Η απίθανη ιστορία του Luca Fortunato.

Post Reply
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

:!:

Off Topic:
Γενικά φέτος δεν έχω απολαύσει όσο θα ήθελα το FM. Λίγο η σχολή, λίγο η πτυχιακή, λίγο άλλα τρεξίματα δεν μου επέτρεψαν να καώ όσο θα ήθελα. :P Η προηγούμενη ιστορία που είχα έμεινε πίσω και λόγω έλλειψης έμπνευσης και γιατί ήθελα κάτι δυνατό να ετοιμάσω στο μυαλό μου και έπειτα να του δώσω ''fmgreece-ική υπόσταση''. Μια ας πούμε μεγάλη σχετικά ιστορία με έντονο λογοτεχνικό υπόβαθρο και πλοκή που να κρατάει πρώτα εμένα σε ενδιαφέρον και έπειτα να προκαλεί και τον αναγνώστη να την διαβάζει. Φυσικά η FM-κή δράση δεν θα λείπει, αλλά προειδοποιώ πως στόχος μου δεν είναι να πάω και να τα σαρώσω όλα με την μία. Μικρά μικρά βήματα και μπόλικο σενάριο. Τι λέτε λοιπόν, έτοιμοι; :wink:


Image



- Marco, πήγαινε να δεις μήπως χρειάζεται τίποτα ο παππούς σου.
- Μα, μπαμπά, έχω δουλειά στο δωμάτιο!
- Δεν θα το ξαναπώ!


---


- Παππού, εντάξει με το φαγητό; Χρειάζεσαι κάτι άλλο;
- Όχι παιδί μου. Καλά είμαι.
- Ωραία οπότε εγώ να πηγαίνω στο δωμάτιο που έχω και διαβάσματα..
- Μικρέ, αφού το ξέρουμε και οι 2 ότι δεν θα διαβάσεις ακόμα. Περίμενε, κάτσε λίγο εδώ μαζί μου.
(Παίρνει μια καρέκλα και κάθεται.)
- Πες μου παππού.
- Ξέρω ότι δεν είμαστε και πολύ κοντά εδώ και χρόνια και συγκεκριμένα από την στιγμή που μπήκες στην εφηβεία.
- Έλα παππού τώρα..
- Μην με διακόπτεις σε παρακαλώ.. Έτσι σου έμαθαν οι γέροι σου; Ξέρω ότι χαθήκαμε μεταξύ μας, απομακρύνθηκα και απομακρύνθηκες και θέλω έστω και αργά να επανορθώσω. Θέλω έστω και αργά να μοιραστώ μαζί σου κάποια πράγματα που ούτε στον πατέρα σου τα έχω πει. Είσαι έτοιμος να ακούσεις κάτι διαφορετικό από τις ιστορίες που σου έλεγα για να σε πάρει ο ύπνος;
- Έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε βέβαια, ναι, ανυπομονώ όμως!
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για Μιλαν σε κοβω,για να δουμε !
Image
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιλαν,ξηλωμα και χτισιμο ομαδαρας βλεπω...
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ημουνα σιγουρος οτι η μαζικη αποχη του κοσμου απο την ιστορια με τον Σαουθαμπτον θα σε εφερνε στον σωστο δρομο. :D
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλως!
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή αδερφέ, καλή επιτυχία και κουράγιο :D
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Δεν μπορώ να πω ακόμα, πάντως θα δείτε ωραία πράγματα, αυτό το υπόσχομαι! It's good to be back! :D Αύριο μεσημεράκι η συνέχειαα!
Last edited by DimiZag on Sun Feb 02, 2014 3:57 am, edited 1 time in total.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Κακως ελειψες :D
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times


Off Topic:
Άργησα αρκετές ωρίτσες αλλά είμαι εδώ! Ξανά off topic λοιπόν. Η ιστορία που θα διαβάσετε σε αυτή την προσπάθεια μου θα έχει μορφή αφήγησης. Θα διαβάσουμε λοιπόν μια ιστορία ''μέσα από τα μάτια'' του Luca Fortunato, ενός συμπαθέστατου ηλικιωμένου που αποφασίζει να διηγηθεί άλλη μια ιστορία -όπως παλιά- στον μονάκριβο εγγονό του με τον οποίο για κάποιο άγνωστο -ακόμα- λόγο είχε χάσει την επικοινωνία που είχαν μεταξύ τους. Ο εγγονός Marco έχει πάθος με το ποδόσφαιρο το οποίο κληρονόμησε από τον Luca γι' αυτό και αγωνίζεται στις ακαδημίες της ομάδας που υποστήριζε ο παππούς του, εν αντιθέσει με τον πατέρα του, έναν άνθρωπο εργασιομανή με αρκετές παραξενιές με το οποίο δεν έχει και τις καλύτερες σχέσεις. Περισσότερα μέσα από την πλοκή. Φύγαμε λοιπόν!

