Ένας καθυστερημένος προβληματισμός

Κανόνες και FAQ για τις ιστορίες
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Φέτος άφησα το τομέα εντελώς "λάσκα", με τις επεμβάσεις μου να είναι είτε αισθητικές είτε λόγω μη τήρησης κανονισμών.


Αλλά έφτασα στα όριά μου.


Δε θα σας κουράσω.

  • Έχω δει 557 ιστορίες με τον Κωνσταντίνο Κατακουζινό. Τόση έλλειψη πρωτοτυπίας;
  • Έχω δει μερικά παιδιά να έχουν ανοίξει έξι - οκτώ - δέκα ιστορίες. Αφού βλέπετε οτι δεν μπορεί να "ταχθείτε" σε μια ιστορία, αφήστε το για όταν θα μπορείτε.
  • Έχω δει ανελέητο σπαμάρισμα και παρακαλητό για ένα ποστ σε ιστορία, για ένα σχόλιο σε ιστορία. "Ξινό" βγαίνει στο τέλος


Θα μου πείτε "ρε Τσακ, τόσο καιρό συμβαίνουν αυτά, τώρα θυμήθηκες, που είμαστε στη δύση των φετινών ιστοριών αφού οτι είχε να δώσει το FM12, το έδωσε;". Και όμως πίστευα οτι κάπου θα σταματήσει κάπου ξεχάστηκα κιόλας με δικά μου θέματα, αλλά σήμερα που είχα ρεπό και έφαγα κανα τρίωρο κοιτώντας όλες τις ιστορίες, κατάλαβα οτι έκανα λάθος που το άφησα έτσι. Κι' ενώ κάποια παιδιά μου έστελναν πμ και μου το λέγανε, εγώ εξακολουθούσα να είμαι στο κόσμο μου.





Αυτά.



Δεκτές, εως και υποχρεωτικές, οι παρατηρήσεις και οι απόψεις σας.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
kennen
Indispensible
Indispensible
Posts: 1985
Joined: Thu Nov 03, 2011 5:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
facebook προφίλ: xarhs.koupidis?ref=tn_tnmn
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έλα ρε Αντώνη μην γίνεσαι κακός,απλά τα παιδιά νομίζουν ότι στα βραβεία θα υπάρξουν οι κατηγορίες :
1.Πιο σπαμ πεθαίνεις...
2.Ποιος είναι ο πιο πρωτότυπος.
3.Ποιος θα κάνει τις περισσότερες ιστορίες
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Kennen, το τόπικ αυτό δεν έγινε ούτε με στόχο να μαζευτούμε όλοι και να τους τη πούμε, ή να τους στοχοποιήσουμε ή να τους διώξουμε από τις ιστορίες. Απλά ήθελα έστω και στο και πέντε να χτυπήσω καμπανάκι..
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
kennen
Indispensible
Indispensible
Posts: 1985
Joined: Thu Nov 03, 2011 5:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
facebook προφίλ: xarhs.koupidis?ref=tn_tnmn
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε καμία περίπτωση δεν στοχοποιώ τα άτομα αυτά!Το ποστ μου ήταν κατά κύριο λόγο χιουμοριστικό.
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πιστεύω ότι αυτό το thread θα έπρεπε να υπήρχε απο την αρχή.Επίσης πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει ένα όριο στο πόσες ιστορίες μπορεί να γράψει ο καθένας.Πιστευώ ότι αυτό το thread δεν γράφτηκε στο σωστο timing και στοχοποιεί και απομακρύνει κάποια άτομα μέσα στα οποία είμαι και εγώ.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Η δικιά σου ιστορία ήταν η αφορμη, οι αιτίες όμως είνσι αυτές που έγραψα στο πρώτο ποστ. Για το γιατι δεν άνοιξα αυτό το τόπικ νωρίτερα, το ανέφερα στο αρχικό ποστ.

Δεν ελχω στόχο να διώξω κάποιον από τις ιστορίες, αλλά να διώξω τα λάθη που κάνει. Όποιος νομίζει οτι μαζί με τα λάθη θέλει να φύγει κι εκείνος, τότε ή δεν καταλαβαίνει ή δε θέλει να καταλάβει.

