QPR

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Image




Mια ομάδα με ιστορία 130 ετών αλλά και μια ομάδα χωρίς ούτε ένα πρωτάθλημα ή κύπελλο στην τροπαιοθήκη της. Μια ομάδα με παμπλουτους ιδιοκτήτες αλλά όχι και μια πλούσια ομάδα. Αυτή είναι η διάσημη Queens Park Rangers.



Image



H πρόσφατη ιστορία της ομάδας περιορίζεται στον υποβιβασμό από την premier league τo 1995-96 και μετά από αρκετά χρόνια στην championship και μια διετία στην league one, είχαμε την επιστροφή στα σαλόνια για την σεζόν 2011-12, όταν και η σωτηρία επετεύχθει την τελευταία αγωνιστική της χρονιάς.
Για την σεζόν 2012-13 η ομάδα πρέπει σίγουρα να κάνει ένα βήμα παραπάνω. Στόχος σύμφωνα με τον πρόεδρο είναι η εύκολη παραμονή στην κατηγορία. Η άλλη όψη του νομίσματος όμως είναι ότι το wage budget της ομάδας είναι πλέον το 7ο της premier league. H αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα στην 15η θέση του media prediction και την 7η του wage budget. Mια θέση στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα θα είναι ιδιαίτερα επιτυχημένη. Αν αποφευχθούν και οι injury crisies τότε μια θέση στο europa league της επόμενης χρονιάς είναι ρεαλιστικός αν και τρομερά δύσκολος στόχος.







Έμψυχο δυναμικο




:arrow: Τεχνικό επιτελείο


Φέτος έρχεται ο director of football να μας λύσει τα χέρια αναλαμβάνοντας διάφορες αρμοδιότητες. Ο Mike Rigg είναι εξαιρετικός στον ρόλο του και τον εμπιστευόμαστε. Το ίδιο και ο Mark Bowen ως assistant manager-εξαιρετικός στα team talks- και ο steve hitchen σαν chief scout. Η μόνη προσθήκη που θεώρησα απαραίτητη ήταν νέος Head of youth development όπου προσωπικά προσέλαβα τον Phil Cannon της Blackburn. Με αυτούς ως άμεσους συνεργάτες μπορούμε να μείνουμε ήσυχοι σχετικά με την διαχείριση των υπολοίπων θεμάτων

Image





:arrow: Τερματοφύλακες


Image


O πρώτος λόγος που το μεγάλο wage budget δίνει πλασματική εικόνα για την ομάδα. Οι δύο τερματοφύλακες "τρώνε" πάνω από το 1/10 του συνολικού wage budget.
Ο Julio Cesar είναι εμφανώς καλύτερος του Green που θα περιοριστεί σε δεύτερο ρόλο και ίσως θα ήταν καλό να πωληθεί στο μέλλον γιατί τα 3εκ/έτος για αναπληρωματικό είναι ίσως περιττή πολυτέλεια.
Ο Murphy περνάει και δεν ακουμπάει.
Spoiler: show
Image

:arrow: Δεξιοί Μπακ


Image


Ο πρωταθλητής ευρώπης Bosingwa είναι αδιαμφησβήτητα ο καλύτερος δεξιός μπακ, με τον Luke Young να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες και στις δύο πλευρές της άμυνας.
Σε περιπτώσεις ανάγκης οι Onuoha, Fabio μπορούν να βοηθήσουν αν και δεν είναι η φυσική τους θέση.



:arrow: Αριστεροί Μπακ


Image


O Fabio είναι η πρώτη επιλογή. Δυστυχώς είναι δανεικός και δύσκολα θα παραμείνει οπότε θα χρειαστεί καλή μεταγραφή εδώ με το τέλος της σεζόν. Ο Young προσφέρει βοήθειες και αριστερά ενώ οι Hill, Traore είναι καλές επιλογές για 3ος και 4ος όπως επίσης και για πώληση αφού 1,2εκ/έτος είναι αρκετά λεφτά για παίχτες που θα μένουν και εκτός αποστολής.



