'Αρης

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
tzaantonia
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Sat Oct 22, 2011 9:32 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image


Ο Αρης αποτελει μια ενδιαφερουσα περιπτωση ομαδας καθως μπορει να αποτελεσει ευκολα την ομαδα με την οποια κανοντας το αγροτικο μας μπορουμε να αποκτησουμε εμπειρια για να μεταπηδησουμε σε ενα αλλο επιπεδο, η πιεση δεν ειναι μεγαλη και ο μινιμουμ στοχος -η εξοδος στην Ευρωπη και με λιγη τυχη το Κυπελλο- σχετικα ευκολα μπορει να κατακτηθει, ωστε με ηρεμια να δοκιμασουμε τακτικες και παικτες. To γεγονος επισης οτι δεν υπαρχουν διεθνεις υποχρεωσεις την πρωτη χρονια μας βοηθαει ακομα περισσοτερο στον αγωνιστικο σχεδιασμο, αφου μπορουμε να αξιοποιησουμε το υλικο μας χωρις ιδιαιτερη επιβαρυνση λογω κοπωσης ή τραυματισμων.


Η προπονητικη ομαδα

Ξεκιναω απο αυτο που θεωρω ως το πλεον σημαντικο σε μια ομαδα, τους προπονητες. Δυστυχως η κατασταση δεν ειναι καλη καθως σχεδον ολο δεν ανταποκρινεται στις απαιτησεις μιας εκ των πεντε μεγαλων ομαδων της Ελλαδας. Τους απολυω ολους λοιπον, εκτος απο τον Σεμερτζιδη που τον αναβαθμιζω σε coatch της Α ομαδας και του Πασσιαλη που κραταω. Ειναι απλο μεσω της αναζητησης να βρουμε τους καταλληλους χωρις μεγαλα εξοδα, αυτους επελεξα εγω


Image


Υλικο και αξιολογηση

Image
Image
Image
Image

Eιναι γεγονος πως η ομαδα εχει μεγαλες ελλειψεις, αν και μεμονομενες μοναδες μπορουν να σταθουν ακομα σε ΟΣΦΠ και ΠΑΟ.
Χτυπητη ελλειψη το βαθος στους επιθετικους και η απουσια εναλλακτικων επιλογων στα ακρα της αμυνας.
Η πολιτικη μου ειναι η ριζικη ανανεωση του ροστερ κατι που βοηθιεται απο το γεγονος πως πολλοι αν και μετριοι παικτες ευκολα μπορουν να πωληθουν με σημαντικη εξοικονομηση στο μπατζετ αλλα και μεγαλη αυξηση των χρηματων για μεταγραφες.

Ειδικοτερα:

Tερματοφυλακες

Πουλαω τον Σηφακη, αν και πολυ καλος μαλλον μας χαιρεταει και τα 800 χιλιαδες ευρω ειναι πολυτιμα, ο Γιακουποβιτς με τον Βελλιδη στεκονται αξιοπρεπεστατα, ενω σαν τριτος, αν ποτε χρειαστει υπαρχει και ο Διουδης, αν και δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο

Δεξιοι Μπακ

Ο Νετο ειναι καλος, μπορει να βοηθησει και σαν εξτρεμ, ομως τα χρηματα που παιρνει ειναι δυσαναλογα με την προσφορα του, μας χαιρεταει και αυτος προσφεροντας 950 χιλιαρικα ακομα

Αντικαταστατες:

-Kvekveskiri, Γεωργιανο ταλεντο, ερχεται με 1 εκατομμυριο
-Bandalovski Βουλγαρος σε πολυ καλη ηλικια με αξιολογα χαρακτηριστικα, ερχεται με περιπου 250 χιλιαρικα
-Jaager Εσθονος, οχι δεν ειναι ξυλοκοπος, αξιοπιστος, μπορει να παιξει και στοπερ, ερχεται με 350-500 χιλιαρικα

Αριστεροι Μπακ

Ο Μισελ ειναι το ιδιο καλος με τον Νετο με λιγοτερα απο τα μισα σαν μισθο, ανανεωστε τον
Φθηνη, αξιοπιστη και ετοιμη λυση ο Δαρλας, καντε του συμβολαιο μεχρι το 2013, οταν ο Αγτζιδης απο την Κ20 θα εχει ωριμασει ωστε να μπορει να αγωνιστει σαν μπακ απ

Κεντρικοι Μπακ

Πουληστε ολους εκτος Σανκαρε και Ντικο, οσο-οσο στην αναγκη. Οι δυο Αφρικανοι ειναι σχετικα καλοι παικτες για το ελληνικο πρωταθλημα, αλλα με ενα βασικο μειονεκτημα: την ταχυτητα. Προτεινω εναν ταχυ και εξελιξιμο νεαρο

Προτασεις:
-Gioda Αργεντινος αριστεροποδαρος με κοινοτικο διαβατηριο, ερχεται με μολις 55 χιλιαδες και ειναι καλυτερος και των δυο παραπανω
-Sauro Eπισης Αργεντινος με κοινοτικο, γνωστος απο το περσινο, πολυ καλος παικτης, ερχεται με 60 χιλιαδες, κελεπουρι

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται αλλος, εφοσον δεν εχουμε παιχνιδια στην Ευρωπη υπαρχει ενας μικρος ο Γιαννιτσης και στην αναγκη και ο Φατι


