Κατηγορίες Προπόνησης

Οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με τον τομέα της προπόνησης, ό,τι πρόβλημα κι αν συναντήσετε, περάστε από εδώ για να το συζητήσουμε!
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένα από τα πιο σημαντικά σημεία της Προπόνησης (ειδικά αν θέλετε να δημιουργήσετε δικά σας schedules) είναι η κατανόηση των κατηγοριών και τα attributes τα οποία προπονούν. Στο FM 2011 είδαμε τον τομέα Set Pieces να αφαιρείται και τον τομέα Goalkeeping να διασπάται σε δύο υποτομείς. Στο FM 2012 είχαμε μερικές προσθαφαιρέσεις ή μετακινήσεις attributes ανάμεσα στις κατηγορίες. Πάμε λοιπόν να τα δούμε.

Strength: Stamina, Strength, Jumping, Natural Fitness, Work Rate. Βλέπουμε ότι το Jumping μεταφέρθηκε από τον τομέα Aerobic όπου μέχρι πέρσι βρισκόταν. Να σημειωθεί εδώ ότι οι τερματοφύλακες δεν προπονούν το Work Rate σε αυτή την κατηγορία (το συγκεκριμένο att εδώ είναι μόνο για τους outfield παίκτες).

Aerobic: Acceleration, Pace, Agility, Balance

GK - Shot Stopping: Reflexes, One on Ones, Concentration, Composure, Positioning (GK)

GK - Handling: Aerial Ability, Kicking, Throwing, Handling

Tactics: Anticipation, Decisions, Composure, Concentration, Teamwork, Command of Area (GK), Communication (GK), Rushing Out (GK). Στο 2011 το Concentration ήταν στην κατηγορία Defending και το Composure στην κατηγορία Shooting. Να σημειωθεί επιπλέον ότι οι τερματοφύλακες δε συμμετέχουν στα Composure, Concentration και Teamwork αυτής της κατηγορίας.

Ball Controll: Dribbling, First Touch, Technique, Flair, Heading. Στην κατηγορία αυτή οι τερματοφύλακες συμμετέχουν μόνο στο First Touch.

Defending: Tackling, Marking, Positioning. Το Positioning έφυγε από την κατηγορία Tactics και μεταφέρθηκε εδώ.

Attacking: Crossing, Passing, Off the Ball, Creativity.

Shooting: Finishing, Long Shots


:!: Να σημειωθεί εδώ κάτι που αρκετοί παίκτες του Football Manager δεν έχουν ξεκαθαρίσει... Όλα τα attributes μιας κατηγορίας έχουν την ίδια πιθανότητα αύξησης ανεξάρτητα από το είδος και τον αριθμό τους σε κάθε κατηγορία. Δεν υπάρχουν δηλαδή συντελεστές βαρύτητας όπως συχνά εικάζεται.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

ivan_46
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1256
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:48 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: in between 4 strings...
Location: Ξεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή κίνηση πάντως αφου τα DC, DRL, DM είχαν (και έχουν) πολλά κλικ στο defending αλλά το χρειάζονται και οι "περιοχάτοι" φορ για να παίρνουν καλές θέσεις στην περιοχή.

Κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε και το off the ball να είναι στο tactics, αφού εκεί ανήκει πιο πολύ και γλιτώνουμε και τα αρκετά κλικ στο attacking στους strikers μας. Δεν ξέρω αν μαζευτούν πολλά μετά όμως κι αν παίζει κάποιο ρολο αυτό.

Πολύ καλή κίνηση η μεταφορά του composure, μπορούμε να ρίξουμε τελείως το shooting των αμυντικών. Επίσης είχα παρατηρήσει πολλές φορές σε προηγούμενα μανατζερ να ανεβαίνει πολύ ευκολότερα σε ένα επιθετικό το composure του παρά το finishing. πχ ταλέντο με 15-15 finish-comp μετά από κάποια χρόνια είχε 16-18 ας πούμε. Δεν ξέρω αν ήταν τελείως random ή παίζαν ρόλο κι άλλα πράγματα. Πλέον μπορούμε να το ελέγχουμε.
Gonna keep on tryin' till I reach the highest ground.


★ Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012 ★
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ivan_46 wrote:Καλή κίνηση πάντως αφου τα DC, DRL, DM είχαν (και έχουν) πολλά κλικ στο defending αλλά το χρειάζονται και οι "περιοχάτοι" φορ για να παίρνουν καλές θέσεις στην περιοχή.
Το Positioning είναι το αντίστοιχο του Off the Ball. Το πρώτο δηλαδή είναι για τους αμυντικούς, το δεύτερο για τους επιθετικούς. Είναι καλή κίνηση γιατί ένας επιθετικός δεν έχει να πάρει κάτι από την κατηγορία του Defending οπότε μειώνεται αρκετά η προπόνηση στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Γενικότερα έγιναν καλές κινήσεις, αν και μιλάμε πάντα για λεπτομέρειες.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

ivan_46
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1256
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:48 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: in between 4 strings...
Location: Ξεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάτσε το off the ball είναι κίνηση χωρίς τη μπάλα, στο χώρο που είναι όντως τρομερά σημαντικό για τον επιθετικό (και για όλους οσους μετέχουν στην επίθεση εδώ που τα λέμε). Αλλά και το posiotioning όμως δεν είναι σημαντικό για τον ψηλό βαρύ target man σου, να παίρνει καλές θέσεις στην περιοχή για να πιάσει την κεφαλιά και γενικά?? Έτσι νόμιζα..

