Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2011!
Post Reply
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Στο House - Minimal - Techno εχω την εντυπωση οτι σβηστηκαν επισης ποστς, ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ!
teo_mouse
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Thu Nov 09, 2006 1:09 am
Football Manager της ομάδας: Farsley Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παρολο που συνεχιζω να βλεπω το ύφος σου επιθετικο θα συνεχισω να πιστεύω οτι οφείλεται στο γραπτο λόγο.Και ειλικρινα εγω ερωτω καλοπροαίρετα απλα για να καταλαβω.
1)Ναι εντάξει για το youth training facilities λεω.γιατι επεσε μια μοναδα?Τι παίζει ρόλο για να αλλαξει αυτό?
2)τον Πορτιγια τον εριξες εσυ 10 PA η ετσι στον δώσανε? και αν το έκανες εσυ, πιστεύεις οτι είχε πολύ?απο που μπορουμε να βγαλουμε κάτι τέτοιο?Επειδη ήρθε στον Αρη και πρέπει να έχει κάποιο όριο?Τον Φατί?Ο Χαβίτο αν έμενε θα ανέβαινε?Η ειναι παλι το όριο σε καθε ομάδα που παίζει ρολο?
3)Ο Πρίττας και ο Γκιάρο οκ το καταλαβαίνω.Εγώ απλά το είπα επειδη την μιση χρονιά αν όχι σχεδόν όλη ήταν τραυματίες.
όσους ανέφερες οταν ήρθαν έπεσαν. Δεν ξέρω επαναλαμβάνω αν τους έριξαν πριν στους στείλουν.
Τώρα αν τους ανέβασες εσύ μετα απο καποια παιχνίδια, αυτό είναι λογικό για τους 3, αφου εκτος του Βιτόλο οι υπόλοιποι τα πρώτα παιχνίδια τους σαν επαγγελματίες ήταν στον Αρη.Ολοι οι παίκτες μολις παρουν συμετοχές σαν επαγγελματίες σε μια ομάδα δεν ανεβαινουν.
4)Επαιζαν 7-8 χρόνια σαν wb και τους έστειλαν σε εσένα σαν ml kai dr???To ότι έχει μικρή διαφορά εχεις δίκιο αλλα ξαναλέω οτι ανέφερα τι φαίνεται ρεαλιστικότερο και γιατί εγινε αυτη η αλλαγη.Ενταξει σε πιστεύω οτι έπαιξαν τοσα χρόνια wb δεν το γνωριζω αλλα γιατι στους έστειλαν λάθος δεν ειχαν κάποιο λόγο?
5)Εκει μπαίνει το διαχρονικό σύστημα η το σύστημα που προτιμα περισσότερο την τελευταία χρονιά.Δλδ θέλω να πω: ολα τα συστηματα μένουν ίδια εκει σε όλα τα μάνατζερ?Αν φορτώσω το 2007 η το 2009 θα έχει τα ίδια εκεί?Σε όλες τισ ομάδες της ελλάδας?
6)Μπορεις να το ξανακάνεις αυτό το κόλπο με το ποστ?? :)
θέλω πτυχίο!!!!!!
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8503
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Αν το δεις έτσι τον Μπουγαίδη γιατί τον έχει τέτοιο potential δεν έχει παίξει αγώνα στην Α ομάδα (δεν είμαι σίγουρος μπορεί να έχει παίξει κανέναν αλλά τίποτα το ιδιαίτερο).Ο Χαβίτο προφανώς βελτιώθηκε γιατί έκανε καλά παιχνίδια στην Ευρώπη.
teo_mouse
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Thu Nov 09, 2006 1:09 am
Football Manager της ομάδας: Farsley Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Επειδή παίζει εθνική ελπίδων έχει τέτοιο PA.Οπως όλοι οσοι παιζουν στις ελπίδες.
θέλω πτυχίο!!!!!!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Σου είχα δώσει απάντηση αλλά σβήστηκε, αναλυτικότατη.

