ήξερε ότι η δουλειά αυτή δε θα κρατούσε τόσο πολύ,ώστε να δει αυτά τα νέα παιδιά να εξελίσσονται.

Η ομάδα λοιπόν χρειαζόταν οπωσδήποτε ενίσχυση στο τέρμα,στο αριστερό άκρο της άμυνας και σε 2 θέσεις του κέντρου. (MC και πασπαρτού στις θέσεις AML-AMR)
Οι κινήσεις που έγιναν,ήταν οι εξής (παρουσιάζονται και οι μεταγραφές Ιανουαρίου,καθώς δεν κράτησα screenshots από την τότε εντεκάδα -toixosmesh )

Οι μεταγραφές:
Spoiler: show
Image
Η συνήθης εντεκάδα:
Spoiler: show
Image
Όπως βλέπετε,τα πράγματα είναι δύσκολα και για την παραμονή στην κατηγορία,αλλά και για να χτυπήσουμε τον Μαριδάκη αγωνιστικά.Οι άλλοι 2 βρίσκονται στη Β' Εθνική,οπότε ο Houdini θα πρέπει να βρει άλλου τύπου ευκαιρίες για να τους πλησιάσει.

Τα πρώτα φιλικά είχαν καθαρά αναγνωριστικό χαρακτήρα,είδα 2-3 πράγματα που πρέπει να αλλάξουν,αλλά ήμουν από την αρχή σίγουρος πως η ομάδα θα έχει μεγάλα σκαμπανεβάσματα.
Spoiler: show
Image
Συνεχίζεται...
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλες οι μεταγραφες αλλα πιστευω οτι πρεπει να παρεις και εναν στην θεση του καμπανταη
mike the knight
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2297
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:33 pm
Football Manager της ομάδας: Toronto FC
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos B.C ΜΠΑΡΤΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

αληθεια ποιος ειναι η αλλαγη του Λεωνιδα? :D
ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ - ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Στανταρ λιεγης αναλυση
viewtopic.php?f=376&t=40418
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά ευχαριστώ για τη συμμετοχή.Ο Γιάννου άλλαζε τον Καμπάνταη,δεν ξέρω γιατί τον βγάζει κεντρικό.Ο Mutombo έπαιζε στο κέντρο,ή ο Lasnik,ο οποίος έμαθε να παίζει και AML και MC.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
AchilleasP
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3145
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Being awesome
Location: Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίες οι μεταγραφές, στηρίζουμε Houdini ;)
Faith is all we need
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

AchilleasP wrote:Ωραίες οι μεταγραφές, στηρίζουμε Houdini ;)
Thank you!Τα πράγματα θα γίνουν πιο ενδιαφέροντα στα επόμενα posts και αναφορικά με το αγωνιστικό κομμάτι,αλλά και ως προς την ιστορία!! :twisted: :twisted:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Post Reply

Return to “Ελλάδα”