Image




-Τι θα έλεγες λοιπόν να πάμε αρκετά χρόνια πίσω; Για την ακρίβεια πριν 16 χρόνια, όταν ακόμα ασχολιόμουν ενεργά με το ποδόσφαιρο σε μια δύσκολη περίοδο για την ομάδα μας. Δεν είχες γεννηθεί ακόμα εσύ και ο πατέρας σου μόλις είχε γνωρίσει την μητέρα σου.
-Α τόσο παλιά..
-Έχε υπομονή μικρέ..


''16 Ιανουαρίου 2014. Ξεκινά και επίσημα μια νέα εποχή για την ομάδα. Τα οικονομικά του συλλόγου δεν ήταν και τα καλύτερα ήδη από το 2011. Πουλούσαμε ότι καλύτερο είχαμε με στόχο να μειωθεί το χρέος μέχρι να φτάσουμε να στηριζόμαστε στα πόδια μας σύμφωνα με τον πρόεδρο. Έτσι λοιπόν ξεκινά μια νέα περίοδος με ηγέτη εκείνον, έναν από τους καλύτερους Ολλανδούς της γενιάς του, έναν γεννημένο νικητή και πρωταθλητή. Όπως κατάλαβες, αναφέρομαι στον...

Image

Clarence Seedorf!

Γύρισε μετά από 2 χρόνια σπίτι του όπως είχε δηλώσει τότε στον Τύπο. Πάντοτε είχε στο μάτι του αυτήν την φλόγα να πετύχει και όταν τον συνάντησα ξανά, ήξερα ότι ήρθε για να μείνει. Ήμουν δημοσιογράφος εκείνα τα χρόνια στην Gazzetta dello Sport και αν και έπρεπε να είχα αποσυρθεί πολύ πιο πριν, παρέμεινα με πολύ λιγότερα λεφτά στην θέση μου απλά και μόνο για να κάνω αυτό που αγαπώ. Να είμαι δίπλα στην ομάδα που λατρεύω από μικρό παιδί την...

A.C. MILAN
Image

Ποιος ήταν ο Ζέεντορφ; Τι άνθρωπος ήταν πραγματικά; Δεν ξέρω τι σου έχουν μάθει, αλλά κανείς δεν τον ξέρει όπως εγώ. Γεννημένος την 1η Απριλίου του 1976 στο Παραμαρίμπο του Σουρινάμ, είναι Ολλανδός διεθνής ποδοσφαιριστής ίσως ο καλύτερος της γενιάς του. Ο Ζέεντορφ είναι ο πρώτος παίκτης που έχει κερδίσει το Τσάμπιονς Λιγκ 4 φορές και με τρεις διαφορετικές ομάδες: Άγιαξ το 1995, στη Ρεάλ Μαδρίτης το 1998 και στη Μίλαν το 2003 και το 2007. Έχει μείνει στην ιστορία του ποδοσφαίρου ως ένας ποδοσφαιριστής εξαιρετικά αθλητικός και σχεδόν αλάνθαστος με την μπάλα στα πόδια. Ακόμα και όταν τα χρόνια άρχισαν να ''βαραίνουν'' τα πόδια του, εκείνος εξακολουθούσε να είναι ταχύτατος. Μεγάλο ήταν και το φιλανθρωπικό του έργο σε όλο τον κόσμο, ενώ είχε φιλικές σχέσεις και με τον Νέλσον Μαντέλα.

Kεφάλαιο Ajax
Ο Ζέεντορφ ξεκίνησε την καριέρα του ως δεξί χαφ για τον Άγιαξ κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1990. Έκανε το επαγγελματικό του ντεμπούτο με την ομάδα στις 29 Νοεμβρίου 1992 σε αγώνα με αντίπαλο την ομάδα της Γκρόνινγκεν στην ηλικία των 16 ετών και 242 ημερών, αποτελώντας έτσι τον μικρότερο σε ηλικία ποδοσφαιριστή που κάνει ντεμπούτο για τον Άγιαξ στην ιστορία του συλλόγου. Σύντομα έγινε βασικός στον ολλανδικό σύλλογο. Tο 1995 ήταν επίσης βασικό μέλος της μεγάλης πορείας του Άγιαξ που οδήγησε στην κατάκτηση του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ από την ολλανδική ομάδα.

