Ολυμπιακός:Ένα πρόβλημα που ψάχνει λύση.......

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
RedWhite83
Trialist
Trialist
Posts: 98
Joined: Thu Feb 05, 2009 3:07 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω ΠΟΛΛΑ χρόνια μανατζερ....Να φανταστείτε ξεκινησα με το premier manager του PS1 που ειχε μονο αγγλικο και Γερμανικό πρωτάθλημα,γυρω στο 1998....Από τότε καθε χρόνο αγοράζω το μανατζερ και το ξεψαχνιζω ώστε να βρω τακτικες,κουτς,σκαουτερς και παίκτες.

Προς τι ο πρόλογος:Αυτο που συμβαινει φέτος,δεν το έχω ξαναδει.....Έχω ένα απο τα πιο γεματα ρόστερ που ειχα ποτέ σε ομάδα,έχω 3 και 4 λυσεις σε καθε θεση,εχω ποιοτητα και πληρότητα,ενω σε καθε θεση εχω και παικτες εμπειρους και παικτες με εξελιξη.Το ερώτημα ειναι ένα:ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ 8ος?????????????????????

Μιλάμε έχω δοκιμασει όλες τις τακτικες,δικες μου,του παιχνιδιους,ασυμμετρα δικα μου,ασυμμετρα του παιχνιδιου,και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ βελτιωση στην ομάδα.Δεν έχω πρόβλημα με τις ήττες και τις γκελες,αυτά συμβαινουν...Αλλα η ομαδα αδυνατει να παιξει ποδοσφαιρο πρωτοβουλιας.Παίζω με σόρτερ πασινγκ ώστε να εχω κατοχη,και οι παίκτες κανουν μολις 7-8 τελικες.......Παίζω νταϊρεκτ πασσινγκ,κανω 12 φασεις και δέχομαι 18.......

Για να καταλαβετε γιατι ρόστερ μιλαμε,έχω:

Στο τέρμα Καρινι και Καρίζο (δλδ τους βασικους κιπερς Ουρουγουάης και Αργεντινής)

Στο δεξι ακρο Τόρο,Γκαλιτσιο,Μοδέστο

Στο αριστερο Λεονάρντο,Μπράβο και Χολέμπας

Στα στόπερ Μελμπεργκ,Αβραάμ,Andy Butler,Jiranek.

Στους κόφτες Rios Arevalo,Oυρτάδο,Γιαννάκης Παπ.

Στον αξονα και πιο επιτελικά Ντουντου,Βεράτι,Ιμπαγάσα,Φουστερ

Δεξιά στα εξτρέμ Christian Benitez (μετά απο ριτρέιινιγκ φυσικα και πλέον την εχει την θεση στο ακόμπλισμεντ),Φετφατζίδη.

Αριστερά στα εξτρέμ έχω Ριέρα,και Κάντλετς (επίσης απο ριτρέινινγκ)ενω αυτη τη θεση την παίζει ανετα και ο Φουστερ.

Επιθεση:Εκτός απο Μπενιτεζ και Καντλετς,γινεται ο κακος χαμος:Γιαγια Σανογκο,Ούγκο Αλμέιδα,Ματ Ντάρμπισιρ,Μήτρογλου ενώ στο ρόστερ υπάρχει και ο Ντιογο ο οποιος ομως δεν ειναι δηλωμενος μιας και θα ηταν 6ος ξενος...

Δοκιμασα λοιπόν τα πάντα:4-2-3-1 καθαρό,με Τόρο,Μελμπεργ,Αβραάμ και Λεονάρντο στην αμυνα.Αρεβάλο κοφτη και Ντουντου πιο κεντρικο μεσο αριστερά Ριερα δεξιά Μπενιτεζ και πίσω απο τον Αλμέιδα διαφορους όπως Φουστερ,Φέτφα,Καντλετς.......Έμαθαν το σύστημα οι παίκτες,και έχανα και απο τον Εργοτέλη.......Αποκλειστηκα και απο το Τ.Λ. με την μια απο την.......Εσμπιεργκ.... (2-0 ήττα εκτος,1-0 νικη εντος και χαμένο πέναλτι ο Φουστερ στο 87')

Έπαιξα με το 4-3-3 το περσινό το καλο του Ελ Τορρέρο,θυσιάζοντας τον Ριέρα,βάζοντας την ίδια τετράδα της αμυνας και στο κεντρο σε ρόλο ball winning defend τον Αρεβάλο,τον Ντουντου σε κεντρικο μέσο και σε advnace playmaker support ή attack τον Φουστερ ή τον Βεράτι,και στην επιθεση τάργκετ μαν τον Αλμέιδα ή τον Σανογγκο και δίπλα τους δύο εκ των Καντλετς,Μπενιτεζ Ντάρμπισιρ......Η ομάδα εκει άρχισε να παίζει καπως επιθετικά,αλλά και παλι τα κενά στην άμυνα ήταν τεράστια....Πάλι για να τα λυσω,έβαλα τον Αρεβάλο απο mc dmc,μετατρέποντας το 4-3-3 σε 4-1-2-3 και τον έκανα ανκορ μαν,αλλάζοντας παράλληλα τα μπακ σε wing back για να μη χάσει η ομαδα την επιθετικη της πρωτοβουλια...Τα αποτελέσματα?Τα ίδια...........

