Kατοχη και απλο ποδοσφαιρο? Παιξε σαν τον Pep..

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κατ'αρχην καλημερα παιδες.. Ειμαι στην δουλεια κ δν μπορω να αωεβασω την τακτικη μ... Αυριο ισως να μπορεσω, θα προσπαθησω ομως να σας δωσω να καταλαβεται το πως πρεπει περιπου να παιζουμε. Ειμαι αρχη του πρωταθληματος με Παναθα ξεκιναω το περσινο ΥΠΕΡΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ κατ εμε 4-1-2-3 και τα αποτελεσματα ειναι πολυ ασχημα... Ισοπαλιες κ χωρις γκολ, συνεχιζω ως τα χριστουγεννα με 4-1-2-1-2 κλειστο ρομβο με καλα αποτελεσματα κ κρατιεμαι στυην πρωτη θεση, η ομαδα ομως δεν τσουλαει οπως θελω.. Θελω εν τελη παιχνιδι κατοχης και γκολ.. Απλα πραγματα λεω, παιξε σαν την Μπαρτσα του Πεπ.. Επειτα απο ΩΡΕΣ ψαξημο κ προσπαθεια κατεληξα στο 4-1-2-2-1 του Πεπ... Αποτελεσμα? Περιπατος το πρωταθλημα +13 3 αγωνιστηκες πριν το τελος με νικη επι του ΟΣΦΠ και κατακτησει Europa League με φοβερα αποτελεσματα..
Τωρα θα μ πειτε πως παιζουμε παιχνιδι κατοχης?
Απλα τα πραγματα...
Θεσεις παιχτων:
GK.......Sweeper Keeper...........Support
DR/L.....Wing Back(s)...............Αytomatic
DC........Defender Center..........Defend
DMC......Anchor Man................Defend
MCR......Deep Lying Playmaker...Support
MCL......Advanced Pllaymaker....Attack
AML/R...Inside Forwards...........Attack
SC........Deep Lying Forward......Support

Τωρα ειμαστε ετοιμοι για τα team instructions:
Pilosophy:.......Balanced
Mentality:.......Control
Passing:..........Sort
Μarking:..........Zonal
Ολα τα υπολοιπα στο Default παιδια αυτα ειναι τα κυρια παμε στα Advanced τωρα:
Def Line:..........Push up
Width:.............Wide
Tempo:............Slow
TimeWasting:....Mixed
Last edited by PetrosGz on Fri Nov 19, 2010 1:08 pm, edited 2 times in total.
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον, με το τροπο αυτο που αναφερω η μπαλα παιζεται αργα αργα με κοντινες πασες αλλα με wide ωστε να γυρναει γυρω γυρω η μπαλα. Αν παρατειρειται ο Πεπ παιζει wide αυτο που τον βοηθαει ειναι οι κοντινες γραμμες των παιχτων. Η φιλοσοφια του ειναι
2-3-2-3 ετσι καταφαιρνει να εχει παντα κοντινο παιχτη για τις σωστες πασες και να δημιουργει τριγωνακια. Το παν τωρα στο συστημα ειναι τα player instructions που κανουν την διαφορα.Θα τα παραθεσω επ ακριβως κααι τεκμειριωμενα..
GK οπως ειναι, με Defender Collect και Sort Passing για να την δινει πρωτα στην αμυνα.
DR/L sort passing παντα, FWR Runs:Often, RWB,THB,CRB:Sometimes και LGS: Rarely ολα τα αλλα στο Default οπως ειναι απο την επιλογη.
DC sort passing παντα και ολα τα αλλα οπως ειναι
DMC sort passing παντα, μονη αλλαγη εδω ειναι το THB: Sometimes
MCR sort passing παντα. μονη αλλαγη το RWB:Sometimes και ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ το Mentality το οποιο αναλογως την ομαδα και το πρεσαρισμα π μας κανει διαφοροποιειται για αρχη +1 απο των CB
ΜCL sort passing παντα και σε περιοπτωση που εχει καλο (+15) DRibbling, Technique, πχ Iniesta, η εχει πολλα ατομα στο κεντρο η αντιπαλη ομαδα βαζουμε RWB: Often κατα τα αλλα ολα οπως εχουν, ισχυει το ιδιο στο mentality με τον MCR
AMR/L mixed passing για πιο ευκολια στην δημιουργια φασεων sort passing για μεγιστη κατοχη, τωρα εδω ειναι κρισημο σημειο στο αν θελουμε φασεις κ να σκοραρουμε η θελουμε κατοχη περισσοτερο κ φασεισ ΜΟΝΟ για γκολ΄χωρις πολλες προσπαθεις, ειναι οι μονοι π εχουν Mentality Attacking, FWR,RWB: Often, LGS,CRB: Rarely και THB:Sometimes και ΠΑΝΤΑ μην ξεχναμε Wide Play: MOve Into Channels, τωρα εδω υπαρχει η διαφορα στο παιχνιδι κατοχης απο το "δημιουργια πολλων φασεων" αν θελουμε κατοχη βαζουμε RWB: Sometimes ετσι η μπαλα γυριζει περισσοτερο παρα ο παιχτης προσπαθει ατομικα να κανει κατι.. Εσεις επιλεγεται
SC sort passing παντα τα υπολοιπα όπως εχουν με το LGS:Sometimes θελω λιγο δουλεια ακομη στο θεμα επιθετικου ώστε να των τελιωποιησω..
Αυτά για τωρα όταν βρω χρονο θα ανεβάσω και το αρχείο .tac κ θα σας δωσω μερικα tips για το πώς μπορειτε να αντιμετοποισετε καποιες καταστασεις..

