Ζέλικο...θα βρεις τον μαστορα σου.....!!!

Μισοτελειωμένες και εγκαταλελειμμένες απόπειρες
Locked
Idomeneas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Jan 03, 2011 3:29 am
Football Manager της ομάδας: Woking
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ετουτη εδω η ιστορια ειναι πολυ διαφορετικη.Ειναι για τους λατρεις που θελουν το κατι διαφορετικο...κατι καινουργιο...κατι εντελως νεο στο χωρο της προπονητικης..!!!

Ηταν τελος Ιουλιου και οι διακοπες μου ηταν στα φορτε τους...
Spoiler: show
Image
Καποια στιγμη και ενω ειμαι αραχτος με τα δροσιστικα κοκτειλ διαβαζοντας την εφημεριδα μου δεχομαι μια κληση στο κινητο μου...
Image
Image

Ο κολητος μου απο Πειραια με πηρε τηλεφωνο να μου ανακοινωσει μια δυσαρεστη ειδηση....με την οποια εχει αναστατωθει...ολος ο Ελληνικος Αθλητισμος...
Εχω μεινει αφωνος και σαν γνωστης του αντικειμενου αρχιζω να τα μαζευω με σκοπο να επιστρεψω πισω στην πατριδα απο το εξωτικο νησι και την χαλαρωση...
Image

Το αεροπλανο με φερνει αρων αρων πισω και με το που φτανω στην Αθηνα ο φιλος μου με περιμενει και ξεκιναμε για τον Πειραια ενω στο δρομο εχει αρχισει να μου εξηγει....ενω ειμαι πνιγμενος απο την αγωνια και το τι θα γινει λιγες μερες πριν ξεκινησει η σαιζον καθως αυτο που εχει γινει ειναι φοβερο και ανηκουστο..
Spoiler: show
Image
Image

Η κινηση ειναι αυξημενη οπως και το αγχος μου που μαθαινω για ολα οσα εχουν προηγηθει....και περιμενω να φτασουμε στα γραφεια της εταιρειας του φιλου μου που εκει μας περιμενει ενα ακομη ατομο που ξερει πολλα και εχει διασυνδεσεις για να μας τα πει ολα πως εγιναν με το νι και με το σιγμα...
User avatar
childress7
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 290
Joined: Thu Mar 19, 2009 6:53 pm
Football Manager της ομάδας: Αrsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/apos.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:?: :?: :?: καλη αρχη
Idomeneas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Jan 03, 2011 3:29 am
Football Manager της ομάδας: Woking
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω....ελπιζω να δικαιωθω απο την επιλογη μου...
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη αλλα βαζε μικροτερες εικονες
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή!

Κοίτα εδώ:

viewtopic.php?f=257&t=30806
Idomeneas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Jan 03, 2011 3:29 am
Football Manager της ομάδας: Woking
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το μεσημερακι ειχε φτασει και πλεον μετα την τοση κινηση και την ταλαιπωρεια ο Πειραιας...ηταν μπροστα μας...
Image

Φτασαμε στα γραφεια της εταιρειας του κολητου μου του Νασου...
Εκει μας περιμενε ο Παυλος ενας τυπος που ηταν καλοντυμενος και μιλουσε στο κινητο συνεχως αλλα καποια στιγμη το εκλεισε και μας υποδεχτηκε.
Εγω ειχα σκασει απο την αγωνια...καθως ακομα δεν γνωριζα τιποτα μιας και ο Νασος δεν μου ελεγε τι ακριβως συνεβη...
Πηγαμε στο γραφειο του Παυλου και αφου παραγγειλαμε απο ενα παγωμενο φραπεδακι στην γραμματεα του αραξαμε να συζητησουμε και να μας ενημερωσει για το τι ακριβως συμβαινει...
Image

Μετα τις πρωτες γουλιες....ο Παυλος αρχιζει να μας βαζει στο θεμα φερνοντας και την εφημεριδα μπροστα....μας...
Image

Οριστε κυριοι....εχει γινει χαμος...

Μα τι χαμος δεν καταλαβαινω του λεω και περνω την εφημεριδα να διαβασω το αρθρο....αναλυτικα..

Μην διαβαζεις..αστο...θα σου πω εγω λεει ο Παυλος...και αρχιζει να μας εξηγει..