Κεντρικοι Χαφ

Εδω εχουμε πολλους παικτες που καλυπτουν ικανοποιητικα τις αναγκες μας σε τετοιο βαθμο που μπορουμε να ξεφορτωθουμε μερικους με την λογικη που προειπα, να βρουμε χρηματα για καλες μεταγραφες σε νευραλγικες θεσεις. Προσεξτε τον Κατιδη απο τους μικρους, μπορει να γινει ο νεος ηγετης του Αρη, αλλα θελει γερη προπονηση σε passing και marking, με -8 μελλοντικη ικανοτητα θα κανει καριερα
Οι Φατι, Γκαρσια, Βρανιες, Παπαστεργιανος και Πορτιγια, καλυπτουν καθε αναγκη και καθε ρολο DMC και MC, Τοχα και Πριττας ειναι περιττοι και κοστιζουν αρκετα, πουληστε τους να κερδισουμε και μια θεση ξενου


Επιθετικοι Χαφ

Υπαρχουν ο Ουμπιντες και ο Καπετανος, ο πρωτος καλυπτει ικανοποιητικα την θεση, ο αλλος για 5-10 παιχνιδια ως αλλαγη ή βασικος σε αδιαφορα ματς, τιμαει το συμβολαιο του, αν θελετε ντε και καλα αλλον εναν αξιοπιστο, μια καλη λυση ειναι ο Cristian Chavez που ερχεται με 170-200 χιλιαδες. Μην ξεχασετε να υπογραψετε απο τον Δεκεμβριο για το καλοκαιρι ως ελευθερο τον Petrucci, σε δυο χρονια θα ειναι βασικος και αντικαταστατος, απο τους μικρους ξεχωριζει ο Τριανταφυλλακος για τον οποιο ισχυουν τα ιδια με τον Αγτζιδη, καλος για τριτη λυση

Εξτρεμ

Αλλον παικτη σαν τον Καστιγιο δεν εχουμε, αντιθετα με την πραγματικοτητα δεν βαριεται και παιζει μπαλα, καντε τον τον νεο ηγετη της ομαδας, μπορει να παιξει και σαν δευτερο φορ, αν επιλεξετε 4-4-2, ο Σολτανι θα ειναι η αξιοπιστη τριτη εναλλακτικη μας, ενω ο Ακοστα δεν ειναι για πολλα-πολλα, εχει συμβολαιο ενος ετους, ξεφορτωθειτε τον τον Ιανουαριο ή ας κουβαλαει τις πετσετες, ομοιως ο Καζναφερης. Για τον Γιαννιωτα, ισχυουν οσα ειπα για Τριανταφυλλακο, καλος στο μελλον για 5η επιλογη, να συμπηρωνουμε τους 4 γηγενεις

Προτασεις:

-Zezinho Τουρμπισιος, 20χρονος Βραζιλιανος καθαροαιμο AML, ερχεται με 650 χιλιαδες, δυστυχως απο Δεκεμβριο
-Galvan Ωριμο νοτιοΑμερικανικο εξτρεμ παιζει και στις δυο πλευρες, ερχεται με 110 χιλιαδες, ο,τι πρεπει
-Καραγκουνης Αξιολογοτατος και Ελληνας, πρεπει να δωσουμε περιπου 2 εκατομμυρια ομως
-Τanase Για κατι τετοιους πουλησαμε τοσους παικτες, ξηλωθειτε και καντε τα παντα να τον παρετε
-Ochirosii Φθηνη και αξιοπιστη λυση απο την Ρουμανια, ερχεται με 100 χιλιαδες

Φορ

Τραγικη η κατασταση, μετριος ο Τσεζαρεκ, ανυπαρκτος ο Γιακομπ, εγω πουλησα τον πρωτο για το 1 εκατομμυριο που εφερε και ανεχτηκα τον δευτερο για να γεμιζει το ροστερ, ο Αγγελουδης, ιδια περιπτωση με τα αλλα ταλεντα της Κ20, τον κραταμε για τους περιορισμους του Πλατινι

Προτασεις:

-Νemeth Toν αποκτουμε ευκολα σαν ελευθερο και αμεσως γινεται η ν2 επιλογη μας
-Kramaric Επενδυση για το μελλον, βοηθαει και σαν AMC, ερχεται με 1 εκατομμυριο
-Marquinos Gabriel Μπορειτε να τον παρετε δανεικο για 2 χρονια, παιζει και δεκαρι, αξιοπιστη επιλογη
-Mouche Τουρμπισιος, κοινοτικος, ερχεται με 150 χιλιαδες μολις, λαχειο

Συμπερασματικα:

Αν και το ροστερ εχει πολλες ελλειψεις με τις καταλληλες πωλησεις μπορουμε να σχεδιασουμε μια πολυ καλη ομαδα για τα οικονομικα δεδομενα της ομαδας που μπορει σε 2-3 χρονια να χτυπησει ακομα και το πρωταθλημα, οσον αφορα την Κ20, μονο ο Κατιδης εχει μελλον βασικου, οι Αγτζιδης, Τριανταφυλλακος, Γιαννιωτας μπορουν καλλιστα να συμπληρωνουν την 25δα αλλα και να βοηθησουν καποιες στιγμες

Τακτικη

Χρησιμοποιω μια παραλλαγη του 4-2-3-1, μπορειτε να δειτε τα χαρακτηριστικα της εδω:

Image
Last edited by tzaantonia on Tue Nov 01, 2011 6:46 pm, edited 1 time in total.
dimosxania-3-
Amateur
Amateur
Posts: 106
Joined: Sun Sep 11, 2011 8:01 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: Πρωταθλημα και κυπελλο κιτρινε θεε
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου συγχαρητήρια για την ανάλυση σου.πολύ ωραία.άλλα θα σταθω σε ένα πράγμα.αυτά σου λες στις πρώτες γραμμές.δεν νομίζω ότι τιμαν πολύ την ομάδα του άρη.

