Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
trampakoulas
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Thu Jan 10, 2013 12:18 am
Football Manager της ομάδας: Alania Vladikavkaz,Southampton
Αγαπημένη Ομάδα: A.S. Livorno
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αλήθεια είναι ότι λόγω οικονομικών των ομάδων, αν καταφέρεις να πάρεις 1 ή 2 πρωταθλήματα στη σειρά και να περάσεις στο Champions league, αποκτάς τεράστιο πλεονέκτημα απέναντι στις άλλες ομάδες και μπορείς να φτιάξεις μια δυναστεία με τα λεφτά που θα κερδίσεις.
Αλλωστέ αυτό συμβαίνει και στην πραγματική superleague, έτσι δε είναι?
Οπότε για να κρατήσει το ενδιαφέρον για το παιχνίδι περισσότερο καιρό γιατί να μην ξεκινήσεις ένα save με μια ομάδα της football league, που έχει άσχημα οικονομικά και ρόστερ που δύσκολα θα πετύχει άμεσα την άνοδο?Έτσι θα χρειαστείς τουλάχιστον 4-5 σεζόν (πιστεύω) μέχρι να χτυπήσεις το πρωτάθλημα και ακόμα κι όταν το καταφέρεις την επόμενη χρονιά θα είναι πάλι δύσκολο να το ξαναπάρεις.
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά στο φμ πες τα παίρνεις τα πρωταθλήματα εύκολα μετά από λίγο και χωρίς τα λεφτά του τσ.λιγκ, αλλά ισχύει τρελά πως τα λεφτά του καταστρέφουν τα εθνικά πρωταθλήματα. όσα παίρνει ο ΟΣΦΠ σε μία σεζόν μόνο από εκεί ισούται με το μπατζετ όλων των υπόλοιπων 2-3 χρονιές μαζί! πώς να χαρούμε μπάλα μετά στην Ελλάδα? (όχι ότι χαιρόμασταν και πριν βέβαια..)
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

anosamos wrote:νομίζω υπάρχει ένα θέμα με τα rules του πρωταθλήματος, δηλαδή έχω την εντύπωση οτι αν ο κυπελλούχος έχει εξασφαλίσει μέσω πρωταθλήματος μια θέση στο champions league, τότε ο φιναλίστ βγαίνει europa league ακόμα και αν παίζει πχ στην γ' εθνική!είμαι σχεδόν βέβαιος γι'αυτό που λέω και ενώ στο σέιβ μου με τον ολυμπιακό πήρα πρωτάθλημα και κύπελλο,ο φιναλίστ λεβαδειακός όμως δεν έπαιξε ποτέ ευρώπη!
το ξαναεπαναφέρω καθώς σύμφωνα με το wikipedia και σύμφωνα και με ένα περιοδικό για το στοίχημα που μόλις διάβασα υπάρχει παράδειγμα για αυτό που λέω και μάλιστα αυτή την περίοδο!
και τα δυο αυτά γράφουν λοιπόν ότι στο πορτογαλικό κύπελλο στον τελικό έχουν πάει μπενφίκα-γκιμαράες και η δεύτερη έχει σίγουρη θέση στο γιουρόπα, ακόμα και αν χάσει στον τελικό, μιας και η μπενφίκα είναι σίγουρα στο τσου λου!
και όπως είχα πει και μερικές σελίδες πριν, αυτό το ''σύστημα'' ισχύει σε όλη την ευρώπη!αν είχε καταργηθεί στην Ελλάδα, δεν θα έπρεπε να ισχύει πουθενά! ο πλατινί έκανε έτσι το σύστημα για όλες τις χώρες οπότε δεν στέκει κάπου να ισχύει και σε κάποια άλλη χώρα όχι!
Spoiler: show
Image
Στουτγκάρδη και Χιμπέρνιαν σε Γερμανία και Σκωτία αντίστοιχα έκλεισαν θέση στο γιουρόπα καθώς στον τελικό κυπέλλου αντιμετωπίζουν Μπάγερν και Σέλτικ (σίγουρες πρωταθλήτριες αρα και τσου λου!), ανεξαρτήτου αποτελέμσατος.
Spoiler: show
Germany (GER): Stuttgart have qualified for the Europa League as they will play Champions League-qualified Bayern Munich in the 2012–13 DFB-Pokal final. If they win, they will enter the group stage; if they lose, they will enter the third qualifying round, and the fifth- and sixth-placed team of the 2012–13 Fußball-Bundesliga will enter the group stage and play-off round respectively. They may also qualify for the Champions League or Europa League through league position.
Portugal (POR): Vitória de Guimarães have qualified for the Europa League as they will play Champions League-qualified Benfica in the 2012–13 Taça de Portugal final. If they win, they will enter the group stage; if they lose, they will enter the third qualifying round, and the fourth- and fifth-placed team of the 2012–13 Primeira Liga will enter the group stage and play-off round respectively. They may also qualify for the Champions League or Europa League through league position.
σόρρυ αν κουράζω αλλά αν είναι λάθος το παιχνίδι, πρέπει να διορθωθεί γιατί είναι σημαντικό κριτήριο.
Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

