Πανιώνιος

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Image

Ο Πανιώνιος είναι η ιστορικότερη ίσως ομάδα στην Ελλάδα.
Αποτελεί κατά την άποψή μου, μια ιδιαίτερη πρόκληση για πολλούς παίχτες του παιχνιδιού, μια και
έχει δικό του γήπεδο, εξαιρετικές προπονητικές αλλά και ακαδημαϊκές εγκαταστάσεις, νεανική ομάδα αλλά και μηδενικό budjet.

Image

Το καθαρό του χρέος, φθάνει τα 1,83 εκατομμύρια ευρώ κάτι που προκύπτει από τραπεζικά και κρατικά δάνεια.

Image

Εγκαταστάσεις και Ακαδημίες.
Image

Η 10ετία του 1970 υπήρξε η πιο επιτυχημένη αφού κατακτήθηκαν το 1ο κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία της ομάδας
ένα Βαλκανικό κύπελο και η δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα Ελλάδας. Ο Πανιώνιος έχει να υπερηφανεύεται στη πρόσφατη ιστορία του, και το παλικαρίσιο κύπελλο στο τελικό εναντίον του Παναθηναϊκού του 1998.

Image
Μία τόσο ιστορική ομάδα, χρειάζεται σαφώς να παγιώσει τη θέση της στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, αποφεύγοντας τον υποβιβασμό που έχει ως πρώτο στόχο ο πρόεδρος και συγχρόνως να κάνει την υπέρβαση για τα πλει οφ τα οποία θα την οδηγήσουν στην Ευρώπη, εκεί που άλλωστε ανήκει. Ο πρώτος στόχος για το πρώτο έτος είναι ο ρεαλιστικότερος και εκεί πρέπει να στοχεύσουμε αλλά και γιατί όχι, τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παράλληλος στόχος θα είναι η προσπάθεια μείωσης των εξόδων και ενδυνάμωσης της ομάδας με ελεύθερους παίχτες αλλά και δανεικούς.

Με καλές διαπραγματεύσεις ο πρόεδρος μπορεί να προσπαθήσει να βρει μια πατρική και μια θυγατρική ομάδα.
Στο δικό μου παιχνίδι, απέτυχα να τον πείσω για θυγατρική, πέτυχα όμως τη προσπάθεια ανεύρεσης parent club.

Image

Οι επιλογές που είχα σε 2 διαφορετικά παιχνίδια ήταν η Saint Etienne, Real Betis, Fc Twente, Bordow αλλά και οι Feyenoοrd, Σεβίλη, Μonaco, Villarreal

Aς ρίξουμε όμως μια ματιά στο ανθρώπινο δυναμικό του φετινού Πανιωνίου, ξεκινώντας από το προπονητικό τιμ.

Image

Βλέπουμε λοιπόν οτι η στελέχωση του εξωαγωνιστικού τμήματος της ομάδας χρειάζεται ενίσχυση.
Αρχίζοντας από το βασικό μας συνεργάτη, τον βοηθό προπονητή, παρατηρούμε ότι ο Γιάννης Γρίβας αν εξαιρέσουμε τη προσαρμοστικότητα που τον διακρίνει, δεν έχει κάποιο άλλο ιδιαίτερο στοιχείο που να μας βοηθάει.
Μια επιλογή που με μικρά παζάρια μπορεί να καταστεί επιτυχημένη ως συνεργασία, είναι αυτή του έμπειρου Μελέτη Περσία.

Σε ότι αφορά τον Τεχνικό διευθυντή, ο Αντώνης Μανικας, δεν είναι κακός, αλλά υπάρχουν αρκετοί με καλύτερα χαρακτηριστικά και υψηλότερο status το οποίο είναι αναγκαίο στο κλείσιμο και την επιλογή κάποιων παιχτών, ειδικά αν ανήκετε στους προπονητές που επιλέγουν τον Τεχνικό διευθυντή να τους προτείνει ή να τους κλείνει παίχτες.
Προσωπικά επέλεξα τον Βασίλη Τσάρτα, αλλά υπάρχουν και φθηνότεροι.

