Σε σύστημα με 2 επιθετκούς τι ρόλους χρησιμοποιήτε;

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε σύστημα με 2 επιθετκούς τι ρόλους χρησιμοποιήτε;
Στο περσινό παιχνίδι που έπαιζα 4-4-2 με Ολυμπιακό (είχα τους παίχτες για να παίξω 4-4-2 μετά την 3 χρονιά) χρησιμοποιούσα τον ενα st σε attack (trequartista ή poacher), τον αλλο σε support (deep lying forward αλλά με long shots-rarely) και είχα τρομερά αποτελέσματα. Ο deep lying κέρναγε ασσιστ με το κιλό και ο άλλος τα κόλλαγε ασταμάτητα.
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
Dj Chris-t
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Mar 17, 2008 8:14 pm
Football Manager της ομάδας: P.A.O.K. FC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Ας πει κάποιος στο Ζαγοράκη να πάρει για προπονητή την λουλου thanasis10!
Location: Σαλλλονικα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν σου βγήκε πέρυσι, και έχει και φέτος το κατάλληλο υλικό για να το κάνεις, απλά δοκίμασε το! :D
Παίξτε τώρα το πιο εκπληκτικό ιντερνετικό παιχνίδι, το eRepublik και βοηθήστε την Ελλάδα να γίνει η δυνατότερη χώρα στο Νέο Κόσμο!

http://www.erepublik.com/en/referrer/Cataphract
User avatar
alex999
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Sun Feb 03, 2008 3:49 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: Bologna
twitter: CaptainDessos
Location: Esbjerg, Denmark
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

εγω προτιμω το classic mode(αν και ειχα εμπειρια απο το FML ποτε δεν μου αρεσε αυτη η αλλαγη)
Ιeri,Oggi,Domani,Sempre Juve!!! I turn my face to a careless skyline...I'm searching hard for a sign from heaven,but they've forgotten me here...
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Dj Chris-t wrote:Αν σου βγήκε πέρυσι, και έχει και φέτος το κατάλληλο υλικό για να το κάνεις, απλά δοκίμασε το! :D
Έπαιζα εξω με Litex (πρωτη η Litex στον ομιλο με 2 νικες. Νικησε εντος εδρας την Partizan και Δυναμο Κιεβου στο Κιεβο) στο Europa και ξεκινησα με 4-5-1. Το σκορ πηγε 1-0, 1-1, 2-1, 2-2. Καπου εκει (στο 82') λεω ας το γυρισω σε 4-4-2...Φορτωνω την περσυνη τακτικη και βαζω τον Pantelic deep lying forward και τον Roux poacher και τσουυυυυπ....να'σου το 2-3 στο 90! \:D/
Το δοκιμασα και στο κυπελο με τον πανθρακικο και ψηλο δουλεψε, αλλα ο τρελομαρκο δεν εχει και τα καλυτερα στατιστικα για deep lying forwrd. Λογικα θα τερματισω τον δανεισμο του μιραλας απο το καλοκαιρι του 2011 για να παρω καποιον που να μπορει να παιξει deep lying forward. Θα πουλησω και τον glxakia τον μητρογλου να παρω τα 2 μυρια που δινει η μονακο για να παρω vagner love -ypoklinomai
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αν και δεν έπαιξα το φετινό όπως λέει και ο Χρήστος,δοκίμασε το.

Εγώ πέρυσι πάντα έπαιζα με poacher και target man.Ιδιαίτερα σε ένα πέρασμα που είχα στην fulham με Andy Johnson σε ρόλο poacher και τον Santa Cruz σε ρόλο target man με support φυσικά το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό και για τους 2 επιθετικούς ταυτόχρονα.

Η δημιουργικότητα του Santa Cruz και η ταχύτητα του Johnson πρόσφεραν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.Όλο αυτό σε 4-4-2.
Από ότι θυμάμαι ο Johnson είχε πετάξει 30 γκολ και ο Santa Cruz 15 με καμιά 12 ασσίστ.

