Rapidgeist

Ιστορίες που κέρδισαν την άνοδό τους σε επαγγελματικό επίπεδο
Post Reply
User avatar
John19
Amateur
Amateur
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2005 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Torino
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juve, Man Utd
facebook προφίλ: IoannisPapargiriou
twitter: johnny_salonica
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Image
Last edited by John19 on Sat May 21, 2011 5:02 pm, edited 2 times in total.
stamatism
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 715
Joined: Sun Aug 01, 2010 8:42 pm
Status: Lil Wayne !!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη !!!
Rest in Pace MARIO !!!
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή..
pas7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1412
Joined: Fri Jul 09, 2010 7:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή αρχή. Ραπίντ βιέννης ε ;
User avatar
John19
Amateur
Amateur
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2005 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Torino
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juve, Man Utd
facebook προφίλ: IoannisPapargiriou
twitter: johnny_salonica
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σας ευχαριστώ παιδιά, GrKiller με την μαντεψιά σου ουσιαστικά ξεκινάς την ιστορία.

Επειδή σε κάθε πτυχή της ζωής του άντρα, κρύβεται μία (ή και περισσότερες) γυναίκες, έτσι και στην δική μου δεν θα μπορούσε να γίνει εξαίρεση. Το ότι είναι και η αιτία της περιπέτειας μου το κάνει ακόμη καλύτερο. Αφιερωμένη στην Σεβίμ λοιπόν η ιστορία...


Βρίσκομαι στην πανέμορφη Αυστρία και συγκεκριμένα στην πρωτεύουσα της, Βιέννη.
Image
Τα λεπτά φαίνονται αιώνες απο το άγχος και το τράκ που έχω, καθώς περιμένω να συναντήσω τον πρόεδρο της Ραπίντ, Rudolf Edlinger. Η τύχη μου χαμογέλασε αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να διαχειριστώ τα συναισθήματα που με κυριεύουν.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά μέχρι να σκάσει μύτη ο πρόεδρος... Ήταν πρίν τρία χρόνια όταν συνάντησα την γυναίκα της ζωής μου, την Σεβίμ. Αυστριακή με Τουρκικές ρίζες και το καλύτερο κορίτσι. Η σχέση μας θα μπορούσε άνετα να συγκριθεί με αυτήν του "Νίκου και της Ναζλί". Το γεγονός οτι μέχρι να τελειώσει τις σπουδές της πρέπει να επισκέπτομαι συχνά την πόλη αφήνοντας την αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη (με παχύ λάμδα), μου έδωσε την ευκαιρία να "πορωθώ" με την ομάδα της Ραπίντ. Έτσι, όταν δεν είχα τι να κάνω παρακολουθούσα παιχνίδια της και προπονήσεις των μικρότερων κλιμάκιων της. Το πράγμα αυτό άρχισε να γίνεται σοβαρότερο όταν άρχισα να συνθέτω έναν "αχταρμά" απο τις βλαχοελληνικές γνώσεις μου στο ποδόσφαιρο, τις footballmanagerικές μου γνώσεις και τις φιλίες που είχα κάνει με τα παιδιά των ακαδημιών. Η ενασχόληση μεταμορφωνόταν σιγά σιγά σε πάθος... Όταν η διοίκηση έδιωξε πρίν λίγες ημέρες τον προπονητή της ομάδας, τον Peter Pacult, οι περισσότεροι παίκτες πρότειναν στον πρόεδρο την πρόσληψη μου επειδή είχα εντρυφήσει πλέον την λειτουργία της ομάδας. Αμέσως έμαθα την είδηση απο κάποιο παιδί της δεύτερης ομάδας και ξέσπασα σε γέλια καθώς νόμιζα οτι πρόκειται για κάποιο αστείο. Έλα όμως που δεν ήταν αστείο και απο λεπτό σε λεπτό περιμένω τον πρόεδρο για την φημολογούμενη πρόσληψη μου...
Ήρθε!!! Μιλάει και αστειεύεται με κάποιους που βρίσκει στον δρόμο του πρίν καταλήξει σε εμένα. Στέκεται και με παρατηρεί για λίγο.
Image
-Εσύ είσαι αυτός που όλοι μου οι παίκτες μιλάνε με τα καλύτερα λόγια;
Παίρνω βαθιά ανάσα..
-Ioannis Papargiriou!
Του λέω με ξενική προφορά και θάρρος και με προσκαλεί να μιλήσουμε στο γραφείο του. Εκεί μου εξήγησε το πλάνο του και τις σκέψεις του για την ομάδα. Οτι δηλαδή με την παρούσα κατάσταση, ομάδες όπως η Salzburg και η Magna έχουν την πολυτέλεια να ξοδεύουν μεγάλα ποσά για μεταγραφές ενώ η Ραπίντ προσπαθεί να το εξισσοροπήσει κυρίως προωθώντας ταλέντα και όχι μόνο, απο τις μικρότερες στην πρώτη ομάδα. Αφού του εξήγησα και εγώ με την σειρά μου πως η τριβή μου με τους μικρότερους παίχτες, συμβαδίζει με την φιλοσοφία του, δώσαμε τα χέρια και συμφωνήσαμε να αναλάβω ως προπονητής για 2 χρόνια αρχικά. Η συμφωνία περιλαμβάνει την συνεχή τροφοδότηση της ομάδας με παίχτες απο τις ακαδημίες αλλά και 2.3 εκατομμύρια ευρώ για την απόκτηση κατάλληλων ποδοσφαιριστών γαι την διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Ο πρόεδρος βγήκε απο το γραφείο του σαφώς ευχαριστημένος ενώ εγώ έφυγα τρέχοντας και πηδώντας απο την χαρά μου.
ΣΕΒΙΜ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΒΙΕΝΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!