Sent from my X10mini using Tapatalk
tzaantonia
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Sat Oct 22, 2011 9:32 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dimosxania-3- wrote:Φίλε μου συγχαρητήρια για την ανάλυση σου.πολύ ωραία.άλλα θα σταθω σε ένα πράγμα.αυτά σου λες στις πρώτες γραμμές.δεν νομίζω ότι τιμαν πολύ την ομάδα του άρη.

Sent from my X10mini using Tapatalk
Γιατι? Αν θες να μεταπηδησεις στο Ισπανικο ή το Ιταλικο πρωταθλημα ενα Κυπελλο και 2-3 χρονιες στην πρωτη 4αδα με τον Αρη δεν σου γεμιζει το ματι σαν βιογραφικο?
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλη αναλυση αλλα αυτο ειναι ξεπουλημα και χτισιμο απο την αρχη, μπορεις παντως με 2-3 προσθηκες Γκαλιτσιος πχ δεξι μπακ για τσαμπα, Θαναση Καραγκουνη τον κλεινεις τον Γεναρη τσαμπα σε μενα ηρθε στον Παναιτωλικο με 45Κ συμβολαιο, φτιαχνεις λιγο αμυνα και χτυπας πρωταθλημα ευκολα.
dimosxania-3-
Amateur
Amateur
Posts: 106
Joined: Sun Sep 11, 2011 8:01 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: Πρωταθλημα και κυπελλο κιτρινε θεε
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tzaantonia wrote:
dimosxania-3- wrote:Φίλε μου συγχαρητήρια για την ανάλυση σου.πολύ ωραία.άλλα θα σταθω σε ένα πράγμα.αυτά σου λες στις πρώτες γραμμές.δεν νομίζω ότι τιμαν πολύ την ομάδα του άρη.

Sent from my X10mini using Tapatalk
Γιατι? Αν θες να μεταπηδησεις στο Ισπανικο ή το Ιταλικο πρωταθλημα ενα Κυπελλο και 2-3 χρονιες στην πρωτη 4αδα με τον Αρη δεν σου γεμιζει το ματι σαν βιογραφικο?
Πρώτον θα σε παρακαλούσα να μην είσαι τόσο επιθετικός αν γίνεται.δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω και νομίζω σου μίλησα πολύ καλά.με πειράξε μια λέξη που είπες.το "αγροτικό".μπορεί να με πειράξε επειδή είμαι οπαδός του ΆΡΗ.τεσπα το κόβω εδώ.

Sent from my X10mini using Tapatalk
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:


Off Topic:
dimosxania-3-,

To forum δεν είναι οπαδικό, δεν θα έπρεπε να σε ενοχλήσει, δεν είπε κάτι.

Το παιδί έκανε μία πολύ καλή ανάλυση και εσύ πας το θέμα off topic.

