[Οδηγός] Προπόνηση στο FM13

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνώμη για το διπλό ποστάρισμα (έχω κάνει την ερώτηση και σε άλλο τόπικ), αλλά ξεκινάω σειβ με ΠΑΟ και θα ήθελα την άποψή σας για την προπόνηση την πρώτη χρονιά που ξεκινάω νωρίς τα προκριματικά. Επικέντρωση στο fitness ή στο tactics και με τί ένταση?

Edit: Κατά την προετοιμασία της ομάδας που μπορεί να είναι 6-7 εβδομάδεςς βάζετε και Individual Training σε κάθε παίκτη ή τους προπονείτε όλους μαζί και μετά το τέλος της προετοιμασίας τους βάζετε Individual?
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1801
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
facebook προφίλ: thanos.xynogalas
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikpana wrote:Συγνώμη για το διπλό ποστάρισμα (έχω κάνει την ερώτηση και σε άλλο τόπικ), αλλά ξεκινάω σειβ με ΠΑΟ και θα ήθελα την άποψή σας για την προπόνηση την πρώτη χρονιά που ξεκινάω νωρίς τα προκριματικά. Επικέντρωση στο fitness ή στο tactics και με τί ένταση?

Edit: Κατά την προετοιμασία της ομάδας που μπορεί να είναι 6-7 εβδομάδεςς βάζετε και Individual Training σε κάθε παίκτη ή τους προπονείτε όλους μαζί και μετά το τέλος της προετοιμασίας τους βάζετε Individual?

Fitness σε high intensity για κανα 2-3 βδομάδες. Μετά λίγο team cohesion. Εγώ βάζω Individual training μετά τα προκριματικά (είτε μπω CL είτε μπω Europa)
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikpana wrote:Συγνώμη για το διπλό ποστάρισμα (έχω κάνει την ερώτηση και σε άλλο τόπικ), αλλά ξεκινάω σειβ με ΠΑΟ και θα ήθελα την άποψή σας για την προπόνηση την πρώτη χρονιά που ξεκινάω νωρίς τα προκριματικά. Επικέντρωση στο fitness ή στο tactics και με τί ένταση?

Edit: Κατά την προετοιμασία της ομάδας που μπορεί να είναι 6-7 εβδομάδεςς βάζετε και Individual Training σε κάθε παίκτη ή τους προπονείτε όλους μαζί και μετά το τέλος της προετοιμασίας τους βάζετε Individual?
πχ 1-2 βδομαδες fitness σε very high χωρις φιλικα και χωρις προετοιμασια ματς (0%)
και μετα team cohesion και tactics 50% και individual training τους ρολους
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παίδες! -doublekiss
Υ.Γ. Όντως είναι ποιό ρεαλιστικό το φετινό σύστημα προπόνησης και η άμεση επιρροή του στις τακτικές!
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
takiskl
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Sun Mar 09, 2003 12:00 am
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια απορία μιας και δεν είμαι πολύ εξειδικευμένος στην προπόνηση...
Όταν έχουμε τους παίχτες σε προπόνηση ατομικά στην θέση τους τον καθένα, αγνοούμε τις προτάσεις των προπονητών για προπόνηση σε συγκεκριμένα attributes που υστερούν;
Ευχαριστώ!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορεις ή το ρολο ή καποιο χαρακτηριστικο οποτε αν δεχτεις την προταση σου χαλαει τον ρολο που ειχες επιλεξει. ναι τις αγνοεις
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
takiskl
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Sun Mar 09, 2003 12:00 am
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστώ!
Στους μικρούς τι είναι καλύτερα; Θέση ή προσόντα συγκεκριμένα;
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν εχεις καποιο μικρο που μειονεκτει πολυ ειδικα σε ενα απαραιτητο χαρακτηριστικο για το ρολο που τον θελεις τοτε θα ελεγα να προπονησεις το χαρακτηριστικο αυτο.
στους μικρους εχε πιο πολυ στο μυαλο σου τα physical που αυξανονται αρκετα σ' αυτες τις ηλικιες.
Αν δεν συμβαινει το παραπανω τοτε ριξτου ρολο για γενικη βελτιωση
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
takiskl
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Sun Mar 09, 2003 12:00 am
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλό μεσημέρι σε όλους τους προπονηταράδες!
Δύο ερωτησούλες: 1) έχοντας στο -20 το match preperation δέχομαι υποδείξεις από τον βοηθό ότι είναι χαμηλό... Τον αγνοώ;
2) στην ανάλυση του αντιπάλου που μας δίνει ο σκάουτερ είναι καλό να ακολουθούμε τις υποδείξεις του για το match preperation ή να το αφήνω στο tactics που το έχω συνέχεια;
Ευχαριστώ!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. εχουν γεμισει οι μπαρες των τακτικων; αν οχι υποθετω οτι θελει 50% για να μαθουν τις τακτικες σου.
2. οταν μαθουν τις τακτικες δεν το βαζω στο tactics (συνηθως) αλλα στις επιθετικες-αμυντικες επιλογες αναλογα με τον αντιπαλο
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
takiskl
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Sun Mar 09, 2003 12:00 am
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:1. εχουν γεμισει οι μπαρες των τακτικων; αν οχι υποθετω οτι θελει 50% για να μαθουν τις τακτικες σου.
2. οταν μαθουν τις τακτικες δεν το βαζω στο tactics (συνηθως) αλλα στις επιθετικες-αμυντικες επιλογες αναλογα με τον αντιπαλο
Tactics δηλαδή μέχρι να γεμίσουν οι μπάρες και μετά αυτό που γράφεις έτσι;
Την general την εχεις balance;
Εγώ την έχω balance/average και τους παιχτες heavy στην individual στις θέσεις τους!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

balance ναι
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://pushthemwide.wordpress.com/2012/ ... ing-guide/
Ένα πολύ "ψαγμένο" άρθρο για την προπόνηση (στα αγγλικά βέβαια) το οποίο προμοτάρει και η ίδια η SI.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

τη μπάρα mach training-generral σε ποιο σημείο την βάζετε κατα τη διαρκεια της σεζόν;
:liverpool:
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2013”