Τριάδες στο κέντρο!

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
No4h
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 12, 2009 6:05 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω στο 4-3-3 χρησιμοποιω
DMC=Archonman
MCR=Deeplying playmaker(S)
MCL=Advanced playmaker(A)

Παιζω με 2 wing backs και τον DMC τον εχω καθαρο κοφτη.Εχω κατεβασει κ αλλο το mentality,to close down,kai to passingstyle του.Απο την αλλη ολο το παιχνιδι το κανει ο deeplying playmaker και ο advanced λειτουργει πιο πολυ σαν κρυφος επιθετικος.Το συστημα κλαταρει οταν παιζω με καλες ομαδες που χρησιμοποιουν 2 επιθετικους(συστημα 4-4-2)
Οποτε το γυρναω σε 4-2-3-1 με fullbacks.Στο κεντρο εχω
MCL=ballwinning(D)
MCR=box2box ή deeplying playmaker(S)
AMC=Attacking mid
karagian7
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Tue Jun 10, 2008 9:42 am
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πραγματικα παιδια δν μπορω να καταλαβω πως μπορειτε κ παιζετε με 2 playmakers στην ιδια 11αδα ,οποτε το δοκιμασα ειχα τραγικα αποτελεσματα.

Εγω παιζω με 1 dm-defend η anchor man(χωριςroaming) στα δυσκολα παιχνιδια και με 2 μπροστα του στο κεντρο 1 box-to-box(support) και 1 deep LP(support) .Μπορω να πω οτι αποδιδει μεχρι τωρα πολυ καλα αλλα ισως βοηθαει σε αυτο το ολο συστημα μου το οποιο βασιζετε σε πολυ κατοχη και κυκλοφορια(4-1-2-2-1)
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ στον Παναθηναϊκό έχω 3αδα στο κέντρο

Defensive Minfielder or Anchor Man εξαρτάται αν παίζει Gilberto ή Rios

Και Advanced Playmaker-Attack Duty με bob-to-box or ball winning εξαρτάται αν παίζω με Diarra ή Mattos

Βγαίνουν καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής...
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
sanmartin
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 408
Joined: Wed Apr 14, 2010 12:45 pm
Football Manager της ομάδας: pao
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: i do calculate CA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιζει one-twos η τριαδα στο κεντρο? ή κυρίως οι δύο από τους τρεις που είναι πιο μπροστά, με τι εντολες θα παιξουν ετσι?
Winning the treble with Manchester United and saving Bergkamp's penalty against Arsenal in the FA Cup semi-final was not a surprise. You have to believe you can win.

Peter Schmeichel Quotes
_____________________
6000 views&respects
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σχεδον παντου και παντα παιζω:
DMl (Playmaker αν ξερει μπαλα(Sissoko), αλλιως Defensive midfielder(Annan))
CMr (Box to box)
AMc (Attacking Midfielder)

Αποτελεσμα, μια αψογη κυκλοφορια της μπαλας αφου δεν υπαρχουν "κενα" στο κεντρο, πολλες ευκαιριες, γκολ απ'ολη την ομαδα κι αν βαζεις τα χαφ σου να μαρκαρουν man to man τους αντιπαλους (εξαρταται απο την διαταξη του αντιπαλου το ποιος θα μαρκαρει ποιον) τοτε εξασφαλιζεις οτι η ομαδα σου θα εχει καλη τακτικη συμπεριφορα και πισω. Αυτο βεβαια προτεινεται σε οσους θελουν τις ομαδες τους να παιζουν επιθετικο ποδοσφαιρο, με ρισκο να φανε και κανα γκολ παραπανω.
There are some who call me...Tim?
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω που παιζω τελυταια με 4-3-1-2 και μου πηγαινει καλα στην ιταλια συνηθως εχω MCR automatic mixed marking tight passing normal creativity, MC support direct passing tight passing high creativity run with ball often,MCL attack direct passing normal marking high creativity run with ball often, και βαζω και στους 3 γενικως through balls και often long shots often κανουν παπαδες :o
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

παιζοντας το συστημα 4-1-2-3 like barcelona οριζω τον dmc defensive midfielder ή deep lying playmaker με ελαχιστο run with ball and creactivity, οριζω τον αλλο mc center midfield support και τον αλλο advanced mib support me πιο επιθετικες τασεις και δουλευει αψογα
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

στο σειβ μου με την πορτο η τριαδα στο κεντρο ειναι ενας dmc anchor man,ενας box-to-box και ενας advanced playmaker(σε mc θεση)...η λογικη ειναι ενας κοβει,ενας επιτιθεται/οργανωνει και ενας λιγο απο ολα
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το παρακάτω το χρησιμοποιώ στην Τοτεναμ σε σύστημα 4-1-2-3.

DMC - Deep Lying Playmaker - Defend (Huddlestone)
MCR - Ball Winning Midfielder - Support (Vidal)
MCL - Advanced Playmaker - Attack (VanDerVaart)

Μπροστά τους δύο wingers inside fwd (AML Hulk AMR Lennon) και ο ST (Djeko) είναι poacher αν και τα στατς του είναι για τάρκετ μαν, το οποίο όμως το δοκίμασα και δεν λειτουργεί.

Ο adv.Plmaker κανεί πάρτυ και με εντολη μέσα στο παιχνίδι pass into space βρίσκει πολυ ευκολα τους τρείς της επίθεσης στον χώρο.
Οπωσδήποτε work ball into box γιατί τα χαφ το ξεσκίζουν (και ιδίως ο VdV) στα μακρινα σουτ ενώ η τριάδα μπροστά χρειάζεται ταισμα.

Η ιδέα για αυτή την διάταξη των χαφ απο το tactical theorems περυσι οπου είδα το κλειστο ρόμβο του αντσελοτι στην Μίλαν με Πιρλο DMC deep lying και MCR Ball Winning τον Γκατούζο
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”