Image

Η Ραπίντ Βιέννης ιδρύθηκε το Σεπτέμβριο του 1898 ως "Erster Wiener Arbeiter-Fußball-Club" (Πρώτο
Ποδοσφαιρικό Σωματείο Βιεννέζων Εργατών) με το κόκκινο και το γαλάζιο να είναι τα χρώματα της.
Image
Σε λιγότερο απο μίσο χρόνο και συγκεκριμένα στις 8 Ιανουαρίου του 1899, το σωματείο αλλάζει ονόμα
σε Sportklub Rapid Wien (Αθλητικό Σωματείο Ραπίντ Βιέννης), το οποίο κρατάει ως και σήμερα.
Τα σημερινά χρώματα του συλλόγου είναι το πράσινο και το λευκό, τα οποία και υιοθέτησε το
1904, ενώ κατά περιόδους χρησιμοποιεί τα αρχικά του χρώματα στα εκτός έδρας παιχνίδια του.
Κύριοι αντίπαλοι της είναι η Αούστρια Βιέννης και η Σάλτσμπουργκ. Σε επίπεδο πρωταθλημάτων
είναι η πολυνίκης με 32 κατακτήσεις έναντι 23 της δεύτερης, Αούστρια. Ακόμη, το παλμαρέ της
περιλαμβάνει: 14 κύπελλα Αυστρίας, 3 Σούπερ Κάπ, 1 Γερμανικό πρωτάθλημα, 1 κύπελλο
Γερμανίας, 2 κύπελλα κεντρικής Ευρώπης ενώ έχει βρεθεί και 2 φορές στον τελικό του
κυπέλλου κυπελλούχων Ευρώπης. Τα προσονύμια της ομάδας είναι: Die "Grün-Weißen"
(οι πρασινόλευκοι) και "Hütteldorfer", εξαιτίας του ονόματος της περιοχής που βρίσκεται το γήπεδο
της ομάδας.
Το γήπεδο ονομάζεται "Gerhard Hanappi Stadium" από το 1980 για να τιμήσει τον ομόνυμο
ποδοσφαιριστή "θρύλο" και μετέπειτα αρχιτέκτονα του σταδίου. Έχει χωρητικότητα 17.500
θέσεων.
Image
Image
Θέση στην ιστορία της ομάδας, έχει και το περίφημο "Rapidgeist" (πνεύμα Ραπίντ) το οποίο
καθιερώθηκε όταν η Ραπίντ κατέκτησε το πρωτάθλημα Γερμανίας το 1941 με αντίπαλο την καλύτερη
Γερμανική ομάδα εκέινη την εποχή, Σάλκε. Η Ραπίντ νίκησε εκείνο το παιχνίδι με 4-3 ενώ στο
ημίχρονο έχανε με 0-3.
Image
Μερικοί απο τους καλύτερους παίκτες που φόρεσαν την φανέλα της Ραπίντ είναι: Ernst Happel,
Hans Krankl, Gerhard Hanappi, Δημήτρης Περσίδης, Franz Binder, οι πιο σύγχρονοι: Andreas Herzog,
Dejan Savisevic, Carsten Jancker, Erwin Hoffer, György Garics και οι "δικοί" μας
Ανδρέας Λαγωνικάκης, Roman Wallner, Andreas Ivanschitz, Gaston Taument (οι οποίοι και συνυπήρχαν)
Image
και Jurgen Macho.
pas7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1412
Joined: Fri Jul 09, 2010 7:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ραπίντ.Πολύ καλή ομάδα για την αυστρία
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραια επιλογη εκανες
περιμενουμε συνεχεια με μεταγραφες
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μ' αρέσεις!!!

