tutoring

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ. Τελικά κυρίως το determ αλλάζει ε; Άρα αν έχει 20 γιατί να του κάνω tutoring αφού μπορεί να πέσει κιόλας! Έτσι είναι τελικά; Άλλη μία διχογνωμία μάλλον
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:εγω την μονη διαφορα που βλεπω(αμεσα τουλαχιστον) ειναι η αλλαγη του determination προς το νουμερο που εχει ο μεγαλος/εμπειρος/tutor και η μεταφορα των ppms του μεγαλου/εμπειρου/tutor στον μικρο


στα υπολοιπα μενταλ δεν βλεπω διαφορα αν και εχω την αισθηση οτι αλλαζουν καποια απο τα hidden παντως
Από ότι έχω προσέξει εγώ επειδή κάνω συνέχεια tutoring είναι πως αν του αναθέσεις να του ανεβάσει τα mental, να μάθει από την εμπειρία του (κάτι τέτοιο) ανεβαίνουν όλα τα mental και κάποιες φορές κατακόρυφα.
Δεν νομίζω πως ανεβαίνει μόνο το determination.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία! Τα άλλα can learn-kick start career τι συνέπιες να έχουν άραγε; Το looks up as player and as a person προφανώς διδάσκει και τις moves!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από οτι εχω καταλάβει το tutoring επηρρεάζει καποια από τα μενταλ που αφορούν το πως θα εξελιχθεί ο παίκτης και οχι όλα τα μενταλ. Κυριότερο σίγουρα είναι το determination.
Καπου ειχα διαβάσει ενα πείραμα πάνω στο tutoring το οποίο εδειχνε πως επιτυγχανεται το μεγιστο δυνατο αποτελεσμα. Αν το βρώ θα το βάλω εδω.

Παραθέτω δύο σκρινς με τα αποτελέσματα tutoring (το οποίο το εκανα χωρις να δώσω σημασια καθώς δεν με αφηνε τα αναθέσω στον παλαίμαχο άλλο παίκτη)

Με το τέλος του tutoring ο πιτσιρικάς ήταν delighted και εβαλε τον άλλο σαν favourite. O μικρος δεν πηρε καμία ΡΡΜ και η επιλογή ήταν το "...i think he can learn a lot from you"
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Det Παλιού: 10
Det Νεου πριν: 15 μετά 12
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ίσως πέφτει μόνο το determ ενώ τα άλλα ανεβαίνουν αλλά πολύ αργά. Άρα θα μπορούσε να κάνω tutoring αρκεί να μην έχει μεγαλύτερο determ o μικρός από το μεγάλο. Το κομμάτι που λες το έχω δει αλλά από τα πολλά αγγλικά ζαλίστηκα!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:shock: :shock: :shock:
Όχι ρε φίλε! Δεν φτάνει που δεν ανέβηκε πουθενά, έπεσε και σε determination.
Τι αποτυχημένο tutoring.
Μακρυά από εμάς :P
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και το ωραίο είναι οτι ήταν και delighted. Μαλλον αντι για μαθήματα τον πηγαινε σε τιποτα μπουζουκια ο Ρονι.
Ευτυχώς ο παίκτης είναι για πουλημα στο μελλον
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι και γω όπως τον κόβω δεν κάνει για Άρσεναλ. :wink:
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το θέμα είναι ότι μήπως και στα πετυχημένα tutoring έχουμε αυτή την ελάχιστη άνοδο σε όλα τα mental και μόνο στο determ μπορεί να δεις μεγάλες διαφορές. Κάποιος μου είχε πει να κάνω tutoring τον Rudenok που έχει χαμηλά mental. Μήπως έπρεπε να πει: που έχει χαμηλό determ;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστός αλλά από αγγλικά δεν...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8507
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Αλλάζει το determination σύμφωνα με to determination του <<δασκάλου>>, τείνει δηλαδή στο νούμερο αυτού. Βοηθάει στην πιο γρήγορη ανάπτυξη των stats και κυρίως των mental. Βέβαια όλα αυτα γίνονται εφόσον το tutoring είναι επιτυχημένο. Τώρα για τις επιλογές που υπάρχουν μάλλον ρυθμίζουν πόσο θα αλλάξει η προσωπικότητα του μικρού. Δηλαδή με την πιο πάνω επιλογή η προσωπικότητα του νεου γίνεται ίδια με την προσωπικότητα του μεγάλου.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραία δηλαδή αν ο μικρός είναι καλός αλλά υστερεί στην πρωσοπικότητα το λύσαμε το πρόβλημα. Για τα moves ποια επιλογή οδηγεί να γίνουν ίδια με του μεγάλου;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ενας της SI ειχε πει για παλιοτερο μανατζερ(μαλλον φμ9 αλλα δεν εχει αλλαξει κατι στο φμ11) οτι το ποια απο τις επιλογες θα πατησουμε παιζει ρολο μονο στον μεγαλο παιχτη(γιατι ουσιαστικα αναλογα ποιο πατησεις του δειχνεις την "σημαντικοτητα" του στην ομαδα) αλλα δεν παιζει ρολο στο πως θα εξελιχθει το tutoring του παιχτη


η προσωπικοτητα του παιχτη καθοριζεται απο καποια μενταλ αττς οποτε η προσωπικοτητα θα αλλαξει αναλογα το ποσο θα αλλαξουν αυτα κατα την διαρκεια του tutoring


edit: δηλαδη οποια και αν πατησουμε απο τις επιλογες δεν παιζει ρολο στο ποια moves θα μεταφερθουν και ποια αττς θα αλλαξουν
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"Today's game is littered with players like Cherno who "could have been the next big thing", who had all the potential in the world at 16, 17 and 18 but went on to... well, FC Haka and Panetolikos F.C."


-rofl -rofl -rofl -rofl
Υπονοεί κάτι;!
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”