μια ματια στο μελλον των επιθετικων σου

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://www.sendspace.com/file/p4sz48 deep lying for, adv for, poacher, trequartista σε ενα αρχειο και κανεις μονο copy paste απο το fm & μαθηματικα για να δεις πως θα εξελιχθουν οι 17 χρονοι.
Last edited by eliaska41 on Tue Sep 20, 2011 4:37 pm, edited 48 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με βαση τις υποθεσεις που εχω κανει (και τη βοηθεια ενος και μοναδικου ατομου) θα συνεχισω απο εδω γιατι τα θεματα μου κλειδωσαν! πως θα εξελιχθει ο poacher (εχω καποιες αλλαγες-προσθηκες σε σχεση με το θεμα στη γενικη συζητηση) που ειναι μολις 17, 18, ή 19 χρονων; κανει για μεγαλη ελληνικη ομαδα; εχω μια απαντηση (νομιζω)
αυτο το διεγραψα δειτε στην αρχη
εβγαλα adv for deep lying for λογω του λαθους που υπηρχε στην υποθεση οτι ολα τα στοιχεια ανεβαινουν το ιδιο
target man με moves χωρις εξελιξη:http: //www.sendspace.com/file/p6e80p (ακομα ψαχνω). εδω η εικονα των στοιχειων του Rudenok http://www.sendspace.com/file/0gopav
Last edited by eliaska41 on Tue Aug 16, 2011 9:28 pm, edited 13 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με συγχωρείς αλλα δεν βγαζει κανενα απολυτως νοημα.

Προφανως κουραστηκες για να τα φτιαξεις αλλά α) η παρουσίασή του δεν εξηγεί τι ακριβως κανει το εξελ αυτό β) ουτε ενα παραδειγμα που να δείχνει την χρησιμότητα των υπολογισμων γ) θελει το genie scout? γιατι αν ειναι να παιζω με το τζινι δεν χρειαζεται ανοιγω και το εξελ.

Οσο για το κλειδωμα δεν ειμαι αρμοδιος αλλα εχεις γεμισει τον τοπο - για το παραμικρο θεμα ανοιγεις καινουργιο τοπικ
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η μοναδικη απαντηση που ελαβα ειναι επιθετικη! γιατι; εγω δεν ειπα οτι τα κλειδωσες εσυ αλλα προφανως και εσυ το ιδιο θα εκανες αν κρινω απο το υφος της απαντησης σου (αλλα αν μπορουσες θα ηταν και δικαιωμα σου στο κατω-κατω). εχεις ανοιξει καποιο απο τα προγραμματα (γιατι ειπες οτι δεν εχεις το καταλληλο εξελ); τα προγραμματακια σου λενε ποιες κινησεις ειναι πιθανον να δεχτει ο παικτης σου να κανει (δηλαδη εγω εκανα καποια πειραματα για να δω με βαση τις ικατοτητες τους ποιες κινησεις δεχονται να κανουν οι παικτες χωρις να διεκδικω οτι κατεληξα σε σιγουρα συμπερασματα γι΄αυτο ζητησα συνεργασια). αφου εισαγεις τα στοιχεια, σου κανει μια προβλεψη για την εξελιξη του παικτη με βαση τα αστερια που δινει ο scouter ή ο βοηθος και οχι με βαση το Genie αφου προφανως με το Genie τα εχεις ολα. επισης ο γενικος βαθμος ειναι αυτος που κρινει αν ο παικτης αξιζει να τον παρεις (για Ολυμπιακο που εχω εστω οτι το 15 ειναι αρκετο. αν εχεις Ρεαλ ψαχνεις για παραπανω, αν εχεις Εθνικο Αστερα για λιγοτερο).
Last edited by eliaska41 on Tue Aug 16, 2011 10:12 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στο pc που ειμαι τωρα εχω το office to 11 οποτε χρησιμοποιησα αυτό για τους poacher.
Στον van persie μου δίνει 15,3.

Και μόνο που χρησιμοποιείς τα αστερια των σκαουτς δεν βοηθαει και πολυ καθως πχ στην αρσεναλ 4 αστερια δινει σε world class παικτες.

Θα βοηθούσε αν ανεβαζες εστω και ενα σκρινσοτ που να δείχνει την πρακτικη εφαρμογη.
Θα το κανω εγω τωρα με κανα δυο πιτσιρικαδες ποατσερ για να μην λες οτι ειναι επιθετική η απαντηση μου.

