[Ανάλυση] Ολυμπιακού

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Λόγω έλλιψης χρόνου θα βάζω ανα "κομμάτια" την παρουσίασή μου.Παρακαλώ συγχωρείστε με.Στο πρώτο κομμάτι θα αναφερθώ στο προπονητικό τιμ.Update 11/11 Ανάλυση για Τέρμα και Άμυνα προστέθηκε.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2011
ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΤΙΜ
Το πρωτο πράγμα που κοιτάω ΠΑΝΤΑ στο fm σε όποια ομάδα κι αν πάω είναι οι άμεσοι συνεργάτες μου.Assistant,Coaches,Fitness Coaches κλπ
Εδώ λοιπόν ο Ολυμπιακός φέτος θεωρώ οτι πάσχει.Δεν έχει κανένα coach αλλά 3! fitness.Ας αρχίσουμε:
Assistant Manager:Jon Aspiazu
Μένει για πρώτη χρονιά καθώς είναι λίγο ακριβός για να φύγει και έχει ικανοποιητικά Mental Atts
First Team Coach:Εδώ θα πρέπει να ιδρώσουμε λίγο.Θέλουμε φτηνούς και καλούς γυμναστές.Καλές περιπτώσεις προσφέρει απλόχερα η Εθνική Γαλλίας:α)Francis Smerecki κομματακι ακριβός αλλά κάνει δουλειά.10.500 τον μήνα
β)Coach ή και Youth Coach Εrick Mombaerts δουλεύει αρκετά με τα πιτσιρίκια αλλά και με την μεγάλη ομάδα.με 11.500 τον μηνα
Επίσης ο Άγγλος Steve Wigley είναι καλή περίπτωση και μπορεί να προαχθεί αργότερα(προσωπική άποψη) σε assistant manager.Σε εμένα ήρθε ως First Team Coach με 5.250 τον μήνα
Gk Coach:Πιστεύω οτι μας καλύπτει ο Αλέκος Ράντος(λατρεία! -doublekiss ).Αν θέλουμε κάτι ανώτερο καλύτερα να περιμένουμε την δευτερη χρονιά που θα έχουμε περισσότερα χρήματα.
Fitness Coach:Πονεμένο κομμάτι πέρυσι για τον Ολυμπιακό.Οποιος καεί στον χυλό που λένε...
3 γυμναστες φυσικής κατάστασης.Pozanco,Pantazis και Mourikis.Στον Πανταζή προτίνουμε mutual termination καθώς δεν πιστεύω οτι μπορεί να βοηθήσει.Κρατάμε Pozanco και στον Mourikis προτίνουμε αν θέλουμε να γίνει γενικός coach για να βοηθήσει περισσότερο.Παίρνουμε νωρίς έναν από τους καλύτερους (πιστεύω) ελεύθερους που κυκλοφορούν Paul Winsper με το ελάχιστο(για αυτά που προσφέρει) ποσό των 7.500 ευρώ περίπου.
Youth Coach:Εδώ διώχνουμε έναν εκ των Αλεξανδρή-Αμανατίδη ή και τους δύο αν έχουμε περιθώρια αντικατάστασής τους(δηλαδή μπάτζετ).Έχουμε 2 επιλογές.Ή να μείνουμε με τους μέτριους Ζελενίτσα-Pavlovic για πρώτη χρονιά και να ψάξουμε μετά ή να βρούμε κάποιον φτηνό για να μας κάνει την δουλειά.Προτείνω και πάλι Εθνική Γαλλίας και συγκεκριμένα:Erick Mombaerts αν δεν τον έχετε πάρει ως First team ή Philipe Bergeroo & Francois Blaquart με το ανώτερο 5.500-6.500 ευρώ έκαστος.Αξίζει να επενδύσει κανείς και σε ακομα καλύτερους Youth coach πιστεύω καθώς ο Ολυμπιακός φέτος διαθέτει πολλά ταλεντάκια στις ακαδημίες.Με την σωστή προπόνηση θα κάνουν -papas -papas σε λίγα χρόνια.
Physios:Χρόνιο πρόβλημα με τον (α)Μπαλίδη να μην μου αρκεί ποτέ.Φέτος όμως ένας πολυ αξιόλογος φυσιοθεραπευτής υπάρχει στον Ολυμπιακό.Nikos Tzouroudis.Αρκετά καλά attributes με κορυφαίο το Level of Discipline 18.Για πρώτη ίσως και δευτερη χρονιά είναι αρκετός νομίζω.Όταν η ομάδα ανέβει επίπεδο παίρνουμε σβαρνα τις Εθνικές για κάποιον εξαιρετικό.
