Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2011!
Post Reply
maresca7
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Thu Jul 16, 2009 6:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-meaculpa -meaculpa -meaculpa
Όχι οτι δεν γίνονται και στην πραγματικότητα αυτά. (πλάκα κάνω! -glwssa )


Spoiler: show
Image
Θεωρώ την Superleague πολύ εύκολη.Έχω πάρει Πανθρακικό,Παναιτωλικό,Πανιώνιο και απ'την 1η χρονιά κιόλας τερματίζω από 3ος και πάνω.
(Συνήθως ο παο πάει τρένο και κοντράρομαι μέχρι το τέλος με οσφπ ή παοκ αναλόγως τη χρονιά)Οι πιο κάτω ομάδες δεν υπάρχουν.
(Κι αυτό πάντως....ισχύει στην πραγματικότητα,εδώ ο Μπέος βγήκε ευρώπη -toixos2 με κάθε σεβασμό στον Βόλο)
Δυσκολεύομαι πολύ περισσότερο στην Football league.Δεν τερματίζω ποτέ 1ος,εκεί τρένο πάνε τα Γιαννενα,αλλά υπάρχουν πολλές ομάδες που σε κοντράρουν στα ίσα μέχρι τέλους
bjbill
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1480
Joined: Sun May 17, 2009 3:11 pm
Football Manager της ομάδας: Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: Παναιτωλικός, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kατι σε σχεση μεταγραφων των ελληνικων ομαδων

Σε οποιο save εχω, οι ελληνικες ομαδες δεν ενισχυονται σοβαρα. Αντιθετως περνουν ακυρους παικτες και με πολλα λεφτα.
π.χ. ο Ολυμπιακος μαζευει ολη τη Βραζιλια και μοιραζει εκατομμυρια σε αγνωστους!

Δεν ξερω αν συμβαινει και σε εσας αλλα σε εμενα ειναι συχνο

Επισης δεν ξερω αν το εχει αναφερει καποιος αλλος αυτο (δεν ειχα χρονο για να διαβασω ολο το topic) ή αν αυτο το "προβλημα" λυνεται καπως...

Ευχαριστω για τον χρονο σας
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχύει αυτό που λες με τις ελληνικές ομάδες. Οι μεταγγραφές τους είναι σχετικά χαμηλού επιπέδου για αυτό και σχεδόν σε όλους δεν μπορούν με τίποτα να κάνουν Ευρωπαϊκές πορείες. Όχι πως και στην πραγματικότητα θα φέρνανε το Μέσσι δηλαδή αλλά ίσως υπάρχει μία υπερβολή στο παιχνίδι. Αν φτιαχτεί, θα είναι στο ΦΜ 12. Υπάρχει και ανάλογο τόπικ πάντως εδώ αν σε ενδιαφέρει.
nikos96
Amateur
Amateur
Posts: 112
Joined: Sat Dec 23, 2006 12:36 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Newcastle Unt, Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: Ροδος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε καμία περίπτωση το ελληνικό πρωτάθλημα δεν είναι ρεαλιστικό. Ο Εργοτέλης, η Ξάνθη, ο Ατρομητος και γενικά τέτοιου είδους ομάδες καταφέρνουν να μπένουν στα Πλει-οφφ αφήνοντας στην δέκατη θέση την ΑΕΚ, τον Άρη και ρίχνοντας κατηγορία ομάδες όπως ο Πανιώνιος και η Καβάλα. Μερικά βέβαια είναι πιο ρεαλιστικά οπως το οτι το ρόστερ του ΠΑΟ είναι πιο καλό σε σχέση με το ανέντιμο ρόστερ του ΟΣΦΠ ή και το ότι το δέσιμο της ομάδας του ΠΑΟΚ φέρνει τα άνω κάτω στην Ευρώπη νικώντας ομάδες όπως η Φενερ, Ζενιτ,Σαχταρ,Πορτο,Βιγιαρεαλ και άλλες.
nikos96
Amateur
Amateur
Posts: 112
Joined: Sat Dec 23, 2006 12:36 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Newcastle Unt, Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: Ροδος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

maresca7 wrote:-meaculpa -meaculpa -meaculpa
Όχι οτι δεν γίνονται και στην πραγματικότητα αυτά. (πλάκα κάνω! -glwssa )