:arrow: Κεντρικοί Αμυντικοί


Image


Το αρχικό πλάνο έλεγε Nelsen σαν stopper και Mbia σαν cover. Ο Nelsen παρά τα τρομερά attributes του φαίνεται να είναι περισσότερο ταγάρι πάρα καλός αμυντικός :D Αντιμετωπίζει και πολλούς τραυματισμούς οπότε ο Onuoha άμεσα έγινε βασικός σαν stopper. Ο Ferdinand είναι μια πολύ καλή αλλαγή που μπορεί να βοηθήσει και στο πλάι.
Spoiler: show
Οι τραυματισμοί του Nelsen
Image

:arrow: Αμυντικογενείς μέσοι


Image


Η θέση που η ομάδα πονάει περισσότερο. Ο Diakite είναι καλός αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο,ο Derry έχει καλή καρτέλα αλλά η ηλικία δεν τον βοηθάει να αποδώσει πλέον και ο Mbia υπολογίζεται σαν κεντρικός αμυντικός. Οπότε τα περίπου 4,5 εκατομμύρια του μπάτζετ είναι καλό να διατεθούν για ενίσχυση αυτής της θέσης. Προσωπική μου επιλογή ο Γιάννης Μανιάτης.
Spoiler: show
Image


:arrow: Δημιουργικοί μέσοι


Image


Εδώ δεσπόζει η παρουσία του Esteban Granero. Ο Faurlin είναι εξαιρετικός παίχτης που μπορεί να προσφέρει σημαντικές λύσεις όταν ο Γκρανέρο δεν αρκεί. Πιο επιθετικογενής ο Ισπανός, πιο πολύ deep lying playmaker ο Αργεντίνος. Ο Dyer είναι πολυθεσίτης και όταν εφαρμόζουμε rotation είναι αρκετά χρήσιμος.



:arrow: Επιθετικογενείς μέσοι


Image


Στην μεσοεπιθετική γραμμή ξεχωρίζουν τρεις παίχτες. Δυο εξτρέμ που παίζουν και στις δύο πλευρές αλλά και κεντρικά και ένας κεντρικός που μπορεί να παίξει και σαν εξτρέμ. Ένας από τους δύο εξτρέμ θα παίξει με ανάποδο πόδι αφού και ο παγκίτης wright-philips είναι κι αυτός δεξιοπόδαρος. Βέβαια έχει και τρομερά μεγάλο συμβόλαιο που μπορεί να δώσει περισσότερα αν χρησιμοποιηθεί αλλού. Γκρανέρο και Ντάιερ μπορούν να δώσουν λύσεις και εδώ.



:arrow: Επιθετικοί


Image


Σαν την θέση του τερματοφύλακα βλέπουμε ότι -ειδικά αν παίξουμε με ένα σέντερ φορ- έχουμε το 1/10 του wage budget να κάθεται στον πάγκο και την κερκίδα.
Ο Cisse είναι ο καλύτερος poacher μας και ο Zamora μπορεί να γίνει συμπαθής complete forward. Ο Johnson θα ήταν πολύ καλύτερη λύση αν ο μισθός του υποδιπλασιαστεί. Προσωπικά λόγω της τακτικής που επέλεξα προτιμώ τον Cisse σαν poacher και μάλιστα επειδή δεν είχε τραυματισμούς δεν άφησε περιθώρια για αρκετές συμμετοχές στους υπόλοιπους.





:arrow: Τακτική


Image

Ομάδα με πρωταρχικό στόχο να μείνει στην κατηγορία δεν μπορεί να έχει και το πιο χαρισματικό ρόστερ. Very rigid με αυξημένες ελευθερίες όμως για τον playmaker της ομάδας και counter ώστε να θωρακιστεί η άμυνα και να εκμεταλλευτούμε τους γρήγορους παίχτες στην επίθεση. Επιπρόσθετα επιλέγουμε το more direct στο passing.
Σχετικά με τα εξτρέμ και την επιλογή να είναι ο Hoilett αυτός που θα παίξει με ανάποδο πόδι, ο Park έχει αρκετά καλύτερη σέντρα ενώ είναι και defensive winger. Από την στιγμή που στα δεξιά έχουμε τον wingback Bosingwa και αριστερά τον fullback Fabio τότε έχουμε και δεύτερο πολύ σημαντικό λόγο για να μείνει ο Κορεάτης στα δεξιά και να καλύπτει τον μπακ. Για το σκοράρισμα θα βασιστούμε στους δύο παίχτες του άξονα κατά βάση με τον Γκρανέρο και τους ακραίους μέσους και αμυντικούς να είναι επιφορτισμένοι με την δημιουργία του παιχνιδιού.