Και φέτος αν έπαιζα έτσι θα έπαιζα.Με κοντό και γρήγορο poacher και δυνατό και δημιουργικό target man.
Dj Chris-t
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Mar 17, 2008 8:14 pm
Football Manager της ομάδας: P.A.O.K. FC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Ας πει κάποιος στο Ζαγοράκη να πάρει για προπονητή την λουλου thanasis10!
Location: Σαλλλονικα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanasis10 wrote: Εγώ πέρυσι πάντα έπαιζα με poacher και target man.Ιδιαίτερα σε ένα πέρασμα που είχα στην fulham με Andy Johnson σε ρόλο poacher και τον Santa Cruz σε ρόλο target man με support φυσικά το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό και για τους 2 επιθετικούς ταυτόχρονα.

Η δημιουργικότητα του Santa Cruz και η ταχύτητα του Johnson πρόσφεραν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.Όλο αυτό σε 4-4-2.
Από ότι θυμάμαι ο Johnson είχε πετάξει 30 γκολ και ο Santa Cruz 15 με καμιά 12 ασσίστ.

Και φέτος αν έπαιζα έτσι θα έπαιζα.Με κοντό και γρήγορο poacher και δυνατό και δημιουργικό target man.
Αυτό που λέει η λουλού η θανάσω και το είπες κι εσύ είναι το κλειδί της επιτυχίας. Το έμψυχο δυναμικό της ομάδας σου θα κρίνει την τακτική που θα ακουληθήσεις. Αν οι παίκτες δεν μπορούν να ανταποκριθούν με την τακτική που εφαρμόζεις, δοκιμάζεις κάτι άλλο όταν παίζεις με μικρές ομάδες και νικάς...
Παίξτε τώρα το πιο εκπληκτικό ιντερνετικό παιχνίδι, το eRepublik και βοηθήστε την Ελλάδα να γίνει η δυνατότερη χώρα στο Νέο Κόσμο!

http://www.erepublik.com/en/referrer/Cataphract
maresca7
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Thu Jul 16, 2009 6:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ παίζω πάντα με εναν poacher (συνηθως γκολτζη και πιο βαρυ κορμι) ενώ εναλάσω τον δευτερο πιο γρηγορο,τεχνιτη κτλ αναλογα το ματς....deep lying , trequartista , complete
fchatzig
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Mon Nov 08, 2010 1:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω περυσι επαιζα με 2 complete forwards σε duty attack σε ρομβο. Απεφυγα τους Poachers γιατι δεν κανουν πασα ουτε απο το αριστερο στο δεξι! Φετος στο φουλ επιθετικο 4-2-2-2 παιζω με 2 complete forwards αλλα support για να συμμετεχουν περισσοτερο στην αναπτυξη.
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το complete δεν θα το σύστηνα σε κανένα εκτός και αν ο επιθετικός τους υπερτερεί από τους αντίπαλους αμυντικούς σχεδόν σε όλα.
Το είχα δοκιμασμένο με το Villa πέρυσι στην Valencia και ήταν πράγματι απίστευτο το πόσο εύκολα έβαζε τα γκολ.
Με 2 επιθετικούς, το πιο χρήσιμο είναι να έχεις τουλάχιστον ένα poacher ή ένα target man με attack duty.
Σίγουρα δεν πρέπει να έχεις δύο επιθετικούς με τους ίδιους ρόλους. Σε αυτό μιλάω θεωρητικά, γιατί δεν νομίζω να αποδίδει. Δεν έχω το χρόνο να το δοκιμάσω στο φετινό, αφού τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ συστήματα με ένα επιθετικό.

Αν κάποιος έχει αποτελέσματα με trequartista, ενδιαφέρομαι να μάθω πώς το δουλεύει και κυρίως ποιο παίκτη έχει, επειδή, παρόλο που το δοκίμασα αρκετές φορές, ποτέ δεν είχα επιθυμητή κατάληξη. Πάντως πιστεύω κάποιοι παίκτες σίγουρα θα μπορούν να αποδώσουν στα μέγιστα όταν τους κάνεις trequartista.
User avatar
serpicogr
Amateur
Amateur
Posts: 141
Joined: Sun Oct 28, 2007 7:36 pm
Football Manager της ομάδας: Atromitos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos-Atromitos-Liverpool
Location: Petroupoli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω βαζω τον εναν poacher και τον αλλο advanced forward με duty attack!!!
Καμια φορα οταν εχω ψηλο φορ αλλαζω τον poacher σε Target man me supply to head.....σεντρουλα και γκολ!!!! :wink:

Παντα ομως μα παντα τους βαζω να αλλαζουν θεσεις μεσα στον αγωνα (swap position) πραμα που πιανει καθως μπερδευει τους αμιντικους και προκαλιε συνχυση!!
It's a Long Way to the top..!!!