Spoiler: show
Image
Θεωρώ την Superleague πολύ εύκολη.Έχω πάρει Πανθρακικό,Παναιτωλικό,Πανιώνιο και απ'την 1η χρονιά κιόλας τερματίζω από 3ος και πάνω.
(Συνήθως ο παο πάει τρένο και κοντράρομαι μέχρι το τέλος με οσφπ ή παοκ αναλόγως τη χρονιά)Οι πιο κάτω ομάδες δεν υπάρχουν.
(Κι αυτό πάντως....ισχύει στην πραγματικότητα,εδώ ο Μπέος βγήκε ευρώπη -toixos2 με κάθε σεβασμό στον Βόλο)
Δυσκολεύομαι πολύ περισσότερο στην Football league.Δεν τερματίζω ποτέ 1ος,εκεί τρένο πάνε τα Γιαννενα,αλλά υπάρχουν πολλές ομάδες που σε κοντράρουν στα ίσα μέχρι τέλους
ναι αλλά εγω μόνο που βλέπω την ημερομηνία αλλα και τους γκολτζήδες του Πανθρακικού π.χ. Ανάκογλου,Λαγός,Καρέλης είναι λογικό να νικάει αν και ΟΚ το σκορ είναι υπερβολικό
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikos96 wrote:Σε καμία περίπτωση το ελληνικό πρωτάθλημα δεν είναι ρεαλιστικό. Ο Εργοτέλης, η Ξάνθη, ο Ατρομητος και γενικά τέτοιου είδους ομάδες καταφέρνουν να μπένουν στα Πλει-οφφ αφήνοντας στην δέκατη θέση την ΑΕΚ, τον Άρη και ρίχνοντας κατηγορία ομάδες όπως ο Πανιώνιος και η Καβάλα. Μερικά βέβαια είναι πιο ρεαλιστικά οπως το οτι το ρόστερ του ΠΑΟ είναι πιο καλό σε σχέση με το ανέντιμο ρόστερ του ΟΣΦΠ ή και το ότι το δέσιμο της ομάδας του ΠΑΟΚ φέρνει τα άνω κάτω στην Ευρώπη νικώντας ομάδες όπως η Φενερ, Ζενιτ,Σαχταρ,Πορτο,Βιγιαρεαλ και άλλες.
Η Ξάνθη στα 6 χρόνια παιχνιδιού μου, έχει βγει δύο φορές 2η, παίρνοντας το μοναδικό εισιτήριο που απομένει σε ελληνική ομάδα για Τσ. Λιγκ! Την μία από τις δύο αυτές χρονιές μάλιστα με κόντραρε στα ίσια για το πρωτάθλημα, ενώ ήμασταν και οι δύο 15+ βαθμούς πάνω από τον τρίτο της βαθμολογίας!!

Περιττό να πω πως αυτό ήταν καταστροφικό για το reputation και τους βαθμούς της Ελλάδας γενικότερα στην Ευρώπη, καθώς τελείωνε η ευρωπαϊκή πορεία της στο πρώτο νοκ-αουτ παιχνίδι με καραμπινάτες ήττες...
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν και δεν πολυκολλαει εδω περα το γραφω.

Ειναι λιγο οτι να ναι το συστημα με τους προπονητες? Δηλαδη ειναι αδιανοητο ενας coach με τα αττς του Μανολο Χιμενεθ π.χ να αποτυγχανει στην Λαρισα. Ενα παραδειγμα εφερα. Στο σειβ* μου εχει παρα πολλα τετοια.

Προφανως ο συγκεκριμενος απολυθηκε μολις τωρα στο σειβ που παιζω. Δεν ειναι μομφη ως προς τους Head reasearcher. Αν τυγχον το παρετε ετσι ζητω συγγνωμη.


*Προφανως και παιζω ξενα πρωταθληματα και συμβαινουν και εκει. Μου φαινεται για προβλημα τις ΜΕ.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε μένα πάλι πρώτη χρονιά με ΠΑΟΚ ο ΟΣΦΠ μόλις έδιωξε Μαλαπέρδε και πήρε Πελεγκρίνι! :shock:
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν καταλαβες την παρατηρηση μου. :D Στεκομαι ως προς την αξιοποιηση των αττς απο την ΜΕ. Μαλλον πιο πολυ για να τα βλεπουμε ειναι.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Δεν το είπα για σένα ρε!

