Παναθηναϊκός

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είδα να έχει αναφερθεί πουθενά,αλλά σε μένα ναι οκ ο Αλαφούζος κέρδισε τις εκλογές,αλλά έχουν μπει στη διοίκηση πέραν του Αλαφούζου,1 τεχνικός σύμβουλος και 2 παράγοντες,ο ένας είναι Σλοβάκος.Το παράξενο όμως ποιο είναι.Ότι αυτός που παρέχει χρηματοδότηση στο σύλλογο όποτε χρειάζεται (όπως ακριβώς αναφέρετε στις αρμοδιότητες του τιμ),είναι ο Σλοβάκος παράγοντας και όχι ο Αλαφούζος.Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό?Ο οποίος δέχτηκε κατευθείαν να μου αγοράσει το γήπεδο.
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μισθούς πρέπει να πλήρωνα γύρω στις 700k-1M p/w, και παράλληλα είχα και 20M για μεταγραφές. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά, δεν θυμάμαι.

Αλλά κάθε καλοκαίρι ερχόντουσαν και >20M από πωλήσεις, ενώ το ποσό των αγορών σπάνια άγγιζε αυτό των πωλήσεων.

Δεν έχω ανοιχτό το save τώρα, και δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Βέβαια η διαχείριση που έκανα δεν θα έλεγα πως ήταν η καλύτερη δυνατή, ούτε και η τυπική διαχείριση που θα έκανε κάποιος. Δεν υπήρχε μια σταθερή πολιτική για να πεις πως υπάρχει η δυνατότητα σύγκρισης.
haris013
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat May 25, 2013 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδιά για το team training τι setup έχουμε για το pre season και τι μετά που θα ξεκινήσει το προτάθλημα?
antsa13
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Tue Jul 24, 2012 12:36 pm
Football Manager της ομάδας: juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jake εγω παιρνω ελευθερους το καλοκαιρι και εχω και κερδος απο πωλησεις γυρω στα 14 εκατομυρια το χρονο..αλλα το χρεος μου αυξηθηκε...ο αλαφου σε καποια φαση εδωσε 5 εκατομυρια στους μετοχους πισω... προσπαθω ν μειωσω το δανειο αλλα δεν γινεται :/
never_knew13
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat Oct 12, 2013 1:54 pm
facebook προφίλ: george.kordas.3
twitter: georgekordas1
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνω με τον jake ως προς τα οικονομικα.οσο οικονομικη πολιτικη κι αν κανεις μετα απο 2-3 σεζον αναγκαστικα θα ανοιχτεις.εχω αρχισει 3-4 save και συνεχεια λεω να το παω οικονομικα αλλα ειναι αδυνατον.μολις ερθει το πρωταθλημα(εχω καταφερει να το παρω και απο την πρωτη χρονια αλλα και σε ενα save στην τριτη χρονια) αναγκαστικα θα ανοιχτεις οικονομικα κι ας κανεις αρκετες πωλησεις.παρ ολα αυτα νομιζω πως ακομα και να μην ξεχρεωσει ποτε η ομαδα δεν παιζει και μεγαλο ρολο.ειχ φτασει σε σημειο 9 χρονια να χρωσταω 80 εκατομμυρια αλλα να εχω πολυ δυνατη ομαδα και να υπαρχει δυνατο μπατζετ.οσο για τα διοικητικα ουτε εμενα εφυγε ο αλαφουζος και στη διοικηση τα ονοματα ειναι random μετα απο καθε εκλογες.

παραπονεθηκε καποιο παιδι για τον Μπεργκ.το μονο συστημα που μου απεδωσε ηταν να τον βαλω ΤΜ και τα εξτρεμ Wingers με quincy - bajrami στις θεσεις αυτες
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μερικά σχόλια και εντυπώσεις που έχω μέχρι στιγμής από το patch 14.3.

