Arrow XII - Tactic Pack

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε συνέχεια του 4-3-3 Arrow από το φμ09 φέτος δοκίμασα κάτι αντιστοιχο και αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας.
Πήρα πρωτάθλημα με τον ΠΑΟΚ αήττητος την 1η χρονιά και άρχισα να βλέπω την ομάδα να παίζει όπως θα ήθελα :D

Στο λινκ υπάρχουν 2 τακτικές, μία βασική και μία για τα ζόρια της Ευρώπης εκτός έδρας, ένα training schedule προσαρμοσμένο στην τακτική καθώς και τα φίλτρα αναζήτησης για να βρείτε τους κατάλληλους παίκτες

Η τακτική

Formation

Σε 4-5-1 όπως το χαρακτηρίζει στο παιχνίδι

GK - GoalKeeper (D)
DL - FullBack (Auto)
DR - WingBack (Auto)
DCR - CenterBack (Cover)
DCL - CenterBack (Stopper)
DM - Defensive Midfielder (D)
MCR - DeepLying Playmaker (S)
MCL - Central Midfielder (A)
AMR - Defensive Winger (A)
AML - Inside Forward (A)
ST - DeepLying Forward (S)

Προσέξτε τους συνδυασμους WB-DW στα δεξιά καθώς και FB-IF στα αριστερά

Spoiler: show
Image



Team Instructions

Παίζουμε με Balanced philosophy που σημαίνει ότι όλοι οι παίκτες με το ίδιο duty θα έχουν την ίδια mentality εκτός από τους 2 CB που παίζουμε με την nike defence (Cover-Stopper)
Επίσης πειράζουμε το time wasting στο rarely γιατι δεν μας αρέσει να καθυστερουμε το παιχνίδι καθώς και τσεκάρουμε το counter attack γιατί επίσης μας αρέσει να παίζουμε με αντεπιθέσεις

Shouts χρησιμοποιώ ελάχιστα καθώς μου χαλάν τo familiarity :D
Ξεχωρίζουμε τα
:arrow: pass to space, overlap, push higher στο τέλος όταν κυνηγάω γκολ
:arrow: pass to feet, retain possesion όταν θέλουμε να χαλαρώσουμε ή ζοριζόμαστε να κρατήσουμε μπάλα (εδώ προσθέτουμε και το play through defence)
:arrow: Clear ball to flanks, hit early crosses, run at defence όταν αναζητάμε τις αντεπιθέσεις απέναντι σε καλύτερους αντιπαλους


Spoiler: show
Image



Player Instructions

Εδώ δεν παρουσιάζουμε κάτι νέο, με τα default πάμε εκτός από το distribution του τερματοφύλακα που παίζει την μπάλα χαμηλά σε κάποιο από τα πλαγια μπακ


Set Pieces

Στα set pieces το διαφορετικό που προτείνουμε είναι για τα κόρνερ όπου τα στέλνουμε στο near post με κάποιον με καλό heading να κάνει attack στο near post
Σημαντικό αυτός ο παίκτης να μην εκτελεί τα κόρνερ ... :D
Εγώ εβαλα >10 γκολ στη σεζόν με τον Βιειρίνια, τον Γεωργιάδη και τον Ρομπερ!

Στα defending κορνερ αφήνουμε 3 γρήγορους παίκτες μπροστά καθώς και τον playmaker στο edge of area έτοιμο για την πάσα της αντεπίθεσης

Spoiler: show
Image

Image



Η προπόνηση

Στην προπόνηση θα βρείτε ξεχωριστά προγράμματα για κάθε θέση, ένα preseason καθώς και ένα ομαδικό (Prime) που το χρησιμοποιώ στους παίκτες που έρχονται ώς μεταγραφές στα μέσα της χρονιάς όπως και σε διακοπές
Σε όλα εκτός του preseason το work load είναι ένα κλικ πριν το heavy

Η προπόνηση δίνει έμφαση στα tactics (anticipation, decisions, concentration, movement, team work, composure και command of area(gk))

Arrow - GK :arrow: για τους τερματοφύλακες
Arrow - DC :arrow: για τους κεντρικους αμυντικους
Arrow - FB :arrow: για τα πλαγια μπακ
Arrow - DM :arrow: για τον κεντρικό αμυντικό μέσο
Arrow - M :arrow: για τον playmaker μας και γενικά για ολοκληρωμένους μέσους που μπορουν να παίξουν και τους 3 ρόλους στο κέντρο
Arrow - MA :arrow: για τον επιθετικό μέσο μας
Arrow - WF :arrow: για τους πλάγιους επιθετικους
Arrow - CF :arrow: για τον κεντρικό επιθετικό
Arrow - Prime :arrow: ομαδικό με έμφαση στην φιλοσοφία της ομάδας
Arrow - PreSeason :arrow: προετοιμασίας