Image

Kεφάλαιο Sampdoria
Αποτελώντας πλέον σημαντικό κομμάτι του Άγιαξ και έχοντας αποκτήσει φήμη στην υπόλοιπη Ευρώπη, ενός ταλαντούχου νεαρού μέσου, πέρασε μία σεζόν ως δανεικός στην ιταλική Σαμπντόρια, σημειώνοντας τρία τέρματα και εντυπωσιάζοντας με την απόδοσή του. Τράβηξε έτσι τα βλέμματα αρκετών μεγάλων συλλόγων της Ευρώπης.

Image

Kεφάλαιο Real Madrid
Ο Ζέεντορφ μετακινήθηκε στη Ρεάλ Μαδρίτης το 1996, όπου ήταν σχεδόν πάντα παρών στην ομάδα των Blancos για τις τρεις πρώτες σεζόν. Στην πρώτη του σεζόν βοήθησε ώστε η ομάδα να επιστρέψει στην κατάκτηση της La Liga. Στη δεύτερη σεζόν του (1997 - 1998), έπαιξε σημαντικό ρόλο για την επιτυχία της ομάδας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε νίκη στον τελικό της διοργάνωσης με 1-0 επί της Γιουβέντους. Αυτός ήταν ο δεύτερος τίτλος του Τσάμπιονς Λιγκ της καριέρας του.

Image

Kεφάλαιο Internazionale FC
Παράλο που βοήθησε την ομάδα του στον τελικό του Κόπα Ιτάλια, το 2000, η Ίντερ δεν τα κατάφερε να κατακτήσει την διοργάνωση. Ωστόσο, πρέπει να σου πω πως θυμάμαι ακόμα πολύ καλά τα δύο γκολ του ενάντια στη Γιουβέντους στην ισοπαλία με 2-2 στις 9 Μαρτίου 2002.

Image

Kεφάλαιο AC Milan
Μετά από δύο χρόνια στην Ίντερ, ο Ζέεντορφ ήρθε σε εμάς, στη Μίλαν το 2002, στα πλαίσια ανταλλαγής με τον Φραντσέσκο Κόκο. Κέρδισε το Κόπα Ιτάλια, με τη Μίλαν το 2003, ήταν η πρώτη φορά που κατακτούσε την διοργάνωση σε ηλικία εικοσιέξι χρονών. Στην ίδια εποχή, ο Ζέεντορφ κατέκτησε για τρίτη φορά το Τσάμπιονς Λιγκ, αποτελώντας με αυτό τον τρόπο τον πρώτο παίκτη που κατακτά το Τσάμπιονς Λιγκ με τρεις διαφορετικές ομάδες. Την επόμενη σεζόν (2003-2004) ο Ζέεντορφ έπαιξε μεγάλο ρόλο στην ομάδα της Μίλαν που κατέκτησε την Σέριε Α. Ήταν επίσης η τέταρτη κατάκτηση εθνικού τίτλου στην καριέρα του Ζέεντορφ, μετά από δύο ολλανδικά πρωταθλήματα με τον Άγιαξ και ένα ισπανικό στα διάρκεια της παρουσίας του στη Μαδρίτη.

Image

Ο Ζέεντορφ έπαιξε σημαντικό ρόλο όταν η Μίλαν έφτασε στο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, για μια ακόμη φορά, το 2005. Ξεκίνησε βασικός στον τελικό της Κωνσταντινούπολης με αντίπαλο της Λίβερπουλ, στη διάρκεια του οποίου ενώ η Μίλαν πήρε προβάδισμα στο σκορ με 3-0 στο ημίχρονο, η Λίβερπουλ πραγματοποίησε αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στην ισοφάριση σε 3-3, στην κανονική διάρκεια του αγώνα, και στη νίκη-συνώνυμο της κατάκτησης του Τσάμπιονς Λιγκ στη διαδικασία των πέναλτι. Μετά το σκάνδαλο στημένων παιχνιδιών Calciopoli που αμαύρωσε την Σέριε Α αλλά και γενικότερα το ιταλικό ποδόσφαιρο και ενώ η Μίλαν είχε αποδυναμωθεί, κατάφερε να αγωνιστεί κανονικά στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, κρατώντας παράλληλα τους περισσότερους ποδοσφαιριστές της, αρκετοί εκ των οποίων παραμένουν στην ομάδα και στα χρόνια που ακολούθησαν. Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ της Αθήνας, με αντίπαλο και πάλι την Λίβερπουλ, η Μίλαν κέρδισε με 2-1 με τον Ζέεντορφ να προσθέτει στη συλλογή του το τέταρτο του τίτλο στο UEFA Τσάμπιονς Λιγκ. Την ίδια χρονιά, ο Ζέεντορφ αποτέλεσε βασικότατο μέλος των Ροσονέρι που κατέκτησαν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Συλλόγων της ΦΙΦΑ, αποτελώντας έτσι τον πρώτο Ευρωπαίο παίκτη που θα κατακτήσει αυτό τον τίτλο με τρεις διαφορετικές ομάδες (Άγιαξ το 1995 και η Ρεάλ Μαδρίτης το 1998). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κατακτήσει την Ασημένια Μπάλα. Στο τέλος της σεζόν 2006-07, ο Ζέεντορφ ψηφίστηκε ως ο καλύτερος μέσος του Τσάμπιονς Λιγκ. Στις 4 Δεκεμβρίου έπαιξε το εκατοστό του παιχνίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο την Σέλτικ.