Ξερεις ποσα εξελ κυκλοφορούν στο ιντερνετ? χιλιαδες. Για να δωσει καποιος σημασία πρεπει να καταλάβει οτι θα τον βοηθησει. Τοτε θα δωσει και συμβουλες.
Θα επανελθω.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οκ. ευχαριστω! η σκεψη μου ξεκινησε απο την περιπτωση του Rudenok που εχουν ανεβασει μια εικονα των χαρακτηριστικων του. ειδα οτι υπαρχει μεγαλη σχεση αναμεσα στο πως εξελιχτηκε και στο αποτελεσμα που μου βγαινει με τον τροπο αυτο μεσω εξελ. επισης το εκανα γιατι δεν βρηκα προγραμμα που να μιλαει για ρολους (αληθεια εχεις δει και το "fm και μαθηματικα";) και καποιο προγραμμα που βρηκα δεν δουλευε για τους παικτες που εβγαιναν απο τη 2η χρονια και περα. αν εχω αδικο σ' αυτο θα με εξυπηρετησεις πολυ γιατι θα σταματησω να ψαχνω για κατι που ηδη υπαρχει!
σε ενα προγραμμα που κυκλοφορει ειδα το εξης για τον παικτη που λες: λεει οτι ειναι trequartista και σαν poacher που δεν ειναι ο καλυτερος του ρολος λεει 77% δηλαδη με αριστα το 20: 15,4 (δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο παραδειγμα οδηγει στο οτι εχω κανει λαθος). επισης αν εχεις Αρσεναλ και λεει για ενα παικτη οτι φτανει απο 3 αστερια στα 4 ενω αν ειχες Ολυμπιακο θα σου ελεγε για παραδειγμα ο βοηθος οτι φτανει απο 4 σε πεντε τοτε το αποτελεσμα για την εξελιξη του παικτη θα ηταν το ιδιο γιατι το βασιζω στη διαφορα των αστεριων.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μολις ελεγξα τον van persie με το τελευταιο αρχειο που μπορεις να δεις στο θεμα fm και μαθηματικα. ο παικτης βγαζει 16,3 περιπου και ο ρολος που του βγαινει ειναι πραγματι trequartista. αρα θεωρω οτι ειναι πολυ καλος παικτης για το συγκεκριμενο ρολο, επισης ο scouter μου λεει πως ειναι 4,5 αστερια και τοσα θα παραμεινει αρα δεν περιμενω εντυπωσιακες αλλαγες αποεδω και περα. το οτι μου βγηκε ο ιδιος ρολος με το αλλο προγραμμα δεν μου κανει και πολυ εντυπωση γιατι και για αυτα εχω κανει αρκετα πειραματα αλλα φυσικα θα θελει βελτιωση ποιος λεει οχι; εγω ολα αυτα τα εφτιαξα αρχικα για μενα αλλα μεσω συνεργασιας ελπιζω να γινει κατι καλυτερο γι' αυτο τα βλεπεις στο net. http://www.sendspace.com/file/b0ccc1 αυτο ειναι η εικονα των στοιχειων του Rudenok με βαση το προγραμμα μου το ανοιγω με Word. δυστιχως την αλλη εικονα δεν εχω μπορεσει να την ανεβασω αλλα την εχω αποθηκευσει και θα ξαναπροσπαθησω. θα ελεγα οτι η προβλεψη πετυχαινει σε μεγαλυτερο βαθμο απο το Genie στο συγκεκριμενο παικτη. (φυσικα υπαρχουν διαφορες, αλλες προς τα πανω και αλλες προς τα κατω με αποτελεσμα η γενικη εικονα να ειναι σωστη πιστευω και κατα μεσο ορο να παιρνεις σωστη αποφαση για την αποκτηση ή οχι του παικτη.
Last edited by eliaska41 on Mon Aug 15, 2011 8:34 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοιτα το κυριοτερο σφαλμα που βλεπω εγω στο excell ειναι οτι υποθετεις οτι τα στατιστικα θα ανεβουν οσο η διαφορα μεταξυ των αστεριων

Image

(carlos vela)

Η διαφορα μεταξυ των αστεριων τωρα και στο μελλον ουσιαστικά είναι η διαφορα ca - pa. Οι ποντοι αυτοί ομως δεν ισομοιράζονται μεταξύ των στατιστικών και εκτός των αλλων ανεβαίνουν mental με τον καιρό που επηρεαζουν την αποδοση.