Θα μου πάρει πάρα πολύ ώρα να τη ξαναγράψω.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο είσαι τόσο επιθετικός απέναντί μου εδώ και τόσα χρόνια και για ποιο λόγο δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα αλλά δεν πειράζει δεν γίνεται να συμφωνούμε με όλους. Καλή συνέχεια.
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Δεν νομιζω να πολυκολλαει εδω,αλλα δε χρειαζεται να ανοιξω τοπικ για αυτο:πηρα τσαμπιονς λιγκ με τον παναθηναικο,και σαν αποτελεσμα ειχε αντι για των πρωταθλητη στους ομιλους και τον πρωτο των πλευοφ στα προκριματικα,ο παναθηναικος σαν πρωταθλητης και τροπαιουχος στους ομιλους,η πρωτη των πλευοφ αεκ στους ομιλους και αυτη,και ο ολυμπιακος στα προκριματικα ως δευτερος των πλευοφ.Δηλαδη βγηκαν 3 ομαδες(χωρις να εχω ανεβασει την ελλαδα σαν χωρα αρκετα για 3 ομαδες,ακομα 2 βγαζει).Ισχυει κατι τετοιο?Δε νομιζω,αλλιως οι ισπανοι του χρονου θα επρεπε να βγαλουν και 5η ομαδα στο τσαμπιος λιγκ,οι ιταλοι περισυ επισης 5 κτλ.
Inzaghi
Backup
Backup
Posts: 853
Joined: Mon May 25, 2009 3:40 pm
Status: Πλάτων
Location: Chania City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δηλαδή στις θέσεις για το Champions League σου δείχνει 1 group stage, 1 προκριμάτικα και στο champions league βγήκαν τρεις ομάδες;

Αν είναι έτσι, τότε μάλλον bug είναι.
Πιστεύω στο Θεό, μόνο που τον λέω Φύση!
Frank Lloyd Wright
gchris
Trialist
Trialist
Posts: 79
Joined: Wed Aug 27, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ίσως είναι λίγο καλύτερα φέτος από άλλες χρονιές, αλλά θέλει πολύ βελτίωση ακόμα.
Κάνει κάτι κουφά, όπως Πανσεραικος playoff και εκτός ο παναθηναϊκός, ή, Ξανθη δεύτερη θέση και ΑΕΚ στο τέρμα της βαθμολογίας.

Επίσης ένα από τα προβλήματα που υπάρχει εδώ και χρόνια στο ΦΜ αλλά φέτος νομίζω είναι σε χειρότερο βαθμό, είναι το να σε ζητάνε μεγάλες ομάδες του εξωτερικού χωρίς να έχεις κάνει και τίποτα το φοβερό.
Με ζήτησε η ManU μετά από 2 σεζόν, ενώ το μόνο που είχα πάρει, ήταν 2 πρωταθλήματα και αυτά στο τσακ. Πάτωσα σε Ευρώπη και Κύπελλο και τις δυο χρονιές...

Γενικά υπάρχει θέμα με τις μεγάλες ομάδες της Ελλάδας και τους προπονητές. Υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ανοχή από όσο θα έπρεπε. Δεν μπορεί ο ΠΑΟ να κρατάει τον Fereira όταν τον έχει φτάσει στον πάτο της βαθμολογίας και η μια ήττα ακολουθεί την άλλη. Θα είχε φύγει νύχτα στην πραγματικότητα.
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gchris wrote: Γενικά υπάρχει θέμα με τις μεγάλες ομάδες της Ελλάδας και τους προπονητές. Υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ανοχή από όσο θα έπρεπε. Δεν μπορεί ο ΠΑΟ να κρατάει τον Fereira όταν τον έχει φτάσει στον πάτο της βαθμολογίας και η μια ήττα ακολουθεί την άλλη. Θα είχε φύγει νύχτα στην πραγματικότητα.