Aρχικά να πω πως ξεκίνησα μέσω...Νορβηγίας τον Γενάρη του '14, ο Παναθηναϊκός ήταν 8ός-9ός χωρίς ρεαλιστικές πιθανότητες πρωταθλήματος. Στην κανονική διάρκεια τερματίσαμε 4οί πίσω από Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Αστέρα Τρίπολης (-6 από ΟΣΦΠ, -1 από ΠΑΟΚ ισοβαθμία με Αστέρα), ενώ την 4άδα των play off έκλεισε η Ξάνθη με 54 βαθμούς. Στα play off πήραμε την πρώτη θέση και το εισιτήριο για τα προκριματικά του CL, όπου στον πρώτο γύρο περάσαμε την Brondby αλλά στον δεύτερο αποκλειστήκαμε από την CSKA με δύο ήττες (και 80-20 διαιτησία υπέρ των Ρώσων -haterosik ). Στο Europa είχαμε εύκολο όμιλο με ΑΠΟΕΛ-Mlada-Basel, περάσαμε πρώτοι και στους 32 πέσαμε με την Standar. Κερδίσαμε εκτός 3-2, εντός 0-0 και περάσαμε για να αποκλειστούμε τελικά από το Αμβούργο (2-2 εντός, 2-1 εκτός).

Στο πρωτάθλημα την σεζόν 14/15 ήμασταν πρώτοι στην μεγαλύτερη διάρκεια της σεζόν, και αν και το κατακτήσαμε τελικά, παραλίγο να το χάσουμε από τον...ΠΑΣ, ενώ κοντά ήταν όλη την σεζόν και ο ΠΑΟΚ. Κακός ο Ολυμπιακός, ο οποίος τελικά τερμάτισε πάνω από τον ΠΑΣ στην τρίτη θέση (δεύτερος ο ΠΑΟΚ). Φέτος τον Δεκέμβρη είμαι πρώτος, μόλις 1 βαθμό πάνω από Ολυμπιακό. Στο CL περάσαμε 2οί και θα παίξουμε την Arsenal στους 16 σε όμιλο με Real-Lyon-Ajax. Αλλά ας πάμε στους παίκτες που είναι και το ζουμί.

Από το τωρυνό ρόστερ:
Ο Καπίνο ήταν βασικός στην μισή σεζόν που έτρεξε, και έτσι τον κράτησα και εγώ. Δεν είναι βράχος εδώ που τα λέμε ή ανίκητος, αλλά είναι καλός και αξίζει να δουλευτεί.

Ο Nano σε αντίθεση με το πρώτο patch δεν βγαίνει ούτε για πλάκα από την 11άδα, και το rating του δεν πέφτει με τίποτα κάτω από 7. Βασικός και αναντικατάστατος τις δύο πρώτες σεζόν, τον πούλησα το καλοκαίρι γιατί έληγε το συμβόλαιό του και ήθελε τα διπλά για να ανανεώσει.

Τριανταφυλλόπουλος-Schildenfeld-Κουτρουμπής-Ρισβάνης μάχονται συνεχώς για τις θέσεις των στόπερ. Πολύ καλός ο Κροάτης, σταθεροί και υποσχόμενοι οι νέοι, σταθερός και ο Κουτρουμπής. Ο Ρισβάνης πουλήθηκε το προηγούμενο καλοκαίρι γιατί ήθελε πολλάααα για να ανανεώσει, ενώ το ίδιο συνέβη και το προήγουμενο καλοκαίρι στους άλλους δύο, που έφυγαν γεμίζοντας τα ταμεία. Δεν έκανα κίνηση να κρατήσω τον Κροάτη.

Στα δεξιά ο Μαρινάκης είναι το ίδιο καλός, και ίσως καλύτερος του πρώτου patch. Τον ανανέωσα στο τέλος της πρώτης σεζόν, αν και πιθανολογώ πως θα τον πουλήσω το φετινό καλοκαίρι γιατί έχει υψηλές απαιτήσεις για ανανέωση. Αξίζει να πάρει θέση βασικού πάντως. Εξίσου καλός και ο Σπυρόπουλος, τιμιότατο back-up, και ήδη έχει προσελκύσει πολλές ομάδες.

Ο Λαγός ήταν ημι-βασικός την πρώτη χρονιά και βασικός την δεύτερη, πριν πωληθεί στην Nottingham Forrest. Πολύ καλός ως ball-winning midfielder, και αξιοπρεπέστατος ως DC όποτε χρειάζεται.