να κάνω μια παρατήρηση για τα διαρκείας..είμαι 7η χρονιά με τον ΠΑΟΚ με
πρωταθλήματα καλές πορείες στο CL πέρσι έφτασα στους 4 αλλά τα διαρκείας δεν ανεβαίνουν
κυμαίνονται εκεί στα 12-12.500 κάθε χρόνο..άντε να υπάρχει μια αύξηση 100 εισιτηρίων τον χρόνο..
δεν θα έπρεπε να αυξάνονται λίγο περισσότερο αφού ο σύλλογος έχει επιτυχίες;;

Σαν μέσο όρο εισιτηρίων πάντως τα πάω καλά αφού η Τούμπα γεμίζει σε κάθε ματς...
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν δεν κάνω λάθος παίζει ρόλο και η χωρητηκότητα του γηπέδου. Δεν μπορεί να χωράει το γήπεδο 28.000 και να έχεις 25.000 διαρκείας
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

ναι βρε εγώ δεν λέω να έχω 25.000 διαρκείας αλλά σε 7 χρόνια από 11.000
να φτάσεις στα 12.300 δεν το λες κ μεγάλη αύξηση...ας είχα 15.000 πχ..
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Skouf_7 wrote:Αν δεν κάνω λάθος παίζει ρόλο και η χωρητηκότητα του γηπέδου. Δεν μπορεί να χωράει το γήπεδο 28.000 και να έχεις 25.000 διαρκείας
Ο ΠΑΟΚ μετά τη χρονιά που τερμάτισε 9ος (2007-08) είχε κάπου στα 20.000 διαρκείας.
Δηλαδή αυξήθηκαν οι πωλήσεις κατά 7-8 χιλιάδες εισιτήρια.
Κι όλα αυτά μόνο και μόνο επειδή δημιουργήθηκε ένα πλάνο ανάκαμψης από της διοίκηση και ο κόσμος πίστεψε σε αυτό.

Οπότε νομίζω ότι με ένα πρωτάθλημα θα είχαμε αν όχι σημαντικότερες, τουλάχιστον εξίσου σημαντικές αυξήσεις στα διαρκείας.
Και δυστυχώς αυτό που πρόσεξα σε παλαιότερες εκδόσεις του fm, είναι ότι και πρωτάθλημα να πάρω με ΠΑΟΚ τα διαρκείας δε θα αυξηθούν δραματικά. Άντε να ανέβουν κατά 1000 κομμάτια.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
god4
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Sat Oct 13, 2007 2:49 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ, Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Ικαρία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ένα save μου ο Άρης την πρώτη χρονιά πήρε πρωτάθλημα.
Στο βασικό μου save όμως γίνεται της τρελής. Η ΑΕΚ και ο Άρης κάθε χρόνο πέφτουν Κατηγορία, μια ο ένας μια ο άλλος. Ανεβαίνουν την επόμενη χρονιά.
Εγώ παίζω με ΠΑΟΚ και τα πράγματα αν και ονειρικά για την ομάδα δεν τα λες και ρεαλιστικά. Είμαι στο 2030 με 8 champions league kai περίπου 15 πρωταθλήματα. Τις πρώτες χρονιές ήταν οκ, πρώτη χρονιά πρωταθλητής και τα επόμενα 4χρονια στη φάπα. Μετά άρχισε η δυναστεία με κάποια διαλείμματα 1-2 χρονιές.

