[CM4 03/04] Αληθινή προπόνηση, αληθινής ζωής.....

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
User avatar
andreascm4
Trialist
Trialist
Posts: 83
Joined: Wed Oct 22, 2003 11:00 pm
Location: kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα και καλη χρονια!

Ο προεδρος της ομαδας του χωριου μου,μιας ομαδας που αγωνιζεται στην 3η κατηγορια της Κυπρου,μου προτεινε να αναλαβω την ομαδα νεων της ομαδας. ηλικιας 15-17.

Αν θελετε και εσεις πεστε μου τι προγραμμα προπονησης θα βαζατε?

Τα παιδια λογω σχολειου,φροντιστηριων, προπονουνται 3 φορες την εβδομαδα και το σαββατο θα παιζουμε αγωνα.

Δευτερα Τεταρτη Πεμπτη (Σαββατο-αγωνας)

Σε 2 εβδομαδες αφου τελειωσω τις εξετασεις,παιρνω πτυχιο,και θα αρχισω την προπονηση της ομαδας.


Εχω στο μυαλο μου ενα προγραμμα.

Δευτερα: 10` προθερμανση(5` χαλαρο τρεξιμο+5`Τεντωματα) - 15` Ψαρακι (κυκλος) 40` ασκησεις με μπαλα - 5 100αρια σπριντς ,αποθεραπεια.

Τεταρτη:10`προθερμανση(5` χαλαρο τρεξιμο+5`Τεντωματα) - 25` Ψαρακι(κυκλος) 40` εκπαιδευτικο διπλο σε μισο γηπεδο,με 2 κοντρολ μονο.

Πεμπτη: 10` `προθερμανση(5` χαλαρο τρεξιμο+5`Τεντωματα) - 50` διπλο σε κανονικο γηπεδο. 20` Συνδυασμους κοντα σε κορνερ και σεντρες με σχηματισμενες ομαδεσ (αμυνα-επι8εση) Σουτ.


Ελπιζω να μην ειμαι off-topic και το κυριοτερο να μην σχηματισετε κακη εικονα για μενα,απλα ηθελα να μοιραστω μαζι με τα παιδια που εκανα παρεα την χαρα μου και να δωσετε καμμια συμβουλη αν 8ελετε .
theodore80
Administrator
Administrator
Posts: 4833
Joined: Mon Apr 28, 2003 11:00 pm
Location: Amsterdam, Netherlands / Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

IRL?? 8O
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ποια ομαδα θα αναλαβεις ρε θηριο?
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Προτείνω περισσότερα τεντώματα (διατάσεις) επιμένοντας σε κάθε τέντωμα γύρω στα 15'' καθώς και λίγο περισσότερο ζέσταμα πριν τα τεντώματα ειδικά τώρα το χειμώνα .Ελπίζω να οδηγήσεις τους παίκτες σου στη κορυφή ::wink:
antonick
Amateur
Amateur
Posts: 247
Joined: Tue Sep 17, 2002 11:00 pm
Location: Ζωγράφου, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σωστή προθέρμανση και καλές διατάσεις είναι το κλειδί για:

Αποφυγή τραυματισμών
Maximum απόδοση στην προπόνηση
Αποφυγή πιθανών πιασιμάτων
Ελάττωση κούρασης

Ελπίζω να τα καταφέρεις να κάνεις αυτήν την ομάδα πρώτη!
[b:3iovvtdn]"Αν ένας βάρβαρος πάψει να πιστεύει στον ξύλινο θεό του, αυτό δεν σημαίνει πως ο θεός δεν υπάρχει. Θα πει μόνο πως ο θεός δεν είναι ξύλινος"[/b:3iovvtdn] Λ. Τολστόι
Αναζητείτε την αλήθεια εκεί που πρέπει!
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο.
User avatar
andreascm4
Trialist
Trialist
Posts: 83
Joined: Wed Oct 22, 2003 11:00 pm
Location: kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ομαδα Mike αν την εχεις ακουστα ειναι ο Αποπ/Κινυρας Πεγειας.

Πραγματι,τωρα το χειμωνα χρειαζεται καλη προθερμανση,αλλα εχω την ιδεα οτι η σωματοδομη των νεαρων ειναι ευελικτη,τοσο που τους δινει την δυνατοτητα να αποφευγουν τους τραυματισμους.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Αυτό δε σημαίνει ότι αντέχουνε τα πάντα. Συν το ότι το να ξεκινάς χωρίς καλό ζέσταμα αφήνει και κάποια "κουσούρια" αργότερα :D

Διατάσεις πριν και μετά την προπόνηση. Στο τέλος της προπόνησης ένα χαλαρό τρεξιματάκι , καλές διατάσεις και σπίτια τους.

Πρόσθεσε και κάποια δεκάλεπτα για κοιλιακούς - ραχιαίους - κάμψεις .

Μπορώ να σου πω μόνο τα γενικά της προπόνησης και όχι τα ειδικά (ποδοσφαιρίκά) γιατί προπονώ ομάδα μπάσκετ.