Σε παρακαλώ πολύ.
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω κάνει καμιά 10ριά new game με Άρη και τα κράτησα 1-2 χρόνια να δω πως τσουλάει. Προσωπική μου άποψη (κουβέντα να γίνεται) έχω πολλές ενστάσεις:
1. Σηφάκη 800Κ? Είσαι κορόιδο! παίρνω 1.8 - 2.4 μύρια μεσ'το νερό. Συνήθως πάει σε Ρεάλ, που δίνει τα περισσότερα και όχι στη Σέλτικ που δίνει τα λιγότερα. Μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις Luis Guilherme, είτε μόνος σου, είτε να πεις τον Αθανασιάδη να σου τον πα΄ρει. Μπορείς να τον πάρεις και δανεικό αν δεν έχεις λεφτά, τον Αύγουστο, με οψιόν αγοράς το πολύ 2 μύρια. Υπάρχει και ο Ellegaard, τσάμπα, τον παίρνεις στην αρχή αν θες
2. Νέτο - Για δεξί μπακ δεν κάνει, όπως και στην πραγματικότητα. Γίνεται αμέσως ένας AMR λουκούμι! Αν σε τσιμπάνε τα 750 που παίρνει το χρόνο, πουλιέται λίγο κάτω από μύριο, όπως είπες. Μην κοροϊδεύεις, αλλά πήρα Γκαλίτσιο και Μελίσση και παίζουν πολύ καλά. Ο διαφημισμένος Jaager δεν απέδωσε σε 1-2 χρόνια σε κανένα save μου.
3. Ο Μίσελ είναι ο Νεμπεγλέρας του fm. Δείχνει καλός παίζει σταθερά, αλλά έχει ταβάνι. Δάρλας για φτηνός ναι, αλλά για πρώτος, προτείνω Sepsi.
4. DC Τον Σανκαρέ τον δίνω δανεικό και τον Ντίκο περιμένω να τον δώσω τσάμπα. δεν είναι μόνο η ταχύτητα, είναι και το concetration. Anderson Martins (60k!!!) και θα πεταχτεί και ο Φοιρός να σε θαυμάσει! Με τα λεφτά του Τόχα (θα πω μετά) αν θες παίρνεις και Canuto! Αλλά ο Λαζαρίδης μου παίζει καλύτερα από τους αφρικανούς
5. Τόχα. Αν τον κρατήσεις, δεν θα παίξει πάνω από 6.5 ποτέ. Αν τον δώσεις, τον παίρνει η Ουτρέχτη με 3 ζεστά εκατομμύρια! Πάντα. Τον Φατί τον δίνω κι αυτόν γιατί πιάνει κοντά στα 1.4 μύρια. Οι άλλοι δεν φεύγουν γιατί είναι φρέσκιοι, και τον Πρίττα συνήθως τον κρατάω γιατί δεν έχει μεγάλο συμβόλαιο. Παίρνω το πουλέν μου από το FM 11, Ανακόγλου από Πανσερραικό με 800-900κ. Δεν πετάει αμέσως, αλλά γίνεται σούπερ μέσος, είτε adv midf , είτε ball winning, είτε AMC
6. AML Εδώ έχω ζόρια. Συνήθως παίζω με inside forwards, αλλά δε μου κάθεται κανείς. Καμιά φορά φιλοτιμείται ο Σολτάνι και κάνει κάποια καλά παιχνίδια. Σε ένα save είχα έναν Koro Kone που έπαιζε καλά, έκτοτε δεν τον ξαναβρήκα. Πρέπει να ήταν "αυτόματος". AMR Ο Ούμπιντεζ δε μου παίζει καλά. Ο καλύτερος που είχα σε αυτή τη θέση ήταν ο Νέτο. Πάσαρε, πρέσσαρε, έμπαινε στις φάσεις, σκόραρε αρκετά, ζάχαρη!
7. ST Όπως τα λες. χάλια. Τον τσέζαρεκ όλο τον κρατάω, κι όλο το μετανοιώνω. Συνήθως παίρνω τον Νέμεθ, αλλά είναι χασογκόλης. Ο Καστίγιο, δε μου παίζει ποτέ, ούτε σαν st, ούτε σαν AML. Ατομιστής μέχρι αηδίας και τρομερός χασογκόλης. Μου τραυματίζεται κι όλας και κλαίω τα 900κ που παίρνει. Στο τελέυταίο μου save έχω τον Luciano Figueroa που μου παίζει καλά και τον Agustin Torassa που τον περιμένω. Στα μικρά παιχνίδια που τον ξεκίνησα για rotation, ήταν από μετριοκαλός εώς άψογος. Στα δύσκολα δεν βοήθησε (ακόμα) αλλά τον πιστεύω. Ο τσέζαρεκ ακόμη πάνω από 6.5 δεν έπιασε. Σε κάθε save έβλεπα τον Παναθηναϊκό να παίρνει με 190κ τον Mouche και να οργιάζει στο πρωτάθλημα. Σε αυτό που το θυμήθηκα να τον πάρω, δεν τον δίνουν κάτω από 3 μύρια (στις αρχές του παιχνιδιού, καλοκαίρι). Τώρα μάλλον δεν τον δίνουν καθόλου, γιατί τον παρακολουθώ κι έχει av rating 7.84
8. Τέλος για staff, στέλνω απ την αρχή στο σπίτι τους τους 2 assistantskai ton scout. Ο gk coach είναι τούμπανο (15+ gk coaching, 13+ det-motiv-dic). Ο fit coach είναι καλός σχετικά (δεν έχει det όμως πολύ) τον κρατάω την πρώτη χρονιά μέχρι να φύγει. Olartico...κάτι, Βόκολο, geraldo fabian για coach, όπως και κάποιους "τυχαίους" φτηνούς 30-33 χρονών με καλά στατιστικά, που π[άντα βγάζει το παιχνίδι. Ο Physio είναι χάλιας οπότε ο καλύτερος που έρχεται είναι ο Balidis. Scout ΣΙΓΟΥΡΑ και ΠΑΝΤΑ Νο1 Στράτος Αποστολάκης και μετά Νινιάδη, Μιχαλήτσο, Baggio, Asprilla. Assistant τον Περσία στην αρχή, με 130κ συμβόλαιο (θέλει τέρμα αριστερά τη μπάρα του budget). Ξέχασα να γράψω, Πασιαλή-Σεμερτζίδη συνήθως κρατάω έναν από τους 2, σαν coach όμως, όχι youth.
Αυτά, και πολλά έγραψα! :) Ελπίζω να συμμετέχουν κι άλλοι φίλοι, να αλληλοσυμπληρώνουμε ελλείψεις μας και να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας, αλλάζοντας απόψεις. Καλά παιχνίδια!
tzaantonia
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Sat Oct 22, 2011 9:32 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλα εκανες και εγω αυτα που εγραψα παραπανω ενδεικτικα ειναι, για παραδειγμα στο τωρινο μου save βρισκομαι στην δευτερη χρονια τερματισα δευτερος στην κανονικη περιοδο και πρωτος στα play off κανοντας απιστευτη χρονια και εχω την εξης ομαδα:

GK Hutar/Vellidis/Dioudis (πουλησα το καλοκαιρι του 12 τον Γιακουποβιτς για 500Κ, πηρα τον Λευκορωσο για 625Κ)
DR Johansson/Vanaudenaerde (απερριψα τον Γεωργιανο που προτεινα παραπανω λογω physio, τον Βελγο τον πηρα για 85Κ τον χειμωνα
DL Michel/Ioannidis
DC Sauro/Siontis (Πουλησα τους αφρικανους το καλοκαιρι του 12, πηρα Σιοντη και Πικολο για 575Κ και 1Μ αντιστοιχα)
DC Piccolo
MC Faty/Vranjes/Rueda (o Γκασια εφυγε αρχη πρωτης χρονιας, πηρα τον ελπιδοφορο Ρουεντα για 200Κ)
MC Vassilakakis/Katidis (για τον Παπαστεργιαννο δεχθηκα προταση του ΟΣΦΠ 1,2Μ το καλοκαιρι του 12 και πηρα Βασιλακακη για 750Κ)
AMC Ubides/Petrucci
AMR Galvan/Sperdutti/Gianniotas (αφησα ελευθερο τον Σολτανι, πηρα επισης ελευθερο τον Σπερντουτι)
AML Zezihno/Gangioveanu (πουλησα 2Μ τον Καστιο-ηταν πολλα τα 900κ τον χρονο που επαιρνε, πηρα τον ρουμανο για 350Κ )
SC Mouche/Nemeth/Vasileiou (160Κ για τριτο αξιοπρεπη και Ελληνα ειναι μια χαρα)

Περασα την Αντερλεχτ με 3-0 και 0-0 στον τριτο γυρο του Τσου-λου -gioupi, αλλα κληρωθηκα με Μαρσειγ

Image
Mitsakoss
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Thu Sep 01, 2011 11:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βρίσκομαι στα μέσα της πρώτης χρονιάς και η ομάδα βρίσκεται πρώτη με 5 βαθμούς διαφορά απο τον δεύτερο ΠΑΟΚ . Η μόνη προσθήκη που έκανα στην ομάδα ήτανε ο Luciano Figueroa , τον οποίο τον πήρα ελεύθερο με 350Κ ετησίως ( 10 Γκολ σε 16 αγώνες ) . Παίζω 4-5-1 και οι περισσότεροι παίχτες έχουνε πάνω απο 7.0 μ.ο. απόδοσης ... μέχρι και ο Καπετάνος παίζει μπάλα ! :D
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tzaantonia, πολύ καλές πωλήσεις. Είμαι αρχές Ιούνη 2012. Τον Σιόντη δεν τον δίνουν μετά από 1 χρόνο κάτω από 1.3 μύρια (στο save μου πάντα). Τον Παπαστεριανό τον θέλουνε ομάδες του εξωτερικού και η ΑΕΚ, αλλά όχι πάνω από 575κ, αν και έκανε καλά παιχνίδια, γύρω στο 6.9-7.0 μέσο όρο. Σκέφτομαι να τον κρατήσω, αλλά του έμεινε μόνο μια χρονιά συμβόλαιο. Μπορεί να πάρω κανένα 18χρονο ταλεντάκι και τον Κατίδη, να τους κάνω λίγο rotation και να βγάλω τη χρονιά με αυτούς για καβάτζες. Πάντως είσαι μάγος/-ισσα αν πήρες 2κκ για τον Καστίγιο. Σε μένα δε φεύγει με τίποτα. Τον τάραξα στις καμπάνες για να τον νευριάσω και τελικά με το ζόρι τον έδωσα τσάμπα, και του πληρώνω και 230κ το χρόνο αποζημίωση για να δεχτεί την προσφορά των Ιρλανδών. Στα παλιά μου save, ούτε τσάμπα, ούτε με λεφτά δεν έφευγε. "wnt" μόνο από τον... Πυργετό είχε και από τον Απόλλων Λιτοχώρου (ή κάτι τέτοιο).
Misakosss, και σε μένα ο Figueroa έκανε μερικά πολύ καλά παιχνίδια, αλλά μάλλον θα τον δώσω γιατί δε μου ταιριάζει πολύ καλά στο 4-2-2-2. Σε μένα έχει creativity 10 και long shots 6, και τον χρειάζομαι για Deep Lying Forward. Για Poacher δεν μπορώ να τον κρατήσω, γιατί αφ'ενός ο Torrassa μαγεύει, αφ'ετέρου με ταχύτητα 11 και ντρίπλα 12/13 δε μου πολυλέει. Χρειάζομαι δυο δυνατούς μέσους για να ανέβω επίπεδο τώρα. Έναν τύπου DM (mark, tack, conc, TWork, WorkRt, Str, Sta) και έναν πιο δημιουργικό με creativity, αλλά όχι καθαρό AMC, πιο κλασσικό MC. Αλλά πραγματικά καλούς. Σε αυτούς τους δύο θα ρίξω το χρήμα. Έχετε να προτείνετε κάτι; (Για Άρη πάντα έτσι; όχι για Chelsea! xD )
tzaantonia
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Sat Oct 22, 2011 9:32 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