Ο δικος μας..ο Ντουντα...υπεβαλε την παραιτηση του...δεν ειναι δυνατον λεει να χαλασει την κουμπαρια του με τον Ζελικο....το θεωρει γρουσουζια και οτι χειροτερο να καθεται να τσακωνεται μεσα στα παρκε με τον κουμπαρο του λεει...
Παθαμε σοκ...μα πως ειναι δυνατον...ετσι ξαφνικα?
Ναι φιλοι μου..ναι..ετσι ξαφνικα.Εβγαλε ανακοινωση αφου πρωτα ενημερωσε τους αδερφους Αγγελοπουλους και τους ειπε οτι τελικα προτιμα να μην μπλεχτει και γινει εχθρος για το μπασκετ με τον κουμπαρο του.
Ετσι αφου ευχαριστησε τους παντες και δεν πηρε ουτε ενα μισθο απλα παραιτηθηκε και δηλωσε οτι προτιμα να παραμεινει στις καρδιες του κοσμου ως ο νικητης του τριπλ κραουν του 1997....και να μεινει αμετοχος οσο ο κουμπαρος του κοουτσαρει εντος Ελλαδας..
Image
Φυσικα ξερετε ποσο ισχυρογνωμων ειναι ο Ντουντα και ποσο αγυριστο κεφαλι αν και "σοφος" οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να αλλαξει κατι.

Ετσι εχει γινει χαμος.Λιγες μερες πριν αρχισει η προετοιμασια και ολοκληρωθουν τα ροστερ εμεις μειναμε απο προπονητη....μα ειναι δυνατον?Εχουμε τελειωσει....ποιον να παρακαλαμε και ποσα θα θελει...και θα μας πρηξει...

Εχεις δικιο Παυλε..του λεω..ασχημα τα πραγματα...αλλα εσυ τι ακριβως δουλεια κανεις και εισαι μεσα στα κονε?

Μα εγω ειμαι το δεξι χερι του Παναγιωτη Αγγελοπουλου...λυνω και δενω στα οικονομικα της εταιρειας του εδω στην οποια ειμαι και η καλυψη του αλλα κυριως το μυαλο και τα ματια του εδω.
Φυσικα επειδη ξερω τον Νασο και μου εχει μιλησει για σενα μου εχει αναθεσει ο Παναγιωτης να βρουμε εντος μιας εβδομαδας ενα κοουτς να αναλαβει...ετσι ελπιζω να βασιστω στις γνωσεις σου και στο οτι ξερεις καλα το χωρο για να λυσουμε το θεμα..

Ξερεις Παυλε ειναι πολυ δυσκολο....εχω καποιες ακρες...αλλα εδω χρειαζομαστε ενα προπονητικο θηριο...ενα ονομα,ενα αντιπαλο δεος απεναντι στον κορυφαιο κοουτς της 20ετιας...
Image

Πραγματι εκει με το που ηρθε στο μυαλο μας ο Ζελικο....ανατριχιασαμε...ξεραμε οτι επρεπε να βρουμε κατι εξαιρετικο.....
Idomeneas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Jan 03, 2011 3:29 am
Football Manager της ομάδας: Woking
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την αλλη μερα απο το πρωι πηγα στο γραφειο του Παυλου και αρχισαμε το ψαξιμο....

Στην λιστα μου ο Σβι Σερφ,ο Ετορε Μεσινα,ο Ντειβιντ Μπλατ,ο Χαβι Πασκουαλ και ο Σβετισλαβ Πεσιτς...

Αρχισαμε τα τηλεφωνα και τις επαφες....και πηραμε πρωτο τον Ιταλο....

Image
-Σενιορ Μεσινα...τι κανετε?Καλημερα απο Ελλαδα..
-Μπουονασερα...τι θελετε παλι....καθε μερα και αλλος παπαρατσι...γκρεκο δημοσιογραφισκο...
-Οχι Σενιορ....εχουμε εξουσιοδοτηση απο Αγγελοπουλους μπραδερς...για να βρουμε κοουτς για τον Ολυμπιακο...
-ααα...σπετα....
-Βεβαιως σενιορ...
-Εγω ειμαι στη Ρεαλ...δεν ξερω αν μου κανετε πλακα...αλλα δεν μπορω να αφησω τα γλυκα και παχυρευστα ευρωπουλα του Φλορεντινο Περεθ...Τσιαο....ραγκατσι...

Φυσικα ηταν κατι που περιμεναμε...και πηραμε την πρωτη μας ηττα...