Καλή επιτυχία και τα λέμε...
User avatar
Charis
Trialist
Trialist
Posts: 79
Joined: Wed Aug 20, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε έπαιζα στους μικρούς της ΑΕΛ. Το πρόγραμα σου είναι πολύ καλό. Απλά θα προσθέσω κάτι που δεν το είπε κανείς. Αν θέλεις οι μικροί να αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο, πρέπει πάνω απ' όλα να κρατάς καλό και οικογενειακό κλίμα στην ομάδα. Όταν η ομαδα αισθανθει "οικογενεια" τοτε θα δεις και τα αναλογα αποτελεσματα.
User avatar
Katsarof
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 525
Joined: Fri Jun 06, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kalo akougete alla na kseris kati an den pezis diplo ola ta alla akougonte vareta .
Opote Ena poli kalo zestama toulaxiston 8- 10 girous xalara , askisis me ti mpala ( vale konous k na tis prospernane me tin mpala ) , se mikres apostasis koroido - me tin mia i mpala k sto telos diplo gia na dis tis ikanotites tous k na efxaristithoun .
Episis epidi ine pitsirikia k prepi na kaliterepsoun tin texniki tous kto pos na stekonte sto gipedo , protino to eksis polli mpala diladi askisis me tin mpala k vale tous opos ipa na pezoun dipla k me to paramikro na tous stamatas gia odigies (p.x. kataxrisi tis mpalas - pos na kinounte sto gipedo ) .
antonick
Amateur
Amateur
Posts: 247
Joined: Tue Sep 17, 2002 11:00 pm
Location: Ζωγράφου, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Spawn_I"]Αυτό δε σημαίνει ότι αντέχουνε τα πάντα. Συν το ότι το να ξεκινάς χωρίς καλό ζέσταμα αφήνει και κάποια "κουσούρια" αργότερα :D

Διατάσεις πριν και μετά την προπόνηση. Στο τέλος της προπόνησης ένα χαλαρό τρεξιματάκι , καλές διατάσεις και σπίτια τους.

Πρόσθεσε και κάποια δεκάλεπτα για κοιλιακούς - ραχιαίους - κάμψεις .

Μπορώ να σου πω μόνο τα γενικά της προπόνησης και όχι τα ειδικά (ποδοσφαιρίκά) γιατί προπονώ ομάδα μπάσκετ.

Καλή επιτυχία και τα λέμε...[/quote]

Ποια ομάδα προπονέις???
[b:3iovvtdn]"Αν ένας βάρβαρος πάψει να πιστεύει στον ξύλινο θεό του, αυτό δεν σημαίνει πως ο θεός δεν υπάρχει. Θα πει μόνο πως ο θεός δεν είναι ξύλινος"[/b:3iovvtdn] Λ. Τολστόι
Αναζητείτε την αλήθεια εκεί που πρέπει!
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο.
DoctorBalendar
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18373
Joined: Tue Oct 01, 2002 11:00 pm
Location: Heidelberg / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ανήκει εδώ το θέμα. Καλύτερα να μεταφερθεί στην Επικαιρότητα...

Καλή επιτυχία...
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις δίκιο Αιμίλιε, αλλά αν δεν είναι πρόβλημα θα ήθελα να μείνει εδώ, αφού έχει ενδιαφέρον η "σύγκριση" με το CM (για εμένα τουλάχιστο... :mrgreen: ).
User avatar
RedArmy
Banned
Banned
Posts: 12177
Joined: Fri Jun 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, BARCA
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ερωτηση: το cm δεν εχει επιλογη για διατασεις στην προπονηση,ουτε για ζεσταμα. θεωρειται δεδομενο οτι το κανουν αυτο οι παικτες πριν αρχισουν τα βασικα?

Γιατι να μην αντιγραψει ο φιλος το Gary general για την ομαδα του? :mrgreen: (με καποιες μικρο αλλαγες βεβαια..)
No, mean is when I made Jess Mancini ride her bike home after I ass fucked her
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, στο CM υποτίθεται ότι γίνεται αυτόματα. Αλλά ας μην παρεκκλίνουμε από το θέμα μας εδώ. ::wink:
Όσο για το Gary General, φοβάμαι ότι είναι καλό μόνο για συνθήκες CM... Χώρια που καμιά φορά δημιουργεί πολλούς τραυματισμούς! :mrgreen:

Back to reality, guys! Άιντες, γιατί εγώ το μόνο που έχω συνεισφέρω είναι οι προπονήσεις που κάναμε στο παιδικό του ΝΟ Χανίων στο πόλο....μέτρα, μέτρα, μέτρα, μετά για ξεκούραση ανεβοκατεβαίναμε σκάλες, και μετά κάναμε λίγα μέτρα ακόμα για να χαλαρώσουμε.... :8:
User avatar
Yorgos Εφταπύλης
Indispensible
Indispensible
Posts: 1796
Joined: Tue Apr 15, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

to anebokatebasma skaliwn pantos apo toys giatroys einai kindynos 8anatos gia ta podia, idiaiera se mikres hlikies einai APAGOREYTIKO gia ta gonata. exw ginei eidikos me to 8ema twra teleytaia
Η γνώση μας κάνει υπερήφανους και η σοφία ταπεινούς
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”