Τρεις Επιθετικοί

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
faith_no_more
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Jan 30, 2014 3:30 pm
Football Manager της ομάδας: Deportivo La Coruna
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαίρετε κόσμε του fm!

Σκεφτόμουν την δημιουργία μια τακτικής με 3 κλασικούς επιθετικούς, ένα 4-3-3 με τους κάτωθι ρόλους:

Τερματοφύλακας
2 Ολοκληρωμένα μπακ χαφ δεξιά-αριστερά (επίθεση)
2 Κεντρικοί Αμυντικοί (άμυνα)
3 Κεντρικοί Μέσοι (2 box to box και ένας προωθημένος οργανωτής) (όλοι υποστήριξη)
3 Επιθετικοί (2 επιθετικοί με βάθος και ένας επιθετικός στόχος) (υποστήριξη οι ΕμΒ, επίθεση ο ΕΣ -diatakste )

Ποια διανομή των ρόλων στην συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσε να αποδώσει ; πχ ένας επιθετικός στόχος όπου να κρατάει την μπάλα και στην ουσία να πασάρει στους δύο άλλους επιθετικούς (με βάθος) που θα βρίσκουν κενούς χώρους. Μήπως πρέπει οι δύο επιθετικοί δίπλα στον επιθετικό στόχο πρέπει να έχουν ρόλο κυνηγού; -mperdema

Αυτά τα ολίγα ...
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλυτερα μην τη σκεπτεσαι καθολου
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχουν οι προτάσεις του fm: ένας προωθημένος και δύο υποστηρικτικά με βάθος ή 2 προωθημένοι και ένας υποστηρικτικά.
Αν βάλεις επιθετικό-στόχο με επιθετικά καθήκοντα και 2 κυνηγούς θα έχουν όλοι επιθετικά καθήκοντα άρα είναι ένα πολύ επιθετικό σύστημα και ρισκάρεις...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εδω οι περισσοτερες ομαδες παιζουν τωρα με 1/2 επιθετικο.....
faith_no_more
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Jan 30, 2014 3:30 pm
Football Manager της ομάδας: Deportivo La Coruna
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθειά σας!!

2 κυνηγοί και επιθετικός στόχος είναι μεγάλο ρίσκο όντως, θέλω ο επιθετικός στόχος να δέχεται την μπάλα από τους κεντρικούς και από εκεί να έχει την πρώτη επιλογή την πάσα στους διπλανούς του φορ που θα ξεχύνονται μπροστά -kavala ...
Το γεγονός ότι οι περισσότερες τακτικές έχουν μόνο έναν επιθετικό (ή μισό επίσης :roll: ) στην περιοχή και δύο εσωτερικούς επιθετικούς με κάνει να θέλω να πειραματιστώ σε μια τακτική που θα είναι φουλ επιθετική αλλά να κρατιέται καλά και αμυντικά. Ένα 4-3-3 με τρεις επιθετικούς και όχι 4-5-1 που μοιάζουν οι περισσότερες τακτικές... Είμαι με την Λα Κορούνια το 2020 και έχω ξεκινήσει αυτή την τακτική, ανυπομονώ να βρω χρόνο να δω πως θα πάει και αν πετύχει να καταφέρω να την ανεβάσω επίσης... Μια άλλη διάταξη δηλαδή και όχι τα ίδια και τα ίδια...
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον ο μεσαίος target man (sup) και οι άλλοι επιθετικοί με βάθος (attack)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο Βέλγιο που παίζω με τον επιθετικό TM(s) και τα εξτρέμ IF(a) , ο επιθετικός κάνει αυτό που ζητάς. Βγαίνει , παίρνει μπάλα και την σπάει στα εξτρέμ που συγκλίνουν. Βέβαια δεν ξέρω αν θα αποδόσει με 3 ST.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Παίζω από το 2009 περίπου με 4-3-3 και στην τριάδα των επιθετικών παίζω με τον κεντρικό είτε επιθετικό με βάθος(sup) είτε προωθημένο επιθετικό και τους 2 άλλους επιθετικούς είτε προωθημένους είτε κυνηγούς..!

Αν παίζω με τον κεντρικό επιθετικό σε ρόλο προωθημένου, οι άλλοι 2 είναι κυνηγοί.. Αν παίζω με τον κεντρικό DLF τότε οι άλλοι δυό είναι είτε προωθημένοι είτε κυνηγοί, ανάλογα με τα χαρακτηριστικά που έχουν..!
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”