Scout:Εδώ απογοήτευση για ακόμα μια φορά.Οι γνωστοί (ψιλοάσχετοι) τύποι.Niniadis,Barbalias,Koumarias.Εκτός ο Barbalias με mutual και οι άλλοι 2 για πρώτη χρονιά μένουν να κοιτάνε ταλέντα στην Γ' Εθνική :D :D Έρχονται οι αξιόλογοι(και ελεύθεροι) Tord Grip (JPA:18,JPP:18) ασχετα με το άν ειναι 72 ετών.Κάνει για Scouting Next Opposition καθώς και για ταλέντα στην Σκανδιναβία.Με σχετικά μεγάλο συμβόλαιο βέβαια(9.250 ευρώ) Jack Chapman ικανότατος scout με 8000 τον μήνα και JPA 16 JPP 16 Σημείωση:Όλοι αυτοί που προτείνω είναι ελεύθεροι,δεν έχουν ομάδα,οποτε δεν πληρώνεται αποζημιώσεις.
Σημείωση 2:Στους coaches με το που θα τους πάρετε βάλτε τους τα assignements γιατί αλλιώς δεν θα κάνουν τίποτα.
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Antonis Nikopolidis*:Ο τερματοφύλακας-λάβαρο του Ολυμπιακού -doublekiss δυστυχώς δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο φετινό fm.Ήρθε η ώρα να αντικατασταθεί.Υπάρχουν αρκετοί τερματζήδες να βγάλουν 1-2 σεζόν όπως ο Fabian Carini που είναι και ελεύθερος αλλά πιάνει θέση ξένου.Κατά τα άλλα υπάρχει και ο Rensing που όμως είναι ακριβός και ασταθής.
Urko Pardo:Όπως ήρθε φεύγει.Ουστ,ξουτ,έξω,όξω πως το λένε ρε παιδί μου :D :D Δεν είναι σε ηλικία που μπορεί να πει κανείς οτι έχει potential.Terminate Loan λοιπόν
Balazs Megyeri:Ίσως κάποτε να δείξει την αξία του αλλά εγω ουτε σε ματς Κυππέλου δεν τον εμπιστεύομαι.Οι coaches λένε οτι έχει potential αλλά εγω τον θεωρώ τρίτη λύση προς το παρόν.Ίσως αν σας καλύπτουν οι Νικοπολίδης-Carini και κάποιος άλλος μικρός τερματζης να τον στείλετε να κάνει το <<αγροτικό>> του σε κάποια μικρή ομάδα(Loan)
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Ο γερο-Αντώνης μένει,ο Pardo φεύγει,ο Megyeri μένει ως τρίτη λύση.Έρχεται ο προσιτός(και τσαμπα) Carini που μοιάζει σταθερός(και καλός στα τετ-α-τετ συχνά) και ίσως κάποιο μικρό ταλεντάκι τερματζής αν βρείτε και έχετε χρήμα(κυρίως) και χρόνο για να τον σκαουτάρετε.
ΆΜΥΝΑ
D C:Εδώ είμαστε σχετικά πλήρης τουλάχιστον για πρώτη χρονιά.Ο Αβραάμ είναι αρκετά καλός,ο Μέλμπεργκ κορυφαίος,ως δεύτερη λύση ο Μοντεστό και πάντα στο βάααααθος του πάγκου υπάρχει ο πολυθεσίτης Γκαλίτσιος(μόνο σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ να αγωνιστεί ως κεντρικός αμυντικός).However,που λέγαμε και στο Αμέρικα,ο Μέλμπεργκ μεγαλώνει οπότε σε 1-2 σεζόν δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί.Έτσι,δρώντας προνοητικά,πάμε και παίρνουμε με κάτι λιγότερο(συνήθως) απο 1 εκατ. ευρώ τον Gaston Sauro της Μπόκα(που προτείνω και στο θέμα για τους "αμυντικούς") που είναι 20 ετων και έχει attributes όπως:Heading 15,Marking 14 Tackling 13.Είναι κοινωτικός(Αργεντινο-Ιταλός) και αξίζει.Του δίνουμε χρόνο συμμετοχής,για να δείξει τις ικανότητες του,σε εύκολα ή "καθαρισμένα" ματς για να ξεκουρασει Αβραάμ-Μελμπεργκ.
D R:Εδώ δεσπόζει η φυσιογνωμία του Vasilis Torosidis.Σχεδόν φτιαγμένος από μπετόν,δεν αφηνει να περάσει τίποτα και έχει σέντρες-κίνδυνος θάνατος όταν βγει μπροστά.Κάνει τρομερό ντουέτο με τον Φετφατζίδη.Για αντικαταστάτης του ο Μοντεστό,και ισως και ο Γκαλίτσιος.Ο Μοντεστό είναι πιο σταθερός και τον πιστεύω περισσότερο.Εδώ δεν θα χρειαστούν,προς το παρόν τουλάχιστον αγορές ΕΚΤΟΣ αν βρείτε κάτι το εξαιρετικό(πχ ταλέντο ή 28-29 χρονων ελεύθερο)