Spoiler: show
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image




Tα φίλτρα αναζήτησης

Τέλος στο αρχείο που θα κατεβάσετε θα βρείτε και όλα τα απαραίτητα φίλτρα για να αναζητήστε τους παίκτες που ταιριάζουν στην τακτική




Υστερόγραφο

Τις τακτικές, την προπόνηση και τα φίλτρα τα αποθηκευετε κάπου στον υπολογιστή σας και μετά τα κάνετε Import στο παιχνίδι.
Στο αρχείο υπάρχουν 2 τακτικές, η Arrow XII που παρουσιάστηκε και η Disruptive XII για τα δύσκολα ευρωπαικά εκτός έδρας παιχνίδια. Είναι στην ίδια φιλοσοφία, αν έχετε απορίες να την αναπτύξουμε. Γενικά δεν την χρησιμοποιησα πολύ, η Arrow XII είναι αρκετή αν έχετε καλή ομάδα
Εγώ την δοκίμασα με τον ΠΑΟΚ σε 2 save, και στα 2 πήρα πρωτάθλημα από την πρώτη χρονιά, την μία αήττητος -puppie και πήγα στους 16 του Europa League.
Γενικά θέλει καλους παίκτες με καλά mental χαρακτηριστικά για να αποδώσει τα μέγιστα. Ξεκινώ 2η σεζόν και επανέρχομαι με info !

Ουφ! σεντονάκι βγήκε :D




>>> DOWNLOAD <<<
Last edited by diant on Tue Dec 06, 2011 1:09 pm, edited 2 times in total.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλο φαινεται...καλο στησιμο για αυτο το συστημα...

Εγω παιζω ιδιες ακριβως θεσεις στον ΟΣΦΠ με τα δυο mc advanced playmaker και τα δυο εξτρεμ Inside forward σε γρηγορο τεμπο με poacher επιθετικο

Σκοραρουν ολοι ασταματητα και τα δυο χαφ combined μαρτη μηνα εχουν πανω απο 25 ασσιστ...βασικα εχω ιμπαγασα μπελουτσι για αυτο τους βαζω ap...
User avatar
nir_8
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3357
Joined: Fri Apr 18, 2008 2:54 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Juventus, Νηρέας
Location: ??????
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος Διαμαντή. Ήταν στα πλάνα μου να ξεκινήσω με ΠΑΟΚ, τώρα με μπρίζωσες ακόμη περισσότερο. Θα επανέλθω με feedback!
Image
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχεις χρησιμοποιησει 3 combos. Ο πρωτος ειναι ο Stopper/Cover,O δευτερος ειναι ο def winger/wing back, και ο τριτος ειναι full back / inside fwd.Εδω το full back πρεπει να ειναι σε attack για να περνει ολη την πλευρα πρωτον και να σεντραρει δευτερον.

Επισης θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις κ τον 4ο combo αν και νομιζω αυτο θελεις να πετυχεις απλα στην θεση του central mid support εχεις deep playmaker.

Θα δοκιμαστει σιγουρα.Μπραβο για την προσπαθεια σου..
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Αυτή είναι η backup τακτική μου, η πρώτη έχει τους wingers στην επίθεση με γρήγορους ρόλους όποτε αποδίδει περίπου το ίδιο ποδόσφαιρο με λιγότερες όμως σέντρες.

Πολύ καλή η παρουσίαση σου!
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:Εχεις χρησιμοποιησει 3 combos. Ο πρωτος ειναι ο Stopper/Cover,O δευτερος ειναι ο def winger/wing back, και ο τριτος ειναι full back / inside fwd.Εδω το full back πρεπει να ειναι σε attack για να περνει ολη την πλευρα πρωτον και να σεντραρει δευτερον.
Τα μπακ με τον καιρό και όσο φτιάχνω καλύτερη ομάδα θα αρχίσουν να έιναι σε attack
αυτός είναι ο στόχος
Ομως αυτή είναι η πρώτη σεζόν και ακόμα δεν έχω όλους τους παίκτες που θα ήθελα ..

