Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι γενικό φαινόμενο, δεν έχει να κάνει μόνο με το ελληνικό πρωτάθλημα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

καταλαβαίνεις όμως ότι το να βλέπεις Παπαζαχαρίας 9.00 βαθμολογία δεν είναι
κ ότι πιο λογικό..

τα quit/load πέφτουν σύννεφο ...
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time


Off Topic:
δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο τόπικ
νομίζω υπάρχει ένα θέμα με τα rules του πρωταθλήματος, δηλαδή έχω την εντύπωση οτι αν ο κυπελλούχος έχει εξασφαλίσει μέσω πρωταθλήματος μια θέση στο champions league, τότε ο φιναλίστ βγαίνει europa league ακόμα και αν παίζει πχ στην γ' εθνική!είμαι σχεδόν βέβαιος γι'αυτό που λέω και ενώ στο σέιβ μου με τον ολυμπιακό πήρα πρωτάθλημα και κύπελλο,ο φιναλίστ λεβαδειακός όμως δεν έπαιξε ποτέ ευρώπη!
Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

anosamos wrote:δηλαδή έχω την εντύπωση
Κάπου εδώ σε έχασα ...

Βρες τους κανόνες της Λιγκας και τα ξαναλέμε :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

diant wrote:
anosamos wrote:δηλαδή έχω την εντύπωση
Κάπου εδώ σε έχασα ...

Βρες τους κανόνες της Λιγκας και τα ξαναλέμε :D
όπως προείπα, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω!
αν και το άρθρο είναι προ διετίας-τριετίας, δεν έχω ακούσει να έχει αλλάξει κάτι σχετικά!
το άρθρο λέει οτι αν η αεκ κατακτούσε εκείνη τη χρονιά το κύπελλο και έβγαινε και πρώτη στα πλέι-οφ (δηλαδή προκριματικά τσου λου), τότε ο ατρόμητος έβγαινε γιουρόπα και ''έτρωγε'' τη θέση από την ομάδα που θα τερμάτιζε 4η στα πλέι-οφ!

σορρυ που επιμένω, ίσως κάνω και τρομερό λάθος, αλλά αυτό καταλαβαίνω από το άρθρο και αυτό θυμάμαι και από το περσινό φμ αλλά και από την πραγματικότητα από άλλα πρωταθλήματα!

και τρανό παράδειγμα η μπιλμπάο, η οποία πέρυσι έφτασε τελικό κυπέλλου ισπανίας και το έχασε από την μπαρτσελόνα με 3-0, στο πρωτάθλημα τερμάτισε 10η ενώ η μπάρτσα 2η (δλδ έβγαινε τσου λου), και οι βάσκοι έπαιξαν τη φετινή σεζόν στο γιουρόπα και έφτασαν και μέχρι τους ομίλους!
αν θες ψάξ'τα όλα αυτά!

υ.γ.1 μην ισχυριστεί κανείς οτι ο χαμένος φιναλίστ του γιουρόπα ξανπάει την επόμενη σεζον!(την ίδια χρονιά με αυτά που περιγράγω έχασαν και τον τελικό του γιουρόπα από την ατλέτικο)

υ.γ.2 μην ισχυριστεί κανείς οτι αυτό συμβαίνει μόνο στην ισπανία!από τότε που βγήκε ο πλατινί θεσπίστηκε αυτός ο κανονισμός για όλες τις χώρες!!

υ.γ.3 αν τελικά ισχύει αυτό,πώς γίνεται να αλλάξει μέσα στο παιχνίδι?
Spoiler: show
η απάντησή σου, μου φάνηκε ειρωνική και εριστική (ίσως κάνω και λάθος γιατί δεν είναι το ίδιο ο γραπτός με τον προφορικό λογο), και τα λόγια μου, που χρησιμοποίησες τα έγραψα γιατί δεν είμαι και ειδικός και σίγουρα θα κρατούσα μια πισινή γι'αυτό που έγραφα!ήθελα δλδ να αφήσω περιθώριο του να κάνω λάθος
Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

απο πανε, αυτό ίσχυε πριν 2 χρόνια(κυπελλουχος ΑΕΚ φιναλιστ ατρόμητος), και αν θυμάσαι ο βόλος τότε όλοι λεγανε ότι τα ματς με την ΑΕΚ θα τα χτυπήσει πολύ περισσότερο από τους άλλους, για το συμφέρον του φυσικα

από την επόμενη χρονιά το αλλάξανε νομιζω
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ για την απάντηση, το πιο πιθανό είναι να έχει αλλάξει το σύστημα γιατί είναι σημαντικός κανόνας και δεν γίνεται να μην έχει περαστεί στο φμ (αν και άνθρωποι είμαστε και μπορεί να ξέφυγε), αλλά εγώ προσωπικά και με όσους το έχω συζητήσει δεν θυμόμαστε να έχουμε ακούσει οτι άλλαξε.