Δεν έχω ιδέα από Αυστριακό πρωτάθλημα και περιμένω να πάρω μια πρώτη γεύση. Έχει χειμωνιάτικη διακοπή όπως το Γερμανικό? Αν ναι μπαίνει στα αγαπημένα και πρέπει να δοκιμαστεί :D
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως το περίμενα!! Καλή αρχή!
User avatar
gogos_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6469
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:09 am
Status: χωριάτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλη αρχη με τους Αυστριακους φιλε! :)
Spoiler: show
Nik_33 wrote:Ο gogos ο Αλ Καπόνε -rofl
matthew21 wrote:Γεια σου ρε gogos corleone!!
"Director of Football and Responsibilities": All you need to know
Bayer 04 Leverkusen Analysis Football Manager 2015

Μάριο Γκόμεζ ο ένας ο μέγιστος ο παντοτινός.-
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ συμπαθης ομαδα.. σκεφτομουν να αρχισω ιστορια με την ραπιντ :wink:
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη...
User avatar
John19
Amateur
Amateur
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2005 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Torino
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juve, Man Utd
facebook προφίλ: IoannisPapargiriou
twitter: johnny_salonica
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Να είστε καλά όλοι. @zeds dead: Υπάρχει "Γερμανική" διακοπή. @GrKiller: Why not.

Φεύγοντας απο το γραφείο του προέδρου και ουρλιάζοντας σαν τρελός στον δρόμο, συνάντησα την Σεβίμ και της εξήγησα ότι συνέβη. Φανερά χαρούμενη και ενθουσιασμένη αμέσως άρχισε την αναζήτηση του διαμερίσματος όπου θα έμενα απο εδώ και στο εξής, ενώ εγώ ειδοποίησα συγγενείς και φίλους στην πατρίδα. Τώρα πια έπρεπε να περιμένω την παρουσίαση μου απο την ομάδα την επόμενη μέρα. Προτού συμβεί όμως αυτό, ήταν αναγκαία η επίσκεψη μου στις προπονητικές εγκαταστάσεις για να προετοιμάσω το κλίμα και να κάνω μια πρώτη αξιολόγηση του υλικού. Φτάνοντας εκεί συνάντησα την γνώριμη εικόνα της Γερμανικής πειθαρχίας και την άψογη συνεργασία παικτών και τεχνικού επιτελείου.
Image
Με το που πάτησα το πόδι μου στο χόρτο αμέσως έτρεξε και με πλησίασε ο:
Image
Ο Steffen Hoffman είναι ο εμβληματικός αρχηγός και σημαία της ομάδας. Γεννήθηκε στην Γερμανία πρίν απο 30 χρόνια και ξεκίνησε την καριέρα του στους ερασιτέχνες της Bayern πρίν μεταπηδήσει στην Ραπίντ το 2002 όπου βρίσκεται μέχρι σήμερα, με εξαίρεση ένα διάλειμμα 6 μηνών το 2006 στην 1860 Munich. Αγωνίζεται στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής και διακρίνεται για την άριστη τεχνική του, όντας το αγαπημένο παιδί της εξέδρας. Αν και είναι γνωστός για τα "σερβιρίσματα" του, σε περίπου 230 παιχνίδια πρωταθλήματος έχει πετύχει πάνω απο 70 γκόλ. Έχει κατακτήσει 2 πρωταθλήματα με την Ραπίντ και ένα πρωτάθλημα νέων με την Bayern ενώ ατομικά, έχει ανακυριχθεί παίχτης της χρονιάς στην Αυστρία 2 φορές. Ακόμη αναγνωρίζεται ως ένα απο τα καλύτερα ντουέτα κεντρικών την εποχή που αγωνιζόταν με τον Andreas Ivanchitz. Τέλος, το 2005 βρέθηκε κοντά στο να αγωνιστεί με τα χρώματα της Εθνικής Αυστρίας αλλά η FIFA δεν το επέτρεψε διότι έχει συμμετοχές με τα μικρότερα κλιμάκια της Γερμανίας.
Image
-Ώστε τα κατάφερες! Αναφώνησε χαρούμενος.
Κούνησα το κεφάλι καταφατικά, κοιτάζοντας πλέον τον χώρο απο μέσα και όχι πίσω απο το συρματόπλεγμα...
Image
Το ρόστερ της πρώτης ομάδας. Μόλις 5 μη Αυστριακοί κάτι το οποίο θα πρέπει να τηρήσω όσο περισσότερο μπορώ απο εδώ και πέρα.
Image
Και το σύστημα στο οποίο προσανατολίζομαι με τον γνωστό σε όλους γλωσσοδέτη Jan Vennegoor of Hesselink να είναι η αιχμή του δόρατος σε κάθε τελική μας προσπάθεια. Το ρόστερ είναι συμπαθητικό αλλα όχι κάτι το σούπερ. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το "Rapidgeist" ώστε οι παίκτες να μου δώσουν ότι καλύτερο έχουν ενώ θα πρέπει να κάνω τονοτικές ενέσεις με 2-3 καλές μεταγγραφές. Για την ώρα όμως θα παρακολουθήσω τους Pehlivan και Kavlak ενάντια στην Εθνική μας. Stay tuned...
stamatism
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 715
Joined: Sun Aug 01, 2010 8:42 pm
Status: Lil Wayne !!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περιμενουμε τα φιλικα και τισ μεταγραφες !!!
Rest in Pace MARIO !!!
Post Reply

Return to “League two”