Ο Zeca σκοράρει, πασάρει, τρέχει. Τα κλασσικά για αυτόν. Όμως και πάλι ζητάει σχεδόν τα διπλά για να ανανεώσει, οπότε και τα ~2m που μπορεί να φέρει προηγούνται.

Ο Abeid δεν ήταν βασικός μέχρι που ανέλαβα την ομάδα. Συμπαθητικός, λίγο κατώτερος σε σχέση με το πρώτο patch. Advanced playmaker/A τον έβαζα σαν MC, ή AM/S αν τον έβαζα AMC. Τελικά τον ξαναπήρα δανεικό και ήταν εξαιρετικός και με το παραπάνω. Δυστυχώς η Newcastle είχε υψηλές απαιτήσεις για να τον πουλήσει, και τώρα τον χρησιμοποιούν ως rotation player.

O Ajagun δεν είχε παίξει ιδιαίτερα πριν αναλάβω, αποδείχθηκε χρησιμότατη αλλαγή την πρώτη χρονιά ως AMC, AM/S, ενώ την δεύτερη ήταν εξαιρετικός στο Europa, και καλός στην Ελλάδα, πράγμα που μου έφερε υψηλές προσφορές για την πώλησή του. Τίποτα το ιδιαίτερο όταν έπαιξε ως MC-AP/A.

O Κλωναρίδης είναι φοβερός και τρομερός, απλά. Συνήθως τον βάζω δεξιά ως winger/support, και πάντα δίνει το 100%. Είχα πάμπολλες προτάσεις για να τον πουλήσω το καλοκαίρι, τελικά το κράτησα, κάνει τρομερή χρονιά, και αν τον πουλήσω το καλοκαίρι που έρχεται βλέπω να γεμίζω τα ταμεία.

Τίμια αλλαγή ο Καρέλης, κυρίως στα πλάγια έβαλε αρκετά κρίσιμα γκολ. Μπορεί να φέρει και αρκετά λεφτά.

Πάμε στους ακριβοπληρωμένους τώρα. Ο Mendes δεν είναι κακός, αλλά από την άλλη δεν με εντυπωσίασε, όπως και οι Κροάτες Pranjic-Petric, έτσι στο τέλος της χρονιάς προσπάθησα να ξεφορτωθώ τα συμβόλαιά τους. Τα κατάφερα αλλά χωρίς να έχω μεγάλη εισροή ρευστού. Ο Bajrami ήταν μέτριος την πρώτη χρονιά και καμία ομάδα δεν έκανε πρόταση, έτσι τον κράτησα. Μέτριος την δεύτερη, πουλήθηκε για περίπου 500k. O Berg ήταν πολυβόλο την πρώτη χρονιά, όμως αρκετά εξαφανισμένος την 2ή, και επειδή αρκετοί πρωτοκλασσάτοι επιθετικοί ήταν transfer listed (Cardozo, Roux, κ.ά.) αποφάσισα να τον πουλήσω.

Παίκτες που αγόρασα:

Το συμβόλαιο του Tom Ince λήγει το καλοκαίρι του '14, και στάθηκα αρκετά τυχερός μιας και καμιά ομάδα δεν του 'χε κάνει πρόταση μέχρι και τον Ιούνιο. Συμφωνήσαμε σε συμβόλαιο 11k p/w. Αρκετά καλός 1.5 χρόνο τώρα, η λογική αρχικά ήταν να τον πάρω αντί του Bajrami, όμως δεν κατάφερα να ξεφορτωθώ τον Σουηδό. Μπορεί το συμβόλαιο του Άγγλου να 'ναι αρκετά μεγάλο για τα τωρυνά δεδομένα του ΠΑΟ, όμως το ρίσκο είναι μικρό. Είναι αρκετά ταλαντούχος, και ακόμη και αν δεν σας βγει, είναι πολύ πιθανό να τον πουλήσετε με κέρδος.

Η μόνη άλλη αγορά που έκανα το καλοκαίρι του '14 ήταν αυτή του Gianni Bruno από την Lille. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά στάθηκε μια χαρά ως back-up του Berg, ενώ μάλιστα κατάφερα να τον πουλήσω για 1.5m στην Saint-Ettienne το προηούμενο καλοκαίρι (τον είχα πάρει 200k).