Τα αστέρια επίσης προκύπτουν από την συγκριση με τους παίκτες που ήδη έχεις. Αν πχ ο ST που εχεις είναι πολυ κακός αν κάνεις σκαουτ παίχτη ναι μεν μικρό αλλά ήδη καλό να παίξει βασικός σε εσένα η διαφορα στα αστερια δεν θα είναι μεγάλη.

Επίσης είναι δύσκολο να αποτυπωθεί η διαφορα αναμεσα σε ca-pa καθώς τα αστερια ανεβαίνουν κατα μισο ενω το ability αποτυπώνεται με αριστα το διακόσια.
πχ για τον vela μου δινει 2,5 και 3,5 και για τον walcott 3 και 3,5. Τι συμπέρασμα να βγάλω τη στιγμή που και ο vela εχει καλυτερα στατιστικά από τον Walcott συνολικα?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σε ευχαριστω που απαντας με επιχειρηματα! αυτο ακριβως ζητουσα! αλλωστε σε περιπτωση που βγει λαθος δεν εχω προβλημα να το σταματησω αμεσως. θα συνεχισω και εγω μεσα στην ημερα αλλα οι πρωτες παρατηρησεις μου ειναι οι εξης: εχω αναφερει ηδη οτι ισχυει κυριως για ηλικιες 17-18-19; για να μην εχουν σταθεροποιηθει τα physical. επισης προφανως θα σου πει αν αξιζει ο παικτης αν ειναι ηδη ετοιμος δηλαδη σε ηλικιες 24-και πανω. οι παικτες που λες ειναι αναμεσα στις δυο ηλικιες! δηλαδη θεωρω οτι θα μπορουσε να χρησιμευσει σε καποιον που θελει να βρει καλους 17αρηδες (ωστε στο Ελληνικο να θεωρηθουν και προπονημενοι στην Ελλαδα ή στην ομαδα (κατι απο τα δυο δεν θυμαμαι)) ή στην περιπτωση που θεωρεις οτι εχεις φτιαξει την ομαδα σου και τελικα λογω αποτυχιας ψαχνεις με αυτο το εργαλειο τον αδυναμο κρικο σου (αν δεν εισαι σιγουρος ποιος ειναι. εμενα παντως μου εχει συμβει να φτασω τελικο τσαμπιονς και την επομενη χρονια προσπαθησα να δυναμωσω την ομαδα αλλα πηγα χειροτερα αρα ισως δεν ειναι και τοσο προφανες αυτο.) προσπαθησα να ξεπερασω το Genie σε δυο σημεια: στο οτι δεν εχει ρολους (δες το fm και μαθηματικα οπου θα βρεις (ελπιζω) την απαντηση για το ρολο που ταιριαζει σε παικτη που δεν υπαρχει την πρωτη χρονια (γιατι για την 1η υπαρχουν προγραμματα ξερεις προγραμμα που να μιλαει για ρολους για τους παικτες που βγαινουν μετα την πρωτη χρονια; (καποιο απο τα χιλιαδες που λες οτι υπαρχουν) εγω δεν βρηκα. στη συνεχεια αν ειναι poacher να δεις με το αλλο προγραμμα την εξελιξη του χωρις να καταφυγεις στο Genie που σου αποκαλυπτει τα παντα.
επισης μια πρατηρηση ειναι οτι πρεπει ο scouter να ξερει εστω και λιγο την χωρα που παιζει ο παικτης (εγω εστειλα τον Kovasevic και εδωσε για τον Rudenok απο 1 σε 3,5 αστερια). επισης για τον Rudenok με αφορμη τον οποιο αρχισα το Genie λεει ΤS (target) και θεωρει οτι θα αυξηθει αρκετα το αλμα και λιγοτερο η ταχυτητα σε σχεση με αυτα που πραγματικα συμβαινουν για τα δυο αυτα στοιχεια. απο εκει πηρα την ιδεα για να φτιαξω κατι καλυτερο αν μπορουσα...θα συγκρινω μεσα στην ημερα ποσο εξω πεφτει το Genie στα βασικα στοιχεια του poacher (οχι στο αλμα που ξερω πως εκανε λαθος) σε σχεση με το προγραμμα μου. τα αποτελεσματα θα τα βαλω εδω σημερα εστω και γραφωντας τα με το χερι...επισης γιατι δεν εβαλες και το flair; (ειναι το μοναδικο που ειδα οτι δεν ανεβαινε το ιδιο ουτε στους μικρους και ετσι εκανα μια διορθωση που το βγαζει σωστα πιστευω).