Οι Ακαδημίες της ομάδας, όπως ειπώθηκε είναι εξαιρετικές έχοντας τροφοδοτήσει για χρόνια, τις ισχυρότερες ομάδες της Ελλάδας αλλά και έχοντας αναδείξει αθλητές όπως ο Θωμάς Μαύρος, ο Νίκος Αναστόπουλος, ο Νίκος Τσιαντάκης, ο Δημήτρης Σαραβάκος, ο Κώστας Νεστορίδης, ο Γιάννης Μανιάτης, ο Ανδρέας Σάμαρης, ο Νίκος Σιόβας, ο Γρηγόρης Μάκος κ.α.
Για τον λόγο αυτό, χρειάζεται και ένα Διευθυντής Ακαδημιών ο οποίος θα μπορέσει να χειριστεί σωστά τους νέους οι οποίοι για φέτος τουλάχιστον δεν έχουν να αναδείξουν κάτι το ιδιαίτερο.
Ο Τάκης Οικονομόπουλος είναι ένα από τα πρόσωπα που μπορεί να αποκτηθεί με ένα μικρό συμβόλαιο και να προσφέρει περισσότερα σε σχέση με τον όχι απαραίτητα κακό Γιάννη Παυλόπουλο.

Σε ότι αφορά τον Επικεφαλή του Σκάουτινκ, ο Par Zetemberg και τα 350 ευρώ ανά εβδομάδα που θα ζητήσει, είναι σαφώς ανώτερος από κάθε άποψη από τον εκάστοτε regen που βγάζει το παιχνίδι και σε πολλές περιπτώσεις παίρνει ακόμα και 550 ανά εβδομάδα.

Καλός τεχνικός διευθυντής ίσον και καλοί συνεργάτες. Ο Τσάρτας για παράδειγμα μόλις παίρνει τη θέση φέρνει έναν καλό φυσικοθεραπευτή όπως ο Karel Malis με ελάχιστα χρήματα.

Ας δούμε τώρα τους ποδοσφαιριστές αναλυτικά.



Τερματοφύλακες
Image


*Νίκος Παπαδόπουλος. Ο 23 χρονος, δεν αποτελεί αξιόπιστη λύση κάτω από τα δοκάρια και προσωπικά τον βάζω στη λίστα για πώληση με σκοπό την εξοικονόμηση ακόμα και ενός ελάχιστου ποσού. Άλλωστε έχει έλθει ως ελεύθερος.
*Νίκος Γιαννακόπουλος. Ο Νίκος είναι ένας νέος και εξελίξιμος αθλητής, δανεικός από την Ουντινέζε. Παίρνει τη φανέλα του βασικού και θα γίνει προσπάθεια για αγορά στο τέλος της σεζόν.
* Γιάννης Ανέστης. Ακόμα ένας νεαρός τερματοφύλακας ο οποίος στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ενδιαφέρει αρκετές ομάδες. Μπορούμε είτε να τον κρατήσουμε ως αναπληρωματικό, ή να τον πουλήσουμε. Με την πώληση θα εξοικονομήσουμε περίπου στα 70k.

To κεφάλαιο τερματοφύλακας είναι βασικό για οποιαδήποτε ομάδα. Ο Γιαννακόπουλος, μπορεί να σταθεί σε υψηλό επίπεδο, αλλά θα ήταν προτιμότερο να παίζει αναπληρωματικός.



Κεντρικοί Αμυντικοί
Image


*Βασίλης Λαμπρόπουλος. Παίχτης με καλά χαρακτηριστικά, χωρίς ιδιαίτερη εξέλιξη βέβαια. Μπορεί να σταθεί για ένα έτος στο ύψος των περιστάσεων ως αναπληρωματικός.
* Μανώλης Ζαχαράκης. Εξελίξιμος νεαρός αμυντικός που μπορεί να αποτελέσει έναν βασικό κρίκο της ομάδας μελλοντικά. Μπορεί να σταλεί δανεικός ή να του δοθούν ευκαιρίες.
* Αλέξανδρος Κούρος. Ακόμα ένας πολύ εξελίξιμος νεαρός πολυθεσίτης αφού μπορεί να παίξει με άνεση σε κάθε θέση της άμυνας ακόμα και σαν αμυντικό χαφ.
* Ευθύμης Κουλοχέρης. Ο πολύπειρος αμυντικός, μπορεί ελλείψει άλλου να είναι ο ηγέτης της άμυνας φέτος αλλά αν υπάρξει καλή πρόταση ειναι προτιμότερο να παραχωρηθεί και να αντικατασταθεί με καλύτερο.
* Νικος Παντίδος. Ο Παντίδος είναι επίσης ένας νεαρός παίχτης που μπορεί να αποτελεί μια αξιόπιστη αλλαγή.
Επί της ουσίας, στο τομέα των κεντρικών αμυντικών, είναι αναγκαίος ένας αθλητής που θα μπορέσει να ξεχωρίσει