Sorry για το 2post αλλα δν μπορω να το ανεβασω αλλιως :|
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παμε να παραθεσουμε καποια tips και γενικες γνωσεις για το απιχνιδι της κατοχης.
1) Κατοχη σημαινει εχω την μπαλα στα ποδια μ εγω κ οχι ο αντιπαλλος, αρα εχουμε Press More με Def Line: Push Up (την μπαρα ποσο πολυ η λιγο push up θελουμε ειναι αναλογα τον αγωνα και τους κεντρικους αμυντικους π διαθετουμε). Με αυτο τον τροπο πιεζουμε ψηλα ωστε δν αφηνουμε τους αντιπαλους μας να αναπτυχθουν οποτε την παιρνουμε εμεις κ δημιουργουμε εμεις ξεκαθαρα.
2) Συναρτηση του Tempo ειναι κ το Timewasting. Δηλαδη, αν εμεις εχουμε Slow tempo τοτε το timewasting πρεπει να ειναι στο mixed και σε περιπτωση π θέλουμε να ανεβασουμε το tempo σε πιο γρηγορο τοτε πρεπει να βαλουμε κ πιο πανω την μπαρα του timewasting. Αυτο γιατι το κανουμε? Ευλογη ερωτηση, οταν εχουμε την μπαλα θελουμε να υπαρχει ΚΑΘΑΡΟ μυαλο ετσι με το αυξημενο timewasting δν βιαζεται κανεις να δωσει την μπαλα μπροστα παρα βλεπει τις επιλογες κ πρατει αναλογως. Σωστος? :wink:
3)Για να παιξεις ποδοσφαιρο κατοχης πρεπει οι παιχτες σου να ειναι κοντα ο ενας στον αλλο, δν μπορουν να ειναι μακρυα(αναφερομαι στις γραμμες και οχι στο πλατος του συστηματος μας),επομένως επειδη το παιχνιδι γινεται απο τους Playmaker μας βαζουμε το Mentality τους 1 κλικ 2 το πολυ απο αυτο των αμυντικων όπως κ ολης της ομαδας αν χρειαστει κ βλεπετε οτι δν εχετε την κατοχη π θελετε.. Οπότε κοντα γραμμες και ομορφο απλο ποδοσφαιρο.
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

