SOS - Θέμα με την προπόνηση

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
stefanos_kapino
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεία σας παιδία ! Πήρα πριν 2 μέρες το football manager 2013 και βλέπω ότι ο τομέας της προπόνησης έχει αλλάξει εντελώς σε σχέση με τα προηγούμενα football manager . Παρακαλώ λοιπόν όποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει βήμα-βήμα για να έχω μια σωστή και ολοκληρωμένη προπόνηση . Επίσης , θα ήθελα επειδή και το menu του training έχει αλλαξει πολύ , να μου εξηγήσετε πώς θα ρυθμίσω όλες τις επιλογές-παραμέτρους της προπόνησης στο menu. Παρακαλώ πολύ επειδή δεν έχω καθόλου ιδέα με την προπόνηση αν και έχω διαβάσει αυτά που έχουν γράψει άλλα παιδία σχετικά με αυτό το θέμα στο fmgreece , θα ήθελα την βοήθειά σας.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχεις διαβασει εδω; viewtopic.php?f=352&t=37738
τι αποριες εχεις;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
stefanos_kapino
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε καταρχάς σε ευχαριστώ για τη διάθεση να με βοηθήσεις.Απορία 1,θα ήθελα να μου πεις ένα όσο γίνεται καλό πρόγραμμα προπόνησης για όλη τη χρονιά.Δηλαδή από την αρχή για προετοιμασία αλλά και στη διάρκεια της χρονιάς.Απορία 2,στο τοπικ που μου έστειλες μιλάειγια match training και ότι αυτό αφορά τους προσεχείς αγώνες.Με το training next week kai mext two weeks,τι ακριβώς κάνει?Απορία 3,αν ένας παίχτης τραυματιστεί σε τι πρόγραμμα προπόνησης τον βάζω?Ευχαριστώ
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. απο την general προπονηση οι πιθανες επιλογες σου για το καλοκαιρι της πρωτης χρονιας ειναι fitness, (tactics), team cohesion (στο τελευταιο δωσε ιδιαιτερη βαρυτητα γιατι την πρωτη χρονια δεν ξερουν τις τακτικες σου και θα εχεις λογικα και νεους παικτες). πχ 2 βδομαδες fitness και σιγουρα τις πιο πολλες βδομαδες team cohesion (εφοσον οι μπαρες των τακτικων ειναι χαμηλα) και μαζι 50% match training στο teamwork χωρις ξεκουραση πριν το ματς (πχ με ενα φιλικο τη βδομαδα).
Την επομενη χρονια που θα εχεις συστηματα που ηδη τα ξερουν μην δωσεις τοση βαρυτητα στο team cohesion.
Στη διαρκεια της χρονιας balance και 20% match training με επιλογη αναλογα με τον αντιπαλο.
2. αν επιλεξεις default καθοριζεις ολες τις βδομαδες με το γενικο (που ειναι πανω). Αν σε καποια μερα πριν απο καποιο ματς βαλεις κατι αλλο τοτε προετοιμαζεσαι αλλιως ειδικα για το ματς που ακολουθει.
3. μονο το rest υπαρχει
οτι αλλο θελεις πες...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
stefanos_kapino
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι ενοείς στο 1 50%match training kai στο 2 20%?Πώς ρυθμίζω τα ποσοστά?Ενοείς στο περίπου ,εκεί που έχει τη μπάρα για general kai match training?;Άραστη διάρκεια της χρονιάς εφόσον θα ναι στο 20% το match training, θα δώσω βάρος στο general training?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι εκει που λες! οσο πιο αριστερα το πας τοσο ανεβαινει το ποσοστο που δινεις για την προετοιμασια του ματς. Το ανεβασμενο ποσοστο (50%) στο λεω μονο επειδη οι μπαρες των τακτικων αργουν να ανεβουν στην αρχη του παιχνιδιου. Βαλε και individual training το ρολο που χρησιμοποιεις τους παικτες και κοιτα να ειναι medium η προπονηση σου (και στον καθε παικτη ξεχωριστα το πολυ heavy)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
stefanos_kapino
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

'Όταν λες να έχω στο medium στην προπόνηση ενοείς να έχω στο medium το intensity το general training
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι. στην κανονικη περιοδο θα ανεβασεις την ενταση της γενικης προπονησης τοσο οσο μπορεις ωστε το overall workload να ειναι medium (με δεδομενο το 20% για το match training)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Kάπως έτσι φίλε...

Image
stefanos_kapino
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας ευχαριστώ πολύ και τουσ δύο.Eliaska,αν δεν σε βάζω σε μεγαλο κόπο,μπορείς να μου ξαναναφέρεις τι προπόνηση βάζεις για καλοκαιρινή προετοιμασία και σε τι intensity?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν μπορω να δωσω συνταγη παντως μολις βαλεις team cohesion να το βαλεις στην μεγιστη ενταση μαζι με 50% teamwork
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2013”