Πλέον κάθε 3-4 χρόνια μαζεύω 15-20 δεκαπενταχρονα με λίγα ή σχεδόν καθόλου χρήματα και τα βάζω στην under 20. Παίρνουν τα πρωταθλήματα στους μικρούς και μόλις μεγαλώσουν είναι έτοιμοι για την πρώτη ομάδα. Μπαίνουν και σηκώνουν κι εκεί τις κούπες και κατά τα 24-25 πωλούνται 10-20 εκατομμύρια και μερικοί 25+εκατομμύρια και έρχεται η επόμενη φουρνιά.
Το σύστημα καλό γιατί και οι τίτλοι έρχονται και το χρήμα από τις πωλήσεις,τους χορηγούς κτλ. αλλα δεν το κάνουν μεγάλες ομάδες στην πραγματικότητα πόσο μάλλον ο ΠΑΟΚ
Αποτέλεσμα η ομάδα να είναι στις 10 πιο πλούσιες (450 εκατομμύρια),με δικό μας καινούριο γήπεδο 68000 θέσεων με το όνομά μου και με τίτλους κάθε χρόνο.
Ρεαλιστικοτητα και δυσκολία πλέον στο μηδέν. Φέτος (καλοκαίρι 2030) λήγει το συμβόλαιό μου. Σκέφτομαι να το κάνω 2 saves. Ενα που θα ανανεώσω κ ένα που θα φύγω για ομάδα του εξωτερικού μήπως ανάψουν πάλι τα αίματα.
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

god4 wrote:Σε ένα save μου ο Άρης την πρώτη χρονιά πήρε πρωτάθλημα.
Στο βασικό μου save όμως γίνεται της τρελής. Η ΑΕΚ και ο Άρης κάθε χρόνο πέφτουν Κατηγορία, μια ο ένας μια ο άλλος. Ανεβαίνουν την επόμενη χρονιά.
Εγώ παίζω με ΠΑΟΚ και τα πράγματα αν και ονειρικά για την ομάδα δεν τα λες και ρεαλιστικά. Είμαι στο 2030 με 8 champions league kai περίπου 15 πρωταθλήματα. Τις πρώτες χρονιές ήταν οκ, πρώτη χρονιά πρωταθλητής και τα επόμενα 4χρονια στη φάπα. Μετά άρχισε η δυναστεία με κάποια διαλείμματα 1-2 χρονιές.

Πλέον κάθε 3-4 χρόνια μαζεύω 15-20 δεκαπενταχρονα με λίγα ή σχεδόν καθόλου χρήματα και τα βάζω στην under 20. Παίρνουν τα πρωταθλήματα στους μικρούς και μόλις μεγαλώσουν είναι έτοιμοι για την πρώτη ομάδα. Μπαίνουν και σηκώνουν κι εκεί τις κούπες και κατά τα 24-25 πωλούνται 10-20 εκατομμύρια και μερικοί 25+εκατομμύρια και έρχεται η επόμενη φουρνιά.
Το σύστημα καλό γιατί και οι τίτλοι έρχονται και το χρήμα από τις πωλήσεις,τους χορηγούς κτλ. αλλα δεν το κάνουν μεγάλες ομάδες στην πραγματικότητα πόσο μάλλον ο ΠΑΟΚ
Αποτέλεσμα η ομάδα να είναι στις 10 πιο πλούσιες (450 εκατομμύρια),με δικό μας καινούριο γήπεδο 68000 θέσεων με το όνομά μου και με τίτλους κάθε χρόνο.
Ρεαλιστικοτητα και δυσκολία πλέον στο μηδέν. Φέτος (καλοκαίρι 2030) λήγει το συμβόλαιό μου. Σκέφτομαι να το κάνω 2 saves. Ενα που θα ανανεώσω κ ένα που θα φύγω για ομάδα του εξωτερικού μήπως ανάψουν πάλι τα αίματα.
Κοίτα υπάρχουν gamers που ζουν για να φτάσουν σ'αυτή την καταξίωση και όταν φτάνουν το βαριούνται. Και υπάρχουν και άλλοι που το απολαμβάνουν περισσότερο παίζοντας με τη δυναστεία/δημιούργημά τους. Τα 8 τσ.λ. μου φαίνονται πολλά βέβαια και φαντάζομαι πως το ελληνικό πρωτάθλημα είναι αστείο πλέον. Απορώ και πως είχες χρονιές ενδιάμεσα που το έχανες δηλαδή. no offense.