Δ/Α Μπακ
Image

*Αμίρης Kurdi. Πολυθεσίτης αμυντικός που δεν μπορεί να δώσει πολλά πράγματα στην ομάδα και η εξέλιξή του ειναι μικρή. Μπορεί όμως να πωληθεί ακόμα και με 100k.
*Γιώργος Κωτσαλάς. Νέος αθλητής χωρίς κάποια ιδιαίτερη εξέλιξη. Θέση βασικου δε μπορει να πάρει και παραμένει μόνο εφόσον δεν έλθει κάποιος άλλος αριστερός μπακ στην ομάδα.
*Ξενοφών Πάνος. Ακόμα ένας μέτριος αθλητής. Ισχύει ότι και για τον Κωτσαλά. Σκοπός είναι να πωληθεί για να εξοικονομηθεί ένα ποσό που θα φέρει έναν καλύτερο παίχτη για τη θέση.



Αμυντικοι μέσοι
Image

*Παύλος Μητρόπουλος. Εξαιρετικός και δυνατός αμυντικός χαφ που θα μπορούσε να παίξει σε οποιαδήποτε ομάδα της Σουπερλιγκ. Βασικός και προσπάθεια για αγορά στο μέλλον.
*Δημήτρης Τόσκας. Παραμένει ελλείψει άλλου ως αναπληρωματικός του Μητρόπουλου. Μέτριος παίχτης.



Μέσοι.
Image

*Κώστας Παναγιωτούδης. Ένας box to box μέσος. Μέτριος ποδοσφαιριστής και δανεικός από τον ΠΑΟΚ όπου παίρνει 1800 ευρό την εβδομάδα. Μπορούμε να έχουμε καλύτερο με λιγότερα χρήματα.
*Βασίλης Μπούζας. Ο συγκεκριμένος αθλητής είναι ο ορισμός του box to box. Μπορεί να εξελιχθεί. Εφόσον επιλέξετε να έχετε παίχτη σε αυτή τη θέση στη τακτική σας, μπορεί να ανταπεξέλθει.



Επιθετικοί.
Image

*Δημήτρης Κολοβός. Ο καλύτερος παίχτης της ομάδας, παίζει σαν εξτρέμ αλλά και σαν εσωτερικός επιθετικός και σαν προωθημένος οργανωτής. Δυστυχώς είναι πλέον δανεικός αφού έχει πωληθεί στον Ολυμπιακό. Αναντικατάστατος.
*Μάρκο Ντούνης. Πρόκειται για έναν σχετικό γρήγορο καθαρό εξτρέμ που μπορεί να παίξει και ως εσωτερικός επιθετικός. Η εξέλιξή του δεν είναι η αναμενόμενη, αλλά αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία.
*Γιώργος Καρκασίνας. Ο 18χρονος μεσοεπιθετικός, δεν είναι κάτι το τρομερό, αλλά αξίζει να περιμένει κανεις να δει την εξέλιξή του. Ισως το να πάει δανεικός να ειναι η καλύτερη λύση.
*Χρήστος Αραβίδης. Μαζι με τον Κολοβό είναι τα αστέρια της ομάδας. Γρήγορος επιθετικός που μπορεί να παίξει και ως κυνηγός αλλά και σαν εξτρέμ δεξιά και αριστερά. Η αξία του είναι μεγάλη και μπορεί να πωληθεί ακόμα και με 1.000.000 αν κάνετε υπομονή μέχρι τα τέλη Αυγούστου και πάει καλά σε όλα τα φιλικά. Ουσιαστικά είναι ο παίχτης που μπορεί να μας βγάλει απ τη δύσκολη οικονομική θέση, αλλά και απ την αγωνιστική. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και χειρισμό ώστε είτε να πωληθεί, είτε να αποδόσει καλά.
*Κώστας Σταυροθανασόπουλος. Ακόμα ένα γέννημα θρέμμα των Ακαδημιών του Πανιωνίου. Αθλητής που μπορεί να παίξει μέτρια εως καλά σε όλες τις θέσεις της επίθεσης. Μπορεί να πωληθεί ακόμα και με 200k.
*Andreas Lasnik. Πολύπειρος μεσοεπιθετικός με εξαιρετικά στημένα. Παίρνει τη φανέλα του βασικού σπίτι του.
*Χάρης Κωστάκης. O 22 χρονος μεσοεπιθετικός, δε μπορεί να προσφέρει πολλά. Η πώλησή του μπορεί να μας δώσει μεχρι 100k.
*Aπόστολος Γιάννου. Αποτελεί το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Πανιωνίου. Μπορεί να αποδώσει ως ολοκληρωμένος επιθετικός ή επιθετικός με βάθος. Καλός για πάγκο και εύκολα παιχνίδια.
*Λεωνίδας Καπάνταης. Κλασικός target man ο πολύπειρος παίχτης. Με τους κατάλληλους παίχτες προσφέρει γκολ με το τσουβάλι. Βασικός στην ομάδα μας.



