Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
PAS 7
Amateur
Amateur
Posts: 134
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: PAS Giannina
Αγαπημένη Ομάδα: PAS Giannina
Status: Still not loving Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τους παραγοντες στημενα, παραρτηματα, διαιτησια, καθυστερησεις, μεχρι το 100 κτλ κτλ δεν μπορει να τους προβλεψει το μανατζερ οποτε μια χαρα ρεαλιστικο μου φαινεται το παιχνιδι.
Ο ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ!
aekchelsea
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 335
Joined: Thu Jul 02, 2009 1:13 pm
Football Manager της ομάδας: Στη γύρα
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Napoli,Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο 2ο μου save η Κέρκυρα πρώτη με διαφορά τερμάτων +10 τις πρώτες τρεις αγωνιστικές. :D
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Οι διορθώσεις με το τελευταίο patch:
- Εκατοντάδες μεταγραφές ελληνικών ομάδων και ενημερώσεις χαρακτηριστικών των παικτών και των ομάδων, όπως πάντα.
- Το bug όπου κάποιες ομάδες προσλάμβαναν ως προπονητές πρόσφατα άσημους αποχωρήσαντες παίκτες από την ενεργό δράση ως προπονητές, διορθώθηκε.
- Προστέθηκε το Βραβείο MVP της αγωνιστικής
- Οι ομάδες των Κ20 αγωνίζονται πλέον κανονικά στις έδρες τους και όχι στις έδρες των μεγάλων ομάδων.
- Ρυθμίστηκαν ακόμα πιο ρεαλιστικά τα values των παικτών
- Ρυθμίστηκαν τα οικονομικά των ομάδων που προβιβάζονται στην SL έτσι ώστε να μην κάνουν υπερβολικές μεταγραφές.
- Ρυθμίστηκαν αρκετά πιο ρεαλιστικά τα φιλικά των ομάδων όσον αφορά τις ημερομηνίες που διεξάγονται καθώς και τα προπονητικά κέντρα που επιλέγουν.
- Διορθώθηκε το bug όπου η ομάδα που εχεις αναλάβει έδινε δύο επίσημα παιχνίδια σε λιγότερο από 48 ώρες.
Ελπίζω να διορθώθηκαν τα περισσότερα που αναφέρθηκαν εδώ μέσα.
User avatar
Tsigalkos
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Sun Apr 10, 2005 11:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

ημερα αγωνα προημιτελικου κυπελου.
μεσα στον ρεαλισμο.

με την αναδιαρθρωση τι ισχυει τελικα?
σε μενα δευτερη χρονια το πρωταθλημα εχει 16 ομαδες αντι για 18.
ισως φταιει και το patch με τις χαμηλοτερες κατηγοριες που εχω αν και δεν ειναι ενεργο στο συγκεκριμενο save.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ πριν εγκαταστήσετε κάτι:
- Ενεργοποιώντας το συγκεκριμένο αρχείο ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ η αναδιάρθρωση των κατηγοριών για την περίοδο 2013/14 όπως είναι κανονικά προγραμματισμένη ingame. Οπότε παραμένουν 16 οι ομάδες στην SL, 21 στην FL, υποβιβάζονται κανονικά 3 από SL, προβιβάζονται 3 από την FL κ.ο.κ.
Γιατί λείπουν αυτοί οι παίκτες;
User avatar
ArisSalonika
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 411
Joined: Fri Mar 21, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι σε απολύουν αρκετά εύκολα.Είχα τον Άρη και ενώ ήμουν προς την μέση της βαθμολογίας με απέλυσαν.
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι στόχο είχες βάλει στην αρχή της χρονιάς και πως ήταν τα οικονομικά της ομάδας?
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χωρις να ξέρω αν συμβαινει στη πραγματικοτητα..