Στο μεταξύ από το καλοκαίρι είχα κλείσει για τον Γενάρη και τον Bolatti. Μεγάλη συμπάθεια ο Αργεντινός, ζήταγε συμβόλαιο 13k p/w για να 'ρθει. Έπαιξε μέτρια προς καλά από τον Γενάρη μέχρι και το τέλος της περιόδου όμως τελικά αποφάσισα να τον πουλήσω για να φέρω τον Crisetig.

Τέλος, ο Costil που είχε μείνει ελεύθερος ένα 6μηνο συμφώνησε για να 'ρθει με συμβόλαιο 10k p/w. Τον περίμενα καλύτερο, και το καλοκαίρι τον πούλησα 3M στην Bologna.

Παράλληλα κατά την διάρκεια της χρονιάς έκλεισα ως ελεύθερο για το καλοκαίρι των Marko Pavlovski. Λίρα 100 ο πιτσιρικάς, κάνει τρομερή χρονιά μέχρι στιγμής.

Το καλοκαίρι του '15, και κάνοντας αρκετές απωλήσεις, έκανα και αρκετές αγορές. Ακριβότερη αυτή του Lorenzo Crisetig έναντι 3.4m από την Parma. Διαθέσιμοι ήταν επίσημοι και ο G.G. Romero (ο οποίος ήθελε 14k p/w και μονοετές!!) αλλά και ο Jose Rodriguez, και μάλιστα με ποσά κάτω του εκατομμυρίου. Από την άλλη λατρεύω τον Crisetig, και δεν μπορούσα να τον αφήσω.

Για αντικαταστάτη του Καπίνο έφερα τον Leali, ενώ για τα αριστερά πήρα τον Rafa της Porto. Και οι δύο δεν κόστισαν πάνω από εκατομμύριο ο καθένας. Μέχρι στιγμής τα πάνε εξαιρετικά. Για την άμυνα πήρα τον Οικονόμου της Cagliari που είχε κάνει σεζονάρα με τον ΠΑΣ την προηγούμενη χρονιά, αλλά και τον Dier της Sporting. Τίμιος ο πρώτος, πάρα πολύ καλός ο Άγγλος μέχρι στιγμής, ειδικά στα ψηλά, σχεδόν ανίκητος.

Παράλληλα έσπασε την ρήτρα του Κοροβέση και τον έφερα ως αντι-Καρέλη. Θετικός και αυτός προς στιγμήν. Οι μόνες άλλες μεταγραφές που έκανα ήταν του Cardozo από την Benfica, δύο regen ελλήνων, ενός regen από το Εκουαδόρ, και ελεύθερο πήρα τον Mangane. Ο Cardozo δεν χρειάζεται πολλά-πολλά νομίζω, αν δεν έβγαινε και offside κάθε τρεις και λίγο θα 'ταν σούπερ. Ο Mangane μέτριες εντυπώσεις.

Στο μεταξύ και τις δύο χρονιές έχω πάρει αρκετούς (στα πλαίσια του λογικού) δανεικούς. Την πρώτη χρονιά έφερα στην ομάδα του Marco Benassi, Alessio Romagnoli, Gary Kagelmacher, Haris Vuckic, αλλά και του Abeid όπως προείπα. Αυτό το έκανα κυρίως γιατί οι περισσότεροι εξ' αυτών (βασικά όλοι πλην του Kagelmacher) ερχόντουσαν με το 50% του μισθού τους και χωρίς περαιτέρω χρήματα στην ομάδα τους. Ήταν ένας ασφαλής και οικονομικός τρόπος για το χτίσιμο του ρόστερ. Τον Marco Benassi τον πήρα δανεικό για 2 σεζόν, ενώ όλους τους άλλους για 1.