Και πιστεύω οτι εσυ όπως και όλοι οι υπόλοιποι έχετε μυαλο και καταλαβαίνετε τι πρέπει να κάνετε.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ξέρω ότι δεν θέλεις να φύγει κανείς αλλά πιστευώ ότι δεν έπρεπε να γραφτεί τώρα αυτό το thread.
Με αυτό κάνεις και καλό (μαθαίνουμε τα λάθη μας) αλλά και λίγο κακό (κάποιοι μπορεί να το πάρουν στραβά).
Εγώ πάντως απο αυτό το thread έμαθα τα λάθη μου , και θα προσπαθήσω να γίνω πιο πρωτότυπος.
User avatar
chelseafan
Manager
Manager
Posts: 4961
Joined: Thu Oct 16, 2008 9:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK, Chelsea, Bayern M, Juve
Status: Αμπαλαέα-ing...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά, κατ' αυτόν τον τρόπο, χάνεται όλο το νόημα των ιστοριών. Που ειναι να μοιράζεσαι τη χαρά σου και το save σου με το υπόλοιπο φόρουμ.
Αν εσύ(δε σε ξέρω καν Stergo-δεν εχω ασχοληθει φετος με τον τομέα) ή ο κάθε άλλος ξεκινάει κάθε δεύτερη βδομάδα καινούρια ιστορία, δείχνει ότι δε το γουστάρει πραγματικά και γίνεται απλά για να γίνεται. Μιλάμε για έναν τομέα αποκομμένο(κακώς) από το υπόλοιπο φόρουμ και ο οποίος προσελκύει από μόνος του άτομα στο φόρουμ. Δε σου κρύβω ότι και γω όταν πρωτοέγινα μέλος, για κανα 5μηνο ημουν ενεργος μονο στις ιστοριες. Ένας τομέας με πολύ μεράκι από τον Τσακ περισσότερο αλλά και από άλλα παιδιά που έχουν δουλέψει πολύ πάνω σε ιστορίες. Είναι κρίμα να καταντά έτσι.
Ως προς το πως θα παρουσιάσεις την ιστορία σου, ειναι καθαρά στο χέρι σου. Κάποτε ακουγόντουσαν παράπονα ότι γίνεται απλή παράθεση αποτελεσμάτων. Εμένα δε μου φαίνεται κακό αυτό. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει σενάριο ντε και καλά.
Αυτά από μένα σε μια γενικότερη παρατήρηση της κατάστασης. Δε τα λέμε ούτε για να θιχτεί κανένας ούτε για να αρπαχτεί.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
_____________________________________
Coach Ventouza wrote: Τσελσιφαν > μπαλντανφαν
Recognized
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω κάνει πολλές βλακίες με τις ιστορίες μου...Τώρα όμως έχω καταλάβει τα λάθη μου και δεν θα τα επαναλάβω.
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή παρακολουθώ στενά τον τομέα των ιστοριών αφού πολλές φορές η κίνηση στο υπόλοιπο forum είναι μικρή και διαβάζοντας ιστορίες περνάει ευχάριστα η ώρα μου, θα καταθέσω την άποψή μου.


StergosX εσύ και άλλα άτομα όπως ο ape, ο isyfas κτλ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ έχετε στοχοποιήσει τους εαυτούς σας.
Όταν εσύ έχεις ξεκινήσει 10+ ιστορίες και δεν έχεις βγάλει ούτε μία σεζόν στις περισσότερες, προφανώς και σε κάθε νέα σου απόπειρα θα σε παρακολουθούν όλο και λιγότερα άτομα.


Το θέμα σε μια ιστορία είναι:
  • -Να έχεις ελεύθερο χρόνο για να παίξεις: Μη μου ξεκινάτε ιστορία μέσα σε εξετάσεις η περίοδο με πολλή δουλειά. Αφού δε θα προλαβαίνετε να παίξετε καλά καλά FM, θα προλάβετε να κρατήσετε ιστορία;

    -Να έχεις αυθεντικό σενάριο: Με σενάρια τύπου "Κατακουζηνός", "Φατσέας" κτλ δύσκολα θα προχωρήσουν οι ιστορίες. Θα τελειώσουν οι ατάκες και γενικά θα κουραστείτε και θα κουράσετε. Τι καλύτερο από μια ιστορία με ένα τυχαίο όνομα και χαρακτήρα που του δίνετε τις διαστάσεις που ΕΣΕΙΣ θέλετε; Ένας πρώην ποδοσφαιριστής π.χ. Όχι το κλασσικό "είμαι ο τάδε, μόλις πήρα πτυχίο προπονητικής και έχω έναν γνωστό να με βάλει κατευθείαν στη Μάλαγα". Και αν δε βρίσκετε στο κάτω κάτω:
    chelseafan wrote:Κάποτε ακουγόντουσαν παράπονα ότι γίνεται απλή παράθεση αποτελεσμάτων. Εμένα δε μου φαίνεται κακό αυτό. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει σενάριο ντε και καλά.