Τακτική
Image

Η τακτική που ακολούθησα προσαρμόστηκε καθαρά πάνω στους ήδη υπάρχοντες παίχτες. Σε παιχνίδια που κυνηγάμε τη νίκη, μπορούμε να βάλουμε τον αμυντικό μέσο ώς επιθετικό ή trequartista.
Μη περιμένετε θαύματα, αλλά όταν την αφομοιώσουν οι παίχτες, θα είναι δύσκολο να χάσουμε ακόμα και από σαφώς ανώτερες ομάδες.

Η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση όπως είδαμε στο μεγαλύτερο μέρος της. Στην ομάδα που απολαύσαμε έναν από τους τελευταίους μεγάλους "μάγους" του παγκοσμίου ποδοσφαίρου (Αλβάρο Ρεκόμπα), πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί παίρνοντας παίχτες εργαλεία και κοιτάζοντας συγχρόνως το μέλλον.

Όπως προαναφέρθηκε αυτό θα εξαρτηθεί από το πως θα χειριστείτε τις πωλήσεις. Αν ο Αραβίδης πωληθεί με ένα καλό ποσό, τότε μπορούν να έρθουν 3-4 καλοί παίχτες.

Η Σκανδιναβία έχει αρκετά ταλέντα τα οποία δέχονται να έρθουν με μικρό αντίτιμο και συμβόλαιο.
Ένας από αυτούς ο 18 χρόνος Simon Tibbling θα καλύψει απόλυτα τη μεσαία γραμμή.

Στο τέρμα, ο πορτιέρο της Σταντάρ Anthony Moris έρχεται δανεικός.
Ο γνωστός απ το πέρασμά του στον Ολυμπιακό Αbdeslam Ouaddou έρχεται εύκολα ως ελεύθερος και ηγείται της άμυνάς μας. O Kαμερουνέζος Charley Fomen καλύπτει όλη την αριστερή πλευρά και είναι επίσης ελεύθερος. Ο Ολλανδός ελεύθερος Sigourney Bandjar είναι θετικός στο δεξί άκρο της άμυνας όπως και ο Ισπανός Dani Fernandez, ενώ μπορεί κανείς να δώσει μάχη για τον "πολύ" (το ζητάνε περίπου 40 ομάδες) Michele Ferri.
Μεσοεπιθετικά μπορεί να βοηθήσει ο Danniel de Ridder, ενω ο Κομεσίδης της Ξάνθης μπορεί να ανταπεξέλθει στο δεξί πλευρό της άμυνας. Ο Bruno Gallo είναι ένας καλός μέσος που λειτουργεί καλά και ως αμυντικό εξτρέμ.
Το ίδιο ισχύει και για τον Δημήτρη Διαμαντή του Απόλλωνα. Έξυπνος οργανωτής και εξαιρετικός πασαδόρος είναι ο Evander Sno.
Να μη ξεχάσετε να τσεκάρετε τον Archford Gutu ως box to box ή οργανωτή.


