Συνδιασμοί instruction-strategy

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχουν istruction που έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους (π.χ το ένα ανεβάζει το τέμπο και το άλλο το κατεβάζει). Πιστεύω ότι αν πεις 2-3 πράγματα ταυτόχρονα με την αλλαγή στρατηγικής μπορείς να αλλάξεις τη ροή ενός αγώνα. π.χ. Strategy:overload, take more risk και push higher up ή get ball forward. Ιδέες; Κάπου έλεγε για το contain...
με play safer (στο τέλος) και τι άλλο;
Last edited by eliaska41 on Tue Jun 28, 2011 9:00 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hassle opponents - push higher up - work ball into box οταν εχω καλυτερη ομάδα από τον αντιπαλο και είναι αρκετα κλεισμένος πίσω. Παίρνεις κατοχή συνέχεια. Εαν είναι και γρηγοροτεροι οι παίκτες μαζί και το pass into space. Αν φτάσω στα χασομέρια και δεν γινεται τιποτα μαζί και το Overload με take even more risks. Μου εκανε βεβαια μια κηδεία χθες η Birmingham ξεγυρισμένη. (0-1 στο ημίχρονο, ισοφαρίζω στο 85 δεν αλλάζω το overload πνίγει το μπακ μου στο κέντρο σε κόρνερ δικό μου 1-2 και τελος)

Οταν πιεζομαι αρκετα (ή στα περισσότερα ντερμπι για να μην αιφνιδιαστώ - εχει μια ταση η city η manutd κλπ να ξεκινάνε στο πρώτο τριλεπτο με γκολ) retain position - drop deeper σε συνδυασμό με την πιο συντηρητική απο τις 2 τακτικες που χρησιμοποιώ. Αν εχω κατοχή (και δεν απειλούμαι) τα αλλάζω στα νορμαλ.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραία! Ιδέα για οδηγίες strategy:αντεπιθέσεων;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν εχεις γρηγορα εξτρεμ clear ball to flanks μαζί με counter strategy. Αν παίζεις με εναν ψηλό μπροστα (πχ Crouch) και με αντεπιθέσεις νομίζω το λογικό είναι pump ball into the box. Τέλος αν βλεπεις οτι αμυνα αμυνα και καθόλου προσπαθειες για γκολ βαλε και το shot on sight (το βάζω μόνο σε τετοιες περιπτωσεις γιατί αλλιώς το ξεφτιλίζουν)
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό με το pump ball into the box σίγουρα πιάνει με αντεπιθέσεις;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν το ειπα σωστα . Δεν ειναι shout για να βγάλεις κοντρα απλά για να κυνηγησεις γκολ - και ταιριάζει νομίζω είτε στην απελπισια είτε σε ομάδα με αμυντική διαταξη με κορυφή ταργκετ μαν (τυπου Crouch)
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με target (suport) σε 4-4-2;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν παίζω με 2 φορ σχεδον ποτε. Θεωρητικά εχει νοημα για να σπάει την μπάλα στον δευτερο φορ ή στα εξτρεμ. Πρακτικά δεν ξέρω να σου πω αν εχει αποτέλεσμα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε target (attack) ταιριάζει;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”