korgtriton wrote:tzaantonia, πολύ καλές πωλήσεις. Είμαι αρχές Ιούνη 2012. Τον Σιόντη δεν τον δίνουν μετά από 1 χρόνο κάτω από 1.3 μύρια (στο save μου πάντα). Τον Παπαστεριανό τον θέλουνε ομάδες του εξωτερικού και η ΑΕΚ, αλλά όχι πάνω από 575κ, αν και έκανε καλά παιχνίδια, γύρω στο 6.9-7.0 μέσο όρο. Σκέφτομαι να τον κρατήσω, αλλά του έμεινε μόνο μια χρονιά συμβόλαιο. Μπορεί να πάρω κανένα 18χρονο ταλεντάκι και τον Κατίδη, να τους κάνω λίγο rotation και να βγάλω τη χρονιά με αυτούς για καβάτζες. Πάντως είσαι μάγος/-ισσα αν πήρες 2κκ για τον Καστίγιο. Σε μένα δε φεύγει με τίποτα. Τον τάραξα στις καμπάνες για να τον νευριάσω και τελικά με το ζόρι τον έδωσα τσάμπα, και του πληρώνω και 230κ το χρόνο αποζημίωση για να δεχτεί την προσφορά των Ιρλανδών. Στα παλιά μου save, ούτε τσάμπα, ούτε με λεφτά δεν έφευγε. "wnt" μόνο από τον... Πυργετό είχε και από τον Απόλλων Λιτοχώρου (ή κάτι τέτοιο).
Misakosss, και σε μένα ο Figueroa έκανε μερικά πολύ καλά παιχνίδια, αλλά μάλλον θα τον δώσω γιατί δε μου ταιριάζει πολύ καλά στο 4-2-2-2. Σε μένα έχει creativity 10 και long shots 6, και τον χρειάζομαι για Deep Lying Forward. Για Poacher δεν μπορώ να τον κρατήσω, γιατί αφ'ενός ο Torrassa μαγεύει, αφ'ετέρου με ταχύτητα 11 και ντρίπλα 12/13 δε μου πολυλέει. Χρειάζομαι δυο δυνατούς μέσους για να ανέβω επίπεδο τώρα. Έναν τύπου DM (mark, tack, conc, TWork, WorkRt, Str, Sta) και έναν πιο δημιουργικό με creativity, αλλά όχι καθαρό AMC, πιο κλασσικό MC. Αλλά πραγματικά καλούς. Σε αυτούς τους δύο θα ρίξω το χρήμα. Έχετε να προτείνετε κάτι; (Για Άρη πάντα έτσι; όχι για Chelsea! xD )
Ασυζητητι φιλε παρε τον Ανακογλου για δημιουργικο ΜC, χωρις δευτερη σκεψη δωσε ο,τι εχεις εκει στην αναγκη κανε το κολπο με τις 48 δοσεις, δεν θα χασεις, καλος για αντικαταστατης του Παπαστεργιανου ειναι ο Βασιλακακης εγω τον χρησιμοποιω σαν support CM , δεν πουλησα Φατι και μαζι με Βρανιες, Βασιλακακη, Κατιση και τον μικρο Ισπανο κανουν μια χαρα την δουλεια σε εμενα, επιθεση ποιους εχεις? Εξτρεμ?

YΓ: Η Μαρσειγ μου εκοψε το ονειρο του Τσου-Λου με 1-1 και 1-0 εκτος, νικησα ΑΕΚ και Παναχαικη 1-0 και 0-5, εχασα απο Εβερτον και Τριπολη (!!!) 0-3 και 0-1, εκανα λαθος που πουλησα Παπαστεργιανο, ο Βασιλακακης ποτε παιζει 7 και ποτε 6 :cry:, λετε να το κανω 4-4-2? Εχω μονο 3 επιθετικους
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ασυζητητι φιλε παρε τον Ανακογλου για δημιουργικο ΜC, χωρις δευτερη σκεψη δωσε ο,τι εχεις εκει στην αναγκη κανε το κολπο με τις 48 δοσεις, δεν θα χασεις, καλος για αντικαταστατης του Παπαστεργιανου ειναι ο Βασιλακακης εγω τον χρησιμοποιω σαν support CM , δεν πουλησα Φατι και μαζι με Βρανιες, Βασιλακακη, Κατιση και τον μικρο Ισπανο κανουν μια χαρα την δουλεια σε εμενα, επιθεση ποιους εχεις? Εξτρεμ?

