4-2-3-1 Ενα 4ετες project!

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
uberallen
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Fri Dec 02, 2011 2:46 pm
Football Manager της ομάδας: larisa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια καλησπερα. απο ποια επιλογη μπορω να χρησιμημοποιησω τα ετοιμα tactics?
User avatar
KATSOULAKOS
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Thu May 29, 2008 10:52 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου ειναι παρα πολυ καλο...στη Λιβερπουλ κανει πολυ καλη δουλεια εχω παιξει 14 παιχνιδια και εχω 12-1-1
πολλα γκολ απο το καλο πρεσινγ!!
πολλα μπραβο!!!
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον φιλε μου,μετα απο 5 save σε 4 διαφορετικες χωρες εχω διαπιστωσει το εξης..

Ελλαδα: AEK και Πλατανιας : παρα πολυ καλο το συστημα με πολλες φασεις και σε καποια παιχνιδια πολλα γκολ αλλα εχω προβλημα στην αμυνα,ομολογω οτι με βοηθησε να ανεβει ο Πλατανιας κατηγορια και η ΑΕΚ να παει αρκετα καλα σε ελλαδα και ευρωπη με ροστερ για κλαματα

Ιταλια: Ναπολι : και εδω μια απο τα ιδια πολλες φασεις και γκολ παρα πολυ καλη πορεια σε πρωταθλημα και ευρωπη και βεβαια με ενα ροστερ αρκετα ποιοτικο και γρηγορο,παλι προβλημα με την αμυνα να δεχετε πολλα γκολ και εχει τυχει να νικαω με 2-0 και τελικο σκορ 2-3

Ισπανια: Σεβιλλη : μια απο τα ιδια με πολες φασεις και γκολ, 2η θεση πισω απο μπαρτσα και κατακτηση ευρωπαικου τιτλου (ουεφα)
παλι το ιδιο προβλημα με την αμυνα

Αγγλια: Τοττεναμ και Μαν Σιτυ : εδω το συστημα δεν μου εχει αποδωσε σε οτι αφορα την αμυνα,
σε ενα πολυ ανταγωνιστικο πρωταθλημα με παρα πολυ γρηγορους και τεχνιτες ποδοσφαιριστες η αμυνα μου και με τις 2 ομαδες ηταν για κλαματα.
ειχα κανει και γερες μεταγραφες στην αμυνα και παλι τα ιδια
για την πορεια των ομαδων αρκετα καλα καθως ηταν η 4η θεση και 3η αντιστοιχα και με τοτεναμ κατακτηση και του ουεφα..

παρατηρω οτι η αμυνα πιεζει πολυ ψηλα και ειδικα στην αγγλια που οι ομαδες εχουν ταχυτατους επιθετικους τα γκολ που τρωω ειναι πολυ ευκολα ..
θα ηθελα να ρωτησω το φιλο που παιζει αγγλια με λιβερπουλ αν εκανε καποια αλλαγη στην αμυνα να την τραβηξει λιγο πισω
Snowbullet
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Nov 09, 2005 2:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δευτερη χρονια με ΑΕΚ και πήρα πρωτάθλημα με καλύτερη επιθεση και άμυνα.
την πρώτη χρονια βγηκα 5ος αλλα η αμυνα μου ήταν για τα πανηγύρια!!
η τακτικη παεί παραα πολυ καλά αν εξαιρέσεις 2-3 παιχνιδια που με 14-16 τελικές δεν εμπαινε με τίποτα η μπάλα!

thanx φιλε !!
User avatar
fotis1313
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Fri Jan 18, 2008 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχήν συγχαρητηρια για την δουλεια που εκανες που ηταν σιγουρα χρονοβορα και μας την προσφερεις ετοιμη και χωρις κοπο για εμας.
Αφετερου η τακτικη αυτη δουλεψε πολυ καλα μπορω να πω στην ομαδα μου ( παναθηναικος ) χωρις να εχω τους παιχτες που ηθελα λογω χαμηλου μπατζετ.
Εξαίρεση καποια παιχνιδια που ετρωγα γκολ απο το τιποτα αλλα νομιζω ειναι λογικο για να γινει πιο ρεαλιστικο το παιχνιδι ( δεν γινετε να πας τρενο και να ριχνεις τεσσαρες σε καθε ματς ).
Συγχαρητηρια για την υπομονη σου και σ ευχαριστω πολυ....
User avatar
JackoS
Backup
Backup
Posts: 982
Joined: Wed May 24, 2006 10:50 pm
Football Manager της ομάδας: Girona Futbol Club
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: PAOK τρελαίνομε!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρα πολύ καλή δουλειά, μπράβο σου! -traino
kostaskick
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Mar 09, 2012 9:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