Image

Στη Μίλαν, ο Ζέεντορφ έχει πλέον εξαιρετική συνεργασία στη μεσαία γραμμή με τους Τζενάρο Γκατούζο και Αντρέα Πίρλο, τριάδα που παρέμενε αναλλοίωτη από τη σεζόν 2002-03. Αυτό το τρίο της μεσαίας γραμμής των Μιλανέζων εξακολουθούσε να χρησιμοποιείται στην αρχική ενδεκάδα μέχρι την σεζόν 2011-2012 (όταν και ο Πίρλο αποχώρησε από τους Rossoneri το καλοκαίρι του 2011 με προορισμό την μισητή αντίπαλο Γιουβέντους). Υπό την καθοδήγηση του προπονητή Κάρλο Αντσελότι, ο ρόλος τους ήταν να υποστηρίξει τον επιθετικό μέσο, είτε επρόκειτο για τον Ριβάλντο, τον Ρούι Κόστα, τον Κακά ή τον Ροναλντίνιο.
Ο Ζέεντορφ έγινε ο ξένος με τις περισσότερες εμφανίσεις με την Μίλαν μετά από έναν αγώνα απέναντι στην πρώην ομάδα του στην Ιταλία, τη Σαμπντόρια, στην διάρκεια του οποίου πέτυχε τέρμα. Με 395 εμφανίσεις, πέρασε τον Νιλς Λίντχολμ που ήταν και ο κάτοχος αυτού του ιστορικού ρεκόρ. Κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Σαμπντόρια, έγινε επίσης ο ένατος κορυφαίος ξένος σκόρερ στην ιστορία της Μίλαν, με 58 γκολ.

Image

Στις 29 Μαρτίου 2010, ο Ζέεντορφ έγινε στόχος ρατσιστικών συνθημάτων από τους οπαδούς της Λάτσιο (γνωστούς για την ακροδεξιά ιδεολογία τους) στη διαρκεια ισοπαλίας με 1-1, με αποτέλεσμα να επιβληθεί στον σύλλογο της Αιώνιας Πόλης πρόστιμο ύψους 15.000 ευρώ από την Ιταλική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία. Αυτό οδήγησε την Ένωση Ποδοσφαιριστών της Ιταλίας να απαιτήσει τον "εξοστρακισμό" του ρατσισμού από τα γήπεδα της Σέριε Α. Κατάκτησε το δεύτερό του πρωτάθλημα με τη Μίλαν τη σεζόν 2010-11, όπου για άλλη μια φορά έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Σημείωσε τέσσερα γκολ σε τριάντα έξι εμφανίσεις στη σεζόν 2010-11, εντυπωσιακός αριθμός για έναν μέσο ηλικίας τριανταπέντε χρονών.