Ο Αναστόπουλος στο δικό μου στον Ολυμπιακό 5 χρόνια ούτε Κύπελλο, και ίσα που προλαβαίνει και μπαίνει στα πλέι-οφ (επειδή μπαίνουν 5 ομάδες)
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στο δικο μου σειβ με Παναθηναικο ο ολυμπιακος εχει πεσει στο επιπεδο του Ατρομητου και εχει προπονητη τον προπονητη που χει τωρα η Δοξα Δραμας ενω στην Αεκ καθε χρονο αλλαζουν τουλαχιστον 2 προπονητες, εχω φτασει 2020 και εχουν αναπτυχθει πολυ ο Πανιωνιος και η Λαρισα αλλα εχει να μπει 2η ομαδα στο Champions League καπου 7 χρονια!!!!
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά μην το ψάχνετε, το έχουμε χιλιοαναλύσει. Ελληνικό πρωτάθλημα δεν αξίζει με τίποτα να βολοδέρνετε στο συγκεκριμένο φμ. Είναι κρίμα αλλά αυτή είναι η αλήθεια..Αν δεν βαριόμουν τώρα θα έβαζα και ένα screenshot με μία νέα μεταγγραφή της ΑΕΚ (2016), που απλά αποδεικνύει αυτά που όλοι έχουν ξαναπεί. Ο τύπος είναι important first team player και τα μισά attributes είναι κάτω από τη βάση!! :P :P :P
gchris
Trialist
Trialist
Posts: 79
Joined: Wed Aug 27, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sereno wrote:Παιδιά μην το ψάχνετε, το έχουμε χιλιοαναλύσει. Ελληνικό πρωτάθλημα δεν αξίζει με τίποτα να βολοδέρνετε στο συγκεκριμένο φμ. Είναι κρίμα αλλά αυτή είναι η αλήθεια..Αν δεν βαριόμουν τώρα θα έβαζα και ένα screenshot με μία νέα μεταγγραφή της ΑΕΚ (2016), που απλά αποδεικνύει αυτά που όλοι έχουν ξαναπεί. Ο τύπος είναι important first team player και τα μισά attributes είναι κάτω από τη βάση!! :P :P :P
Λογικό είναι το παράδειγμα σου για την ΑΕΚ, δεν τους λες και παιχταράδες αυτούς που φέρνει και στην πραγματικότητα. :-P
Δεν νομίζω πάντως ότι έχει κάτι το διαφορετικό το φετινό ΦΜ από τα άλλα. Πάντα έτσι ήταν το Ελληνικό Πρωτάθλημα, πολύ random κατάσταση.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν μεγαλύτερη βάση στον αριθμό των φιλάθλων και στα οικονομικά της κάθε ομάδας αφού το ΑΙ δεν είναι και τόσο έξυπνο ώστε να βγάλει τα πράγματα όπως πρέπει. Τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτά είναι που καθορίζουν ποιος θα βγει πρώτος και ποιος τελευταίος.
Έχεις εκατομμύρια φιλάθλους? Θα είσαι με ελάχιστες εξαιρέσεις στους 3 πρώτους μια ζωή. Αν έχεις και χρήμα τότε θα είσαι και πρώτος συνεχώς (Βλέπε Ολυμπιακό).
Από που και ως που κάτι ομαδουλες με 10 φιλάθλους να παίρνουν πρωτάθλημα (εκτός αν τους πάρει κανένας Σεΐχης...) ή ομάδες σαν τον ΠΑΟ να παλεύουν για υποβιβασμό.
radiohead3
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Oct 29, 2007 8:38 pm
Football Manager της ομάδας: bari
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: non mollare mai!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν ξερω αν συμβαινει και μ αλους συλλογους αλλα καταντα εκνευριστικο αυτο το θεμα με το χιονισμενο γηπεδο απο δεκεμβρη ως μαρτιο.....

περσι ολη τη χρονια μονο στον αγωνα με τη ξανθη μετα το ματς με τη ροζενμποργκ ειχε υποψια χιονιου στο χαριλαου......
