Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το Football Manager 2012!
Post Reply
pentagrammer
Backup
Backup
Posts: 855
Joined: Thu May 22, 2008 7:40 pm
Football Manager της ομάδας: HSV
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Man City,Cardiff
Location: Albion
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δεν ξερω ακριβως ποσο, αλλά οντως παιρνει πολυ rep μια ομαδα οταν την αγορασει ενας tycoon, οπότε δικαιολογειται. Στο δικο μου σειβ αγορασε καποιος την Χεταφε και εγινε αμεσως τριτη σε rep σε ολη την Ισπανια, χωρις να εχει κανει τιποτα απο πορειες/τιτλους κτλ. :D

Περισσοτερα στοιχεια λογικα θα ειχε οταν ηταν να γινει η εξαγορα, στην καρτελα με τα news απο τις ομαδες του πρωταθληματος (καπου εκει δηλαδη, δεν εχω και το φμ12 να ξερω ακριβως). Για να δεις τωρα οικονομικα στοιχεια, δεν ξερω αλλο τροπο εκτος απο add new manager ή editor, αν καποιος ξερει ας ποσταρει γιατι ενδιαφερει και μενα :-)
User avatar
rafos_manager
Indispensible
Indispensible
Posts: 1896
Joined: Mon May 28, 2012 9:32 am
facebook προφίλ: 11raf
Location: Βόλος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Κατι για τις μεταγραφες.
Νομιζω οτι εκτος του οσφπ, ολες οι αλλες οι ομαδες δεν μπορουν να αγορασουν παικτες. Μπορουν ειτε να παιρνουν δανεικους η ελευθερους.
Ειναι λιγο παραλογο να αγοραζουν παικτες οι ομαδες της σουπερλιγκ με 80χιλιαδες++
zeds dead wrote: Να δείτε που η γενιά του 2004 θα καταλήξει χειρότερη και από τη γενιά του πολυτεχνείου :D
karembeu-7 wrote: Όχι άλλους αμυντικούς και άσουτους γκαρντ σε αυτήν τη χώρα.
freakbro
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Mon Dec 12, 2011 1:25 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το λεπον , ειμαι στο 2020 με ΑΕΛΚ και εκει που καθε χρονια προσπαθω να γλιτωσω να μην υποβιβαστω , κανω μια φοβερη μιση σεζον και ειμαι πρωτος στην σουπερλιγκ , και αλλαζω τους στοχους απο υπερβολικο ενθουσιασμο σε , κυνηγαω πρωταθλημα , τελικα βγαινω 7ος και ολοι οι παιχτες μου ειναι κονσερντ σε ολους λεω βαλτε και σεις ενα χερακι να στρωσει η ομαδα... (ακου κονσερντ με 7η θεση η ΑΕΛΚ) τα αφεντικα λεει ειναι τιγκα δυσαρεστημενα με την πορεια της ομαδος κλπ... οποτε το μοραλ ολων των παιχτων στο ναδιρ και ολοι θελουν μεταγραφη..
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Aτυχησες φιλε μου ή δεν υπολογισες σωστα τις δυναμεις της ομαδας σου. Ωστοσο μου ακουγεται λογικο οτι εγινε γιατι οταν αλλαζες σε "κυνηγαω το πρωταθλημα" η διοικηση αν δεν κανω λαθος σου αυξησε και το μπατζετ. Οποτε εκανε την υπερβαση της απ την μερια της και δεν ειδε αποτελεσμα. Λογικο ειναι να θεωρει τωρα οτι την απογοητευσες. Επισης οι παικτες σου ειδαν οτι μπορουν να κανουν κατι διαφορετικο αυτη τη σεζον και με την μεγαλυτερη προβολη που ειχαν σε σχεση με αλλες χρονιες πιστευουν οτι μπορουν να κερδισουν ενα καλυτερο συμβολαιο.
Δυστυχως ετσι συμβαινει και στην πραγματικοτητα. Ειναι οι λεγομενες ομαδες φουσκες που κανουν μια καλη χρονια και μετα χανουν το μισο ροστερ και μετα ψαχνονται. Ελπιζω να μην ερθουν προτασεις για τους παικτες σου γιατι τοτε θα ναι δυσκολο να τους κρατησεις..
Afterlife
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 353
Joined: Tue Aug 14, 2007 1:22 am
Football Manager της ομάδας: Brigate Rosanero
Αγαπημένη Ομάδα: Clubless United
Location: Παραλία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rafos_manager wrote:Κατι για τις μεταγραφες.
Νομιζω οτι εκτος του οσφπ, ολες οι αλλες οι ομαδες δεν μπορουν να αγορασουν παικτες. Μπορουν ειτε να παιρνουν δανεικους η ελευθερους.
Ειναι λιγο παραλογο να αγοραζουν παικτες οι ομαδες της σουπερλιγκ με 80χιλιαδες++

Καλησπέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό...