Eν κατακλείδι, αν αποφύγουμε τους τραυματισμούς μπορούμε να χτυπήσουμε ακόμα και ευρώπη. Προσωπικά μου έτυχαν πολλοί τραυματισμοί 4-5 βδομάδων και τον γενάρη που έλειπε ο mbia στο κόπα άφρικα αναγκάστηκα να δανειστώ τους Botia και Yepes γιατί δεν είχα κανέναν διαθέσιμο κεντρικό αμυντικό. Το ρόστερ γενικά είναι πλήρες με συμπαθητικούς αναπληρωματικούς. Μεσοπρόθεσμα θα πρέπει να ξεφορτωθούμε τα βαριά συμβόλαια των αναπληρωματικών και να φέρουμε πολύ πιο εξελίξιμους παίχτες. Για αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό να έχουμε καλό δίκτυο scouting γιατί οι ακαδημίες δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο οπότε νεαρούς θα βρούμε σχεδόν αποκλειστικά μεσώ του scouting μας. Μακροπρόθεσμα θα πρέπει να φροντίσουμε ώστε τα οικονομικά της ομάδας να μας επιτρέψουν να αναβαθμίσουμε τις ακαδημίες αλλά και να κατασκευάσουμε καινούριο γήπεδο μιας και το Loftus Road έχει μόλις 18439 θέσεις χωρητικότητα.


Το ρεζουμέ του save μου
Spoiler: show
Image
Image
Image


Καλή επιτυχία :!:
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tρομερή ανάλυση mojo, η ΚΠΡ έχει πολύ καλό ρόστερ ώστε να βρίσκεται χαμηλά irl, τρέχω και γω ένα σειβ βρίσκομαι μέσα 2ης σεζόν και με μια μόνο μεταγραφη της 1η σεζόν τελευταία αγωνιστική στο 92' έχασα την Ευρώπη :cry:

μερικά ss
Spoiler: show
Image
Image
Image
Το σύστημα της 1ης χρονίας, το γύριζα σε defend or contain όταν ήθελανα γυρίσω αποτέλεσμα
Image
Image
Οι μεταγραφές της 2ης σεζόν
Η τακτική της 2ης σεζόν και η θέση μου μέχρι στιγμης
Image
Image
diakite διαφωνώ είναι χαφάρα δεν φεύγει απο την ομάδα, τα ζόρια πάντως μαζεύονται στο τέλος της 1ης σεζόν όπου υπάρχουν πολλά σαπιά στην ομάδα με τρομερά συμβόλαια και σου φεύγει η Παναγία να τους διώξεις :x
Και κλείνοντας εκεί που τρελαίνομαι είναι όταν μου προτείνουν τον ελεύθερο Γιοβετιτς και δεν έχω διαθέσιμο μπάτζετ να τον κλείσω -toixos2
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ο Diakite είναι όντως καλός και στο μέλλον γίνεται τούμπανος. Εγώ δεν ήθελα να τον πουλήσω και μέχρι το μέσο της σεζόν του έδωσα αρκετά ματς(18 συμμετοχές για μισή χρονιά) αν και στην αρχή ήμουν διστακτικός με το rotation. Όμως την τελευταία μέρα των μεταγραφών του Γενάρη προσπαθούσα να κλείσω δανεικό με οψιόν τον Javier Hernández και έψαχνα λεφτά, δεν μπόρεσα όμως να δώσω κάποιον άλλο έτσι θυσίασα αυτόν. Βέβαια κατέληξε σε fail γιατί δεν μπορούσα να πάρω δεύτερο δανεικό από united(έχουμε ήδη τον fabio) :D
Σίγουρα όμως δεν θα πρότεινα να τον διώξει κάποιος.