4) ΠΟΤΕ δν ξεγιελομαστε οτι το philosophy ειναι fluid η το creative freedom more expressive. Θελουμε κανονικο creative freedom για να ειναι συγκεντρομενοι οι ποδοσφαιρηστες μας σ'αυτο που θελουμε. Τι θελουμε? Κοντρολ, πασα, κινηση. Αυτα.. Οι μονοι π εχουν λιγο παραπανω διευκοληνση στις κινησεις τους ειναι οι AMR/L μας οπως σωστα θα εχετε παρατηρησει τον Μεσσι κ τον Βιγια σε περιπτωσεις που βγαινει αριστερα. Οποτε μαζεμενο κ απλο ποδοσφαιρο.
5) Για να μην υπαρχουν ασκοπα τρεξηματα με την μπαλα η αστοχες σεντρες υπαρχουν οι ρυθμησεις στους ποδοσφαιρηστες να περιοριζουν τα RWB και τα CSB τους.. Για πολυ κατοχη οποως προανεφερα βαλτε τους DR/L σε rarely το RWB και το CSB οπως και στους AMR/L το RWB σε Sometimes... Τοτε ναι πραγματικα εχουμε κατοχη αλλαζει απιστευτα η μπαλα απλα οπως εχω παρατηρησει δν γινονται τοσες φασεις λογω του πολυ καλου στυσηματος της αντιπαλης ομαδας(ε δν ειμαστε και πργτικη Μπαρτσα π τους κανει οτι θελει παιχνιδι ειναι και κατα 70-80% μπορουμε να της μοιασουμε, βεβαια θελουμε κ τους καταλληλους παιχτες για να παιξεις σαν την Μπαρτσα)
Αυτα προς στιγμην δοκιμαστε οτι θελετε θα επανερθω με την συνεχεια αυριο...
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε πολυ καλη η παρουσιαση σου,θα ηθελα να σε ρωτησω αν επιλεγεις καπιον απο τους 2 για πλειμεικερ η εχεις τικαρει στο πραιμαρι πλειμεικερ ΝΟΝΕ.
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ναι τον deep lying φιλε μ... Σαν τον Τσαβι :wink:
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Eνα upload της τακτικης για διευκολυνση http://www.sendspace.com/file/bb9ijy
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Αν παρατηρειτε ο Πεπ παιζει wide αυτο που τον βοηθαει ειναι οι κοντινες γραμμες των παιχτων.
Σωστα! Στη θεωρια τουλαχιστον, εφοσον θες να παιξεις επιθετικα πρεπει να παιξεις wide για να ανοιξεις την αντιπαλη αμυνα. Ωστοσο αν οι γραμμες ειναι μακρια αφηνεις τρελα κενα αρα κλεινεις την κατα μηκος αποσταση!

Απλα ηθελα να το σχολιασω και θα διαβασω και τα υπολοιπα καποια στιγμη :P


Εντιτ: Το εξηγεις μαλιστα στο 3) ...πολυ καλη δουλεια -mathima
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παντως φιλε ballas ολα αυτα ειναι θεωριτηκα αλλα και πρακτικα σωστα στο παιχνιδι, μονο π πιστευω πως για να μπορεσει η ομαδα στο FM11 να κανει φασεις κ να σκοραρει ειναι τα τρεξηματα με την μπαλα και βεβαια το crossing π ειναι κατι σαν "bug" φετος.. Οποτε συστημα Πεπ μονο για κατοχη... Μεχρι εκει.. Εκτως αν προπονεις Μαρτσα π ουτως η αλλος κ 6-3-1 να παιζεις παλι θα κερδιζες :-P... Ελπιζω καποτε να φτιαξει η atch engine τοσο ωστε να μπορεσουμε να αντικατοπτρισουμε το συστημ,α Πεπ, Spain, Arsenal και με νικες στο FM...
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
JonIrenicus13
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Sun Nov 30, 2008 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμοποιώ την τακτική σου με κάποιες μικροαλλαγές.Ήθελα να σε ρωτήσω με τον επιθετικό τελικά τι έκανες?Βάζει γκολ?Γτ εγω δεν ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Συγχαρητήρια κ για την τακτικη σου.
LoizosG9
Amateur
Amateur
Posts: 195
Joined: Sat May 16, 2009 6:16 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: MES QUE UN CLUB
Location: Catalonia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε εξαιρετική η τακτική σου. Θα την μελετήσω και ελπίζω να πετύχω :)
Visca el Barça, Visca Catalunya Image Image Image Image Image
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω εχω την εξης ερωτηση για τη συγκεκρυμμενη τακτικη που εχεις..γιατι δεν τους βαζεις σε γρηγορο τεμπο??αμι τι αλλο ομαδες με τετια δυναμικοτητα θα εκαναν παπαδες...
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

