Zonal και man marking.

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην ομάδα παίζω με τετράδα στην άμυνα με τον έναν από τους δύο dc "cover". Το συστημά μου είναι 4-2-3-1 και έχω βάλει zonal marking στα team instructions. Έχω παρατηρήσει ότι τρώω αρκετές φορές "κάθετη" στην πλάτη της άμυνάς μου. Σκέφτομαι να αλλάξω την οδηγία σε "default" ή ακόμη και σε "man marking". Αυτό θα βελτίωνε την κατάσταση ή φταίει κατά κύριο λόγο το επίπεδο των αμυντικών μου? Το ρωτάω γιατί νομίζω ότι το man marking είναι λίγο αναχρονιστικό και επειδή στην επίθεση η ομάδα "πετάει" -traino, θα επηρέαζε την απόδοση της?
Τώρα θα μου πείτε "Γιατί δεν το δοκιμάζεις για να δείς?" :D Απάντηση " Γιατί : 1ον Είμαι ανυπόμονος :D και 2ον Έχω μπροστά μου προκριματικά τσου λου και δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω -falaina
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πρόβλημα της ζώνης είναι οι κάθετες.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι της άμυνας αυτής καθεαυτής αλλά των παικτών που την εφαρμόζουν
Καλό είναι να έχεις αμυντικούς με πολύ υψηλά Marking, Positioning, Anticipation σε συνδυασμό με Concentration για να έχουν νόημα τα τελευταία 2 ώστε να αντιλαμβάνονται το παιχνίδι καλύτερα καθώς και Acceleration για να ενεργουν γρήγορα

Ετσι θα καταλαβαίνουν τις κάθετες και θα ενεργουν αντίστοιχα
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="diant"]Το πρόβλημα της ζώνης είναι οι κάθετες.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι της άμυνας αυτής καθεαυτής αλλά των παικτών που την εφαρμόζουν
Καλό είναι να έχεις αμυντικούς με πολύ υψηλά [i][b]Marking[/b][/i], [i][b]Positioning[/b][/i], [i][b]Anticipation[/b][/i] σε συνδυασμό με [i][b]Concentration[/b][/i] για να έχουν νόημα τα τελευταία 2 ώστε να αντιλαμβάνονται το παιχνίδι καλύτερα καθώς και [i][b]Acceleration[/b][/i] για να ενεργουν γρήγορα

Ετσι θα καταλαβαίνουν τις κάθετες και θα ενεργουν αντίστοιχα[/quote]
Δηλαδή αν δεν έχω γρήγορους με καλή αντίληψη αμυντικούς, καλό είναι να τους έχω man mark?
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλό θα ήταν να τους έχεις μαν2μαν

Θέλει μυαλό η ζώνη
Αμα ο άλλος είναι βλάκας του δίνεις απλες οδηγίες
"μαρκαρε αυτόν" :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επισης αμα εχεις αργους αμυντικους καλο θα ειναι η πιεση σου να ειναι stand off more για να μην κανουν και πολλα βηματα μπροστα γιατι θα τρως μπουκες αβερτα και καθετες
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία, στο "team instructions" ίσως είναι καλύτερο να έχω το "marking" στο "default". Επιθετικά και γενικά στην επιθετική μου λειτουργία δεν θα είμαι όπως πρίν. Έτσι δεν είναι? Τουλάχιστον μέχρι να βρουν τα πατήματά τους με τους καινούργιους ρόλους. :?:
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

αν παιζεις με την αμυνα ψηλα και εχεις και τερμα με καλο acceleration τοτε βαλε τα σεντερ μπακ σε defend ρολο,τον τερματοφυλακα sweeper keeper και βαλτους να παιζουν τεχνητο οφσαιντ απο τα team instructions
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μία ακόμη απορία. Τον έναν από τους 2 αμυντικούς μου που τον έχω cover τί είναι καλύτερα να τον έχω? man ή zonal? Έχει αρκετά καλά τα anticipation kai concentration.
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Zonal.Γιατι ο αλλος σου αμυντικος ειναι σε defend-man mark
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παίδες για όλες τις απαντήσεις. -ypoklinomai
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
george13
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sat Jul 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναίκος
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Γκύζη,Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Zonal και μονο για μενα.Και οι 2 CB defend με default ή press more.Απαραίτητα offside trap για να βγαζουν οφ τις καθετες και easy tackling οι 2 DC ωστε να μη βουτανε σε τακλιν και τους περνανε οι αμυντικοι.

Αμα γουσταρεις και παιζεις και balanced φιλοσοφια παιχνιδιου βαζεις τα FB man mark loose για να παιρνουν και τους ακραιους που κανουν ντου προς τα μεσα.

Sweeper keeper δεν χρειαζεται. GK defend μια χαρα ειναι.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

οχι απλα χρειαζεται αλλα ολη η χρησιμοτητα και η αναγκη υπαρξης τερματοφυλακων τετοιου τυπου υπαρχει μονο και μονο για τις αμυνες που παιζουν ψηλα


το τεχνητο offside προφανως και δεν θα κοψει ολες τις μπαλιες στην πλατη της αμυνας και για αυτο χρειαζεται τερματοφυλακας με γρηγορα ποδια να βγαινει πιο εξω και να κοβει τις μπαλιες που περνανε


αν εχεις δει τα περσινα αντερλεχτ-ΑΕΚ θα θυμασαι πως ο προτο(που εχει acceleration 15 in game) ειχε κοψει πανω απο 6-7 μπαλιες στο καθε ματς στην πλατη της αμυνας που οι αμυντικοι δεν ειχα μπορεσει να εφαρμοσουν το τεχνητο offside


επισης το μαν μαρκινγκ στο φμ δεν ειναι οπως ηταν ο καψης στο γιουρο 2004 ή ο παπασταθοπουλος στο ματς με την αργεντινη στο μουντιαλ που κυνηγουσαν τον παιχτη σε οποιοδηποτε σημειο του δικου μας μισου του γηπεδου
τα σεντερ μπακ με μαν μαρκιγνκ θα διατηρουν την ζωνη σε γενικα επιπεδα και μονο οταν ενας επιτιθεμενος πλησιασει την ακτινα δρασης τους θα τον πλησιαζουν και οι αμυντικοι για πιο στενο μαρκαρισμα

οποτε μην απορριπτετε το μαν μαρκινγκ τοσο ευκολα ως αναχρονιστικο γιατι δεν ειναι το κλασσικο μαν μαρκινγκ που υπηρχε παλιοτερα στο ποδοσφαιρο
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά μοτζο το man marking με υψηλο closing down μπορεί να αναπαραστήσει τον Παπασταθόπουλο στο Μουντιαλ με τον Μέσι
+ limited defender role
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

η αναπαρασταση της συγκεκριμενης εμφανισης γινεται με τον παπασταθοπουλο σαν dm defensive midfielder defend με specific marking στον μεσσι
closing down μεχρι την μεση,δεν τον μαρκαρε πιο ψηλα απο το κεντρο

αν ειχε απλα man mark τοτε δεν θα κυνηγουσε τον μεσσι παντου αλλα θα επαιζε πιο κοντα σε οποιον απο τους επιτιθεμενους πλησιαζε την περιοχη αμυνας του
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι αλλα μπορεις να βάλεις specific man marking οπότε ο παίκτης θα μαρκάρει τον συγκεκριμένο αντίπαλο ώς εκεί που του λέει το closing down
Και επίσης καλύτερα anchorman παρά dm .. :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”