    -Μην παρακαλάτε για σχόλια: Όσο πιο πολύ παρακαλάτε, τόσο λιγότερα θα έρχονται. Γράψ'τε την ιστορία για ΕΣΑΣ. Σίγουρα κάποιοι παρακολουθούν. Και όσο πιο πολύ προχωράτε τόσο πιο συχνά θα ξεπηδούν τα σχόλια. Παρακαλώντας για σχόλια το πολύ πολύ να παίρνετε comments του τύπου "καλή αρχή", "καλά το πας, συνέχισε έτσι" από άτομα που το πιο πιθανό είναι να είδαν μόνο τα αποτελέσματα των αγώνων.

Και φυσικά η καλύτερη συμβουλή είναι να προχωράτε τα save σας πριν ξεκινήσετε ιστορία.
Κάποια άτομα ξεκινάνε ιστορία χωρίς καν να έχουν αρχίσει το save!
Ξεκινήστε πρώτα. Παίξ'τε τη μισή χρονιά να δείτε αν σας τραβάει η ομάδα και το save σας και αν σας αρέσει συνεχίζετε.

Μην τα πάρετε στραβά όλα αυτά (όσοι καθίσετε να τα διαβάσετε), απλές παρατηρήσεις είναι για να ξαναγίνει ο τομέας των ιστοριών όπως παλιά.
Γιατί είναι κρίμα να νεκρώσει αυτό το τόσο απολαυστικό κομμάτι του forum και κάθε χρόνο να έχουμε μόνο 5-6 μεγάλες και καλές ιστορίες. (και από αυτές οι 3 να είναι του Τσακ.) :D
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εντάξει ρε συ...Εγώ είπα ότι κατάλαβα τα λάθη μου.Είναι ανάγκη όμως να μου τα χτυπάτε?
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν θεωρείς ότι όλο αυτό το τόπικ έχει σκοπό να σου "χτυπάει" τα λάθη σου και να μαζευτούμε για να σου την πούμε τότε μάλλον δεν κατάλαβες και πολλά.
Δε σου κάναμε προσωπική επίθεση. Συμβουλές δώσαμε και για τα υπόλοιπα παιδιά που θα το δουν.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εσυ έδωσες συμβουλές χρησιμοποιόντας εμάς και θεωρώντας μας τα ''κακά παιδία'' του τομέα των ιστοριών....
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπα. Μάλλον σου εκφράζω τη διαφωνία μου για το αν σας στοχοποιεί το topic και σου λέω ότι εσύ + κάποια άλλα άτομα μόνοι σας βλάψατε την εικόνα σας.
Από εκεί και πέρα αναφέρω κάποιες συμβουλές αλλά δε βλέπω να αναφέρεσαι πουθενά εσύ η κάποιος άλλος.

Τέσπα, δεν το συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα..
Αποκλίνουμε από το θέμα έτσι.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν θα κρυφτώ, έχω στείλει 2 πμ στον Τσακ γι' αυτό το θέμα. Είναι τιμή του Αντώνη που δεν ανέφερε ποιός του τα έστειλε, αλλά δεν έχω πρόβλημα να φανερωθώ.

Αυτός ο τομέας απαιτεί μεράκι, όρεξη, χρόνο. Εγώ έχω ξεκινήσει πολλές ιστορίες με διάθεση και έχω πολλά πράγματα να δώσω, αλλά ο χρόνος δεν μου το επιτρέπει. Τι κάνω; Το αφήνω στην άκρη και τέλος.

Επειδή δεν θέλω να γράψετε πάλι για στοχοποίηση, θα πώ οτι δικαιολογείστε λόγω ενθουσιασμού και ηλικίας.
Έχετε κάψα να γράψετε ιστορία, να μοιραστείτε τι συμβαίνει, πωρώνεστε και προχωράτε το save, όλα δεκτά.
Αλλά μην φορτώνετε τον τομέα με ανούσιες προσπάθειες, σκεφτείτε και τον συντονιστή [Τσακ].

Επίσης τα πμ για ένα σχόλιο και η "ανταλλαγή σχολίων" απο ιστορία σε ιστορία δεν είναι και ότι καλύτερο.
Διαβάζω πολλές ιστορίες, σχολιάζω σπάνια, δεν απαιτώ να μου σχολιάσουν. Αν αρέσει σε κάποιον, καλώς, αν όχι, δεκτόν.

Συμφωνώ με ότι έχει γραφτεί και θα πώ κάτι τελευταίο. Αν κάνετε μια βόλτα στα ανάλογα FM sites των άλλων χωρών , ΠΟΥΘΕΝΑ, δεν θα δείτε τομέα Ιστοριών σαν τον δικό μας. Με χαβαλέ, με πλοκή, με προβληματισμούς κλπ. Όλες οι ιστορίες είναι πολύ "στημένες και σοβαρές". Έχουμε κάτι διαφορετικό, ας το κρατήσουμε.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”