Αμεσως πηραμε τον Σβι Σερφ....εναν γνωστη της Ελληνικης πραγματικοτητας,μεγαλο ονομα και με πολλους τιτλους στο παρελθον...
Image
-Μιστερ Σερφ...γκουντ μορνιγκ φρομ Γκρις...
-Γκεια σας πεντια...Πκιοι ειστε?Συγκνομι γκια τα σπαστα μου Ελληνικα
-Μα προς θεου μας εκπλησετε ευχαριστα...
-Ντε βαριεσε...εγκο παντα αρεσε το γκλοσα σας..γκια πιτε μου?πκιοι ειστε,τι τελετε?
-Ειμαστε απο την Ελλαδα,απο τον Ολυμπιακο,αναζητουμε προπονητη καθως ο Ιβκοβιτς τα βροντηξε και θελουμε επειγοντως νεο κοουτς αμεσα...σας ενδιαφερει?δεν κανουμε πλακα.
-οοοοο...μαι γκαντ...γκιατι εφυγκε ο Ντουντα?κατι εγκινε ε?
-Μην σας εξηγουμε...εμας μας ενδιαφερει αν εσεις θελετε να αναλαβετε και με ποσα...
-Οκι...ντεν τελο...εγκο ντεν μπορει αναλαβει ομαντα που περασε απο κι και εκανε...πως να πω...κουτσουλια το λετε...ο Πινι Γκερσον...ντεν παει εγκο με τιποτα οπου πηγε Πινι και εκανε κουτσουλια....με τιποτα...εφκαριστο...γκια σας..

Ωχ...αμαν τι τραβαμε δυο στα δυο.....απο χυλοπιτα καλα παμε...ευτυχως που ο Σβι Σερφ ηξερε καποια Ελληνικα και συννενοηθηκαμε αψογα...το θεμα ηταν πως...επρεπε να κανουμε και αλλες προσπαθειες...καθως ο χρονος ηταν αμειλικτος..

Αμεσως πηραμε τον Ντειβιντ Μπλατ...για να του κανουμε την προταση...
Image
-Μιστερ Μπλατ...
-Γες...χου ιζ ιτ?
-Φρομ ολυμπιακος ιν Γκρις..γουι γοντ κοουτς φορ μπασκετμπολ τιμ...αρ γιου ιντερεστινγκ?
-νο..νο...αι γουιλ φακ γιου γουιθ Μακαμπι....νο γκρις...,νο Ολυμπιακος....

Μας το εκλεισε νευριασμενος....ποιος ξερει τι οφειλες θα του ειχαν απο τον Αρη η ποσο τα ειχε παρει κρανιο με αυτα που ειχαν γινει στο Μουντομπασκετ στον αγωνα Ελλαδας-Ρωσιας που χασαμε επιτηδες....δεν ηθελε παντως να μας ακουει...και να μας βλεπει....εξ ου και το βρυσιμο που φαγαμε...

Δυστυχως οι επιλογες τελειωναν επικυνδυνα και καταλαβαμε πως το ιδιο θα λαμβαναμε ως απαντηση και απο τον Πασκουαλ της Μπαρτσελονα και απο τον Πεσιτς....

Το μυαλο μας ειχε πηξει...και δεν ειχαμε κατι αλλο....κατι δυνατο....

Ενιωθα απογοητευμενος....ηταν σαν να πηγα σε παρτιδα ποκερ....οι αντιπαλι να βγαζουν ασους απο τα μανικια και εγω να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που πηγα με κοντομανικο μπλουζακι.....
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλη αρχη και απο μενα!!!
Idomeneas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Jan 03, 2011 3:29 am
Football Manager της ομάδας: Woking
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο τις συνεχομενες φαπες αρνησεων και αφου εξαντλησα και καποιες αλλες επιλογες μου....πλεον ειχα μεινει χωρις ιδεες και ονοματα...

Ο Παυλος ειπε τοτε πως αναγκαστικα πρεπει να ψαχτουμε σε Ελληνα...

Εγω που ειχα στο μυαλο μου αυτο το ενδεχομενο...χαιρετησα την προταση του και αμεσως ανοιξα τις σημειωσεις μου.Αρχισαμε το ψαξιμο και επιλεξαμε μερικα δυνατα ονοματα....και ημασταν ετοιμοι να κανουμε τις πρωτες μας επαφες...

Την ωρα εκεινη ηρθε ο Νασος ο κολητος μου κια δεξι χερι του Παυλου....και μας ρωτησε πως παει το πραγμα..
Του εξηγησα τα δεδομενα και κουνησε το κεφαλι...καταλαβα...εγω παντως πιστευω λεει....οτι χρειαζομαστε κατι ριζοσπαστικο....καποιον που να ξαφνιασουμε τον Ομπραντοβιτς....μονο ετσι θα μπορεσουμε να κερδισουμε τις εντυπωσεις η και να του δημιουργησουμε αγχος καθως δεν θα ξερει τι εχει να αντιμετωπισει...