Η ιδέα με τα 2 save μου φαίνεται πολύ καλή.
User avatar
god4
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Sat Oct 13, 2007 2:49 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ, Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Ικαρία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα σου πω γιατί το έχανα. Προσπαθούσα να δυσκολέψω λίγο το παιχνίδι και το καλοκαίρι πουλούσα όλους τους πρωτοκλασάτους αντικαθιστώντας τους με τα 17-18χρονα της under20. Έτσι το έχασα κάνα-δυο φορές.

Ίσως να το κάνουν έτσι για τον μέσο χρήστη που θα παίξει 4-5 χρόνια. Για μια πενταετία είναι πιο αληθοφανές το παιχνίδι. Μετά αρχίζει να ξεφεύγει.
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να πω την αληθεια εγω καπου εχασα την μπαλα. εχω φτασει με ολυμπιακο 2025 κ εχω χασει το ενδιαφερον μου πια κ ξεκινησα ενα καινουργιο ανεργος.με τα πολλα πηγα στην castilla για 2 μηνες κ μετα στον Ολυμπιακο Βολου οπου κ καταφεραμε να ανεβουμε κατηγορια. το κορυφαιο ομως ειναι οτι την πρωτη χρονια πρωταθλημα στην SuperLeague πηρε η Χανθη!!!!! αυτο δν μου εχει ξανασυνβει.κ σε εναν φιλο πρωτη χρονια το πηρε ο Αστερας.Παναθηναϊκος παει για υποβιβασμο μαζι με Πανιώνιο κ ΑΕΚ.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Σε εμένα 2012-13 το πήρε ο Αστέρας Τρίπολης, 2013-14 ο Ολυμπιακός ήταν πρώτος με 9 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Αστέρα 4 αγωνιστικές πριν το τέλος και παρ' ολα αυτά η ομάδα της Τρίπολης έκανε το repeat, 2014-15 το πήρε η Ξάνθη με 10 βαθμούς διαφορά από τον Ολυμπιακό και τώρα 2015-16 είμαι στην μέση της χρονίας και πρώτος είναι ο ΠΑΟΚ.
Πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό τώρα;
Δεν είχα καμία Ελληνική ομάδα...
radiohead3
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Oct 29, 2007 8:38 pm
Football Manager της ομάδας: bari
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: non mollare mai!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μια παρατηρηση για την ομαδα μου τον ΑΡΗ......... νομιζω ειναι μη ρεαλιστικο να εχει σαν στοχο την ευρωπη...... η πραγματικοτητα περσι και φετος λεει οτι στοχος ειναι η γρηγορη παραμονη
Babaklas7
Backup
Backup
Posts: 979
Joined: Tue Jun 17, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Internationale
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στο (βασικό) δικό μου πάλι σέηβ (εγώ είμαι στν Man Utd), μέχρι τη σεζόν 2024-25 τα σαρώνει όλα ο ΟΣΦΠ, (μόνο ένα πήρε ο ΠΑΟ ενδιάμεσα), ο ΠΑΟΚ ταλαιπωρείται για να μπει στην πεντάδα, στην οποία είναι κάθε χρόνο σχεδόν Ξάνθη, Βέροια και Δόξα Δράμας! ΑΕΚ-Άρης κάθε χρόνο στη μέση, ο ΠΑΟ μια του ύψους μια του βάθους.