1. λοιπον για τον Rudenok το genie δινει μεσο ορο των χαρακτηριστικων που εχω στο προγραμμα 13,6 (αν τα υπολογισεις ολα ισοδυναμα) ενω η προβλεψη μου ειναι 14,2 (χωρις να τα βαλω με τους συντελεστες βαρυτητας) και στην πραγματικοτητα βγαζει στα 26 του 15,1 περιπου. 2. ειμαι πιο κοντα σε 9 στοιχεια εναντι 4 του Genie! επιπλεον υπολογισμος: αν βγαλω το βαθμο με τους συντελεστες βαρυτητας βγαινει απο την προβλεψη του Genie παλι 13,6 περιπου, απο τα πραγματικα στοιχεια του fm 15,36 και με το προγραμματακι μου 15,37 (εννεα χρονια πριν)! θα μου πεις δεν θα αλλαξει στη συνεχεια; δεν με ενδιαφερει ξερω πια πως προκειται για καλο παικτη! θα μπορουσε ισως να φτιαξουμε τρια προγραμματα για καθε θεση: για 17-18-19 θεωρωντας οτι τα 13 στοιχεια αλλαζουν περιπου το ιδιο σε ενα κυνηγο (εκτος του flair), ενα για ηλικιες 20-25 (θεωρωντας αλλαγη στα mental και τα τεχνικαλ) και ενα για μετα (αλλαγη μονο στα μενταλ). εγω δεν το πηγη ως εκει αλλωστε αν βρεις τους καλυτερους 17 χρονους μετα κανεις υπομονη και ...τελος. θα κοιταξω παρολα αυτα και για τους παικτες που μου ειπες μηπως π.χ. θεωρωντας σταθερα τα φυσικαλ η ενσταση σου φευγει;
εγω σε ενα παικτη εγραψα τα στοιχεια του οταν ηταν 17 το εσωσα και ειχα ενα μπουσουλα και για τα moves (οχι οτι δεν αρνιοταν καποιες κινησεις που ειχα εγω οτι θα δεχτει αλλα ειχα μεγαλο ποσοστο επιτυχιας)
αναλυτικα κατα σειρα πρωτος ο βαθμος του Genie μετα ο πραγματικος (στα 26 του) και τελος ο δικος μου
dribbling: 16-15-17, finish: 17-17-18, first touch: 15-16-16, anticip: 8-11-9, composure:12-16-13, off the ball: 12-12-13, accel:13-16-16, agility:16-19-19, balance: 14-16-17, pace: 15-18-18, tehnique:16-15-17, decision:8-9-9, flair:15-16-16. τελος για τους παικτες που ειπες για τον ενα το εχεις κανει. η απαντηση για vela και Walcot στο τελος
Last edited by eliaska41 on Tue Aug 16, 2011 9:35 pm, edited 2 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτο που ειδα για τον Vela ειναι υπεροχη του Genie σε 6 στοιχεια και δικη μου σε 5. επισης εγω ειχα μια υπερεκτιμηση κατα 4 μοναδες πιο πανω (συνολικα ελεγα οτι ο παικτης θα βγαλει 16 και 6/13 το Genie 15 και 3/13 και στη πραγματικοτητα ηταν στα 29 του 16 και 2 /13 δηλαδη ημουν και παλι πιο κοντα) ετσι καταλληγω στο εξης: αν καποιος τον ικανοποιει να εχει μια εκτιμηση καλυτερη απο του Genie, εστω κατα μεσο ορο, χωρις να δει τα κρυφα στοιχεια, τοτε νατη! αν δεν τον ικανοποιει τοτε ας το χρησιμοποιησει για 17 χρονους που ειχε μεγαλυτερη επιτυχια. τωρα παλευω να βρω για target man...
λοιπον παιδια βρηκα τι θα βοηθουσε πολυ και ισως δεν σας ειναι δυσκολο να το κανετε ή να με παραπεμψετε αν υπαρχει ηδη. επειδη ολη αυτη ή σκεψη βασιζεται στην οσο το δυνατο καλυτερη εκτιμηση του scouter γι' αυτο οποιος μπορει να προσθεσει εδω τον καλυτερο scouter που εχει και τη χωρα που ειδικευεται ωστε να μην γινονται λαθος εκτιμησεις και βγαινουν λαθος αποτελεσματα. νομιζω οτι για να δω σε ποια χωρα ειδικευεται ενας scout πρεπει να μπω σε καθενα πραγμα δυσκολο. για παραδειγμα ποιος ειναι καλος για Βελγιο (εκει παιζει ο Λουκακου); ποιος για Ιταλια; ποιος για Γαλλια;
Last edited by eliaska41 on Tue Aug 16, 2011 9:29 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η επιτυχία της αναφορας του σκαουτερ εξαρταται μονο απο το JPA/JPP.
Οποιοσδήποτε με 2 20αρια θα σου βγάλει σωστη αναφορα.