Ρίξ'τε μία ματιά στο παρακάτω άρθρο, θεωρώ πως είναι εξαιρετικά χρήσιμο:

http://www.sport24.gr/football/ellada/S ... 15927.html
Image
Image
Image
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26354
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Peri, μπορεί να γίνει κάτι ωστε να κοιτάνε οι ελληνικες ομάδες να φέρνουν αστέρια ή έστω γνωστούς παίκτες που έχουν ξεπέσει? Nα ψάχνουν ας πούμε πιο πολύ το μπαμ ανάλογα πάντα με τα οικονομικά τους δεδομένα? Παράδειγμα η ΑΕΚ με το Gudjonsen, η Ξάνθη με Boateng-Agali και ο Πανιώνιος με Recoba. Αυτό συνεχίζεται ακόμα, με τον Πλατανιά να προσπαθεί να φέρει το Jimi Traore και το Λεβαδειακό να φέρνει το Josemi. Αντίθετα, στο παιχνίδι οι ομαδες κοιτάζουν κάτι παίκτες άγνωστους χαμηλού επιπέδου που έπαιζαν ας πούμε Β' Εθνική Βενεζουέλας, και γεμιζουν το ρόστερ με αυτούς.

Γενικά οι μεταγραφές της AI είναι πολύ πολύ κακές, και φαίνεται ακόμα περισσότερο όταν παίζεις με ξένη ομάδα και βλέπεις πόσους και τι παίκτες παίρνουν οι 2 μεγάλες ελληνικές ομάδες. Μεταγραφές με 40Κ και 90Κ, τελείως σάπιους παίκτες...
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Το έχω υπόψιν μου. Χρειάζεται βελτίωση σε αυτό το τομέα. (παρότι πλέον δυσκολεύει αρκετά λόγω της οικονομικής κατάστασης των ομάδων αλλά όπως λες και εσύ ακόμα υπάρχουν οι εξαιρέσεις)
Afterlife
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 353
Joined: Tue Aug 14, 2007 1:22 am
Football Manager της ομάδας: Brigate Rosanero
Αγαπημένη Ομάδα: Clubless United
Location: Παραλία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diego1960 wrote:Peri, μπορεί να γίνει κάτι ωστε να κοιτάνε οι ελληνικες ομάδες να φέρνουν αστέρια ή έστω γνωστούς παίκτες που έχουν ξεπέσει? Nα ψάχνουν ας πούμε πιο πολύ το μπαμ ανάλογα πάντα με τα οικονομικά τους δεδομένα? Παράδειγμα η ΑΕΚ με το Gudjonsen, η Ξάνθη με Boateng-Agali και ο Πανιώνιος με Recoba. Αυτό συνεχίζεται ακόμα, με τον Πλατανιά να προσπαθεί να φέρει το Jimi Traore και το Λεβαδειακό να φέρνει το Josemi. Αντίθετα, στο παιχνίδι οι ομαδες κοιτάζουν κάτι παίκτες άγνωστους χαμηλού επιπέδου που έπαιζαν ας πούμε Β' Εθνική Βενεζουέλας, και γεμιζουν το ρόστερ με αυτούς.

Γενικά οι μεταγραφές της AI είναι πολύ πολύ κακές, και φαίνεται ακόμα περισσότερο όταν παίζεις με ξένη ομάδα και βλέπεις πόσους και τι παίκτες παίρνουν οι 2 μεγάλες ελληνικές ομάδες. Μεταγραφές με 40Κ και 90Κ, τελείως σάπιους παίκτες...
Συμφωνώ με τον φίλο και επιπρόσθετα έχω παρατηρήσει πως σχεδόν δεν παίζει κανένα ρόλο η χώρα προέλευσης (προσοχή, όχι καταγωγής, βλ. Roberto Martinez που έχει knowledge από Αγγλία όντας manager της Wigan) του προπονητή. Για παράδειγμα τώρα που ο ΟΣΦΠ (τυχαίο παράδειγμα) έχει προπονητή Πορτογάλο, θα έπρεπε αντίστοιχα να τον "ακολουθεί" και η shortlist του. Πρωτίστως από το πρωτάθλημα που προέρχεται και δευτερευόντως από την πρώην ομάδα του.
Image
Image
Image
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26354
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ. Παντως αν μπορείς κοίταξε και τα reputations, στο παιχνίδι παίκτες όπως ο Makoun δε δέχονται καν να συζητήσουν με τον Ολυμπιακό (μιλάω για αυτόν επειδή 99% αυτή την ομάδα μανατζάρω). Αντίθετα έρχονται κάτι άγνωστοι από Σερβία, μέτριες ομάδες Ολλανδίας κτλ.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Γνωστό και αυτό. Ωφείλεται στην μεγάλη διαφορά μεταξύ rep πρωταθλημάτων αλλά και clubs.