Ο Abeid έδεσε εξαιρετικά στο κέντρο με τον Ιταλό, και το rotation μεταξύ τους λειτούργησε άψογα. Πολύ καλά πήγε και η χρησιμοποίηση των αμυντικών, αλλά και οι εναλλαγές Vuckic-Ajagun. O Kagelmacher έμεινε ελεύθερος στο τέλος της σεζόν, και δεν θα με χάλαγε να τον κρατήσω, αλλά ήθελε συμβόλαιο γύρω στις 15k p/w, και τελικά υπέγραψε στην Ουρουγουάη με...1.4k p/w!! Σκέφτηκα πως ένας επαναδανεισμός του Romagnoli δεν θα με χάλαγε επίσης, όμως δεν θα 'ταν βασικός, και δεν ήθελα να του κόψω την εξέλιξη.

Ο Benassi έχει ανέβει αρκετά μέχρι στιγμής στην δεύτερη σεζόν, όμως η ρήτρα που συμφωνήσαμε με την Inter αγγίζει τα...30 εκατομμύρια (κάτι που περίμενα μιας και με το πρώτο patch τον είχαν πουλήσει κοντά στα 50m). Θα 'θελα να τον κρατήσω όμως το κόβω χλωμό.

Το καλοκαίρι του '15 εκτός από τις αγορές που έκανα δανεικούς πήρα και τους Kurt Zouma, Νίνη, Lacina Traore, Mario Felgueiras. Ο τελευταίος ήρθε μόνο και μόνο ως back up του Leali και γιατί οι ελεύθεροι Mannone-Γλύκος ήθελαν 20k την εβδομάδα για να 'ρθουν. Ο Νίνης ως rotation δίνει πολύτιμες ανάσες, ακόμη και σαν AMR. O Lacina Traore ήταν μια υπερβολή της τελευταίας μέρας tbh :P όμως τελικά έχει αποδειχθεί υπερ-χρήσιμος δίνοντας ανάσες στον Cardozo. Όλοι αυτοί ήρθαν με μονοετής δανεισμούς.

Τον Zouma τον ήθελα από το πρώτο καλοκαίρι μιας και η Chelsea τον έβαλε loan list μόλις γύρισε από την Saint-Ettienne. Αυτός προτίμησε την Fiorentina και για κακή του τύχη έπαθε μερική ρήξη και έκανε μόνο 2 εμφανίσεις όλη την χρονιά. Για καλή μου τύχη αυτό έριξε την ζήτηση το καλοκαίρι, και έτσι ο διετής δανεισμός του ήταν piece of cake. Συνολικά κόστισε περίπου 1.5m για αυτά τα δύο χρόνια, με ρήτρα στα 19.25m. Απίθανο να κινηθώ σε αυτό το ποσό, όμως σε αυτά τα δύο χρόνια πιστεύω πως θα χτιστεί η μεταξύ μας σχέση, και θα τον ψήσω πιο εύκολα. :D Παρεπιπτόντως ευτυχώς δεν έχει τραυματιστεί μέχρι στιγμής (φτου φτου) ενώ και οι εμφανίσεις του είναι εκπληκτικές. Ειδικά στα ματς του CL, μαζί με τον Dier ήταν απίθανος.

Από τους νέους: Πέραν αυτούς της πρώτης ομάδας (δηλ. όσους ανέφερα και τους Χουχούμη-Δώνη), θα πρότεινα να στηρίξετε και τους Νιούμαν, Στάικο, Βασίλη Αγγελόπουλο και Μουζακίτη. Από τους τερματοφύλακες στείλτε δανεικό τον Ταμπάκη (έκανε καλή χρονιά στην Ξάνθη και πήρα 500k από την πώλησή του), ενώ θεωρώ πως ο Κότσαρης έχει κάποιες πιθανότητες να μείνει ως καθαρά αναπληρωματικός (και αυτός ας σταλεί κάπου δανεικός). Στον αντίποδα πεσμένος μου φαίνεται ο Αποστολόπουλος, ενώ ο Αναστασόπουλος δεν νομίζω πως μπορεί να συναγωνιστεί Στάικο-Αγγελόπουλο.

Να πω και 2 λόγια για το staff. Πολύ ζόρικα τα πράγματα γιατί δεν υπάρχει σάλιο. Από coaches, οι έλληνες Ελευθεριάδης (fitness) και Γκιζέλης (goalkeeping) μπορεί να φανούν χρήσιμοι. Έδιωξα και τον Νταμπίζα, και είμαι ακόμη χωρίς DoF, ενώ Head of Youth Development έχω τον Οικονομόπουλο (ο οποίος όμως έχει πει πως σταματάει φέτος). Aπό scout σχεδόν must είναι ο Montgomery, πολύ καλός και φθηνός. Το προηγούμενο καλοκαίρι και μετά το πρωτάθλημα, κατάφερα να τους πείσω να ανεβάσουν training & youth facilities πάντως.