Τα υπολοιπα αφορουν την ταχύτητα, το ανεβασμα του σκαουτινγκ νολετζ κτλ.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλα δεν παιζει ρολο αν ξερεις μια χωρα;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οταν ζητάς scout report για ενα παίκτη μετρανε μονο τα JPA-JPP.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ok. τελικα τι λες δεν εχει καμια βαση η σκεψη μου;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακολουθεί συνολικα η γνώμη μου για το εγχειρημα σου.

1) Μαζεψε ολα τα αρχεία σου σε ενα excel. Βαζοντας ολα τα στατς του παίκτη να βγάζει αξιολόγηση για ολες τις θέσεις. Εφόσον εχεις κάνει επιμέρους υπολογισμούς ειναι ευκολο να μαζευτούν σε ενα αρχείο.
Περα από τους πρακτικούς λόγους (πχ για να δω αν ο χ παικτης είναι για ποατσερ ή για ταργκετ μαν να μην χρειάζεται να κανω την ιδια δουλεια δύο φορές) θα είναι η δουλειά σου πιο προσιτή στον κόσμο που απευθύνεσαι. Για να πεί κάποιος την γνώμη του για τους υπολογισμούς σου θα πρέπει πρώτα να ασχοληθεί με αυτό που εφτιαξες και αν αυτό είναι βαρετό δεν προκειται να το κάνει.

2) Από οσο καταλαβαίνω σε ενδιαφέρει αυτό που κάνεις να έχει και απόκριση στον κόσμο εδω. Αυτό απαιτεί ομορφη παρουσίαση και οσο το δυνατόν λιγότερο σπαμ. Αν είναι καλό αυτό που εφτιαξες δεν προκειται να χαθεί. Ανέβασε σκρινσοτς (δεν είναι δύσκολο) δείξε στοιχεία και αποτελέσματα των υπολογισμών σου και θα δείς και ανταπόκριση.

3) Θα σου προτεινα να επικεντρωθείς στην αναλυση των ρόλων με βαση τα στατιστικά του παίκτη ΤΩΡΑ και όχι την μελλοντική εξέλιξη καθώς αυτό απαιτεί στατιστικά τα οποία είτε είναι κρυφά είτε μεταβαλλονται από ομάδα σε ομάδα είτε απο άλλους παραγοντες (επίπεδο πρωταθλήματος που παίζει ο παίκτης, εγκαταστάσεων προπονησης, ικανότητα coach κτλ) Εφόσον νομίζεις οτι μπορείς να βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα για την τρέχουσα ικανότητα του παίκτη να πάιζει σε μία συγκεκριμένη θέση τοτε ίσως θα μπορείς να δοκιμάσεις να "προβλέψεις" και την εξέλιξη.

Ο μόνος λόγος που συμμετέχω τροπον τινά σε αυτό που ξεκίνησες είναι γιατί καποτε εκανα το ίδιο για ενα αλλο ονλαιν γκεημ και είχα κολλήσει ασχημα προσπαθώντας να αναλύσω στοιχεία. Αλλά φιλικά σου λέω να μην μπουκώνεις το φόρουμ με καινούργια ποστς και κατεβατα γιατί πολύ απλά ο κόσμος θα σε αγνοεί.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”