Η ομάδα αξίζει να βρίσκεται ψηλά, αλλά χρειάζεται υπομονή και επιμονή για την επιτυχία. Αυτές οι εικόνες όμως μένουν για πάντα στο μυαλό :-)

Image
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραια αναλυση για μια πολυ ενδιαφερουσα ομαδα, ειδικα φετος που εχει μονο εναν ξενο στο roster.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
eliasfp
Trialist
Trialist
Posts: 39
Joined: Mon Nov 25, 2013 10:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολλη καλη αναλυση εχω κανει και ιστορια με τον πανιωνιο εαν μπορεις δωσε και λιγο feedback απο το save σου
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliasfp wrote:Πολλη καλη αναλυση εχω κανει και ιστορια με τον πανιωνιο εαν μπορεις δωσε και λιγο feedback απο το save σου
Το πρώτο δε το έχω πλέον, αφού έφυγε μαζί με το format, το δευτερο υπάρχει, αλλά θέλει ψάξιμο. Έχω ήδη ξεκινήσει 3ο τώρα για χάρη της ανάλυσης προσθέτοντας τις τελευταίες μεταγραφές.
Θα παραθέσω συντομα κάποια στοιχεία. Φανταζομαι θέλεις αποτελέσματα και τέτοια βάση αυτής της τακτικής έτσι?
Αυτό όμως δε ξέρω κατά πόσο θα επρεπε να το βάλω εδω...
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
User avatar
tolis_kar
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 432
Joined: Mon Oct 03, 2011 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Brescia Calcio
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Man. United, Valencia
Location: Ξάνθη, Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ανάλυση, μεγάλο challenge ο Πανιώνιος και πολύ συμπαθής σε μένα σαν σύλλογος!!

Φαντάζομαι από μια χρονιά και μετά θα βγαίνουν εκπληκτικά regen με τέτοιες ακαδημίες.. Είχα κάνει ένα μεγάλο save στο fm12 και απ'το 2017 και μετά είχα 11αδα με διεθνείς Έλληνες regen..
ThanassisRedDevil7
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Dec 14, 2013 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

raguel παιζεις με καποιο update..?...Δηλαδη πιστευεις πως αξιζει ο Πανιωνιος εε..?...εχει ενδιαφερον..?
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ThanassisRedDevil7 wrote:raguel παιζεις με καποιο update..?...Δηλαδη πιστευεις πως αξιζει ο Πανιωνιος εε..?...εχει ενδιαφερον..?
Παίζω με το τελευταίο update και χρησιμοποιώ τα αρχεία του Nik33.
O Πανιώνιος ειναι μια νεανική ομάδα, με έναν μόλις ξένο, εξαιρετικές ακαδημίες, χωρίς χρήματα όμως για μεταγραφές.
Τον θεωρώ μεγάλη πρόκληση.
Ο καθένας μπορεί να αποφασίσει τι θέλει να κάνει στο παιχνίδι του :)
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
ThanassisRedDevil7
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Dec 14, 2013 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορεις να αναφερεις αναλυτικα τις οδηγιες που χρησιμοποιεις.?
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολύ συμπαθητική ομάδα, κάθε χρόνο κάνω ένα σειβ έστω μια χρονιά για να με τεστάρω χωρίς μεταγραφές τι ψάρια πιάνω με το ρόστερ.
Για μένα πρώτα ανεβάζεις λίγο τον Ανέστη σε CA και μετά ξεκινάς :D
Εννοείται ανανεώνεις Αραβίδη και πας για πλει οφ με 2-3 έμπειρους ελεύθερους.
Βλέποντας τα δάνεια λογικά με καλή πορεία σε Ελλάδα και Ευρώπη από την 3η σεζόν και μετά πρέπει να φτιάχνουν τα πράγματα.
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ThanassisRedDevil7 wrote:μπορεις να αναφερεις αναλυτικα τις οδηγιες που χρησιμοποιεις.?
Κρατάω έναν κοντρολαρισμένο ρυθμό, στη προσπάθεια να εχω την κατοχή.
Οι οδηγίες μου αλλάζουν βάση του αντιπάλου. Γιαυτο και παίρνω καλό σκάουτερ ώστε να μου δίνει και σωστές αναφορές των αντίπαλων ομάδων. Ουσιαστικά προσαρμόζω αυτή τη διάταξη πάνω στον εκάστοτε αντίπαλο. Το μόνο που αλλάζω όπως ειπα, ειναι είτε ο επιθετικός (οπου θα βάλω τον Καπάνταη target man) ή ο αμυντικός μέσος που είτε θα γινει επιθετικός ή αμυντικός οργανωτής, ανάλογ πάντα με τον αντιπαλο.