YΓ: Η Μαρσειγ μου εκοψε το ονειρο του Τσου-Λου με 1-1 και 1-0 εκτος, νικησα ΑΕΚ και Παναχαικη 1-0 και 0-5, εχασα απο Εβερτον και Τριπολη (!!!) 0-3 και 0-1, εκανα λαθος που πουλησα Παπαστεργιανο, ο Βασιλακακης ποτε παιζει 7 και ποτε 6 :cry:, λετε να το κανω 4-4-2? Εχω μονο 3 επιθετικους
Τον Ανακόγλου τον πήρα από την αρχή του παιχνιδιού, τον πήρα 900κ. Ήταν το "πουλέν" μου από το FM 2011. Όλοι παίρνανε Kadlec, εγώ.. Ανακόγλου! Έτσι είναι αυτή τη στιγμή, attributes και στατιστικά.
Spoiler: show
Image
By jupiblade at 2011-11-06
Τον Βασιλακάκη θα τον έπαιρνα για τρίτη αλλαγή, λόγω του ότι παίζει ουσιαστικά το ρόλο του DMC, με ενοχλεί που έχει concetration 8, bravery 10, strength 10, heading 10. Σε αυτή τη θέση προτιμώ δυνατό-ψηλό παίκτη. Επίθεση, Ag. Torassa, Luc. Figueroa, Cesarek [ο τελευταίος από το Δεκέμβριο έκανε πολύ καλά παιχνίδια! Apps 13(11)-Goals 11-Av.Rat. 7.11] και έκλεισα για του χρόνου ήδη Gaston Fernandez k Esteban Paredes.
Στους AMR/AML έχω ένα θέμα. Αυτή τη στιγμή έχω βασικό AMR τον Rafinha (της Coritiba αν θελήσεις να βρεις τον παίκτη), και 2ο τον Ubides που θα τον αλλάξω. Τον Νέτο τον πούλησα χειμώνα. Έπαιζε καλά, αλλά έπιανε θέση ξένου και είχε μεγάλο συμβόλαιο και ηλικία. AML είχα πάρει τον Derrick Tshimanga, αρκετά καλός, και με Soltani και Acosta καβάτζες, την έβγαλα τη χρονιά με double! H ομάδα έχει ως εξής στο τέλος του πρώτου γύρου.
Goalkeepers - Defenders :
Spoiler: show
Image
By jupiblade[/url] at 2011-11-06
Midfielders - Attackers :
Spoiler: show
Image

Uploaded with ImageShack.us
Όσο για τακτική, φέτος δοκίμασα πολλές. Προτείνω τη "Might and magic - 4-2-2-2 (4 άμυνα/2 MC/ AML-AMR / 2 STR) - του Raikan007". Αλλά όπως όλες, θα δουλέψει με τους σωστούς παίκτες. Googl-αρέ την αν θες.
Συγνώμη αν κούρασα, πάλι.... συγγραφέας έγινα! Καλά παιχνίδια! :-D
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρωτη χρονια: εκκαθαριση στρατευματος> Κουναν μαντιλι οι εξης: Τοχα-1μυριο- Φιτεσε (αχουχα), Τσεζαρεκ-1μυριο- Φιτεσε (χαχαχουχα), Καζναφερης-στο διαολο, Νετο-1,5 μυριο-Μπενφικα (στο καλο και μην σε ξαναδουν τα ματια μου), Καπετανος-στο διαολο, Λαζαριδης-300 χιλ.- ΑΠΟΕΛ (ευχαριστω κουμπαρακια), Κουλοχερης-τζαμπα και ενα κουτι κορνεδες δωρο-Ξανθη, Πορτιγια-500 χιλ.-Βερονα (κοροιδαρεεεες!), Φατι-700 χιλ-Μιντλεσμπρο (που πας μαρε?!) επικη βλακεια που μου τον ζητησε η Χοφενχαιμ με 2,1 μυρια σε 36 δοσεις και 50% μεταπωληση και ειπα οχι (θουβου, την μουτζα!), Καστιγιο-Δανεικος στον ΟΣΦΠ-γλυτωνω τα 900.000 του συμβολαιου, κανει πολυ καλη σαιζον και φευγει την επομενη χρονια Ρεηντζερς, Γκαρσια-230 χιλ.- Σεφιλντ Γουεσντεη (γουτ, κοπρε, τρομαζεις το παιδι!), Σολτανι-2 κιλα πατατες-ΠΑΟ.

Η καναδεζα αποβιβαζει τους εξης: Μπρανκο Ιλιτς απο Λοκομοτιβ Μοσχας 500 χιλ (100.000 στο χερι, τα υπολοιπα Κωτσοβολια), Ζαραδουκας με 150 χιλ (40 στο χερι, τα υπολοιπα οικοπεδα με δοσεις), Ουμπιντες με 230 χιλ (εκει μονο ο παλιατζης δεν περασε), Ακοστα με 60 χιλ (χουβαρνταλικια, τα εδωσα ολα μαζι), Μοουτσε 150 χιλ στο χερι, Λιχαι Ερικ (δεξι μπακ δανεικος απο Γουεστ Χαμ) 150 χιλ, Ραιμοντι 230 χιλ, Τσαμπουρης απο Αστερα Τριπολης 40 χιλ και δυο πιτογυρα δωρο και επικη παλτουδα Νταμιανοβιτς Γιοβαν, 350 χιλ. στο αποχωρητηριο. Απο εκει και περα ελευθεροι Νεμεθ, Φιγκεροα (αλλος μονοφθλαμος), Ριβας, Τζουρισιτς, Καρνευ, Φαν Χοουβεν,Μανσαρε.