file mou strato na se rwthsw an ton amc ton gurisw se anorch man poia instructions prepei na tou ftiaxw wste na antapexelthei swsta?
ivan_46
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1256
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:48 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: in between 4 strings...
Location: Ξεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω να προτείνω κάποιες αλλαγές, αν θέλετε δοκιμάστε τις. Έχω φτιάξει σύστημα που το χρησιμοποιώ συνέχεια με εξαιρετικά αποτελέσματα και μοιάζει πάρα πολύ με του φίλου. (θα εξηγήσω γραπτώς τι και πως, το νετ μου σέρνεται και δεν μπορώ να ανεβάσω ss προς το παρόν..)

Η ομάδα παίζει με fluid philosophy, control game, roam from position, shorter passing game, χωρίς counter attack. Οι μπάρες είναι αλλαγμένες: closing down 2 κλικ πάνω απ'τη μέση, width και tempo 3-4 κλικ κάτω απ'τη μέση.

Τώρα στους παίκτες έχουμε κάποιες αλλαγές στα instructions τους απ'τα default του παιχνιδιού. Γενικά πάντα τα αλλάζω αυτά λιγότερο ή περισσότερο.
Η κυριότερη διαφορά είναι στον ball winning midfielder, το creative freedom ειναι ενα κλικ πριν το much, τα run from deep και run with ball sometimes και το passing 2 κλικ πιο πάνω (προς το direct). Επίσης οι ins.fwd είναι attack με through balls often και ο AMC είναι attacking midfielder αντί για AP, attack κι αυτός. Ο box to box είναι ως έχει επιθετικά. Η διαφορά είναι αμυντικά που ο bbm παίζει με closing down 2 κλικ πριν το whole pitch (own half δλδ) και ο bwm άλλα δύο κλικ πιο κάτω. Οι υπόλοιποι μπροστινοί closing down whole pitch.
Τώρα για τον επιθετικό έχω χρησιμοποιήσει απο poacher μέχρι advanced forward πάντα με πειραγμένες οδηγίες, ανάλογα με τον ποιο επιθετικό έχω, χρησιμοποιώντας δηλαδή τα δυνατά του στοιχεία. Όλοι παίζαν καλά πάντως. Τα στανταρ instructions του είναι πάντως run from deep often, through balls mixed, wide play move into channels. Επίσης ανεξάρτητα απ'τα υπόλοιπα στοιχεία θέλει καλό finishing, anticipation, off the ball (όπως και όλη η ομάδα απ'τη μέση και μπροστά θέλει όσο γίνεται καλύτερο off the ball). Και να μην είναι αργός (όπως επίσης όλη η ομάδα)
Κάτι τελευταίο, το long shots όλης της ομάδας είναι στο rarely. Υπό περιπτώσεις μόνο του επιθετικού (αν το χει) και του bbm στο sometimes. Kαι προφανώς δεν υπάρχει playmaker, αφου ο AMC είναι att.mdf.

Για τις αλλαγές στον bwm, αυτό γίνεται για να βοηθάει επιθετικά και αυτός ο παίκτης. Ας πούμε στον ΠΑΟΚ, παίζει ο Γκαρσία εκείνη τη θέση στην έναρξη του σειβ (χωρίς μεταγραφές) και bbm ο Lazar. Με αυτές τις οδηγίες βοηθάει πολύ περισσότερο επιθετικά ο Γκαρσία, χωρίς να χάνει τον αμυντικό του προσανατολισμό. Ανεβαίνει δηλαδή μέχρι έξω απ'την περιοχή όταν γενικά όλη η ομάδα είναι μπροστά και είναι σημαντική έξτρα δύναμη στην επίθεση. Φυσικά αφού το mentality είναι ίδιο πάντα θα ξεκινάει από λίγο μπροστά απ'την άμυνα για την πρώτη πάσα. Δεν δημιουργείται κενό δηλαδή. Στην Marseille έχω τον M'Vila σ'εκείνη τη θέση. Ενώ έπαιζε στο 7παρά σταθερά, μόλις άλλαξα τις οδηγίες το παλικάρι έλαμψε.

