Διευκρινισεις

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
manwlis7
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Nov 26, 2010 5:02 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα σε όλους τους Μανατζερακιδες.Θα ηθελα να κανω κάποιες διευκρινιστικες ερωτήσεις για καποια πράγματα του παιχνιδιου που δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει.Αρχικα στο θεμα τακτικης θα ηθελα να μου εξηγείσετε ποιός ειναι ο ρόλος του box to box midfielder και τη διαφορα εχει απο τον deep lying playmaker.Επίσης το cover τι ακριβώς ειναι αλλα και οι ρόλοι των επιθετικών σε τι διαφέρουν βασικα to poacher το complete forward trequartista το οποιο ποτε δεν καταλαβα τι ειναι το deep lying forward και το advanced.επισης και για την αμυνα το cover.Και τέλος νομιζω οτι χρειάζονται κ μερικες διευκρινισεις για τις εντολες εντος παιχνιδιου που εχει απ τις οποιες δεν εχω καταλαβει αρκετες.Θα με βοηθησετε αν μου δώσετε μερικές διευκρινησεις η μου δείξετε καπου στο φορουμ που εχει γινει αντιστοιχη κουβεντα.ευχαριστω
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μεσα στο παιχνιδι στα tactics εχει επεξηγηση για την καθε θεση.

συνοπτικα καποια που ανεφερες(τα οποια ξερω):
box to box ειναι ενα μηχανακι που θα τρεχει πανω κατω ολο το γηπεδο και θα πρεπει(νομιζω) να εχει αμυντικες αλλα και καποιες επιθετικες ικανοτητες
advanced palymaker(συνηθως με attack) ειναι ο οργανωτης της ομαδας.δε συμμετεχει ιδιαιτερα στο αμυντικο κομματι

το cover ειναι κατι ενδιαμεσο αναμεσα στο attack και το defend και σε βοηθαει να κρατησεις μια ισορροπια(πχ ο ενας εκ των δυο χαφ,ο ενας εκ των δυο επιθετικων,τα πλαγια μπακ μπορουν να ειναι σε cover)

poacher ειναι ενας επιθετικος που το κυριο προσον του ειναι η ταχυτητα.αντιθετα deep lying ειναι ο αργος επιθετικος που μενει ψηλα(νομιζω μοιαζει σχετικα με το target man)
ο complete forward συνδυαζει ολες τις αρετες που πρεπει να εχει ενας επιθετικος(ταχυτητα,εκτελεστικη δεινοτητα,ψηλο παιχνιδι)

ελπιζω να βοηθησα
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

o deep playmaker ειναι αυτος που παιρνει προτος την μπαλα απο την αμυνα για να οργανωση την επιθεση,cover λογικα πρεπει να αναφερεσαι στον DC οπου με cover ειναι αυτος που εχει καλο Pace kai accelaration γιατι βγενει μπροστα για παρει προτος την μπαλα απο τον επιθετικο κ να κοψει καθε καθετη προς την ομαδα σου.Poacher ειναι αυτος που εχει καλη ταχυτητα,τελειωμα,καλη αντιλιψη φασεων και επιταχυνση και καλο off to ball γιατι κινιτα με την αντιπαλη αμυνα για καθετες.Δεν συμμετεχει πολυ στο παιχνιδι κ το κυριο προσον του ειναι το σκοραρισμα.Ο deep forward (λογικα σαπορτ) ειναι αυτος ο οποιος δεν παταει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ περιοχη κ η κυρια δουλεια του ειναι να γιρναει κοντα στο κεντρο κ να περνει την μπαλα για να την σπαει ειτε δεξια-αριστερα ειτε να βγαλει καπια καθετη για τον διπλανο επιθετικο κ αυτος να τελειωσει την φαση.Στην ουσια ειναι αυτος που βγαζει την τελικη πασα για τον γκολτζη σου. (εαν πεζεις με 2 επιθετικους)Τελος ο advanced forward ειναι αυτος οπου λαιμε ο "μπαλαδορος επιθετικος" αυτος δλδ που κ μπορει να σκοραρει κ που μπορει να βγαλει καθετες και που μπορει να σεντραρι.Η πρωτη δουλεια του παντως ειναι πρωτα να σκοραρει κ μετα να πασαρει για καπιον συμπαικτη του.Αυτα ελπιζω να βοηθησα.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ρωταω εδω για να μην ανοιγω καινουριο θεμα:




ξερουμε αν υπαρχει ενα συγκεκριμενο μοτιβο που λειτουργει το swap positions? συγκεκριμενα ξεκινησα ενα γκειμ με ρεαλ(για να ξεπλυνω την ντροπη της δευτερας :P) και εχω ακρα ντι μαρια και κριστιανο με το swap positions επιλεγμενο,η απορια μου ειναι αν αυτοι αλλαζουν θεσεις μεσα στο ματς για συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα ή αν αυτη η αλλαγη γινεται σε ποιο "τυχαιες" περιπτωσεις
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε αυτο γινεται σε τακτικα χρονικα διαστηματα μεσα στο παιχνιδι.Επισης θελω να ρωτησω πια ειναι η διαφορα του movie into channels me to roam from position...
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μοve into channels ουσιαστικα ο παικτης κινειται αναμεσα στο πλαγιο μπακ και τον κεντρικο αμυντικο

Roam βασικα μπορει να παει οπουδηποτε, π.χ. αν ειναι επιθετικος μπορει να σε μια φαση να βρεθει σε θεση Δεξιου χαφ
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

rtms wrote:φιλε αυτο γινεται σε τακτικα χρονικα διαστηματα μεσα στο παιχνιδι.Επισης θελω να ρωτησω πια ειναι η διαφορα του movie into channels me to roam from position...

ναι αλλα ποια ειναι αυτα τα διαστηματα??
εννοω αν αλλαζει σε fixed χρονικα διαστηματα πχ καθε 15λεπτο ή αν εξαρταται απο την παρουσια των παιχτων,δλδ αν δεν παιζουν καλα στο ματς τοτε θα τους αλλαξει μηπως βελτιωθουν στην αλλη θεση ενω αν παιζουν καλα θα τους κραταει στην ιδια θεση?
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω την εντυπωση οτι αλλαζουν μολις βρουν χρονο και ευκαιρια πχ σε καπιο ελευθερο του αντιπαλου η κατι τετοιο..παντως δεν αλλαζουν σε σιγκεκριμενους χρονους
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ballas πχ εγω εχω στην τσελσι τον μαλουντα aml kai ton anelka amr - inside forwards alla oxi cut inside αλλα move into channles και παρατηρω οτι εχω φοβερη κατοχη μπαλας αλλα το μειονεκτιμα? δεν σκοραρω πολυ.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια που μπορω να βρω ξανα το λινκ για τα touchline instructions (δλδ τι σιμαινει το καθενα)? και επισηε γινετε πχ να βαλουμε very rigid h rigid me attacking h overload? δεν ειναι αντιθετα μεταξυ τους?
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”