[CM4 03/04] Agility

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Χρόνια πολλά σε όλους.
Thrasso , ξέρεις τι περιλαμβάνει η άσκηση Agility π.χ. τρέξιμο , τρίξιμο με την μπάλλα , ασκήσεις ?
Και αν γνωρίζεις θέλω να μου πείς με ποιά λογική η μηχανή δίνει τραυματισμούς σε ποδοσφαιριστές?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

H Agility_Outfield βελτιώνει τα Agility, Balance, Dribbling.

Για τους τραυματισμούς παίζουν ρόλο:
1. Τα Injury Proneness των παικτών (hidden attribute)
2. Το Condition του παίκτη (κυρίως όταν μιλάμε για extreme καταστάσεις χαμηλού condition)
3. Το αν είναι πολύ βαριά μια προπόνηση. Αυτό βέβαια δεν είναι πολύ απλό, αφού αν πχ πας να βγάλεις όλες τις physical ασκήσεις (πχ Sprints), τότε παρόλο που το πρόγραμμα γίνεται πιο ελαφρύ, οι παίκτες τραυματίζονται πιο πολύ. Τελικά χρειάζεται μια σωστή ισορροπία μεταξύ physical και μη-physical προπόνησης.
4. Το αν έχεις physios να επιβλέπουν τους παίκτες στην προπόνηση.
5. Τα Training Facilities.
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Για τους τραυματισμούς κατατοπίστηκα!!!!

Για το Agility θέλω να μου δώσεις ένα παραδειγμα π.χ. ας πούμε το PigInTheMiddle είναι το λεγόμενο κορόιδο , έχουμε μία παράσταση στο νού μας για το τί πρόκειται , το Agility όμως?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως λέει η περιγραφή μέσα στο παιχνίδι, το Agility_Outfield περιλαμβάνει ελαφρύ τρέξιμο, στρίψιμο του κορμιού και επιτόπια αλματάκια (υποθέτω ότι εννοούν "επιτόπιο σήκωμα γονάτων").
Πάντως βελτιώνει αυτά που σου είπα και σίγουρα όχι το Acceleration (οπότε σε αυτό το σημείο η περιγραφή είναι λανθασμένη).
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”