Αυτά τα λίγα. :P
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alexakoss wrote:Δεν είδα να έχει αναφερθεί πουθενά,αλλά σε μένα ναι οκ ο Αλαφούζος κέρδισε τις εκλογές,αλλά έχουν μπει στη διοίκηση πέραν του Αλαφούζου,1 τεχνικός σύμβουλος και 2 παράγοντες,ο ένας είναι Σλοβάκος.Το παράξενο όμως ποιο είναι.Ότι αυτός που παρέχει χρηματοδότηση στο σύλλογο όποτε χρειάζεται (όπως ακριβώς αναφέρετε στις αρμοδιότητες του τιμ),είναι ο Σλοβάκος παράγοντας και όχι ο Αλαφούζος.Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό?Ο οποίος δέχτηκε κατευθείαν να μου αγοράσει το γήπεδο.
Είχα γράψει αυτό αλλά απάντηση δεν είχα πάρει.Με το νέο πατς τι σημβαίνει στα διοικητικά Jake?
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή ξεκίνησα Γενάρη οι εκλογές του προέδρου μεταφέρθηκαν και αυτές για μέσα στον Ιανουάριο. Καλά δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, απλώς το λέω.

Ο Αλαφούζος έχει κερδίσει και τις 2 εκλογές μέχρι στιγμής, και 15 σεζόν στον άλλο save κέρδιζε με άνεση, δεν περιμένω να χάσει τώρα. :D Οικονομικά ψιλοχάλια η κατάσταση, απλώς με τις πωλήσεις που έκανα το καλοκαίρι πήγε από okay->secure, αλλά και πάλι πήρε δάνειο (πέρσι μετά τις εκλογές νομίζω). Δεν γίνεται, δεν ξεφεύγεις από τα δάνεια. Εδώ στο άλλο save, με μεγάλο κέρδος σε πωλήσεις σχεδόν κάθε χρόνο, τα λεφτά από χορηγούς και merchandise να καλύπτουν τους μισθούς, και πάλι είχα 100 εκατομμύρια στα δάνεια, και ας υπήρχε μια περίοδος που το κλαμπ ήταν rich.

Αυτό που λες για τους Σλοβένους (Σλοβένους, Σλοβάκους anyway) και λοιπούς έχει τύχει και σε μένα. Νομίζω ήταν Άγγλος, κάτι τέτοιο, αλλά πρέπει να είναι στην ιεραρχία πιο κάτω από τον πρόεδρο, γιατί μου 'χαν αρνηθεί κάτι, και μετά το έκανα leak to press, μπήκε ο Αλαφούζος στην μέση και ικανοποίησε το αίτημά μου. Ίσως είναι επενδυτές, team που συγκεντρώνει για τις εκλογές, δεν ξέρω. Μια τέτοια εντύπωση έχω πάρει πάντως.
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστούμε για την ανάλυση v2 :D
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Α, ναι λολ. :P Και η αλήθεια είναι πως απλώς είπα να γράψω 5 πράγματα για 2-3 παίκτες, και βρέθηκα να γράφω τελικά κάνα μισάωρο.