Ναι Νασο του λεω...αλλα βρες μου εναν εξυπνο,μαγκα κοουτς με γνωσεις και ονομα τετοιο που να δημιουργησει εναυσμα για κατι εντυπωσιακο....

Ο Παυλος κρεμεται απο τα χειλη του Νασου και περιμενει να ακουσει το μαγικο ισως ονομα...

Λοιπον?Νασο? λεω εγω...

Και ο Νασος ριχνει την βομβα....μα εσυ...εσυ ναι εσυ....εσυ εχεις τις γνωσεις,τιε πληροφοριες,τα δεδομενα και την οξυδερκεια....εισαι αγνωστος απειρος και το βασικοτερο θα προβληματισεις τον Ζελικο....καθως δεν θα ξερει πως να σε αντιμετωπισει...ασε που στα δυσκολα θα εχεις και τις συμβουλες απο τον Μανουσελη και τον Τομιτς που ναι μεν παραιτηθηκαν αλλα ειναι κοντα στην ομαδα και με ενα τηλεφωνημα μπορουν να πουν δυο-τρια πραγματακια...

Εμεινα αφωνος...

Ο Παυλος γουρλωσε τα ματια...και αμεσως...γυρισε..με κοιταξε και ειπε...ναι...νομιζω οτι εδω θα κανοιυμε το δικο μας μπρεικ....ειναι η στιγμη που θα κανουμε οριστικα την μεγαλη αλλαγη στο ελληνικο μπασκετ και οχι μονο....δηλαδη τι παραπανω ειχε ο Πασκουαλ και απο το τιποτα πηγε στην Μπαρτσελονα....ενας τεχνοκρατης λατρης των στατιστικων οπως εσυ ηταν...λοιπον....εληξε....παιρνω τηλεφωνο τον Παναγιωτη Αγγελοπουλο....και δεν ακουω...κιχ..

Μα τι λετε ρε παιδια...για σταθειτε..τι ειναι αυτα?Ειναι δυνατον?λεω εγω και πεταγομαι απο την καρεκλα...δεν ειναι δυνατον.....δεν γινονται αυτα...

Οχι ...γινονται ...αλλα παραγινονται λεει ο Νασος και μου δειχνει με την γνωστη κινηση των δαχτυλων οτι αθ κονομησω...και θα σωθω...

Ρε παιδια ελεος....θα φαω ξυλο...θα με δερνουν απο ακρη σε ακρη....ειναι δυνατον?

Ο Παυλος ομως...δεν το συζητα...ερχεται με βαζει στην καρεκλα και λεει...τελειωσε...σε προτεινω...και λογικα σε ανακοινωνουμε...εγω θα αναλαβω το ιματζ σου στον τυπο....

Τα πραγματα εχουν σοβαρεψει και δεν μπορω να κανω τιποτα...και αναγκαστικα κλεινω τα ματια....και προσπαθω να καταλαβω τι παει να συμβει...και τι συμβαινει...

Πριν προλαβουμε να καταλαβουμε τι γινεται...και πριν προλαβει ο Παυλος να παρει τηλεφωνο...τσουπ..απο το πουθενα ο Παναγιωτης Αγγελοπουλος...μπαινει στο γραφειο....και μας ρωτα τι γινεται και πως παμε με την αναζητηση...

Φυσικα εχει μπει αγχομενος ξεροντας οτι τα χρονικα περιθωρεια ειναι πολυ στενα...

Ο Παυλος...κανει την κινηση...πρωτα αφου βηχει τεχνητα....τον κοιτα...με κοιτα και του ανακοινωνει με απλες λιγες μεστες κουβεντες την προταση του για μενα...

Image
Ειναι λογικο...να εχει κουφαθει πληρως ο ηγετης του Ολυμπιακου....και αφου περνανε μερικα δευτερολεπτα και προσπαθει να καταλαβει απο που του ηρθε.....με κοιταει....κοιταει τον Παυλο και το Νασο...και λεει...
Τι να πω.....ολα τα περιμενα...αλλα ετουτο εδω...ειναι περα για περα κουφο και τρελο....δεν ξερω....

Ο Παυλος του εξηγει πως εχουν τα πραγματα και του λεει οτι στο παρελθον με τρελα λεφτα και μπατζετ εχει αποτυχει....επεισης κοουτς τεραστιο ονομα δεν υπαρχει....οποτε η θα παει να κανει την σουπερ υπερβαση με μια εκπληξη...εμενα δηλαδη η θα συνεχισει να τα χωνει και να τα σπρωχνει και οποιος τελικα πειστει αν πειστει να ερθει....