Ρεαλιστικότητα; Ας δείτε μερικές μεταγραφές-προπονητές του Θρύλου μέχρι τώρα: Kurt Zouma, Isco, Benzia, Rensing, Anderson, Javi Garcia, Pedro Leon, Lennon, Silvio, Amrabat, Bakkali, Podolski, Anita, Lukaku και άλλοι regen παιχτούρια, καθώς και προπονητές όπως McClaren, Villas-Boas, Di Mateo

Αποτέλεσμα: ΟΣΦΠ-> 1 Champions League, 2 Europa League, 2 Super Cup, 1 Club World Cup -papas -suicide
[quote="zidane72003"]Μη λες παπαριες παρακολουθει η εφορια το φορουμ ρε[/quote]

These are 8)
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

anosamos wrote:
anosamos wrote:νομίζω υπάρχει ένα θέμα με τα rules του πρωταθλήματος, δηλαδή έχω την εντύπωση οτι αν ο κυπελλούχος έχει εξασφαλίσει μέσω πρωταθλήματος μια θέση στο champions league, τότε ο φιναλίστ βγαίνει europa league ακόμα και αν παίζει πχ στην γ' εθνική!είμαι σχεδόν βέβαιος γι'αυτό που λέω και ενώ στο σέιβ μου με τον ολυμπιακό πήρα πρωτάθλημα και κύπελλο,ο φιναλίστ λεβαδειακός όμως δεν έπαιξε ποτέ ευρώπη!
το ξαναεπαναφέρω καθώς σύμφωνα με το wikipedia και σύμφωνα και με ένα περιοδικό για το στοίχημα που μόλις διάβασα υπάρχει παράδειγμα για αυτό που λέω και μάλιστα αυτή την περίοδο!
και τα δυο αυτά γράφουν λοιπόν ότι στο πορτογαλικό κύπελλο στον τελικό έχουν πάει μπενφίκα-γκιμαράες και η δεύτερη έχει σίγουρη θέση στο γιουρόπα, ακόμα και αν χάσει στον τελικό, μιας και η μπενφίκα είναι σίγουρα στο τσου λου!
και όπως είχα πει και μερικές σελίδες πριν, αυτό το ''σύστημα'' ισχύει σε όλη την ευρώπη!αν είχε καταργηθεί στην Ελλάδα, δεν θα έπρεπε να ισχύει πουθενά! ο πλατινί έκανε έτσι το σύστημα για όλες τις χώρες οπότε δεν στέκει κάπου να ισχύει και σε κάποια άλλη χώρα όχι!
Spoiler: show
Image
Στουτγκάρδη και Χιμπέρνιαν σε Γερμανία και Σκωτία αντίστοιχα έκλεισαν θέση στο γιουρόπα καθώς στον τελικό κυπέλλου αντιμετωπίζουν Μπάγερν και Σέλτικ (σίγουρες πρωταθλήτριες αρα και τσου λου!), ανεξαρτήτου αποτελέμσατος.
Spoiler: show
Germany (GER): Stuttgart have qualified for the Europa League as they will play Champions League-qualified Bayern Munich in the 2012–13 DFB-Pokal final. If they win, they will enter the group stage; if they lose, they will enter the third qualifying round, and the fifth- and sixth-placed team of the 2012–13 Fußball-Bundesliga will enter the group stage and play-off round respectively. They may also qualify for the Champions League or Europa League through league position.
Portugal (POR): Vitória de Guimarães have qualified for the Europa League as they will play Champions League-qualified Benfica in the 2012–13 Taça de Portugal final. If they win, they will enter the group stage; if they lose, they will enter the third qualifying round, and the fourth- and fifth-placed team of the 2012–13 Primeira Liga will enter the group stage and play-off round respectively. They may also qualify for the Champions League or Europa League through league position.
σόρρυ αν κουράζω αλλά αν είναι λάθος το παιχνίδι, πρέπει να διορθωθεί γιατί είναι σημαντικό κριτήριο.
Δεν ισχύουν αυτά που γράφεις, το έψαξε ο Τσακ :)
Η κάθε ομοσπονδία διαχειρίζεται τις Ευρωπαϊκές τις θέσεις όπως εκείνη αποφασίζει. Η Ελλάδα ΔΕΝ έχει αποφασίσει Ευρωπαϊκή κάρτα για φιναλίστ κυπέλλου αν ο νικητής συμμετέχει σε μεγαλύτερη διοργάνωση.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”