Δεν μπορώ να σου δώσω συγκεκριμενες οδηγίες.
Μόνο τη βάση που ακολουθώ με το υπάρχον ρόστερ
Εννοείται ανανεώνεις Αραβίδη και πας για πλει οφ με 2-3 έμπειρους ελεύθερους.
Δύσκολη κατάσταση αν δε πωληθεί ο Αραβίδης. Σε ένα save μου τον έχασα για 6 εβδομάδες με τραυματισμό και τράβαγα τα μαλιά μου γιατι δε τον αντικατέστησα με 3 παρόμοιας κλάσης.
Γιατι να μη πουλήσεις έναν, και να πάρεις 3 και να σου μείνουν και χρήματα.
Μη νομίζεις, και οι ελεύθεροι θέλουν χρήμα για να έρθουν. Και δεν έρχονται καθόλου εύκολα. Συνέχεια χυλόπιτες τρώω χωρις χρήμα για καλό συμβόλαιο :P
Spoiler: show
Φαντάζομαι από μια χρονιά και μετά θα βγαίνουν εκπληκτικά regen με τέτοιες ακαδημίες.
Nαι, μου έχουν βγει κάποιοι 2-3 με -8. Είχε βγει σε κάποια φάση και ένας με -9 :-)
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
User avatar
Breivgard
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Thu Sep 06, 2007 3:21 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - JUVE-BARCA-MAN UTD
Status: ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή ανάλυση Raguel .
Στους τερματοφύλακες έχεις ξεχάσει σαχσανίδη .
Στο δικό μου save 1η χρονιά τερμάτισα 3ος , 2η χρονιά 1ος και τώρα ειμαι στην 3η που δεν έχω βρει χρόνο για να το συνεχίσω .
Η προτάσεις μου είναι να κρατηθεί ο ελληνικός κορμός με προσθήκες 2-3 ξένων μόνο .
Αραβίδη άμα μπορέσεις τον κρατάς εμένα 1η χρονία βγήκε πρώτος σκόρερ τον ανανέωσα , 2η χρονιά δεν έβαλε πολλά γιατί άλλαξα σύστημα ( με 4-1-2-2-1 την 1η ) και τώρα στην 3η χρονία τον πούλησα 1,8 εκατομμύρια και έχω πρόταση για αυλωνίτη γύρο στο 1,5 εκ , μητρόπουλο ( τον πήρα ελεύθερο επειδή έπεσε ο παναιτωλικος ) 1 εκ αλλά τους ζητάω 1,5 . Θα περάσω ενα screenshot με της μεταγραφές και τα συστήμα .
Στην μητρική/θυγατρική θα συμφωνήσω , σε εμένα έχω θυγατρική και κάνω αναζήτηση για μητρική και το τεχνικό τμήμα το κράτησα την 1η χρονιά και την 2η όλους τους έδιωξα και πήρα κάποιους καλύτερους και έμπειρους Έλληνες .

Θα επανέλθω εκ νέου με τα ss για να σας δώσω μια γεύση απο την πορεία μήπως βοηθήσω
* ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1890 *

* PANTHERS 1983 *

* 127 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ *
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ φίλε μου. Ελπίζω να σας βοήθησε η ανάλυση όλους (παρεμπιπτόντως με τα νέα αρχεία του Νικ, δεν μπορώ να πάρω τον Tibbling. Δε καταδέχεται ούτε να διαπραγματευτεί. Θα το ξαναδώ φυσικά.

Σε ότι αφορά τον Σαχσανίδη, τον θεώρησα αμελητέα ποσότητα και εν τέλη είχα δίκιο διοτι εφυγε για τον Ηρακλή Ψαχνών.

Μητρική ποια σου έβγαλε?