D L:Raul Bravo Ο αγαπητός καράφλας αριστερός μπακ,μπορεί να είναι καλός επιθετικά(βοηθα τον Ριέρα κλπ) στα αμυντικά καθήκοντα έχει πρόβλημα.Τα μισά γκολ που δέχθηκα στο πρωτάθλημα ήταν απο την πλευρά που(δεν) κάλυπτε εκείνος.Έτσι θα χρειαστούμε κάτι πιο "φρέσκο" για την θέση καθώς ο έτερος D L ο Γερμανός (με φατσα και όνομα Κολομβιανού μαφιόζου-εμπόρου ναρκωτικών :D :D :D ) Jose Holebas είναι κάτι μεταξύ Dadomo της ΑΕΚ και Γκαλίτσιου In real life.Στα λίγα φιλικά που έπαιξε ήταν άτολμος επιθετικά,επικύνδινος αμυντικά(γυρίσματα στο τερμα με δύναμη λες και εκτελούσε φάουλ,πολλές κίτρινες κλπ).Έτσι πάμε σε κάτι φτηνό,"φρέσκο",αμυντικά και επιθετικά ικανό.Το όνομα αυτού Claudio Corvalan με 55Κ από την Quilmes.Μπορεί να μην έχει τρομερά στατιστικά αλλά έχει ντρίπλα και σέντρα,και κόβει σε στυλ Μελμπεργκ πολλές φορές(η μπάλα βγαίνει από το γήπεδο :D :D ).ΠΡΟΣΟΧΗ!Δεν λέω οτι είναι τρελό ταλέντο,αν ήταν θα το είχα βάλει στο αντίστοιχο section απλά δεν μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο που να μην έχει απαιτήσεις τρελές και να κάνει rotation του Raul Bravo.Είναι 21 ετών αλλά μη κοινωτικός Αργεντινός.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Μένουν όλοι (εκτός αν έρθει πρόταση για κάποιον που έχουμε δυνατότητα να τον αντικαταστήσουμε) έρχεται ο νεαρός Gaston Sauro να δώσει ανάσες σε Μελμπεργκ-Αβραάμ,κι ο Claudio Corvalan για να κάνει rotation του Raul Bravo
Συγγνωμη για την αργοπορία είχα κάποια προβλήματα και δεν προλαβα να γράψω.
Λοιπόν,για τα χαφ της ομάδας,πρέπει πρωτα να αναλύσουμε το συστημα.Τα συστήματα που προτείνω είναι:
4-4-2 Diamond ή αλλιώς "ανοικτός ρόμβος" όπως το λέω εγώ.Αγαπημένο μου συστημα.Ταιριάζει στην ομάδα και είναι ο,τι πιο λογικό για τα "απλά" ματς του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου.
Εδώ θα πάρουν φανέλα βασικού οι:DMC Moises Hurtado Role Defensive Midfielder Duty Defend
ML Albert Riera Role Winger Duty Support/attack ανάλογα περίσταση MR Rommedahl/Fetfatzidis Winger Support AM C Fuster/Ibagaza Attacking Midfielder Duty Support/attack αναλογα την περισταση.
Ο Ντουντου κάνει μονο για rotation κατα την γνώμη μου καθως ο Ισπανός είναι σκυλί,ο Ριέρα μπορεί να ξεκουράζεται από τον Φέτφα,ο οποιος εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εξέλιξη,ακόμα κι αν τα στατιστικά του δεν το δειχνουν.Είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟ εργαλειο αφού παίζει και αριστερά,και δεξιά και πίσω απ' τους επιθετικούς.Εγω τον έχω κάνει βασικό δεξιά μιας κι ο Ρομενταλ δεν είναι καθόλου σταθερός στην απόδοσή του.Τέλος αγαπάμε Φουστέρ για τα πέναλτυ και τα μακρινά σουτ του.Τα backup μας είναι Γιαννης Παπαδόπουλος:Καλός και σταθερός,παίζει και αριστερά αμα λάχει να πουμε! Ζαϊρί:Μπορεί να μην γεμίζει το μάτι αλλά αν χρειαστεί να καλύψει την δεξια ή την αριστερή πλευρά,τα καταφέρνει.
4-2-3-1 Deep το Ευρωπαϊκο και για τα ντέρμπυ ΄συστημα Ντουντού και Μόϊσες Αμυντικά χαφ(ή ο Γιάννης Παπαδόπουλος αν είναι σε καλή φόρμα) οι γνωστη 3αδα πίσω από τον επιθετικό(προτιμάμε Παντελιτς για "μοναχό" επιθετικό) Με αυτό το σύστημα κέρδισα την Οσέρ 1-2 εκτός και 5-2 στο Καραϊσκάκη και έφερα ισοπαλία με την Μαν.Σίτι 0-0.
Last edited by katsaplias7 on Mon Nov 15, 2010 12:06 pm, edited 2 times in total.
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
KerryDixon
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Tue Nov 09, 2010 11:05 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: O.S.F.P-Chelsea-Athl.Bilbao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια οφ τόπικ ερώτηση.