Έχω φτάσει Γενάρη, σημαντική η πρόκριση στους 16 οπότε και δεν υπάρχει ουσιαστική πίεση για το βήμα παραπάνω εκεί, όμως το πρωτάθλημα είναι μονόδρομος (όπως είχα γράψει και κάποτε στο τόπικ Συμβαίνει τώρα το να αποφύγεις τα play off είναι από μόνο του ισχυρό κίνητρο για να το κατακτήσεις) και ο Ολυμπιακός φαίνεται δυνατός. Παράλληλα λήγουν τα συμβόλαια κάποιων παικτών που έχω σταμπάρει για να αντικαταστήσω τους Μαρινάκη-Κλωναρίδη-Benassi. Πολύ decisions decisions decisions φάση, οπότε έπρεπε να καθαρίσω/αδειάσω το μυαλό μου. win/win με το κατεβατό. :P
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν εβγαλες κανα ρετζεν καλο?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βγήκε ένας επιθετικός που φαίνεται να 'χει potential αλλά και ένας καλούτσικος τερματοφύλακας. Πήρα και άλλους δύο που βγήκαν από Πανιώνιο και Άρη. Γενικά πρέπει να βγήκαν κάποιοι καλοί έλληνες, μάλιστα η Arsenal έκανε πρόταση 4.2 εκατομμυρίων για εναν μέσο του Ατρομήτου. (btw λόγω ξεκινήματος από Ιανουάριο μόνο μια χρονιά έχουν βγει μέχρι στιγμής)

Βέβαια to be fair, δεν με απασχολούν τόσο τα regen από τόσο νωρίς (αν και τσίμπησα κάτι Λατίνους πέραν των προαναφερθέντων ελλήνων) σε ένα save. Βέβαια και στο άλλο μου save τα πρώτα 4-5 χρόνια έβγαιναν καλοί παίκτες, αλλά μετά που τους χρειαζόμουν δεν έβγαιναν ούτε με πρωθυπουργική εντολή.
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι εχω παρατηρησει οτι στην ομαδα βγαινουν τα πρωτα χρονια καλοι ρετζεν μετα τις επομενες χρονιες ομως μετριοτητες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας και τελείωσα την χρονιά ας γράψω μια τελική άποψη για κάποιους παίκτες.

Marko Pavlovski: Must buy για μένα, ελεύθερος με 5k την εβδομάδα είναι κλεψιά χωρίς συνέπειες. Ντύθηκε... Ozil κατά την διάρκεια του πρωτάθληματος, μοίρασε συνολικά 23 ασσίστ (οι 18 στο πρωτάθλημα) ενώ είχε και το 3ό μεγαλύτερο avg rating στην SL. AMC σε ρόλο AM/Support.

Rafa: 800k χρειάστηκαν για την αγορά και αυτός αναπλήρωσε το κενό του Nano και με το παραπάνω. 5ό μεγαλύτερο avg rating στην SL, και αν σκεφτούμε πως είναι μόλις 20 χρονών, τότε δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει. DL σε ρόλο FB/Support.

Kurt Zouma: Πολυτέλεια σαν CD/Defend. Τρομερή ηρεμία, τρομερή αντίληψη, και μεγάλη τάση στο να σώζει την ομάδα. Φοβερός και τρομερός.

Eric Dier: Είχε έναν χρόνο συμβολαίου στην Sporting και έτσι τον έδωσαν για μόλις 400k. Αγκάθι τα 10k p/w που παίρνει μιας και είναι στα όρια του ακριβού για την ομάδα. Παρ' όλα αυτά έδεσε εξαιρετικά με τον Zouma σαν CD/Defend, και είχε το 4ό μεγαλύτερο avg rating στην κατηγορία.

Oscar Cardozo: Αν ο Rafa ήταν vfm, o Dier bargain, και ο Pavlovski κλεψιά, τότε ο Cardozo ήταν... δώρο. Πρώτος σκόρερ στην ομάδα με 34 γκολ σε 37 εμφανίσεις και συνολικά 15 ασσίστ. Ο 32άχρονος και λίγος για την Benfica Cardozo. Ρόλος Target Man/Attack.

Nicola Leali: Θετικότατη η πρώτη του σεζόν σε υψηλό επίπεδο, και ραγδαία η εξέλιξή του. Περιμένω περισσότερα στο μέλλον, και πιστεύω πως βρήκα τερματοφύλακα για πολλά-πολλά χρόνια.

Νίκος Κοροβέσης: Χρησιμοποιήθηκε κυρίως σαν rotation στα εξτρέμ (1ή αλλαγή πολλές φορές, βοήθειες σε τραυματισμούς και τέτοια). Δεν έλαμψε, αλλά βοήθησε, και αν δεν έπαιρνε 8k p/w που είναι κάμποσα για back up, η ρήτρα των 300k θα ήταν must για να την σπάσει κάποιος. Τώρα δεν είναι ότι έχω δεύτερες σκέψεις για την αγορά του, αλλά στο αν και εφόσον ήταν ότι καλύτερο για αυτά τα λεφτά.

