Τακτικες

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
Peter83
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Mon Aug 20, 2012 3:57 pm
Football Manager της ομάδας: Panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά καλησπέρα επιτέλους ήρθε η παιχνιδαρα μας άλλα δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω το σύστημα με τις τακτικές είναι πολύ διαφορετικό....πήγα να προσαρμόσω του Jake από πέρσι αλλά με τπτ θέλω βοήθεια......σας παρακαλώ....
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πλέον οι τακτικές παλαιότερων εκδόσεων δεν είναι συμβατές με το παιχνίδι, καθώς το σύστημα άλλαξε ολοκληρωτικά. Τα sliders καταργήθηκαν τελείως, και πλέον όλα γίνονται μέσω οδηγιών, παρόμοιες με τα shout instructions που υπήρχαν πέρσι.

Έτσι όπως καταλαβαίνεις είμαστε ακόμη στο ψάξιμο γενικά.
User avatar
kostaskyp12
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Sat Oct 31, 2009 10:35 am
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: kostas kypraios
Location: Κορυδαλλός (οχι μεσα):p
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ξερει κανεις πως βαζουμε τους παικτες να μαρκαρουν man to man? εχω φτασει 2η χρονια και ακομα να το βρω. ή δεν ειπαρχει και οτι επιλεξεις απο τις οδηγιες και οτι πεις στον καθενα ξεχωριστα παικτη???
-skepsh -toixosmesh
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kostaskyp12 wrote:ξερει κανεις πως βαζουμε τους παικτες να μαρκαρουν man to man? εχω φτασει 2η χρονια και ακομα να το βρω. ή δεν ειπαρχει και οτι επιλεξεις απο τις οδηγιες και οτι πεις στον καθενα ξεχωριστα παικτη???
-skepsh -toixosmesh

Για προσωπικό μαρκάρισμα εγώ πηγαίνω στις εντολές προς τον παίκτη και του λέω μάρκαρε τον τάδε.
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πιεσε περισσοτερο-στενοτερο μαρκαρισμα-σκληροτερα τακλιν
Giovanni7777
Trialist
Trialist
Posts: 90
Joined: Thu Jan 31, 2013 11:28 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδες εχει βαλει κανεις σε 4-4-2 τους ακραιους σε ρολο προωθημενο οργανωτη?κ αν ναι πως αντιδρανε?κλεινουν προς τα μεσα?
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε 4-4-2 όχι, αλλά σε 4-2-3-1 ναι. Είχα ξεμείνει από δεξί εξτρέμ και έβαλα το 10άρι μου που είχε όμως ως θέση (όχι φυσική) αυτή του εξτρέμ. Τα πήγε πολύ καλά, έκλεινε και προς τα μέσα μερικές φορές αλλά τις περισσότερες έψαχνε πάσα στο φορ ή σε κάποιον μέσο που έκοβε προς τα μέσα. Έτσι του έβαλα περισσότερες άμεσες πάσες και έβγαζε μπαλιές φαρμάκι στο φορ μου που τον είχα κυνηγό αν θυμάμαι καλά.
Giovanni7777
Trialist
Trialist
Posts: 90
Joined: Thu Jan 31, 2013 11:28 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

aiva wrote:Σε 4-4-2 όχι, αλλά σε 4-2-3-1 ναι. Είχα ξεμείνει από δεξί εξτρέμ και έβαλα το 10άρι μου που είχε όμως ως θέση (όχι φυσική) αυτή του εξτρέμ. Τα πήγε πολύ καλά, έκλεινε και προς τα μέσα μερικές φορές αλλά τις περισσότερες έψαχνε πάσα στο φορ ή σε κάποιον μέσο που έκοβε προς τα μέσα. Έτσι του έβαλα περισσότερες άμεσες πάσες και έβγαζε μπαλιές φαρμάκι στο φορ μου που τον είχα κυνηγό αν θυμάμαι καλά.
ευχαριστω φιλος.προσπαθω να παιξω 4-4-2 αλλα με εξτρεμ με κανουν σμπαραλια στο κεντρο.κ λεω να τους βαλω π.ο. μπας κ μαρκαρουν λιγο στο κεντρο.
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όταν λές εξτρέμ εννοείς στον ρόλο ή τους βάζεις ψηλά; Γιατί δεν τους δοκιμάζεις εξτρέμ στην ίδια ευθεία με τους κεντρικούς μέσους; Και γω με το 4-4-2 είχα προβλήματα και το γύρισα στο 4-5-1 και έχω ξεχάσει τι θα πει ήττα.
Giovanni7777
Trialist
Trialist
Posts: 90
Joined: Thu Jan 31, 2013 11:28 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