Πως αλλάζω ρόλο σε κάποιον απο το Σταφ? Δηλαδη απο Κοουτς σε Ασ.Μανατζερ?

Τέλος ωραίο το Feedback που έδωσες γτ τα έχω ψιλοσκατώσει με το Σταφ μου. Αρχίζω και τους ξηλώνω έναν έναν γιατί δεν με καλύπτουνε με τίποτα (:
Look ma, I can Fly !!
tomg10
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Thu Nov 05, 2009 12:03 pm
Football Manager της ομάδας: iraklis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

KerryDixon wrote:Μια οφ τόπικ ερώτηση.

Πως αλλάζω ρόλο σε κάποιον απο το Σταφ? Δηλαδη απο Κοουτς σε Ασ.Μανατζερ?

Τέλος ωραίο το Feedback που έδωσες γτ τα έχω ψιλοσκατώσει με το Σταφ μου. Αρχίζω και τους ξηλώνω έναν έναν γιατί δεν με καλύπτουνε με τίποτα (:

κανεις προταση για νεο συμβολαιο σε αυτον που θες να αλλαξεις και αλλαζεις το role
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4648
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οσο αφορα το staff ο katsaplias7 τα λεει μια χαρα ακολουθειστε τις προτασεις του.

Θα μιλησω για το εμψυχο υλικο ετσι οπως το ειδα εγω μετα απο 1 γεματο χρονο:

GK
Νικοπολιδης: 38 πια, δυσκολα προσφερει στανταρ ασφαλεια για βασικος. Καλο backup παντως, τον κραταμε για 1 χρονο αλλα μετα μαλλον πρεπει να μας αποχαιρετισει (το agility κατα τον Μαιο μου ειχε πεσει στο 6 οποτε τζογαρετε αρκετα αμα επιλεξετε να τον ανανεωσετε)

Παρντο: Φευγει οπως ηρθε...

Μεγιερι: Τελειως τριτη λυση, τον κραταμε απλα για να υπαρχει μηπως και σπασει ο διαολος το ποδαρι του και μας τραυματιστουν οι 2 πρωτοι τερματοφυλακες. Αν παντως βρειτε κανενα ταλεντακι σε φτηνη τιμη για τριτο τερμα προτιμηστε τον και στειλτε τον Μεγιερι δανεικο.

Συμπερασμα: Βασικο τερμα επειγοντως! Λυσεις υπαρχουν: Ochoa, Pantilimon, Dida, Rensing, Enyeama - αναλογα με το ποσα θελετε να ξοδεψετε. Εγω προτιμησα Ochoa με 4.8 εκατομμυρια.