Στο γραφειο εχει πεσει μουγκαμαρα...ξερετε...νεκρικη σιγη....τα επομενα 2-3 λεπτα που ολοι ειμαστε σκεπτικοι.....φαινονται σαν ατελειωτες ωρες...

Τελικα ο Αγγελοπουλος....λεει...
Image
Τελικα δεν εχεις αδικο.....ισως ηρθε η ωρα να κανουμε μια εξυπνη κινηση με μια βομβα.Στο κατω κατω...θα πεισουμε τον τυπο και θα σου δωσω εξτρα μπατζετ να κανεις μεταγραφες αυτες τις τελευταιες μερες....ωστε να κερδισουμε τις εντυπωσεις και τον κοσμο....θα αλλαξουμε το κλιμα και θα επαναφερουμε την ψυχολογια μετα το σοκ που παθαμε...
Πιστευω οτι ενα ποσο 4.000.000 δολλαριων για εξρα μπατζετ ειναι οτι πρεπει....δεν ξερω αν ο αδερφος μου εχει στο νου του και κατι παραπανω....θα τον ρωτησω...αλλα τα τεσσερα....ειναι διαθεσιμα και ζεστα...

Λοιπον...καλως ηρθες στην οικογενεια του Ολυμπιακου...καλη επιτυχια και ευχομαι να κανεις οτι δεν μπορεσαν τοσα χρονια τοσοι και τοσοι κοουτς που περασαν....ο θεος και ο λαος του θρυλου μαζι σου...για να φερεις στον Πειραια αυτο που τοσο μας λειπει....ενα Πρωταθλημα...και γιατι οχι και την Ευρωλιγκα...αλλα το πρωταθλημα ειναι ο βασικος μας στοχος..

Μενω αναυδος...και παροτι εχω κανει χειραψεια....δεν εχω καταλαβει τι γινεται...

Ολοι ειναι ενθουσιασμενοι και κυριως ο Νασος με τον Παυλο...εγω ειμαι σαν να εχω παθει ψυχονευροσεξουαλικο ζικ ζακ...και ο Αγγελοπουλος...μας χαιρετα και φευγει να ενημερωσει τον τυπο και τον αδερφο του...
User avatar
cereal killer 69
Manager
Manager
Posts: 4401
Joined: Wed Dec 13, 2006 7:54 pm
Location: matters!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλη αρχη απλα να σου υπενθυμισω οτι εισαι στο fmgreece, οχι στο bmgreece! :P
Idomeneas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Jan 03, 2011 3:29 am
Football Manager της ομάδας: Woking
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η μεγαλη στιγμη ειχε φτασει.....ολα ηταν ετοιμα να αναλαβω δραση σαν κοουτς του Ολυμπιακου...να κανω τον Ζελικο Ομπραντοβιτς να καταλαβει οτι πλεον δεν θα ειναι για πολυ ακομη το αφεντικο του μπασκετ....
Image

Η ωρα της παρουσιασης των αναλυτικων στοιχειων εχει φτασει...
Idomeneas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Jan 03, 2011 3:29 am
Football Manager της ομάδας: Woking
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το γνωριζω αλλα και ετουτο εξομειωτης προπονητικης ζωης ειναι...κατι διαφορετικο αλλα σιγουρα ειναι απιστευτα εντυπωσιακο,με βαθος και με εθισμο οσο και το ποδοσφαιρο...
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικά για basket μίλαγες.. Κι εγώ έλεγα θα το γύρναγες στο ποδόσφαιρο!

Στο fm κάτι τέτοιο πρώτη φορά βλέπω! :shock: :o :o
pas7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1412
Joined: Fri Jul 09, 2010 7:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή αρχή με κάτι εντελώς διαφορετικό
Idomeneas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Jan 03, 2011 3:29 am
Football Manager της ομάδας: Woking
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω....σκεφτηκα να κανω κατι διαφορετικο που θα ξεκουρασει και που θα δωσει αλλη νοτα.Στο κατω κατω...100 ιστοριες για ποδοσφαιρο εχει....απο την Σουονσι μεχρι την Μπαρτσελονα και απο την ΑΕ Λεμεσου μεχρι την Γιουναιτεντ.....ειπα και εγω να κανω κατι το καινουργιο και το διαφορετικο....και θα δουμε πως θα παει...!!!
Locked

Return to “Lost and found”