Αμυντικά δουλεύει καλά η ομάδα, πολύ καλό κλείσιμο χώρων (zonal marking εννοείται). Για την ακρίβεια εξίσου καλά με την επίθεση. Με ΠΑΟΚ, Marseille, Arsenal τελείωνα με καλύτερο ενεργητικό μακράν αλλά και καλύτερο η άντε 2ο καλύτερο παθητικό. Τα πλάγια back (full back auto ρόλο) έχουν tight marking yes βέβαια. Νομίζω δουλεύει καλύτερα έτσι.

Αλλά γενικά θέλει καλούς παίκτες. Φυσικά τα 2 mc είναι και οι πιο νευραλγικές θέσεις μακράν. Απο κει ξεκινάνε και τελειώνουν όλα. Επίσης θέλει dc με καλά tackling, ταχύτητα και anticipation κυρίως. Επειδή η άμυνα είναι σχετικά ψηλά και η πρώτη γραμμή πίεσης αν έχεις τρεχαντήρια αποδίδει, γίνονται βαθιές μπαλιές και τα dc θέλουν anticipation για να διαβάσουν τη φάση και που θα πάει η μπάλα και ταχύτητα για να πάνε πρώτοι. Βοηθάει και το να ξέρουν λίγη μπάλα για να τη μοιράσουν στον πιο κοντινό τους συμπαίκτη επίσης.
Τα πλάγια back με νοιάζει κυρίως αμυντικά να είναι καλά γιατί συμμετέχουν πάρα πολύ στο αμυντικό παιχνίδι της ομάδας, όντας ουσιαστικά κατά περιπτώσεις το/τα έξτρα αμυντικό/ά χαφ, πέρα απ'το κλασικό πλάγιο μπακ που θα μαρκάρει το αντίστοιχο πλάγιο χαφ. Επιθετικά και να ανεβούν, θα ανεβούν για να βοηθήσουν, να πάρουν τη μπάλα και να τη ξαναδώσουν στο κέντρο για να ελευθερωθεί κάποιος παίκτης, τραβώντας κάποιον με την προώθηση τους. Overlaps και 1-2 με τον ins.fwd σπάνια όπως και σέντρες, εκτός κι αν παίζει κανάς dani alves που τα κάνει όλα.
Τέλος θέλουμε γρήγορους, μπαλαδόρους μεσοεπιθετικούς (AML, AMC, AMR) με καλό τελείωμα και πάσα. Όχι το Σαλπιγγίδη δεξιά δηλαδή :P. Και επίσης οι πλάγιοι να μην έχουν στοιχεία winger (οπως ppm run with ball down right/left) γιατί δεν θα αποδώσουν. Αν το χουν και με ανάποδα πόδια, ακόμα καλύτερα.

Το ωραίο της τακτικής είναι το όμορφο αλλά και ισορροπημένο ποδόσφαιρο, πολλά γκολ ενεργητικό, λίγα παθητικό. Αρνητικό ότι θέλει καλούς παίκτες και πολύ δουλειά (match preparation) για να αποδώσει τα μέγιστα. Χαρακτηριστικά με ΠΑΟΚ ήταν όλες οι μπάρες του match prep στη μέση. Καμια 15αριά φιλικά έκανα το καλοκαίρι. Απλά όταν γίνει αυτό και την αφομοιώσουν οι παίκτες, όσες ομάδες το δοκίμασα γίναν TGV.

