Ελληνική περιγραφή αγώνα! (by koeman)

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2011!
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

:arrow: antonakis71
Αφού σου το βγάζει ακόμα αγγλικά, υποθέτω ότι δεν έχεις αντικαταστήσει το σωστό αρχείο events.cfg.
Το events.cfg πρέπει να πάει μέσα στο φάκελο του τελευταίου patch που έχεις εγκαταστήσει-δηλ. στη version του patch που παίζεις. Αν δεν έχεις βάλει κανένα patch, τότε το αρχείο πάει στον κανονικό φάκελο εγκατάστασης του παιχνιδιού. Αν έχεις εγκαταστήσει το παιχνίδι μέσω steam, πρέπει να το βάλεις στον αντίστοιχο φάκελο στο steam.


:arrow: Kalogian8
Πάλι αντιγράφοντας από τον dflorlan:
"Τετραγωνάκια σημαίνει ότι δεν εγκαταστήσατε σωστά το font (γραμματοσειρά).
- Για να μπορεί να διαβάσει κανείς το σχολιασμό του αγώνα στα ελληνικά θα πρέπει να προσθέσει τα κατάλληλα fonts που συμπεριλαμβάνονται σε αυτό το zip.
Αυτό γίνεται ως εξής:
Πρέπει να τοποθετήσετε τον φάκελο fonts (που βρίσκεται στο αρχείο .rar που κατεβάσατε) εδώ: Documents\Sports Interactive\Football Manager 2011\
- Όταν ξεκινήσετε το FM πηγαίνετε στο preferences -> display & sound -> untick skin cache και tick reload skin on confirm και μετά πατήστε confirm
(το παραπάνω βήμα είναι απαραίτητο διότι η font αποθηκεύεται στο αρχείο cache που υπάρχει για να μειώνεται ο χρόνος φορτώματος του παιχνιδιού)"
Kalogian8
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sun May 01, 2011 1:34 am
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα το ξαναδοκιμάσω! Πρέπει να έχω συγκεκριμένο skin? Xρησιμοποιώ το nocturnal!
User avatar
antonakis71
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:40 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos-atletico madrid
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος(τερματ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το εβαλαα στο τελευταιο update το 3ο εχω κα τωρα μου δειχνει τετραγωνακια

C:\Program Files (x86)\Sports Interactive\Football Manager 2011\data\updates\update-1130\events

υπαρχει καποιο παρομοιο path για να βαλω τα φοντς?
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/1 ... l?spref=fb

ΚΑΝΟΝΑΣ Νο 10 --->ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ (ΚΑΙ ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙ overall rating 6.5 ΚΑΙ ΚΑΤΩ!!!


ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΑΙΩΝΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
Kws7
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Wed Jun 06, 2007 3:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ακολουθησα ακριβως τις οδηγιες, αλλα μου εμφανιζει κουτακια..
είσαι ένας από μας...
Kalogian8
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sun May 01, 2011 1:34 am
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείται να μου πείτε που μπορώ να βρώ τα σήματα των europa league και champions league για να τα φτιάξω?
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παρα πολυ καλη δουλεια φιλε μπραβο!
Δουλευει περιφημα!


Ειχα την ελληνικη περιγραφη με το default skin fm2011 dark και ειχα βαλει τα φοντς χυμα εδω C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\Sports Interactive\Football Manager 2011 και δουλεψε μια χαρα.
Τωρα ομως που θελω να επαναφερω ξανα την αγγλικη περιγραφη (εχω backup την αγγλικη περιγραφη) διαγραφω το αρχειο events της ελληνικης περιγραφης και βαζω αυτο της αγγλικης και μετα διαγραφω και τον φακελο fonts απο κει που το ειχα βαλει δηλαδη πιο πανω που εδειξα?Αν ναι,το εκανα αλλα μου βγαζει τετραγωνακια.Να πω πως εχω αλλαξει σκιν και τωρα εχω το CM11
User avatar
Thanosara
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Tue May 24, 2011 2:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Iraklis F.C
twitter: Thanosar13
Location: La Barca, Jalisco
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή δουλειά φίλε..!
Spoiler: show
Image
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ...1000 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ!
lambros.7
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Sat Jun 18, 2011 1:18 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα, ακολούθησα τις οδηγίες, αλλά η περιγραφή παραμένει στα αγγλικά...Τα βήματα που ακολούθησα(κάποια δεν βρίσκονται στις οδηγίες, αλλά είδα ότι έτσι βοηθήθηκαν κάποιοι)
Έβαλα το αρχείο events στο φάκελο τις 11.3.επίσης έβαλα εκεί για καλό και για κακό τον φάκελο fonts...τον φάκελο fonts τον έβαλα και στον αρχικό φάκελο του fm καθώς και στα documents/sports interactive/footall manager 2011(τον φάκελο που αποθηκεύω τα γραφικά)...τα fonts τα αντέγραψα στον φάκελο fonts του σκιν που χρησιμοποιώ (elegans elite)
Για να μην σας μπερδέψω, τα fonts αποθηκεύτηκαν στους εξής φακέλους:
στο φάκελο της 11.3 version
στο φάκελο football manager(εκεί που εγκατέστησα το παιχνίδι)
documents/sports interactive/footall manager 2011(τον φάκελο που αποθηκεύω τα γραφικά)
στον φάκελο fonts του skin που χρησιμοποιώ(elegans elite)(τα έβαλα ως φάκελο, όχι μόνο τα δυο αρχεία)