Γι'αυτό είπα μήπως έπρεπε να μπει κι αυτό στα tactics. Και βασικά μου κολλάει πιο πολύ στα tactics παρά στο defending
Gonna keep on tryin' till I reach the highest ground.


★ Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012 ★
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να στο κάνω πιο λιανά... Το Positioning δε χρησιμοποιείται στην επίθεση αλλά μόνο στην άμυνα. Αντίστοιχα το Off the Ball χρησιμοποιείται μόνο στην επίθεση. Αν πας για παράδειγμα στην καρτέλα ενός επιθετικού και πατήσεις View Key Attributes και πας στον Target Man ή σε οποιοδήποτε άλλο ρόλο, θα δεις ότι μόνο το Off the Ball έχει σημασία. Κι εγώ μέχρι πέρσι τα μπέρδευα και τα συσχέτιζα αυτά τα δύο, ακριβώς για τους λόγους που ανέφερες ;)
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ivan_46 wrote:Για το positioning των τερματοφυλάκων τι κάνουμε Παντελή? Individual training??
βρισκεται πια στο shot stoping
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

όλα οκ τοτε
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος eliaska!! Διορθώθηκε!...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
antonito14
Trialist
Trialist
Posts: 90
Joined: Mon Sep 12, 2011 3:01 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos/Parma
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Η μπάλα είναι πόρνη! :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή σκοπεύω να πειραματιστώ φέτος λίγο με την προπόνηση (τις άλλες χρονιές κατέβαζα κάτι έτοιμο,φέτος μιας και το αγόρασα το παιχνιδάκι μετά από 5 χρόνια από το 2007) μπορεί να μου πει κάποιος για τα απλά προγράμματα (DC-ST κλπ κλπ) πόσο πρέπει να είναι το workload κάτω από το high?Εννοώ περίπου πόσα κλικ...Επίσης για το preseason τώρα,ισχύει το ίδιο?Πρέπει και αυτό να μην ανέβει στο High workload για να μην έχω τραυματισμούς?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

padeloswp8 wrote:Ωραίος eliaska!! Διορθώθηκε!...
ευχαριστω padeloswp8
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

antonito14 wrote:Επειδή σκοπεύω να πειραματιστώ φέτος λίγο με την προπόνηση (τις άλλες χρονιές κατέβαζα κάτι έτοιμο,φέτος μιας και το αγόρασα το παιχνιδάκι μετά από 5 χρόνια από το 2007) μπορεί να μου πει κάποιος για τα απλά προγράμματα (DC-ST κλπ κλπ) πόσο πρέπει να είναι το workload κάτω από το high?Εννοώ περίπου πόσα κλικ...Επίσης για το preseason τώρα,ισχύει το ίδιο?Πρέπει και αυτό να μην ανέβει στο High workload για να μην έχω τραυματισμούς?
Δυο κλικ κάτω απο το high τα έχω εγώ στην προπόνηση που έφτιαξα κ ολα είναι οκ δεν έχω πολλούς τραυματισμους..Βέβαια σημαντικό
είναι να έχεις κ καλούς fitness coach για να γίνεται καλά/σωστά η προπόνηση..

Για pre-season δεν έχω κάνει τίποτα..

Και μία ερώτηση:Πότε βάζουμε έναν παίκτη στην conditioning training κ σε τι χρησιμεύει αυτή η προπόνηση??
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειναι το pre-season του παιχνιδιου
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω θα ρωτησω κατι αλλο.Εστω πως θελω να βελτιωσω το σουτ κ το φινισινγκ ενος επιθετικου μου.Πως θα το κανω?Τι πρεπει να γινει?

ΥΓ:Χρησημοποιω την fireblast προπονηση.
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είτε του ανεβάζεις περισσότερο το Shooting είτε του κάνεις Individual Training Focus σε Finishing ή Long Shots. Βέβαια στο σκοράρισμα παίζουν και άλλα πολλά ρόλο όπως το Off the Ball και το Composure. Στη FireBlast προσπάθησα να τα έχω όσο ψηλότερα μπορούσα...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

vvag
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Tue Nov 27, 2007 5:08 pm
Football Manager της ομάδας: paO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να ανεβασω acceleration και pace κανω focus στο quickness?
Post Reply

Return to “Περί... Προπόνησης”