DR
Τοροσιδης: Βασικουρα και αξιοπιστος οπως παντα. Μενει και καλο θα ηταν να του ανανεωσετε το συμβολαιο κατα τον Οκτωβριο γιατι τον ζητανε πολλες ομαδες περνουν τα μυαλα του αερα και μετα θα σας ζηταει μεταγραφες...Εγω δυστυχως την πατησα και αναγκαστικα να τον πουλησω με 5 εκατομμυρια στην Βιγιαρεαλ.

Γκαλιτσιος: Τα στατιστικα του δεν γεμιζουν το ματι αλλα για παγκο πιστεψτε με ειναι σουπερ! Μου τελειωσε την χρονια με rating 7.33 σε 26 συμμετοχες (στην Ευρωπη μαλιστα σε 7 παιχνιδια ειχε 7.54 rating και συνολο 6 ασσιστ). Περα απο αυτο ειναι και πολυθεσιτης.

Συμπερασμα: Ολα κομπλε δεν πειραζουμε τιποτα.

DL
Ραουλ Μπραβο: Δεν ειναι κακος αλλα αυτο 1.2 εκατομμυρια τον χρονο μου καθεται παντα στον λαιμο. Φευγει αμεσα.

Χολεμπας: Ο Γερμανος με την μουρη Κολομβιανου εκτελεστη του Εσκομπαρ μονο λυσεις παγκου σε ευκολα παιχνιδια προσφερει. Μενει μονο στην περιπτωση που δεν βρουμε κατι φτηνο να συμπληρωνει το ροστερ. Αλλιως και αυτος μας αφηνει για να παει δανεικος.

Συμπερασμα: Θελουμε τουλαχιστον ενα παιχτη και σιγουρα βασικο. Προτασεις Leandro Grimi και Fabian Monzon.

DC
Αβρααμ: Μια χαρουλα. Καλη ηλικια, Ελληνας, νορμαλ μισθος, ωραια στατιστικα. Ειτε βασικος ειτε παγκιτης μας βολευει αψογα.

Μελμπεργκ: Παρα πολυ καλος την πρωτη χρονια οπου μας προσφερει εγγυηση πισω. Δεν ξεχναμε ομως οτι ειναι αισιως 32 στα 33 οποτε απο τον Απριλιο-Μαιο σιγα σιγα τα Physical θα περνουν την κατιουσα. Επιλογη σας αμα θελετε να τον κρατησετε μετα την ληξη της πρωτης σεζον.

Μοντεστο: Ουτε κρυο ουτε ζεστη, δινει καποιες καλες λυσεις στα μετοπισθεν και τιποτα παραπανω. Μενει για ενα χρονο σιγουρα αλλα μετα μαλλον θα πρεπει να μας αφησει. Ικανοποιητικος και ως DR.

Ποτουριδης, Ρουγκαλας, Λεαντρο: Δεν εχουν δοκιμαστει ακομα αλλα με -7 potential μπορουν να αποτελεσουν θεωριτηκα μελλοντικες επιλογες παγκου. Ο Λεαντρο πιανει θεση ξενου ομως κατι που μαλλον δεν τον βοηθαει.

Συμπερασμα: Ενα DC ακομα χρειαζεται για να εχουμε μια πληρη τετραδα. Και εδω οι λυσεις αρκετες με τους Fazio (625k) και Jorgensen(1.2m) κατ' εμε να ειναι οι καλυτερες.

AML/ML
Ριερα: Παιζει προφανως χωρις αντιπαλο. Βασικος και αναντικαταστατος.

Συμπερασμα: Αλλος δεν υπαρχει, μπορουν ομως σε αυτο τον ρολο να βοηθησουν και οι Φετφατζιδης/Ζαιρι. Δεν απαιτειται κινηση κατ' εμε. Ολη την χρονια τον Φετφα χρησιμοποιησα εκει και με εβγαλε ασπροπροσωπο.

AMR/MR:
Ρομμενταλ: Ασταματητο τρενο κυριολεκτικα. Τρεχει τρεχει ξανατρεχει μεχρι να σκασει στην πρωτη διαφημιστικη πινακιδα. Επισης δεν στριβει. Καλος παιχτης με τεραστιο προσον την ταχυτητα του αλλα μην περιμενετε και παρα πολλα.