Image
Ο Ζέεντορφ προσέθεσε ακόμη έναν τίτλο στην τροπαιοθήκη του στον πρώτο επίσημο αγώνα για την σεζόν 2011-12, όπου αγωνίστηκε για ολόκληρο 90λεπτο σε μια νίκη 2-1 με επιστροφή στο σκορ με αντίπαλο την Ίντερ στον τελικό του Ιταλικού Σούπερ Καπ. Επίσης, πέτυχε το νικητήριο γκολ της πρώτης νίκης της Μίλαν για την σεζόν 2011-12 της Σέριε Α.
Ο Ζέεντορφ κατετάγη 7ος ανάμεσα στους 20 καλύτερους παίκτες του Τσάμπιονς Λιγκ, από την ημερομηνία ίδρυσής του πριν από 20 χρόνια. Αν και πολλοί λένε ότι θα έπρεπε να είχε καταταχθεί πολύ υψηλότερα σε αυτή την λίστα, καθώς αποτελεί τον παίκτη με τους περισσότερους τίτλους στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Kεφάλαιο Botafogo
Μετά από μια δεκαετία στην Μίλαν (2002-2003 έως 2011-2012), αποφασίστηκε να μην συνεχίσει, λόγω και της ανανέωσης στον Μέσο Όρο ηλικίας που έκανε προσπάθεια να μειώσει ο σύλλογος. Ο Ζέεντορφ από το καλοκαίρι του 2012, αγωνίζεται στην βραζιλιάνικη Μποταφόγκο για να κρεμάσει τα παπούτσια του και τα δώσει τέλος σε μια ένδοξη καριέρα στις 14 Ιανουαρίου 2014. Δύο μέρες μετά, όπως σου είπα και πριν, ανέλαβε τα ηνία της ομάδας μας.

Image


Πολλές ήταν και οι προσωπικές του διακρίσεις, όμως για την ώρα θεώρησα καλό να ξέρεις τα βασικότερα επιτεύγματά του. Και τώρα που σου είπα για το ποδοσφαιρικό παρελθόν του Seedorf μικρέ μου Marco, ετοιμάσου να ακούσεις ποδοσφαιρικές ιστορίες που δεν θα φανταζόσουν ποτέ...''

User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραιο το ξεκινημα της ιστοριας σου.
Μη ξενερωνεις που δε γραφει πολυ ο κοσμος με τις επιτυχιες θα κερδισεις και το κοινο.
Συνεχισε την καλη δουλεια!! :wink:
Image
User avatar
tolis_kar
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 432
Joined: Mon Oct 03, 2011 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Brescia Calcio
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Man. United, Valencia
Location: Ξάνθη, Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίο το concept, πολύ ενδιαφέρον!! Καλή συνέχεια!!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια! Αυριο το βραδακι το πολυ η συνεχεια γιατι τρεχουμε με την πτυχιακη σαν τον Βεγγο! :P
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναφέρεις μισητή αντίπαλο την Γιούβε, και το ιντεράκι απλά αντίπαλο; Ναι, το αντίπαλο δέος είναι η Γιουβέντους για την Μίλαν και το αντίθετο,γιατί μιλάμε για τις 2 μεγαλύτερες ομάδες στην Ιταλία με διαφορά, αλλά πιστεύω η συμπολίτισσα ιντερούλα είναι η μισητή αντίπαλος!

Καλή συνέχεια..!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times


Off Topic:
Νταφφυ, επρεπε να δωσω μια ''περιεργη'' οπαδικη διασταση στον παππου. Καλη ωρα σαν την αντιστοιχη υποβαθμιση των δικων μας αντιπαλων εδω στην Ελλαδα. Εννοειται η μισητη αντιπαλος ειναι η Ιντερ για καθε Μιλανεζο. :wink:


Image



Πριν ξεκινήσω να σου εξιστορώ όλα όσα συνέβησαν εκείνα τα χρόνια θέλω να δεις αυτήν εδώ την φωτογραφία μικρέ μου Marco. Τα χρόνια έχουν περάσει και αυτό αποτυπώνεται πάνω στο χαρτί της φωτογραφίας, αλλά φρόντισα να την διατηρήσω όσο το δυνατόν περισσότερο σε καλή κατάσταση για μια στιγμή σαν αυτή τώρα που βρίσκεσαι εδώ μαζί μου.

Image

Εκείνη την μέρα μόλις είχε φτάσει στο Milanello για να γνωρίσει τους παίκτες και να τους προπονήσει για πρώτη φορά. Δες πόσο ειλικρινές είναι το χαμόγελο του. Ήθελε πραγματικά να γυρίσει και αυτό δεν κρύβεται! Φυσικά και γνώριζε πολύ καλά πόσο δύσκολο ήταν το έργο που του είχε ανατεθεί, αλλά δεν τρόμαζε από το μέγεθος τς πρόκλησης. Σήκωσε αμέσως τα μανίκια και έπιασε δουλειά!