Στα δύσκολα εκτός, ο bwm γίνεται dmc anchorman, ο att mdf γίνεται mc adv.playmaker support και η strategy counter. Οι μπάρες όπως τις δίνει default το παιχνίδι σ'αυτές τις οδηγίες. Ενίοτε και passing down both flanks (παραμένουμε με ins.fwd's όμως). Επίσης αν έχετε γρήγορο επιθετικό με καλά τελειώματα στα δύσκολα τον βάζω πάντα poacher και απ'τα team instructions τον επιλέγω ως target man με run onto ball επιλογή για να τον τροφοδοτούνε. Αν δεν έχετε τέτοιο πράξτε αναλόγως (ας πούμε Αθανασιάδη τον έχω adv.fwd με λίγο αλλαγμένες οδηγίες είτε counter στρατηγικη είτε στην control κανονική)

Αυτά! :-D (ss ίσως πιο μετά..)
Gonna keep on tryin' till I reach the highest ground.


★ Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012 ★
LemeS0$3
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri Sep 16, 2011 3:31 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ είμαι με μια μικρή ομάδα, σε κάθε παιχνίδι σχόλια του assistant είναι "there is a big gap between midfielders and defence" και η άμυνα είναι για γέλια. 3-0, 4-0 ήττες κάθε φορα... -toixos2

τι κάνω λάθος? πως να το διορθώσω?
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

LemeS0$3 wrote:Εγώ είμαι με μια μικρή ομάδα, σε κάθε παιχνίδι σχόλια του assistant είναι "there is a big gap between midfielders and defence" και η άμυνα είναι για γέλια. 3-0, 4-0 ήττες κάθε φορα... -toixos2

τι κάνω λάθος? πως να το διορθώσω?
Δοκίμασε να τραβίξεις τον ΑΜC σε DM.Αν δεν δεις κάποιο αποτέλεσμα τοτε κατέβασε τα 2 MC σε DM.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

kostaskick wrote:file mou strato na se rwthsw an ton amc ton gurisw se anorch man poia instructions prepei na tou ftiaxw wste na antapexelthei swsta?

Off Topic:
παρακαλω οχι greeklish. Καλωσηρθες :)
kostaskick
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Mar 09, 2012 9:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΤΟΝ AMC ΑΝ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΩ ΣΕ ANORCH MAN ΤΙ INSTRUCTIONS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΤΙΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ?
User avatar
lawan
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 534
Joined: Mon Mar 20, 2006 11:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

την δοκιμασα πρωτη σαιζον με λατσιο με μονες προσθηκες verrati και astori.ξεκινησα τραινο αλλα ξαφνικα ξεφουσκωσε η ομαδα,και απο εκει που ημουν 7αγωνιστηκες πριν το φιναλε 2ος τερματησα 6ος και εμεινα εκτος ευρωπης,με τελευταια παιχνιδια να δεχομαι 5 κοκκινες ενω στις προηγουμες 31 αγωνιστηκες ειχα φαει μια μονο.δευτερη σαιζον πηρε dejong στην θεση του close και sturidje στα αριστερα στην θεση του lulic ενω μου επεστρεψε και ο ζαρατε απο την ιντερ.το αποτελεσμα αμυνα γι ατα πανυγηρια ,παθητικο σε καθε παιχνιδι μ.ο 2 γκολ και πολλες φορες με ισοφαρισαν στο 90 και φυσικα απολυση καθωςτην 10η αγωνιστικη ημουν 18ος.ολα καλα αλλα φτιαξε το θεμα με την αμυνα φιλε μου
Πήραμε βάρκες,πήραμε πλοία από την ΠΟΛΗ και από την Μ.ΑΣΙΑ και στην καρδιά μας πάντα θα μένει ΑΕΚ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ ΞΕΡΙΖΩΜΕΝΗ...
User avatar
geiaa13
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 567
Joined: Tue Jan 24, 2012 5:01 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπραβο και απο μενα πολυ καλη τακτικη!μπορεις μονο να μου πεις τα toutcline instructions?
User avatar
riverplate1901
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Jul 27, 2012 3:45 pm
Football Manager της ομάδας: RIVER
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια τακτικη φιλε την δοκιμασα και μεχρι στιγμης παει τελεια ευχαριστω -gioupi
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”