Lacina Traore: Η αλήθεια είναι πως ήταν μια υπερβολή της τελευταίας μέρας των μεταγραφών. Ήθελα έναν καλό αναπληρωματικό του Cardozo και πήγα και πήρα (έστω σαν δανεικό) ένα σχεδόν ισάξιο. Αν και μετά την αγορά φοβόμουν πως στην καλύτερη θα ήταν καταδικασμένος να αποτύχει, τώρα βλέπω πως ήταν μια καλή προσθήκη. Καμιά γκρίνια, πρώτος σκόρερ στο κύπελλο, 12 γκολ στο πρωτάθλημα σε 25 συμμετοχές, από τις οποίες μόλις στις 8 ήταν στην βασική 11άδα. Πολυτέλεια.

Σωτήρης Νίνης: Τιμιότατο rotation, και μαζί με τον Pavlovski δικαιολόγησαν την επιλογή μου να μην κινηθώ για βαρβάτο AMC. Kυρίως AM/S τον έβαζα, αν και πήρε παιχνίδια ως AMR/Winger-S, και ως MC/Adv. Playmaker.

Marco Benassi: Μπορεί δημιουργικά να υστερούσε κάπως, και αυτό θα ήταν παράπονο, αν δεν πίστευα πως εξαιτίας αυτού "άνθησε" ο Pavlovski. Πολλά χιλιόμετρα σε κάθε ματς, πολλές βοήθειες σε όλους. Τον χρησιμοποιούσα κυρίως ως advanced playmaker/support αν και μάλλον θα 'ταν καλύτερα ως b2b ή dlp. Θα κάνω μια κίνηση για την απόκτησή του, αν και το σενάριο αυτό είναι πολύ χλωμό.

Lorenzo Crisetig: Δεν μπορώ να γράψω κάτι κακό για αυτόν, δεν γίνεται. Έδεσε τέλεια με Benassi-Pavlovksi, έτρεχε παντού, κάλυπτε τα πάντα, και έχει την κακιά συνήθεια να μην μπορεί να κάνει κακό παιχνίδι. Με τίποτα όμως!

Ο Μάριος Οικονόμου είναι μια από τις καλές επιλογές για 4ό έλληνα στόπερ που μπορεί να κάνει κανείς (Γούτας, Κουρμπέλης, Σαρρής οι άλλοι θεωρώ), τίποτα το ιδιαίτερο αλλά μια χαρά για HG και για ματς κυπέλλου. Ο Mangane αν και στην αρχή έδινε μάχη με τον Dier για την θέση δίπλα στον Zouma στην συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Άγγλου. Παίρνει πολλά (12.5k p/w) και δεν θα τον συνιστούσα, ήδη έχω κλείσει τον Ruben Semedo της Sporting και σκοπεύω να πουλήσω τον Σενεγαλέζο. Ο Mario Felgueiras τιμιότατος. Έπαιξε μόνο στο κύπελλο, και δεν γκρίνιαξε στιγμή.

Από τους υπόλοιπους παίκτες της ομάδας ξεχώρισε ο Κλωναρίδης. 17 γκολ στο πρωτάθλημα, 2ό μεγαλύτερο avg rating πίσω από τον Cardozo, και παρότι είχε 2 τραυματισμούς (από 1 μήνα εκτός) που θα μπορούσαν να τον κρατήσουν πίσω. Όπως θα έλεγαν, τρίβω τα χέρια μου για την επιλογή μου να τον κρατήσω το καλοκαίρι, μιας και μια ακριβή πώληση διαφαίνεται στον ορίζοντα.

Από regen δεν βγήκε τίποτα ιδιαίτερο. Οικονομικά ξοδεύω 200k p/w περίπου σε μισθούς, και το financial status της ομάδας είναι secure. Παράλληλα δέχθηκαν να αναβαθμίσουν (για 2ή φορά) προπονητικές εγκαταστάσεις και εγκαταστάσεις νέων.
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποια χρόνια εισαι ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”