Ετσι μούρθε :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αχ ρε παιδιά μόλις μπήκα 2017 και έριχνα μια ματιά στα ρόστερ των "μεγάλων" της Ελλάδας και με έπιασε κατάθλιψη... Γιατί μου φαινόταν παράξενο πως από την 15η αγωνιστική έχω ξεφύγει πάλι με 14 βαθμούς!! Ο ΠΑΟΚ παίζει ακόμα με βασικό τον Σαλπιγγίδη στα 35-36 του και υπόλοιπη εντεκάδα που σε άλλα φμ δύσκολα θα τον κρατούσε κατηγορία. Άρης τα ίδια και χειρότερα. Η ΑΕΚ που βρίσκεται και τρίτη θέση είναι ένα κλικ πιο πάνω σε ποιότητα αλλά και πάλι βράστα! Κρίμα...
nick.the.greek
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Thu May 19, 2011 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: pierikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εδω εχω δει αρη,αστερα τριπολης,εργοτελης να παιρνουν σε 3 χρονια αωτιστοιχα,πρωταθλιματα.........τι να λεμε τωρα΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ -ksilo
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nick.the.greek wrote:εδω εχω δει αρη,αστερα τριπολης,εργοτελης να παιρνουν σε 3 χρονια αωτιστοιχα,πρωταθλιματα.........τι να λεμε τωρα΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ -ksilo
Σκέτη απελπισία το φετινό ελληνικό πρωτάθλημα...σε ελάχιστα χρόνια πέφτει σε επίπεδο σχεδόν 1 ολόκληρη εθνική κατηγορία! Σαν να λέμε δηλαδή πως η Σούπερλιγκ φτάνει στα επίπεδα που ήταν η β' εθνική ελλάδας στα παλαιότερα φμ! Έλεος.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Πέφτει σε reputation εννοείς λόγω κακής πορείας των ελληνικών ομάδων, σωστά;

@ Sup,

Δεν γνωρίζω. Γενικά πολλά ''θέματα'' διαβάζω εδώ σχετικά με τη συμπεριφορά της ''μηχανής'' του παιχνιδιού.

Εδώ και καιρό δεν μπορώ να κάνω τίποτα για το FM2011 αλλά σας υπόσχομαι ότι θα δώσω ιδιαίτερη βαρύτητα στο beta testing εν όψει FM2012 γιατί είναι άδικο τόσος χρόνος να πηγαίνει χαμένος αν αυτά που προσπαθώ να περάσω μέσω της db δεν αποτυπώνονται σωστά ingame.
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

peritri wrote:Πέφτει σε reputation εννοείς λόγω κακής πορείας των ελληνικών ομάδων, σωστά;
Όχι το reputation αν έχεις εσύ έναν ελληνικό σύλλογο, παλεύεις μόνος σου και αγκομαχώντας καταφέρνεις να το κρατήσεις σταθερό. Αυτό που εννοούσα είναι το επίπεδο των ομάδων γενικότερα. Δηλαδή αν απλά κοιτάξει κάποιος στο save μου τα στατιστικά των βασικών της ΑΕΚ ας πούμε που βγαίνει και 3η θα δει ότι τα παλικάρια είναι για ομάδα β' εθνικής! Το ίδιο και με τις υπόλοιπες ελληνικές ομάδες πλην ίσως του Ολυμπιακού που είναι λίγο καλύτερος.

Για αυτό το λόγο αν και κάθε χρόνο παίζω δεκαετίες στη Σούπερ Λιγκ και γενικά μου αρέσει να λιώνω στην Ελλάδα γιατί το περιβάλλον κάνει το παιχνίδι πολύ ρεαλιστικό, φέτος πλέον δεν άντεξα άλλο.
Τα ματς του πρωταθλήματος είναι σαν προπονήσεις και ουσιαστικά όλη η χρονιά είναι μόνο οι αγώνες του Τσ. Λιγκ. Και φυσικά όσες ελληνικές ομάδες βγαίνουν Ευρώπη (που συχνά είναι κάτι Ξάνθες, Εργοτέληδες και μένουν εκτός ΠΑΟΚ, Αρης κλπ) συνήθως δεν καταφέρνουν ούτε στους ομίλους του Γιουρόπα να περάσουν! Κάτι απολύτως λογικό με τα ρόστερ που έχουν βέβαια..

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός απλώς με έχει χαλάσει άπειρα πολύ όλη αυτή η κατάσταση ειδικά αφού με το dynamic league reputation ήλπιζα πως πρώτη φορά σε βάθος χρόνου θα μπορούσα να ανεβάσω όλο το πρωτάθλημα και όχι μόνο την ομάδα μου.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2011”