You Will Never Walk Alone

H ιστορια μου: Εδω ειναι Περιστερι.........viewtopic.php?f=258&t=31719

http://www.fentagin.gr/
User avatar
Akis123
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Thu Nov 13, 2008 10:47 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης,Man Utd,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω σε συστημα 4-2-2-2 τον εναν επιθετικο τον βαζω target man,και τον δευτερο deep lying forward με duty attack.
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χρησιμοποιω συνιθως 2 επιθετικουσ τον ενα τον εχω trequartista και τον αλλον poacher η complete forward μου παει αρκετα καλα,και βαζουν συνιθως οι επιθετικοι μου πολλα γκολ αν και κανω συχνα rotation βαζουν και οι αναπληρωματικοι τα γκολακια τους 8)
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Wed Nov 05, 2008 9:28 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Dresden, Steven
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

soterakis wrote:Το complete δεν θα το σύστηνα σε κανένα εκτός και αν ο επιθετικός τους υπερτερεί από τους αντίπαλους αμυντικούς σχεδόν σε όλα.
Το είχα δοκιμασμένο με το Villa πέρυσι στην Valencia και ήταν πράγματι απίστευτο το πόσο εύκολα έβαζε τα γκολ.
Με 2 επιθετικούς, το πιο χρήσιμο είναι να έχεις τουλάχιστον ένα poacher ή ένα target man με attack duty.
Σίγουρα δεν πρέπει να έχεις δύο επιθετικούς με τους ίδιους ρόλους. Σε αυτό μιλάω θεωρητικά, γιατί δεν νομίζω να αποδίδει. Δεν έχω το χρόνο να το δοκιμάσω στο φετινό, αφού τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ συστήματα με ένα επιθετικό.

Αν κάποιος έχει αποτελέσματα με trequartista, ενδιαφέρομαι να μάθω πώς το δουλεύει και κυρίως ποιο παίκτη έχει, επειδή, παρόλο που το δοκίμασα αρκετές φορές, ποτέ δεν είχα επιθυμητή κατάληξη. Πάντως πιστεύω κάποιοι παίκτες σίγουρα θα μπορούν να αποδώσουν στα μέγιστα όταν τους κάνεις trequartista.
πέρισυ είχα τρεκατρίστα τον Λύμπε (μετά τη λήξη του συμβολαίου με την ΑΕΚ τον πήρα Ηρακλή)... και μου έκανε παπάδες!!
stefanosx
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat Feb 27, 2010 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: aekara
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θελω να παιξω ενα συστημα με 3 επιθετικους που οι 2 που ειναι STRL/R να κανουνε roam,να ειναι γρηγορη και γενικα να ερχονται και ποιο πισω για να παρουνε την μπαλα και εναν επιθετικο που να ειναι στην κορυφη σε ρολο target man η complete forward support ωστε να παιρνει την μπαλα ειτε για να σκοραρει ειτε για να την σπαει στους αλλους 2 επιθετικους. απλα θελω να ρωτισω τους STL/R να τους βαλω advance forward h deep lying? επισης αφου θελω να ειναι ποιο πισω απο τον επιθετικο στο κεντρο το run from deep θα ειναι στο rarely kai του κεντρικου επιθετικου στο often?
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Kαν το ετσι φιλε μ και σιγουρα θα σ βγει... Εγω θα λεγα 2 Advanced Frw και 1 Target Man αλλα καλυτερα Deep Lying η Complete Frw για μενα ωστε να μην ψαχνουν ολοι αυτων αλλα να γυριζει η μπαλα κ στους 3.... Αν θες βαλε τους ομως ολους σε attack duty για να λειτουργησει ετσι... Αν εχουν βεβαια και το αντιθετο ποδι με καλα τεχνικα χαρ/κα παιχτες τυπου Neymar, Vucinic, Suarez κτλ τοτε βαλ τους STLC με Cut inside, Roam from Position και Much Creative Freedom και θα σπερνουν... To ιδιο και απο την δεξια πλευρα...
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”