Eίναι φυσιολογικό να ζητάει η Ξάνθη, 1.200.000 για τον Μάνταλο (Πανιώνιο έχω) και ο Ατρόμητος, 1.400.000 για Καραγκουνη?
Με το νέο πατς παίζω
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ArisSalonika wrote:Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι σε απολύουν αρκετά εύκολα.Είχα τον Άρη και ενώ ήμουν προς την μέση της βαθμολογίας με απέλυσαν.
Για την ομάδα που άλλαξε φέτος 4 προπονητές λές?

Sent from my MT11i using Tapatalk 2
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

raguel wrote:Χωρις να ξέρω αν συμβαινει στη πραγματικοτητα..

Eίναι φυσιολογικό να ζητάει η Ξάνθη, 1.200.000 για τον Μάνταλο (Πανιώνιο έχω) και ο Ατρόμητος, 1.400.000 για Καραγκουνη?
Με το νέο πατς παίζω
Η αληθεια ειναι πως οχι, αλλα το Μανατζερ ειναι "αγγλικο" παιχνιδι και η κοστολογηση παικτων ειναι ενα θεματακι... Αφου λοιπον ομαδες της Λιγκ 1 ή της Τσαμπιονσιπ στην Αγγλια πουλανε παικτες σε αυτα τα ποσα, βγαινει νορμαλ στο παιχνιδι ομαδες μικρες να πουλανε σε αυτα τα ποσα, ποσο μαλλον ομαδες οπως η Ξανθη και ο Ατρομητος που ειναι στις τοπ ελληνικες...
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Όλες οι ομάδες ανεξαρτήτως πρωταθλήματος ζητάνε, ειδικά για νεαρούς εξελίξιμους παίκτες, ακόμα και 10 φορές πάνω την αξία τους.

ΥΓ: οι ελληνικές ομάδες ingame απολύουν πιο δύσκολα τους προπονητές από ότι στην πραγματικότητα. Τεσταρισμένο.
nenikos
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Wed Jan 11, 2006 3:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ArisSalonika wrote:Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι σε απολύουν αρκετά εύκολα.Είχα τον Άρη και ενώ ήμουν προς την μέση της βαθμολογίας με απέλυσαν.

Τελικά είναι πολύ ρεαλιστικό το παιχνίδι:))) Και στην πραγματικότητα η ομάδα σου αλλάζει προπονητές σαν τα σώβρακα οπότε μην απορείς!:)))

Φιλικά πάντα:))
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από 4 χρόνια παρουσίας στον πάγκο του παοκ, ήρθε η πρόταση από τη νιουκάστλ κ πήγα να δοκιμάσω την τύχη μου στην πρέμιερ λήγκ. Άφηυσα τον παοκ με 3 πρωταθλήματα, με 5 οι οποίοι είχαν αξία πάνω από 3Μ, έχοντας πουλήσει ενα κάλοκαιρι πιο πριν έναν άλλον με 12Μ. Οικονομικά η ομάδα πετούσε έχοντας απλοπληρώσει τα δυσβάσταχτα δάνεια, καθώς εκεί πήγαιναν τα πολλά έσοδα της ομάδας από τηλεοπτικά, τσουλου και πωλήσεις. Στο μεταγραφικό παζάρι δουλέψαμε με ταλέντα στις ηλικίες 19-22 με ρεαλιστικές τιμές και μόνο για τον μπελφοντίλ της πάρμα είχα ξοδευτεί (10Μ).

Πηγαίνοντας στην νιουκαστλ αγόρασα και μια τρελή ταλενταρα πληρώνοντας τη ρήτρα του (18Μ), ενώ λίγο αργότερα πουλήθηκε κ άλλο ένα μεγάλο ταλέντο που είχα φέρει στην λυών με 13Μ. Από τρεις μόνο μεταγραφές δηλαδή μπήκαν στα ταμεία του δικεφάλου 43Μ!!