Μιραλας: Τον βαζω εδω γιατι με τα στατιστικα του περισσοτερο για AMR/MR μου κανει παρα για επιθετικος. Ολη την χρονια τον χρησημοποιησα ως MR και τελειωσε με 8 ασσιστ, καλο ποσοστο δηλαδη (εμαθε την θεση τον Οκτωβριο). Μετα εκλεισα τον Ilsinho οποτε δεν εκανα χρηση της option.

Ζαιρι: Ο παιχτης που μπορει να ξεφτιλισει τον Πουγιολ αλλα και να μην την παλευει με αντιπαλο τον Κορδονουρη δυστυχως αποτυπωνεται στο FM ακριβως οπως ειναι και στην πραγματικοτητα. Τα technical του για την θεση ειναι πολυ καλα, τα mental αστα να πανε. Τον πουλησα με 1.2m, ισως παντως για 1 χρονο να βοηθησει προερχομενος απο τον παγκο.

Συμπερασμα: Ικανοποιητικες λυσεις οχι ομως κατι σπεσιαλ. Δεν ειναι απαραιτητη η προσθηκη παιχτη χωρις αυτο να σημαινει οτι αυτοι που εχουμε μπορουν να αποδωσουν τελεια. Δεν αγορασα παιχτη και βολευτικα με Ρομμενταλ/Μιραλας χωρις σοβαρα προβληματα.

DM/CM
Μοισες: Ως Ball Winning μου απεδωσε αρκετα καλα. Γενικα αξιοπιστη λυση, παιζει ικανοποιητικα ως βασικος.

Ντουντου: Ως supporting CM επισης πηγε αψογα τελειωνοντας την σεζον με 10 γκολ και 8 ασσιστ. Το συμβολαιο του ομως ειναι λιγακι τσιμπιμενο (2.3m τον χρονο!).

Γιαννης Παπαδοπουλος: Μια χαρα το μισαδακι που ως αντι-Ντουντου στον ιδιο ρολο τα πηγε πολυ καλα. Εχουμε και αναγκη απο Ελληνες οποτε μενει χωρις δευτερη σκεψη.

Συμπερασμα: Για να εχουμε μια πληρη τετραδα καλο θα ηταν να παρουμε ενα ακομα αμυντικογενη παιχτη. Αγορασα τον Kouyate απο την Αντερλεχτ με 1 εκατομμυριο, αλλα σε τετοιο ρολο μπορειτε να βρειτε κυριολεκτικα απειρους παιχτες (ειδικα στις Γαλλικες ομαδες)

AMC
Φουστερ: Δενει ραβει κοβει μοιραζει τελειωνει. Οτι θελετε στο πολυεργαλειο Φουστερ που τελειωσε την χρονια σε ρολο Advanced Playmaker (support) με 17 γκολ και 12 ασσιστ! Μενει και παιζει βασικος.

Ιμπαγασα: Παρα πολυ καλος και ο Αργεντινος ειτε τον χρησιμοποιησετε βασικο ειτε παγκο. Δυστυχως ομως πλησιαζει τα 35 οποτε τα Physical μοιραια και σε αυτον θα αρχισουν να φθινουν μετα την ληξη του πρωτου χρονου.

Φετφατζιδης: Ειτε δεξια ειτε αριστερα ειτε στο κεντρο ο Φετφα τις θεσεις τις εχει για πλακα. Ικανοποιητικος την πρωτη χρονια, λογικα θα εχει αλματωδη εξελιξη στις επομενες με την αντιστοιχη προπονηση. Εγω τον ειχα αντικαταστατη του Ριερα και επαιξε πολυ καλα. Τον ψιριζει η Αρσεναλ κατα τα μεσα τις χρονιας, εχετε το νου σας γιατι πολλοι τετοιοι Ελληνες δεν υπαρχουν.

Βαντερσον: Το Βραζιλιανακι δεν ειναι για πολλα-πολλα εξ'αρχης αλλα με -8 potential μονο αδιαφορος δεν περναει. Λογικα με καλη δουλεια μπορει να γινει ενας αξιοπρεπης παιχτης οποτε τον εχουμε απο κοντα!

Συμπερασμα: Κομπλε.

ST
Παντελιτς: Ο βασικος μας επιθετικος σε ρολο Poacher κατεχει την τεχνη του γκολ οσο λιγοι οποτε απο 11αδα δυσκολα ξεκολλαει.

Νεμεθ: Παρα πολυ καλος μου τελειωσε την χρονια ως πρωτος σκορερ με 19 γκολ. Και αυτος σταδιακα ανεβαινει φουλ οποτε μενει και περνει πολλες ευκαιριες.