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8503
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Λοιπόν. Έβγαλα το συμπέρασμα. Το ελληνικό πρωτάθλημα είναι καλοφτιαγμένο είναι αλήθεια.Το μεγάλο πρόβλημα είναι η match engine-newgen creator. Όσον αφορά την match engine παίχτης γρήγορος και με μέτρια off the ball-dribbling κάνει πάρτυ. Επίσης είναι πολύ συχνό το φαινόμενο ο τέρμας να εκτελεί ελεύθερο, ο αντίπαλος αμυντικός κεφαλιά η μπάλα περνάει πάνω απο όλους και βγάζει τον επιθετικό μόνο του.
Τραγικά set pieces.Ακόμα και default να τα αφήσεις αν παίζεις αμυντικά το 60%-70% των γκολ θα προέρχεται από corner. Τα free-kicks παντελώς ψεύτικα. Δεν υπάρχει παίχτης που να βαράει το φαουλ πάνω από το τοίχος μόνο δίπλα.
Πάρα πολλά σουτ-πάρα πολλά άστοχα.Θα πρέπει να γίνονται λιγότερα σουτ και περισσότερα στον στόχο ακόμα και από παίχτες με χαμηλό long-shoot.
Newgen-machine. Πραγματικά τραγική. Αν φορτώσεις παίχτες από Αφρική, μετά από κάποια χρόνια που θα παράγουν περισσότερα newgens γίνεται χαμός. Νιγηρία-Μάλι ( :shock: ) κάνουν πλάκα σε όλους.
Άποψη μου.Θα πρέπει να δημιουργούνται λιγότεροι newgens με καλύτερο CA.Το Pa είναι μια χαρά.
Τα attendances στην Ελλάδα είναι μια χαρά.
Τα loan depts δεν είναι σωστά.Ο Παναθηναικός έχει τα ίδια με Καλαμαριά :shock: .Η Καλαμαριά αν δεν κάνω λάθος έπεσε στην Δ για να απαλλαγεί απο αυτά. Ο Ηρακλής πχ έχει γύρω στα 10 μύρια αλλά πρέπει να ξοφλήσει πολύ πιο γρήγορα σε κανά δυο χρόνια. Τα οικονόμικα είναι βασικά καλύτερα από όσο πρέπει. Παίκτες πωλούνται πολύ πάνω από την αξία τους. Π.χ Γεωργιαδής η ομάδα δεν διαπραγματεύται για κάτω από 1.5 μύριο ενώ πουλήθηκε για 300 χιλιάρικα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι υπερκτιμημένοι οι παίχτες στην Ελλάδα. Μια χαρά πήγαμε φέτος στις Ευρωπαικές διοργανώσεις. Είναι υπερεκτιμημένοι οι παίχτες άλλων χωρών. Π.χ Litex-Βουλγαρίας.
Τελικό συμπέρεσμα......
Spoiler: show
Πίσω στο 2D :D
Inzaghi
Backup
Backup
Posts: 853
Joined: Mon May 25, 2009 3:40 pm
Status: Πλάτων
Location: Chania City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Arkas16 wrote:Λοιπόν.Επίσης είναι πολύ συχνό το φαινόμενο ο τέρμας να εκτελεί ελεύθερο, ο αντίπαλος αμυντικός κεφαλιά η μπάλα περνάει πάνω απο όλους και βγάζει τον επιθετικό μόνο του.
Πραγματικά αυτό συμβαίνει όλη την ώρα. Έχω επιθετικό τον Neymar και πάντα γίνεται αυτό που λες. Εκτελεί ελεύθερο ο αντίπαλος τερματοφύλακας, κεφαλιά ο αμυντικός μου και βγάζει τον Neymar μόνο του, επειδή έχει καλά off the ball, pace, aceleration, agility, και στο 85% των περιπτώσεων σκοράρει.

Μετά από κάποιες φορές καταντάει κουραστικό
Πιστεύω στο Θεό, μόνο που τον λέω Φύση!
Frank Lloyd Wright
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2011”