Από εκεί και πέρα, μιας και την ανάλυση την είχα έτοιμη από νωρίτερα, προχώρησα στο save κι έκανα και τις μεταγραφές του καλοκαιριού

Image

Μπορούσα βασικά να πάρω τον jose angel με 2εκ αντί του kolarov αλλά προτίμησα τον σέρβο λόγω προτίμησης irl. Να είναι καλά η σίτυ και η τότεναμ που αφήνουν παίχτες όπως αυτοί ή ο dempsey και ο gylfi χωρίς συμμετοχές και μπορούμε να τους πάρουμε σχετικά φθηνά.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος όπως πάντα Μότζο!

Ωραία ομάδα η QPR να ξεκινήσεις save
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρομερη προκληση η qpr ..στο φετινο μανατζερ!!
Image
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραία ανάλυση mojo.

Δεύτερη χρονια κατάφερες να ξεφορτωθείς κάποιον από τους υψηλόμισθους (Johnson, Green, Traore πχ) ή δεν τους έπαιρνε κανεις;
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

25η αγωνιστική με το αγαπημένο ασύμμετρο 4-2-3-1 βρίσκομαι 5ος με 6β απο τον 1ο, έχω ξεσκιστεί στα Χ αλλά με Βιβιάνο τέρμα δεν περνά τίποτα :-)
Εμένα απο τους υψηλά πληρωμέμους μου χει μείνει μόνο ο Τζόνσον και σε κανα 2 άλλους τους έδιωξα αλλά πληρώνω ακόμα κάποιο ποσό για την σεζόν αυτή :(
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Κι εγώ ακριβώς σαν τον Αντρέα είμαι, έμεινε ο Τζόνσον και οι άλλοι φύγανε αλλά με μεγάλες αποζημιώσεις κάποιοι από αυτούς.


Εdit τελικά έδωσα και τον Τζόνσον την τελευταία μέρα των μεταγραφών αλλά και αυτός με αποζημίωση το 1,9 από τα 2,4 που έχει λαμβάνειν -jail
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μόλις τελείωσα την 2η σεζόν, βγήκα 6ος Europa League, αν δεν έκανα δύο Χ ( σύνολο 15!!!!) θα έβγαινα Τσουλου, ξεκινώ τώρα σιγά σιγά τον σχεδιασμό της νέας σεζόν.
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φοβερη αναλυση Mojo ωραια ομαδα διαλεξες για save
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Πολύ ωραία ανάλυση με μια εξίσου ωραία ομάδα!
tmc36
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 576
Joined: Wed Nov 12, 2008 10:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και η QPR και η Swansea όπως και πέρισυ είναι μεγάλες και ελκυστικές προκλήσεις. Ξεκίνησα και εγώ με QPR και μπορώ να πω ότι όντως έχει υλικό για το κάτι παραπάνω.
User avatar
cris313nes
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Sun May 30, 2010 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: West Brom
Αγαπημένη Ομάδα: Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή ανάλυση mojo!!!Σίγουρα η QPR θα είναι το επόμενο save μου!!!
Λένε ότι η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα, όμως αυτό συνέβη γιατί δεν πήρα εγώ τη δουλειά!!!
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
εχω μια απορια..επειδη ψηνομαι να ξεκινησω σε λιγες μερες με qpr..εχω ενα προβλημα ομως..ενω εχω κατεβασει τα σηματα κανονικα στις βαθμολογιες και μερικες φορες ειτε στα αποτελεσματα ειτε στα ματς γενικα δειχνει ετσι τα σηματα οπως στη βαθμολογια..γτ μπορει να συμβαινει αυτο ??
Image
Image
necrogl
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Nov 23, 2012 3:02 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Smyrnis
twitter: https://twitter.com/Ak1raChris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελα οι R's να μαζευόμαστε! Φέτος πήγα Loftus και στην μπουτίκ!
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”