Μιτρογλου: Ο Μιντρογκλου ως τριτη λυση αποδιδει καλα, δεν ειναι να στηριζεσαι πανω του παντως. Βεβαια στο 4-4-1-1 που παιζω δεν εχει θεση ενας κατα βασην Target Striker, αρα δεν του εδωσα και παρα πολλες ευκαιριες για να εχω στανταρ αποψη.

Διαμαντακος: Οπως και ο Βαντερσον δεν ειναι για αμεσα αποτελεσματα αλλα το -8 στο Potential μια χαρα μας φαινεται. Μενει και δουλευεται εντατικα.

Συμπερασμα: Δεν ειναι απαραιτητη η αποκτηση παιχτη. Αμα παιζετε με 2 επιθετικους ισως χρειαστειτε καποιον αλλα και με τους υπαρχοντες μια χαρα την κανετε την δουλεια σας (ξαναλεω παντως πως εξαρταται αυτο και απο το συστημα που επιλεξατε).

Με αυτη την λογικη διαχειρισης ροστερ πηρα πρωταθλημα στο χαλαρο (+12 απο τον δευτερο) στο κυπελλο εχασα στον τελικο απο τον Παναθηναικο (με την ομαδα παντως να ειναι νεκρη απο τα ευρωπαικα παιχνιδια) και στην Ευρωπη εφτασα μεχρι τους 4 του Europa περνοντας απο ομιλο με Μαντσεστερ Σιτι, Φεγενορντ, Λεχ Ποζαν και μετεπειτα αποκλειοντας Δυναμο Κιεβου, Ρειντζερς και Γιουβεντους . Τελικα αποκλειστικα απο την Στουτγκαρδη.

Αυτα! Οτι παρατηρηση εχετε παρακαλω να ακουστει :-D
User avatar
sarikloglou
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sat Nov 27, 2004 12:43 am
Football Manager της ομάδας: Kavala-Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: kavala
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλη αναλυση...μπραβο....με βοηθησες αρκετα με τους stafs....
Thrylos for ever!!!!!
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο ποστ μου πλεόν μπορείτε να δείτε και ανάλυση για τους τεματοφύλακες και την Άμυνα
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
DeMOlisher
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sat Jul 03, 2010 5:39 pm
Football Manager της ομάδας: Genoa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει φτάσει κανείς στη 2η σεζόν? Diogo, Derbyshire και οι υπόλοιποι δανεικοί κάνουν τίποτα καλό?
gosom
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άσε φίλε ντιογκο και ντερμπισιρ δεν πωλούνται με τίποτα αν και δεν ειναι κακοι παικτες αλλα τον Ντιογο ουτε να το βλεπω δεν θελω.
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4648
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DeMOlisher wrote:Έχει φτάσει κανείς στη 2η σεζόν? Diogo, Derbyshire και οι υπόλοιποι δανεικοί κάνουν τίποτα καλό?
O Derbyshire βγηκε πρωτος σκορερ στην Αγγλια με 20 γκολ οσο τον ειχα δανεικο! Αν δεν ειχα κλεισει τον Lukaku θα τον κραταγα, δεν φαινεται καθολου ασχημος.

Τον Diogo δεν μου καθεται καλα να τον βλεπω ουτε στο manager :P

Απο τους υπολοιπους δανεικους ισως μονο ο Παπαζογλου για παγκο να κανει, οι αλλοι απο ελαχιστα πραγματα εως τιποτα.
User avatar
santamou
Amateur
Amateur
Posts: 195
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:57 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος, Liverpool
Location: Τηνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ποτε θα εχουμε συνεχεια της αναλυσης ???? -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
You'll never walk alone
Liverpool
zerahen
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sun Aug 08, 2010 12:26 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για αρχή θα ήθελα να σας συστηθώ μιας και είναι το πρώτο μου post
Με λένε Μιχάλη και παίζω manager περίπου 2 χρόνια
Παρακολουθώ αυτό το forum περίπου 6-7 μήνες και μου έχει μάθει πολλά για το παιχνίδι
Φέτος είμαι 3η λυκείου και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος όποτε δεν είμαι σίγουρος αν θα σας αρέσει η ανάλυση μου αλλά θα κάνω μια προσπάθεια ( σε περίπτωση που οι moderators δεν το θεωρήσουν σωστό post δεν υπάρχει πρόβλημα να το lockaroun η να το διαγράψουν )