JonIrenicus13 wrote:Χρησιμοποιώ την τακτική σου με κάποιες μικροαλλαγές.Ήθελα να σε ρωτήσω με τον επιθετικό τελικά τι έκανες?Βάζει γκολ?Γτ εγω δεν ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Συγχαρητήρια κ για την τακτικη σου.
Σορρυ φιλε μ αλλα εχω καιρο να ασχοληθω με την τακτικη γτ πολυ απλα κατοχη ειχαμε αλλα δν σκοραραμε τοσο.... Τεσπα.. Αν καποια στιγμη στο 11.3 Patch η Match Engine λειτουργει οπως ακριβως θελω τοτε ισως ξαναασχοληθω.. Τωρα μονο 4-1-2-3 παιζω ξανα οπως περσυ με απιστευτα αποτελεσματα και μικρη κατοχη μπαλας..
LoizosG9 wrote:Φίλε εξαιρετική η τακτική σου. Θα την μελετήσω και ελπίζω να πετύχω :)
Θενκς φιλε μ...
trake wrote:εγω εχω την εξης ερωτηση για τη συγκεκρυμμενη τακτικη που εχεις..γιατι δεν τους βαζεις σε γρηγορο τεμπο??αμι τι αλλο ομαδες με τετια δυναμικοτητα θα εκαναν παπαδες...
Γτ πολυ απλα μιλαμε για κοτοχη.. Και κοτοχη = slow tempo = sort passing...

Y.Γ. Θα προσπαθησω καποια στιγμη αν βρω χρονο να την κανω σε Classic version την τακτικη π μπορω να κανω περισσοτερα πραγματα....
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

trake wrote:εγω εχω την εξης ερωτηση για τη συγκεκρυμμενη τακτικη που εχεις..γιατι δεν τους βαζεις σε γρηγορο τεμπο??αμι τι αλλο ομαδες με τετια δυναμικοτητα θα εκαναν παπαδες...
Γτ πολυ απλα μιλαμε για κοτοχη.. Και κοτοχη = slow tempo = sort passing...

Y.Γ. Θα προσπαθησω καποια στιγμη αν βρω χρονο να την κανω σε Classic version την τακτικη π μπορω να κανω περισσοτερα πραγματα....[/quote]
εγω ειμαι υπερ του γρηγορου τεμπο και ας υπαρχει λιγοτερη κατοχη, ειδικα σε συστηματα σαν και αυτα που αναλυεις τα οποια θεωρω οτι ειναι πολυ αποδοτικα :wink:
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
Asterios341
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Sun Mar 29, 2009 11:57 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Exω τον ΠΑΟ και παίζω 4-2-3-1.Αυτο που κάνω για κατοχή και κυκλοφορία είναι short passing-work ball into box-tempo ανάλογα με αντιπαλο και retain possesion.Tα ποσοστά σε πασες είναι υψηλα περίπου 85% και κατοχή 60-70% σε όλα σχεδον τα ματς πρωτθληματος.Επίσης επιλέγω narrow width-through the middle για να είναι κοντά οι παίκτες και τα μπακ παίζουν ολη τη πλευρά.Την τακτική αυτή εφάρμοσα και με εργοτέλη και σε κάθε ματς επαιρνα ευσημα από α΄λλους προπονητες για το passinh game μου. -falaina
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”