Υ.Γ. έχω κρατήσει back-up το αρχικό αρχείο events στην επιφάνεια εργασίας
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Φίλε Λάμπρο,
από την περιγραφή σου, κι αφού λες ότι εξακολουθεί η περιγραφή είναι στα αγγλικά, συμπεραίνω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο αρχείο events.cfg και όχι στα fonts.
Υποθέτοντας ότι έχεις εγκατεστημένη την έκδοση 11.3, αν μπορείς ξανατσέκαρε ότι βάζεις το ελληνικό events.cfg μέσα στο φάκελο

Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2011\data\updates\update-1130\data\events\

Εκεί κανονικά θα πρέπει να αντικαταστήσει το υπάρχων αγγλικό events.cfg (που έχεις κρατήσει ως backup όπως είπες στην επιφάνεια εργασίας σου).

Αν κάνεις τα παραπάνω, φυσιολογικά θα πρέπει να δουλέψει η ελληνική περιγραφή του αγώνα, που αν έχεις βάλει σωστά τα fonts θα πρέπει να διαβάζεται κανονικά, αλλιώς θα σου βγάλει τετραγωνάκια.
lambros.7
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Sat Jun 18, 2011 1:18 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

koeman wrote:Φίλε Λάμπρο,
από την περιγραφή σου, κι αφού λες ότι εξακολουθεί η περιγραφή είναι στα αγγλικά, συμπεραίνω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο αρχείο events.cfg και όχι στα fonts.
Υποθέτοντας ότι έχεις εγκατεστημένη την έκδοση 11.3, αν μπορείς ξανατσέκαρε ότι βάζεις το ελληνικό events.cfg μέσα στο φάκελο

Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2011\data\updates\update-1130\data\events\

Εκεί κανονικά θα πρέπει να αντικαταστήσει το υπάρχων αγγλικό events.cfg (που έχεις κρατήσει ως backup όπως είπες στην επιφάνεια εργασίας σου).

Αν κάνεις τα παραπάνω, φυσιολογικά θα πρέπει να δουλέψει η ελληνική περιγραφή του αγώνα, που αν έχεις βάλει σωστά τα fonts θα πρέπει να διαβάζεται κανονικά, αλλιώς θα σου βγάλει τετραγωνάκια.
Προφανώς φταίει το ότι αντί για αυτήν την διαδρομή...

Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2011\data\updates\update-1130\data\events\
εγώ κάνω αυτό:Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2011\data\updates\update-1130\events\, διότι στον φάκελο update- 1130 δεν υπάρχει φάκελος data

Όσο για τα fonts: σύμφωνα με αυτά που λέω, τα έχω βάλει σωστά??
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μήπως έχεις κάνει την εγκατάσταση μέσω Steam?

Αντιγράφω από τις οδηγίες για την έκδοση 11.3:

- Αντικαθιστάτε το υπάρχων αρχείο events.cfg στο φάκελο που έχετε κάνει την εγκατάσταση του παιχνιδιού, συνήθως στο

Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2011\data\updates\update-1130\data\events

ή στο

Program Files\Steam\steamapps\common\football manager 2011\data\updates\update-1130\events


Για τα fonts θα έπρεπε να είναι εντάξει αφού τα έχεις βάλει και στο φάκελο του skin σου, θα χρειαστεί να το δοκιμάσεις όμως για να είσαι σίγουρος.
lambros.7
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Sat Jun 18, 2011 1:18 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν το έχω εγκαταστήσει μέσω steam...
Δεν υπάρχει ο φάκελος Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2011\data\updates\update-1130\data\events

Τι πρέπει να κάνω?
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Φίλε Λάμπρο,
Ζητώ συγγνώμη, έχεις δίκιο, το τσέκαρα και το path είναι όπως το λες:

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2011\data\updates\update-1130\events\

το ξαναδοκίμασα στον υπολογιστή μου και παίζει κανονικά με τα fonts στο

Documents\Sports Interactive\Football Manager 2011\fonts

(έχω το default skin του παιχνιδιού)
lambros.7
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Sat Jun 18, 2011 1:18 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις έβαλα το default, έπαιξαν κανονικά...με το elegans elite όμως βγάζει τετραγωνάκια
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Σε αυτό μάλλον μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος που να ξέρει το skin. Δοκίμασε πάντως αν δεν βαριέσαι τα παρακάτω που αντιγράφω από παλιότερες λύσεις που έχουν προταθεί (ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ BACKUP ΠΡΙΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ):

- Όταν ξεκινήσετε το FM πηγαίνετε στο preferences -> display & sound -> untick skin cache και tick reload skin on confirm και μετά πατήστε confirm.

-Σε περίπτωση που έχετε κάποιο skin που έχει διαφορετική κύρια γραμματοσειρά (όχι απαραίτητα διαφορετική γραμματοσειρά στο titlebar), θα πρέπει να βάλετε τη γραμματοσειρά στο φάκελο fonts του skin και να αντικαταστήσετε τη γραμματοσειρά που βρίσκεται εκεί.

- Για πρόβλημα με skin: Έκανα 2 φακελους fonts και τωρα παιζει ok!
π.χ. Sports Interactive\Football Manager 2011\skins\el torero dark green\fonts\fonts\
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2011”