Image

Image

Image

Πέρασαν γρήγορα οι μήνες από όταν ανέλαβε την Milan και η ομάδα είχε πλέον αφομοιώσει την φιλοσοφία του. Καταφέραμε να βγούμε 3οι με πολύ κόπο και τύχη πίσω από Juventus και Roma και αυτό γιατί η Napoli και η Fiorentina αν και καλύτερες στον πρώτο γύρο από εμάς ήταν ανίκανες να παραμείνουν σταθερές σε απόδοση. Έτσι λοιπόν βγήκαμε στο Champions League και αυτό σήμαινε πως τα λάθη του παρελθόντος επί εποχής Allegri έπρεπε να μείνουν πίσω. Το καλοκαίρι που ήρθε μετά ήταν δεδομένο πως θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Image

Image

Ο Clarence διέθετε εξαιρετικές γνωριμίες σε όλο τον κόσμο, οπότε ήταν πολύ εύκολο για εκείνον να κλείσει πολύ δυνατά φιλικά. Άλλωστε, από μόνος του αποτελούσε εξαιρετική διαφήμιση για το club. Αρκετά καλή παρουσία από τους παίχτες και κυρίως από τους πιτσιρικάδες στα φιλικά. Αξιομνημόνευτη σε εκείνη την προετοιμασία στην Ολλανδία, ήταν η συνολική παρουσία του Andrea Petagna ο οποίος σκόραρε 5 φορές!

Image

Μεταγραφές με 8 εκατομμύρια δεν μπορούν να γίνουν πολλές, οπότε και ο ίδιος ο allenatore μας έπρεπε να περιοριστεί στις απολύτως αναγκαίες και εκεί που πονούσε η ομάδα κυρίως. Ήρθαν λοιπόν δύο εξαιρετικά ταλέντα, ο Eder Alvarez Balanta και ο Nicola Murru, ένας 20χρονος σέντερ μπακ και ένας 18χρονος αριστερός μπακ αντίστοιχα. Παράλληλα, έδωσε πολύ μεγάλη βαρύτητα και στα παιδιά από την ακαδημία. Φιλοδοξία του όπως δήλωνε σε εμάς τους δημοσιογράφους ήταν η Milan να φτάσει μια μέρα να παίζει στον τελικό του Champions League με 8 Ιταλούς ή έστω γηγενείς, όπως το 1994 στον τελικό του ΟΑΚΑ στην Αθήνα, κόντρα στην Barcelona. Θα αναρωτιέσαι αν το πέτυχε φυσικά. Υπομονή, και θα μάθεις.

Image

Η τακτική που είχε ήδη αποφασίσει από την περασμένη χρονιά και του βγήκε και με το παραπάνω, ήταν ένα άκρως επιθετικό 4-2-3-1. Μια άμυνα που στο κέντρο κατάπινε σίδερα, με πλάγια μπακ απρόβλεπτα οποιαδήποτε στιγμή για επέλαση και σέντρες ακριβείας. Στο κέντρο υπήρχαν πάντα 2 χαφ που έπρεπε να αλληλοσυμπληρώνονται για να κόβουν το παιχνίδι του αντιπάλου πριν προλάβει να αναπτυχθεί και να κρατούν μπάλα και δημιουργούν όποτε είναι απαραίτητο. Μπροστά τους ένας επιθετικός μέσος που θα βοηθά και αυτός ανασταλτικά, αλλά με κύριο σκοπό να διαβάζει την κάθε φάση και να δημιουργεί φάσεις από το πουθενά, καθώς και να έχει την τελική πάσα για χάρη του σέντερ φορ που θα παίζει μπροστά του. Στα άκρα δεσπόζουν ταχύτατα εξτρέμ που οφείλουν να δημιουργούν και να εκτελούν κάθε λεπτό. Τέλος, ο σέντερ φορ μπροστά οφείλει να αξιοποιεί το φονικό του ένστικτο και να σκοράρει κατά βούληση, ειδικά όταν η μπάλα ''καίει''.

Image
Image

Το roster εκείνο το καλοκαίρι κατέληξε να αποτελείται από 28 ποδοσφαιριστές, εκ των οποίων οι 14 ήταν Ιταλοί. Από τους Ιταλούς ειδικά ο Clarence περίμενε πάρα πολλά. Ήταν και το προσωπικό του στοίχημα πρέπει να σου πω. Να βοηθήσει την Εθνική Ιταλίας, στηρίζοντας την με παιδιά από την ακαδημία μας όπως παλιά και στην οποία εύχομαι να σε καμαρώνω με το εθνόσημο στο στήθος και εγώ μια μέρα μικρέ μου Marco...



-----


Image
Post Reply

Return to “Ιταλία”