Με αυτες τις αλλαγες, παραλιγο πρωταθλημα και κυπελλο Ελλαδας. Η αποτυχια στο πρωταθλημα μια ευγενικη προσφορα της ΠΑΕ Αρης, μια και καταφερα να φερω χ στον Ατρομητο και να χασω 0-2 στο Χαριλαου απο τον Αστερα. Γρουμφ! Ευτυχως η κατακτηση του Κυπελλου γλυκανε την χρονια, απεναντι στον ΟΣΦΠ.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Stoperhaimer wrote:Πρωτη χρονια: εκκαθαριση στρατευματος> Κουναν μαντιλι οι εξης: Τοχα-1μυριο- Φιτεσε (αχουχα), Τσεζαρεκ-1μυριο- Φιτεσε (χαχαχουχα), Καζναφερης-στο διαολο, Νετο-1,5 μυριο-Μπενφικα (στο καλο και μην σε ξαναδουν τα ματια μου), Καπετανος-στο διαολο, Λαζαριδης-300 χιλ.- ΑΠΟΕΛ (ευχαριστω κουμπαρακια), Κουλοχερης-τζαμπα και ενα κουτι κορνεδες δωρο-Ξανθη, Πορτιγια-500 χιλ.-Βερονα (κοροιδαρεεεες!), Φατι-700 χιλ-Μιντλεσμπρο (που πας μαρε?!) επικη βλακεια που μου τον ζητησε η Χοφενχαιμ με 2,1 μυρια σε 36 δοσεις και 50% μεταπωληση και ειπα οχι (θουβου, την μουτζα!), Καστιγιο-Δανεικος στον ΟΣΦΠ-γλυτωνω τα 900.000 του συμβολαιου, κανει πολυ καλη σαιζον και φευγει την επομενη χρονια Ρεηντζερς, Γκαρσια-230 χιλ.- Σεφιλντ Γουεσντεη (γουτ, κοπρε, τρομαζεις το παιδι!), Σολτανι-2 κιλα πατατες-ΠΑΟ.

Η καναδεζα αποβιβαζει τους εξης: Μπρανκο Ιλιτς απο Λοκομοτιβ Μοσχας 500 χιλ (100.000 στο χερι, τα υπολοιπα Κωτσοβολια), Ζαραδουκας με 150 χιλ (40 στο χερι, τα υπολοιπα οικοπεδα με δοσεις), Ουμπιντες με 230 χιλ (εκει μονο ο παλιατζης δεν περασε), Ακοστα με 60 χιλ (χουβαρνταλικια, τα εδωσα ολα μαζι), Μοουτσε 150 χιλ στο χερι, Λιχαι Ερικ (δεξι μπακ δανεικος απο Γουεστ Χαμ) 150 χιλ, Ραιμοντι 230 χιλ, Τσαμπουρης απο Αστερα Τριπολης 40 χιλ και δυο πιτογυρα δωρο και επικη παλτουδα Νταμιανοβιτς Γιοβαν, 350 χιλ. στο αποχωρητηριο. Απο εκει και περα ελευθεροι Νεμεθ, Φιγκεροα (αλλος μονοφθλαμος), Ριβας, Τζουρισιτς, Καρνευ, Φαν Χοουβεν,Μανσαρε.

Με αυτες τις αλλαγες, παραλιγο πρωταθλημα και κυπελλο Ελλαδας. Η αποτυχια στο πρωταθλημα μια ευγενικη προσφορα της ΠΑΕ Αρης, μια και καταφερα να φερω χ στον Ατρομητο και να χασω 0-2 στο Χαριλαου απο τον Αστερα. Γρουμφ! Ευτυχως η κατακτηση του Κυπελλου γλυκανε την χρονια, απεναντι στον ΟΣΦΠ.
Κάθομαι το κοιτάω, το ξανακοιτάω, πως στο διάολο κάνετε τον Καστίγιο να φύγει; Σε μένα δε φεύγει, ούτε παίζει, λες κι είναι ο γιος του Προέδρου. Μόνο πλερώνεται. Τσέζαρεκ. Ποιός μαλ...λιάς δίνει ένα μύριο; ούτε 200κ δεν μου τον παίρνουν. Καπετάνος. Αφού είναι φρέσκος. "No intention to go" λέει. Κουλοχέρης, 85κ ΟΦΗ ή Ξάνθη.Ο Καπετάνος παίζει καλά σαν MC και playmaker άμα σου κάθεται στο σύστημα. Νέτο, 700-800κ, κι άμα βρεθεί κανείς. Στο μόνο που σε βλέπω pwned είναι ο Τόχα. 3 ζεστά μύρια δίνουν και παρακαλάνε κι όλας. (Και πάει και κάνει 2-3 παιχνίδια με 6.20 . Ας πρόσεχαν). Αλλά βλέποντας τί πήρες, κατάλαβα πως δεν έβαλες το data update του fmgreece που στέλνει τους Βολιώτες απευθείας στα έγκατα του Άρεως. (Ακόστα; Παλτό αδιάβροχο). Μου κάνει εντύπωση που δε σου έπαιξε ο Figueroa. Βέβαια πρέπει να ταιριάζει και το σύστημα, αλλά όσο να ναι, πόσο καλύτερο να έχεις, πρώτη χρονιά στον Άρη, με σταρ τον Τσέζαρεκ; Με το Σηφάκη τί έκανες; Τον κράτησες και σου έφυγε το καλοκαίρι;
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

@korgtriton, επειδή απορείς, οι προτάσεις που θα έρθουν για τους παίκτες σου, εξαρτάται από το πόσο μεγάλη db έχεις φορτώσει. Αν π.χ. τρέξεις small db και μόνο το ελληνικό πρωτάθλημα θα σου έρθουν υψηλότατες προτάσεις (μη ρεαλιστικές) αφού οι καλές ευρωπαϊκές ομάδες έχουν να επιλέξουν από λίγους καλούς παίκτες.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”