Ρολοι παιχτων

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα ηθελα να ρωτησω αν σε ενα 4-4-2 ο ενας απο τους 2mc εχει ατακ ρολο τοτε κ οι 2 στραικερ πρεπει να ειναι ατακ η παλι ενας απο τους 2 να ειναι σαπορτ? Κ τελος αν οι 2 mc ειναι ο ενας ντιφεντ και ο αλλος σε σαπορτ τοτε ο ενας απο τους 2 στραικερ πρεπει να ναι σε σαπορτ για να μην υπαρχει κενο αναμεσα σε κεντρο κ επιθεση ετσι?
JonIrenicus13
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sun Nov 30, 2008 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ 'αρχάς για να μην υπάρχει κενό μεταξύ των παιχτών κ γενικότερα των γραμμών σου,θα πρέπει να αλλάξεις τα mentality τους,να τα φέρεις πιο κοντά.Εφόσον τα αλλάξεις αυτά,τότε οι ρόλοι απλά θα αλλάζουν την κίνηση τους στο γήπεδο.Αν θα έχουν forward runs ή run with ball ή καθετες πασες κ.ο.κ.
Στο δικό μου 4-4-2 τον mcr τον έχω σε attack duty κ τον mcl σε defend.ο str ειναι deep lying σε support κ ο stl ειναι poacher.
Αυτά κ ελπίζω να σε βοήθησα.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οταν μιλας φιλε για το μενταλιτι να ειναι πιο κοντα εννοεις πχ να μην εχει ο ενας 10 κ ο αλλος να εχει 17 ετσι? αλλα να ειναι κοντα πχ 14 ο ενας κ 16-17 ο αλλος,καλα λεω?
JonIrenicus13
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sun Nov 30, 2008 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακριβώς.Δεν μπορεις να εχεις να εχεις τον mcl στο 10 επειδη ειναι defend και τον mcr στο 16 επειδη ειναι attack.Τον mcr φερτον στο 12 η κ στο 11 αν εχει καλο dribbling.Ουτως η αλλως θα κουβαλησει τη μπαλα κ μετα θα την πασαρει.
Ετσι λοιπον θα φερεις κ τις γραμμες σου πιο κοντα κ την κατοχη σου θα αυξησεις.
Εγω χρησιμοποιω 3 συστηματα.Σκέψου οτι στο 4-3-3 ουτε καν στον επιθετικο μου δεν εχω σε attack mentality.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καταλαβα,επισης ειναι αναγκαιο να μειωσω κ το πλατος?(αφου εχω τα μενταλιτι κοντα μεταξυ τους)
JonIrenicus13
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sun Nov 30, 2008 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτη την αποψη ειχα κ εγω.Διαβαζοντας ομως ενα αρθρο εδω στη σκακιερα αναφερει οτι ειναι προτιμοτερο το wide για να ανοιγεις την αμυνα.
Αρα δεν πρεπει να ειναι κ τοσο αναγκαιο.Μαλλον ειναι περισσοτερο για το πως θες να παιξεις.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καταλαβα,θα τα εφαρμοσω αυτα με τα μενταλιτι και ελπιζω να βοηθισουν σε κατοχη κλπ..ευχαριστω για την βοηθεια.
JonIrenicus13
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sun Nov 30, 2008 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν κανει τιποτα.γι αυτο ειμαστε ολοι εδω,να βοηθαμε ο ενας τον αλλο. :-D
Για περισσοτερη βοηθεια,εγω πηρα μερικα στοιχεια απο αυτο το αρθρο: Kατοχη και απλο ποδοσφαιρο? Παιξε σαν τον Pep..

Κ κυριως στο mentality.Πριν ειχα τον επιθετικο σε attacking κ βολοδερνε.τωρα τον εχω κατεβασει στο ιδιο με τους πλαγιους κ τα βαζει πολυ καλα.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αν δεις κιόλας οι ομάδες που παίζουν 4-4-2 έχουνε τον έναν επιθετικό πιο πίσω από τον άλλον ώστε να βοηθάει και να είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στο κέντρο και στην επίθεση.Αυτό κάνει ο Deep Lying Forward ή o Target Man.

Αν παίξεις με 2 επιθετικούς με Attack Duty θα είναι δύσκολο να βγάλεις φάσεις εκτός αν παίζεις με δεκάρι από πίσω,πρόσεχε όμως AMC.

Εγώ σε ένα τέτοιο 4-4-2 προτιμώ τους 2 κεντρικούς μου με support duty.Τον έναν Ball Winning και τον άλλον Advanced Playmaker.

Το mentality αλλάζει αυτόματα με το role και το duty του παίχτη αλλά μετά φυσικά μπορείς να το αλλάξεις και εσύ.Ένα κοντινό σε διαφορά mentality για όλους είναι το καλύτερο για να κρατιούνται κοντά οι γραμμές.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν σε 4-4-2 παιξω με 2 ποατσερ η αντβανστ φοργουορντ κ οι 2 ειναι σε αττακ ντιουτη ετσι,αν ο ενας απο τους 2 εχει χαμιλοτερο μενταλιτι απο τον αλλον δεν ειναι σαν να κανει την ιδια δουλεια με τον ταργκετ μαν η τον DLF?
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Δεν νομίζω,γιατί είναι αυτό που λέει.Attack και όχι support. :wink:

Θα κοιτάει να κινείται στον ελεύθερο χώρο να πάρει την μπάλα για να σκοράρει,όχι να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Αν έχει το mentality πιο χαμηλά σημαίνει ότι θα ξεκινάει της επιθέσεις του πιο πίσω και γενικότερα θα αρχίζει να κινείται από εκεί.
JonIrenicus13
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sun Nov 30, 2008 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο ενας θα βγαινει πιο πισω για να παρει μπαλα.Αν ειναι poacher απλα θα προσπαθησει να τελειωσει τη φαση μονος του.Γενικα με δυο poacher δεν μπορεις να παιξεις ευκολα,εκτος κ αν τους αλλαξεις καποια ρυθμιση,οποτε μετα δεν θα μιλαμε για poacher ακριβως.Φαντασου μια ομαδα με 2 Cisse ταυτοχρονα στην ενδεκαδα.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

εγώ έχω σανογκο αντεμπαγιορ στην ενδεκαδα, σε 4-2-4 με τα wingers ως aml kai amr. μόνο όταν τους έχω και τους 2 ποατσερ αποδίδουν καλά.δοκίμασα και ταργκετμανιδια και τα τοιαυτα και τπτ
mc advplaymakerattack, ballwinning def
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να φανταστω τους εχεις σαν εξτρεμ ετσι οχι σαν inside forward?
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατι που ξεχασα σχετικα με μια απορια που εχω,μπορω να πεξω με 2 ταργκετ μαν μπροστα? λετε να βγει? πχ καρολ με λουκακου μαζι?
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”