Όπως έχουν πει αρκετά παιδιά εδώ μέσα, θα πρέπει να αλλάξει το ''δεν συζητάει ο πελάτης μου μαζί σου'' με το ''μόνο σε μία υπερβολικά καλή πρόταση θα έλεγε ναι''
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26354
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Ναι το ξέρω, το είχα προτείνει (και) εγώ αυτό, χαλάει αρκετά το παιχνίδι κατι τέτοιο. Ίσως αν ανέβαινε λίγο της Superleague το rep χωρίς να φτάσει σε σημείο να χαλάσει την ισορροπία του παιχνιδιού? Υποθέτω όμως οτι το ίδιο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει και στην Τουρκία, δύσκολο ας πούμε να φέρεις το Roberto Carlos in game στη Fener ή τα αστέρια της Besiktas από Ισπανία/Πορτογαλία. Πέφτω μέσα?
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
MrOrange
Amateur
Amateur
Posts: 133
Joined: Fri Nov 26, 2010 1:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos-A.C.Milan
Status: road to nowhere
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνω σε αυτο που λεει ο diego1960 και να πω και κατι αλλο αν και ισως να εχει ξαναειπωθει , το θεμα οταν δεν εχεις εσυ μια μεγαλη ομαδα βλεπεις οι μεταγραφες που κανουνε να ειναι κακες ,δεν περιμενω να παρουνε τον μεσι ή τον ιμπρα αλλα ενας παιχτης τυπου ζιλμπερτο σιλβα εστω και στα 32 απο την αρσεναλ δεν θα ερχοτανε με τιποτα στις μεγαλες ομαδες οπως εχει γινει στην πραγματικοτητα με αποτελεσμα οι μεταγραφες που κανουνε να ειναι ως επι το πλειστον αρκετα ασχημες
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6380
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Βασικά αν μανατζάρεις μια μικρομεσαία ομάδα στο ελληνικό πρωτάθλημα, την οποία έχεις δουλέψει 2-3 σεζόν, ακόμη και διπλάσιο/τριπλάσιο μπάτζετ να έχουν οι μεγάλοι από 'σένα, μπορείς να τους πάρεις το πρωτάθλημα. Το κακό είναι ότι μόλις φτάσεις στα επίπεδά τους σε μπάτζετ, το παιχνίδι γίνεται γελοίο μιας και αυτοί όπως ειπώθηκε και παραπάνω δεν ενισχύονται ουσιαστικά, με αποτέλεσμα να φτάσεις να παίρνεις για πλάκα 10 συνεχόμενα πρωταθλήματα ξέρω γω και οι άλλοι να είναι δέκα κλάσεις κάτω.
User avatar
nickvav
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:39 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Peri, δυστυχώς θα πρέπει να αλλάξουν φέτος σημαντικά τα reputation των ομάδων μας προς τα κάτω...
Η ομάδα μου ο Άρης πχ, δε γίνεται να ξεκινάει φέτος με rep 6100 και media prediction 5η θέση... Όπως και η ΑΕΚ φυσικά (media prediction 3η λόγω υψηλού rep)...
Μια ρεαλιστική κατάταξη κατά τη γνώμη μου σήμερα θα ήταν:
Ολυμπιακός 7100 (από 7100)
Παναθηναϊκός 6500 (από 6950)
ΠΑΟΚ 6400 (από 6350)
Ατρόμητος 6100 (από 5350)
Αστέρας Τρ. 5900 (από 5200)
Ξάνθη 5750 (από 5350)
ΑΕΚ 5700 (από 6400)
Άρης 5600 (από 6100)
Λεβαδειακός 5500 (από 4850)
ΟΦΗ 5300 (από 5300)
Πανιώνιος 5300 (από 5300)
Γιάννινα 5100 (από 4950)
Κέρκυρα 4900 (από 5100)
Βέροια 4750 (από 4500)
Πανθρακικός 4600 (από 4500)
Πλατανιάς 4500 (από 3750)
User avatar
nickvav
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:39 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Nio 10 wrote:οχι ρε sup κ οι εγκαταστάσεις είναι καλές κ οι physio κ όλα.. τελός πάντων..
Φίλε η καλύτερη ελληνική ομάδα δεν έχει τα training facilities, τους coaches, και την πρωτογενή ποιότητα των παικτών που έχει η πιο μέτρια αγγλική ομάδα... Οι ίδιοι παίκτες αλλιώς θα προτοιμάζονταν αν ήταν παίκτες της Έβερτον πχ κι αλλιώς αν ήταν παίκτες του ΠΑΟΚ, αλλά το κυριότερο είναι πως δεν είναι ίδιοι οι παίκτες της Έβερτον με αυτούς του ΠΑΟΚ σε natural fitness, σε επαγγελματικότητα κλπ...
Κάπου είχα διαβάσει σε assistant παλιότερης έκδοσης πως για να προετοιμαστούν για τη σεζόν χρειάζονται 40-50 μέρες σε preseason schedule με υψηλά τα strength και aerobic... Προσωπικά τους βάζω από 1η Ιουλίου μέχρι 15-20 Αυγούστου, λίγο πριν αρχίσει το πρωτάθλημα δηλαδή... Φιλικά πάρα πολλά, κάθε 3 μέρες σταθερά, αλλά χρησιμοποιώ σε όλα 2 ενδεκάδες από 45 λεπτά την καθεμία, και δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ (πέρα από τους κλασσικούς 2-3 τραυματισμούς), ενώ με την αρχή της σεζόν είναι όλοι (βασικοί κι αναπληρωματικοί) match fit και superb condition....
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2012”