Ακόμα σε αυτό που λέει ο Νικ με τους ακραίους επιθετικους πιο μπροστά σε θέσεις FR/FL φαντάζομαι μπορεί να γίνει αλλα και παλι γίνεαι πολύ απαιτητικό το σύστημα για να το εφαρμόσουν ομάδες σαν τον ΠΑΟΚ με τον Σάλπι FR :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία πραματούδια.
Κάπως έτσι χρησιμοποιώ κι εγώ το 4-3-3.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
koulismanager
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Sun Aug 06, 2006 11:06 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Glyfada
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχας συγχαρητηρια φιλε για την παρουσιαση της τακτικης σου! Φαινεται να εχεις κανει πολυ καλη δουλεια. Θα την δοκιμασω σε ενα save μου στον Ολυμπιακο και θα σου πω πως πηγε. Απλα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι, τα filters σε ποιο φακελο τα βαζεις για να στα βγαλει μετα μεσα στο παιχνιδι? ευχαριστω :-D
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μερσι :D
Τα φιλτρα τα βάζεις όπου θες και τα κάνεις ιμπορτ όπως τις τακτικές ή τις προπονήσεις
ή αν δεν θες να ψάχνεις στο
... Documents\Sports Interactive\Football Manager 2012\filters
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

diant wrote: Ακόμα σε αυτό που λέει ο Νικ με τους ακραίους επιθετικους πιο μπροστά σε θέσεις FR/FL φαντάζομαι μπορεί να γίνει αλλα και παλι γίνεαι πολύ απαιτητικό το σύστημα για να το εφαρμόσουν ομάδες σαν τον ΠΑΟΚ με τον Σάλπι FR :D
Tώρα το είδα.. Εγώ έλεγα κυρίως με τρεις φορ, με τους τον δεξί advanced, τον αριστερό poacher και τον κεντρικό deep lying / target man. Το έχεις δοκιμάσει καθόλου;
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οχι Νικ, δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να σκεφτώ combos για τους 3 αυτους αλλα θα δοκίμαζα τους πλάγιους σε support και τον μεσαίο attack (?)...
Θα προτιμουσα ακραίους ώς Winger ή IF για να δίνουν και πλάτος σε πολύ επιθετικές ομάδες με τον μεσαίο σαν Complete Fwd ή Trequartista
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

το δοκιμασα εγω(οχι σε μεγαλο βαθμο ομως) με δεξια shevchenko,αριστερα yarmolenko και στο κεντρο ideye/milevskyi ακριβως οπως λεει ο νικ τους ρολους
το βασικο συστημα ηταν με inside forwards και deep lying forward οπως του διαμαντη αλλα με αττακ τον επιθετικο
κυριως οταν πιεζα για γκολ τους ανεβαζα στα φορ για να εχω παιχτες στην περιοχη που με μια επαφη μπορουσαν να κανουν γκολ και δουλευε παρα πολυ καλα,αλλα ειναι και τετοιοι οι συγκεκριμενοι παιχτες που εχουν την ευχερεια να παιζουν και στο πλάι και στην κορυφη το ιδιο ανετα


παντως διαμαντη δεν ετυχε να ξανασχολιασω κατι τοσο καιρο αλλα ειναι μακραν η πιο ολοκληρωμενη δουλεια του τομεα οσο παρακολουθω το σαιτ :D
GGGG75
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:43 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβούμαι τίποτα,είμαι λέφτερος.
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

την δουλεύω πρώτη χρονιά στην αεκ χωρίς μεταγραφές,η ομάδα έχει καλή δομή,κυκλοφορά την μπάλα καλά αλλά και λόγω έλλειψης ποιοτικών παικτών (ο beleck ως dlf κατεδαφίζει πουλιά) έχω έλλειψη στο γκόλ,ειδικά σε κλειστές άμυνες .Μετακίνησα λοιπόν τον dmc σε am σε supp ρόλο,ο mcl έγινε bwm σε def ρόλο και ο dlf βρήκε στήριγμα,η περιοχή γεμίζει καλύτερα και υπάρχουν περισσότερες επιλογές κάθετης πάσας.ο κλωναρίδηε σε aml,inf, πολύ καλός.

άλλα παιδιά έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα στο σκοράρισμα ή φταίει η ποιότητα παικτών μου ?

καλά σίγουρα αυτό είναι αλλά λέμε τώρα... (:
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την δοκίμασα δεύτερη χρονιά με ρόμα.Στο πρωτάθλημα βγήκα 5ος με ισοβαθμία.Πήρα εύκολα το κύπελο και το γιουρόπα λιγκ.Πολύ καλή κυκλοφορία και με μικρές ομάδες είχα και μεγάλα σκορ. :-D

edit

3 Χρονιά ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ -doublekiss και σουπερκαπ.Ευρώπη έχασα στον ημιτελικο του Γιουροπα απο Τσελσι.Στα πρώτα παιχνίδια της 4 χρονίας δυνατό ξεκίνημα!Μεγάλος στόχος φέτος η πορεία στο C.L.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”