Τι δεν πάει καλά ρε παίδες??????Δεν υπάρχει δλδ ένα σύστημα που να έχεις κατοχη μπάλας,να πατας τον αντιπαλο και να κανεις 15+ ευκαιριες με τέτοιο ρόστερ??????

Εδώ και 3 αγώνες έχω καταλήξει σε ένα σχήμα,όπου πάλι η ομάδα δεν κανει πολλες φάσεις,αλλα τουλάχιστον κερδιζει,και απο 8οι ειμαστε 6οι........(Περιττό να πω πως οι παίκτες ειναι δυσαρστημενοι με την πορεία στο πρωτάθλημα και εγώ ειμαι Under pressure.......)Σε αυτή την τακτικη επιστράτευσα πάλι ένα κάστομ ασυμετραλ,όπου η αμυντικη τετράδα μενει ως εχει,παίζω με έναν dmc που ειναι λιγο πιο αριστερά dmcl),με έναν mc που ειναι λίγο πιο δεξια (mcr),ml που έχει οδηγίες wide midfielder),έναν AMR
που έχει οδηγίες inside forward) και δύο επιθετικους όπου ο ένας ειναι Τάργκετ Μαν σαπορτ και ένας πότσερ).

Να σημειωσω πως ειμαι στην δευτερη χρονιά,την πρώτη πήρα το Κύπελλο κ βγήκα δευτερος στο πρωτάθλημα.

Ακολουθούν σκρινσοτς με την τακτικα,τα αποτελεσματα και τα στατιστικα των παικτων,για να καταλάβετε για ποιο λογο έχω απογοητευθει απο την πορεία της ομάδας μου:
H τωρινη μου τακτικη
Image

Οι οδηγίες:

Image

H βαθμολογια:

Image


Αποτελέσματα:

Image

Υγ.Ίσως να έπρεπε να βάλω αυτό το ποστ στην σκακιερα και όχι στις απορίες.Αν κάποιος αντμιν ή μοντ θεωρεί πως ειναι σε λαθος ενότητα το θρεντάκι,ας το μεταφέρει.

Υγ,2 HEEEEEEEEEELP -toixosmesh
Μας λένε άρρωστους τρελλους,
μας λένε μανατζερικούς..
Λένε δεν ειμαστε,καλά,
λένε δεν έχουμε μυαλο,
δεν έχουμε όσιο κι ιερο...

Μα οτι ο κοσμος και να πει,
ρε δεν μας καιγεται καρφί...
Ποιος ειναι ο λόγος για να ζεις,
αν δεν ποστάρεις στο fmgreece,
αν δεν ποστάρεις στο fmgreece1

Στο σπιτι μου την επεσα,
την γκομενα την εστησα.
Και με τον Ολυμπιακό,
θα πάρω διηπειρωτικο,
θα πάρω διηπειρωτικό...

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ:
Romeo n' Julliette http://fmgreece.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=258&t=32160
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To width που παιζεις δεν ταιριαζει και πολυ ουτε με το short passing ουτε με το slow tempo.

Στο match preperation τι σου λεει για τις τακτικες σου? τις εχουν μαθει οι παιχτες σου?
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
kostas8
Rotation
Rotation
Posts: 1105
Joined: Fri Oct 05, 2007 9:10 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,arsenal
Location: εδω τριγυρω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βασικο ειναι να μας πεις τι ρολοyς εχεις δωσει στους παικτες σου.
ετσι οπως βλεπω το συστημα σου θα εβαζα τον dmc anchor man k to mc box to box.
λογικα τον benitez θα τον εχεις ως inside forward?
το μονο που πιστευω οτι λειπει απο τιν ομαδα σου ειναι ενα παικτης που να κανει παιχνιδι.
σου προτεινω να βγαλεις ενα επιθετικο κ να βαλεις ενα παικτη(φετφα-veratti) διπλα στον mc με ρολο advace playmaker(attack)
κ να ανεβασεις τον ριερα ως aml k inside forward.δλδ ενα 4-1-2-2-1 η 4-3-3 πιο απλα!
στο τακτικ τις ομαδα σου αφου θες να παιζει με κοντινες πασες βαλε width πιο narrow k closing down παντου.
ελπιζω να βοηθησα
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”