Επίσης περα απο Αραβιδη ποιον αλλο εχεις επιθετικο??
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
User avatar
Breivgard
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Thu Sep 06, 2007 3:21 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - JUVE-BARCA-MAN UTD
Status: ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2013-2014
Μεταγραφές
Ήρθαν
Spoiler: show
Image
Tenorio έμπειρος και καλός αν κ σε μεγάλη ηλικία
Γροντής-σαχπατζίδης δεν λένε και πολλα περισσότερο για backup
Έφυγαν
Spoiler: show
Image
Ομάδα
Spoiler: show
Με την διαφορά μητρόπουλος στην θέση του καλτσά και το αντίθετο , και κολοβός αντι ντούνη Image
2014-2015
Μεταγραφές
Ήρθαν
Spoiler: show
Image
Αποστολόπουλος , Σοιλέδης , perea , toro αξίζουν με 1000
Γωνιάδης-λαμπράκης λύσεις ανάγκης λογο ταυματισμού κουρου-ντούνη
Mυρθιανός-βαλεριάνος αξιόλογη μικρή
θεοδωρίδης-Κιάσσος μεγάλη ηλικία με εμπειρία και καλα backup ειδικά ο κιάσσος με εχει σώσει
Κυριάκος έμπειρο backup για άμυνα
Έφυγαν
Spoiler: show
Image
Ομάδα
Spoiler: show
Image
2015-2016
Μεταγραφές
Ήρθαν ( ακόμα στην αρχή είμαι όταν τελειώσω θα κάνω την ανάλυση τους )
Spoiler: show
Image
Έφυγαν
Spoiler: show
Image
Ομάδα
Spoiler: show
Image
οδηγίες
Spoiler: show
Image
Overlap-ρυθμός-σουτ σε κάθε ευκαιρία-τεχνητό offside ειναι τα στανταρ τα άλλα αλλάζουν
1η χρονιά ειχα στάνταρ 2η χρονιά το ψηλο άλλαξα αλλα ακόμα δεν έχω καταλλήξη σε κάποιο
Κατάταξη 1η και 2η χρονιά
Spoiler: show
Image
* ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1890 *

* PANTHERS 1983 *

* 127 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ *
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παρατηρώ οτι παιζεις πολύ με ελευθερους αλλά δεν πουλάς κιόλας.
Εφόσον το σύστημα σου πάει καλά και πηρες πρωτάθλημα (κάτι που σημαίνει έσοδα απ το ch.l.) οικονομικά θα εισαι σε καλό σημείο.
Εγώ βεβαια κανοντας μια παρουσίαση ομάδας, οφείλω να ειμαι αρκετά συντηρητικός, διότι τα συστήματα δεν πετυχαίνουν πάντα. Εσυ έχεις μια ανέλπιστη επιτυχία, εγω ας πούμε δε την έχω τοσο εύκολα. Θα χρειαστώ 2-3 χρόνια για να βγω Ch.L. Oπότε ειμαι υποχρεωμένος να πουλήσω, ωστε να πάρω καποιους φθηνους καλούς παίχτες με καλά συμβόλαια.
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
User avatar
Breivgard
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Thu Sep 06, 2007 3:21 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - JUVE-BARCA-MAN UTD
Status: ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω περισσότερο με ελεύθερους και δανεικούς σαν μόνη λύση , και έχω παρατηρήσει οτι μπορείς να βρεις αξιόλογους και καλούς ελεύθερους με μόνο κόστος το συμβόλαιο του .
Δεν πουλάω συχνά γιατί θέλω να κρατήσω κάποιες ισορροπίες φέτος που έχω πολλά νέα πρόσωπα μαζί με κάποιους παλιούς δυσκολεύομαι στα αποτελέσματα , σε 2 αγώνες έχω 2 ισοπαλίες ( δεν έχω και αραβίδη και είμαι με μαρουκάκη και 2 μικρούς κάτω των 20 και τον γερόλυκο-χαζογκόλη καπάνταη ) βέβαια έχω κάποιους ξένους καλούς κ Έλληνες έμπειρους για το CL .
Στα οικονομικά από ότι είδα χθες μόνο 2 μικρά δάνεια έχω που πιστεύω στο τέλος της σεζόν δεν θα υπάρχουν , το μόνο πρόβλημα είναι το transfer budget με αποτέλεσμα να χάνω κάποιους παίχτες κλεισμένους .
Μην αγχόνεσε σιγά σιγά θα σου έρθει η επιτυχία , με σωστή διαχείριση . Εξάλλου ο ΠΑΝΙΟΝΙΟΣ έχει μάθει να επιβιώνει σε όλες της καταστάσεις
* ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1890 *

* PANTHERS 1983 *

* 127 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ *
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”