Και όπως είπα και για την Μπιλμπάο,αυτό συνέβη μόλις πέρυσι και φέτος συμμετείχε στο γιουρόπα (σε αυτό που παίζεται ακόμα), σαν χαμένη φιναλίστ κυπέλλου Ισπανίας.Και βρήκα και άλλες 10 ομάδες οι οποίες σαν χαμένες φιναλίστ του κυπέλλου της χώρας τους (και στο πρωτάθλημα είχαν τερματίσει εκτός ευρωπαϊκών θέσεων), συμμετείχαν στον ΦΕΤΙΝΟ γιουρόπα,Μεταξύ άλλων ήταν οι Μαρσέιγ (10η θέση), Μέταλουργκ Ντόντετσκ (7η), Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (6η), Κάλμαρ (8η), Όσιγιεκ (8η), κλπ. Το καινό με όλες αυτές τις φιναλίστ,πέρα οτι όλες έχασαν στον τελικό, είναι οτι όλες χάσανε από ομάδα που βγήκε τσου λου μέσω πρωταθλήματος!Και όλες αυτές οι 10, μαζί με την Μπιλμπάο 11, έπαιξαν στο ΦΕΤΙΝΟ γιουροπα!Άρα αν έχει αλλάξει κάτι,άλλαξε από τη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο!Αλλά προσωπικά ούτε άκουσα ούτε διάβασα κάτι πουθένα (και το έψαξα πολύ το θέμα), ούτε καν βρήκα κάτι αντίστοιχο με το άρθρο που ανέβασα που να μιλάει για αλλαγή.

Αν μπορεί κάποιος με σιγουριά και αποδείξεις να πεί οτι άλλαξε, θα του ήμουν ευγνώμων, αλλιώς αν γίνεται ας το τσεκάρει κάποιος υπεύθυνος να μας πει τι γίνεται, και αν είναι λάθος του παιχνιδιού, αν γίνεται να αλλάξει.
Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
KostasZig
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Mar 11, 2013 4:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά καλησπέρα. Έχω περασμένο το τελευταίο update και χρησιμοποιώ τα data packs του Nick33, αλλά έχω ένα προβληματάκι. Όταν ξεκινάω καινούριο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό έχει τον Φάμπρι ως βοηθό προπονητή. Έχει συμβεί και σε άλλους ; Μπορώ κάπως να το διορθώσω ;
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προφανώς δεν έχεις περασμένη την τελευταία έκδοση των datapacks του Nick που είναι συμβατή με το τελευταίο update του παιχνιδιού...Βάλε τα καινούργια (σβήνοντας τα παλιά) και όλα θα είναι μια χαρά!
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
User avatar
KostasZig
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Mar 11, 2013 4:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ!! Βσκ ημουν σίγουρος οτι ειχα βαλει τα τελευταια datapacks του Νικ33 αλλα μαλλον θα ειχα κατεβασει λαθος αρχεια. Τωρα εφτιαξε!!
User avatar
johnnie_p13
Amateur
Amateur
Posts: 212
Joined: Mon Oct 29, 2007 2:51 pm
Football Manager της ομάδας: Chippenham Town
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
twitter: johnnietheGreat
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Με το patch και τα data packs του νικ πήρα Παναθηναϊκό ξεκινώντας από Φλεβάρη (σουηδικό πρωτ ενεργό).
μετά το τέλος της πρώτης σεζόν έγιναν τα παρακάτω. Η βαθμολογία είναι μετά και την ολοκλήρωση των playoff.
Spoiler: show
Image
φέτος μοιάζουν πιο ρεαλιστικά τα πράγματα μέχρις στιγμής.
Κάτι που με χαλάει πολύ πάντως είναι τα πάρα πολλά γκολ που μπαίνουν στο ελληνικό πρωτάθλημα αφού κατά μ.ο κάθε αγωνιστική μπαίνουν περίπου 26 γκολ, τη στιγμή που irl μπαίνουν 16 μ.ο
ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ...
User avatar
AchilleasP
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3145
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Being awesome
Location: Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

johnnie_p13 wrote:Με το patch και τα data packs του νικ πήρα Παναθηναϊκό ξεκινώντας από Φλεβάρη (σουηδικό πρωτ ενεργό).
μετά το τέλος της πρώτης σεζόν έγιναν τα παρακάτω. Η βαθμολογία είναι μετά και την ολοκλήρωση των playoff.
Spoiler: show
Image
φέτος μοιάζουν πιο ρεαλιστικά τα πράγματα μέχρις στιγμής.
Κάτι που με χαλάει πολύ πάντως είναι τα πάρα πολλά γκολ που μπαίνουν στο ελληνικό πρωτάθλημα αφού κατά μ.ο κάθε αγωνιστική μπαίνουν περίπου 26 γκολ, τη στιγμή που irl μπαίνουν 16 μ.ο
Λογική μου φαίνεται η βαθμολογία, εκτός από τον Αστέρα που είναι δωδέκατος....
Faith is all we need
User avatar
johnnie_p13
Amateur
Amateur
Posts: 212
Joined: Mon Oct 29, 2007 2:51 pm
Football Manager της ομάδας: Chippenham Town
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
twitter: johnnietheGreat
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Η αεκ και η βέροια φέτος παλεύουν να σωθούν... ο ατρόμητος είναι playoff και ο λεβαδειακός δεν λες ότι κινδυνεύει!
ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ...
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πιστεύω πως γενικά η κάθε χρονιά είναι λίγο random.Το πιο μη-ρεαλιστικό που βλέπω σε κάθε πρώτη σεζόν είναι οι πολλοί χαμένοι βαθμοί του ΟΣΦΠ.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

φταίει η match engine της πραγματικότητας, για αυτό..
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”