aiva wrote:Όταν λές εξτρέμ εννοείς στον ρόλο ή τους βάζεις ψηλά; Γιατί δεν τους δοκιμάζεις εξτρέμ στην ίδια ευθεία με τους κεντρικούς μέσους; Και γω με το 4-4-2 είχα προβλήματα και το γύρισα στο 4-5-1 και έχω ξεχάσει τι θα πει ήττα.
ενοω ψιλα.επ μεσο αριστερα κ δεξια.κ γω 4-5-1 επαιζα αλλα το καλοκαιρι πειρα 2 φορ εντεκαδατους κ ειχα κ αλους 2 κ θελω να παιξω με 2 μπροστα.αλλα ακομα δε τα εχω βρει με το συστημα.τροω 2 γκολ σε καθε αγωνα κ στον αξονα εχω θεμα.
Giovanni7777
Trialist
Trialist
Posts: 90
Joined: Thu Jan 31, 2013 11:28 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικα το βρηκα......αριγκο σακι 4-4-2 λεγεται.το εχει δοκιμασει κανενας?με μικροαλαγες γινεται τουμπανο το συστημα...
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειναι τελειως διαφορετικο αυτο που λες,
μονο αν τους βαλεις ψηλα μπορεις να διαλεξεις τον Π.Ο
δοκιμασε ΑκΜ η ΑΜΥΝΤ.ΕΞΤΡΕΜ αν θες να μαρκαρουν πιο χαμηλα
Την arrigo sachi την ξερω ,την εχω δοκιμασει με επιτυχια αλλα την εχω προσαρμοσει στα δικα μου προτυπα.
Το μυστικο της ειναι οι οδηγιες ,δοκιμασε μονο τις οδηγιες σε αλλο συστημα της αρεσκειας σου και θα δεις οτι παιζουν το ιδιο καλα
Giovanni7777
Trialist
Trialist
Posts: 90
Joined: Thu Jan 31, 2013 11:28 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι το ξερω,τους γυρισα πιο πισω σαν εξτρεμ κ ηταν αψογη.
πλεον δε δουλευει ουτε κ αυτη.εκτος αν φταιει καποια οδηγια που δουλευε με το προηγουμενο πατς.δλδ σε αυτο το φμ δε παιζει να παιξεις με 2 φορ ουτε με τον ολυμπιακο στην ελλαδα.αντε παλι να βρω λυση.ειχα σωθει με την ατιγκο με το προηγουμενο πατς.
User avatar
ultraspanthrax2
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Fri Jan 07, 2011 5:55 pm
Football Manager της ομάδας: AJAX
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: giannis.lampakis.545
Status: Σαν του ΠΑΟΚ την ομάδα,δεν υπάρχει στην Ελλάδα...
Location: θεσσαλονικη-κομοτηνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

γεια σας παιδια,θα ηθελα παρα πολυ την βοηθεια σας καθως εδω και αρκετες μερες προσπαθω και θα σπασω το κεφαλι μου για να φτιαξω την αγαπημενη μου τακτικη,ειναι το kick and rush,απλο κλασσικο και βρετανικο!!!

η συνθεση ειναι απλη,αν κανω λαθος πειτε μου

poacher-targetmanS
wingerA-deeplyingplaymakerD-BoxtoBoxS-wingerA
FBs-CDd-CDd-FBs
θελω την βοηθεια σας στην νοοτροπια στην ευεληξια αλλα και στις οδηγιες ομαδας.

ευχαριστω!
Εκει που οι αλλοι σταματαν ο ΠΑΜΠΛΟ συνεχιζει!
Giovanni7777
Trialist
Trialist
Posts: 90
Joined: Thu Jan 31, 2013 11:28 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν ειχατε να επιλεξετε αναμεσα σε 1) 2 κεντρικους αμυντικους κ 2 αμυντικα χαφ σε ρολους ρετζιστα κ χαφ μπακ και 2) 3 κεντρικους αμυντικους κ ενα αμυντικο χαφ σε ρολο ρετζιστα τι πυστευεται οτι θα δουλευε καλητερα?
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”