Και τι έκαναν με όλα αυτά τα χρήματα; Καραβιές παικτών, 3-4 δανεικούς χωρίς όψιον αγοράς (αν είναι δυνατόν να έχεις τόσο μεγάλη οικονομική άνεση και να πέρνεις δανεικούς παίκτες), μέγιστο ποσό αγοράς τα 2Μ. Έχει φτάσει να έχει ρόστερ 30+ παικτών. Στους επιθετικούς έχει εκτός από μπελφοντίλ κ αθανασιάδη, δυο τούμπανα ρητζεν (έναν έλληνα κ έναν ισπανό). Μια τετράδα επιπέδου τσάμπιονς λήγκ. Και πάει και μου πέρνει άλλον έναν σλοβένο ή κάτι τετοιο με 2Μ που ανάθεμα κ αν θα έπαιζε και στον παναργειακό και έναν ακόμη δανεικό. Αποτέλεσμα; Ο μικρος (μερκούριος καραλιόπουλος, είχα βάλει ενα ss του παλιότερα λόγω του ονόματος) για τον οποίο ο βοηθός μου έδινε 4,5 αστεράκια στο ποτένσιαλ και τη χρονιά πριν φύγω είχε 8 γκολ σε 14 αγώνες, να παίξει μόνο σε 4 παιχνιδια, ενώ ο άλλος ο ισπανός έχει 17 finishing κ composure και 16 acceleration και επίσης παίζει λίγο.

Το ίδιο παρατήρησα βεβαια οτι συμβαίνει και στις άλλες ομάδες. Και με το άλλες ομάδες εννοω τον ολυμπιακό, καθώς είναι η μονη ομαδα που ειχε οικονομική άνεση. Και αντι να κάνει εναν σχεδιασμό, πήγαινε και σκορπούσε τα χρήματα δεξια κ αριστερα. Βεβαια, είχε και μερικες πετυχημενες μεταγραφες, αλλα σε γενικες γραμμες μεσα σε 4 χρονια ειχα καταφερει να φτιαξω μια ομαδα την οποια δε μπορουσε να συναγωνιστει ο ολυμπιακος.

Και αναρωτιεμαι, εφοσον μαλιστα ο παοκ διαθετει και εναν (μιλωντας παντα με κριτηριο τα atts του) ικανο τεχνικο διευθυντη, απο τη στιγμη που υπαρχει και οικονομικη ανεση, δε θα επρεπε να χτυπουσε που και που και κανεναν αξιολογο παικτη; Γιατι δηλαδη ολοι αυτοι οι παικτες δεχονταν και σχετικα ευκολα να ερθουν στον παοκ και ξαφνικα αρχισαν να ψωνιζουν και παλι απο το πανερι;
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

όλοι οι καραλιοπουλοι μερκουριοι πρέπει να λέγονται σε αυτό το παιχνίδι? :D
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

αυτό που παρατηρώ εγώ έχει σχέση με τις βαθμολογίες που παίρνουν οι αμυντικοί..
τουλάχιστον σε 6,7 παιχνίδια οι αμυντικοί είτε δικοί είτε αντίπαλοι παίρνουν πολύ
υψηλές βαθμολογίες..σε ματς που έπαιξα τώρα ΠΑΟΚ (εγώ)-Ολυμπιακός 1-0 με
man of the match τον Α.Παπαδόπουλο με 9.00..σε άλλο ματς με τον Αρη man of the match
ο Παπαζαχαρίας πάλι με 9.00 με Τρίπολη Μπαρτολίνι 9.00 με ΑΕΚ λίγο πριν πάλι Μπουγαιδης 9.00..
και σε 1,2 ματς ο Σιντελφελντ πάλι με 9.00..μήπως διορθώνεται αυτό ;;λες κ παίζω αντίπαλος
με worldclass αμυντικούς...

προσθέτω κ το ματς με τον ΠΑΣ Κολοβέτσιος 9.00..
αυτά που έγραψα είναι χωρίς οι αμυντικοί να έχουν πετύχει κάποιο γκολ ή ασσιστ..
Last edited by Nio 10 on Thu Mar 07, 2013 3:40 pm, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”