Παρουσίαση προπονητικού team

Ass manager jon aspiazu : Το συμβόλαιο του κοστίζει πολλά ( 24.000 τον μήνα για την ακρίβεια )
Μπορείτε να του προτείνετε mutual termination του συμβολαίου και στην θέση του να πάρετε τον πολύ καλό erick mombaerts του οποίου το συμβόλαιο είναι ακόμα φθηνότερο ( 9.400 τον μήνα )

Τους ass manager τους κρίνω από τα παρακάτω attributes
Man managment
Tactical
Motivating
Level of discipline
Working with youngesters

Scouts : Mutual termination και των τριών ( Νινιάδης-Κουμαριάς-Μπαρμπάλιας ) των οποίων τα συμβόλαια και τα 3 μαζί φτάνουν το ποσό των 23.200
Στην θέση τους θα μπορούσατε να πάρετε τους : De toledo piza και τον rubio των οποίων τα συμβόλαια και τα 2 μαζί φτάνουν το ποσό των 9200

Σημείωση : Και οι 2 είναι youth coaches αλλά αν τους κάνετε συμβολαιο για scouts θα δεχτούν

Τους scouts τους κρίνω από τα παρακάτω attributes
Judging Player Ability
Judging Player Potential
Working with Youngsters

Fitness coach : Μutual termination τον Νεκτάριο Πανταζή του οποίου το συμβόλαιο είναι 11.600 τον μήνα
Στην θέση του θα μπορούσατε να πάρετε του τον zoran pajic του οποίου το συμβόλαιο είναι 6.800 τον μήνα

Physio : Mutal termination τον Μπαλίδι του οποίου το συμβόλαιο είναι 8800 τον μήνα
Στην θέση του θα μπορούσατε να πάρετε του τον Juarez menegat του του οποίου το συμβόλαιο είναι 8400

Σημείωση : Δεν υπάρχει μεγάλη διάφορα στο συμβόλαιο αλλά υπάρχει στην δουλεία που κάνουν

Αυτή ήταν η παρουσίαση του τεχνικού team ελπίζω να βοήθησα μην διστάσετε να διορθώσετε


Παρουσίαση ομάδας

Τερματοφύλακες : O Αντώνης μένει για ένα χρόνο πρώτον επειδή είναι σύμβολο και δεύτερον επειδή μπορεί να βοηθήσει από τον πάγκο
Urko Pardo : Μα καλά υπήρχε περίπτωση να κρατήσετε τερματοφύλακα με τέτοιο όνομα? Φεύγει όπως ήρθε
balazs megyeri: Toν κρατάμε μόνο για τρίτο τέρμα
Fabian carini: Ερχεται για τουλαχιστον 2 χρονια του του οποίου το συμβόλαιο είναι 130.000 τον μήνα και παίζει βασικός

Αμυντικοι : Εδώ η ομάδα μας θέλει 1 με 2 προσθήκες
Βασίλης Ποροσίδης : Μένει και ανανεώνουμε και συμβόλαιο στην αρχή του παιχνιδιού για να μην γίνει unhappy μετά
Olof Melberg : Ο βασιλιάς της αμυντικής μας γραμμής για 2 χρόνια το πολύ να αντέξει ο olof μετά πέφτουν τα στατιστικά του
Αβραμίκος παπαδόπουλος : Δεν πάει πουθενά είναι πολύ κάλος
Raul Bravo : Είναι κάλος στα επιθετικά του καθήκοντα αλλά μπάζει στην άμυνα τα goal από την πλευρά του τα τρώω συνεχώς
Francois Modesto : Για να ξεκουράζει melberg και αβραμίκο κάλος είναι
Joses Holebas : Ότι και να πω για το παιδί αυτό είναι λίγο καλυτέρα να φύγει όπως όπως στα εύκολα παιχνίδια ( πχ ατρόμητο εργοτέλη ) πάει χάλια
Γιώργος Γκαλίτσιος : Πηγαίνει περιέργως εξαιρετικά εγώ στην θέση σας θα τον κρατούσα τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο

Οι προσθήκες που θα σας πρότεινα είναι σίγουρα ένα αριστερό back ( αμυντικογενή ) και έναν κεντρικό αμυντικό ( προαιρετικά πάντα ο διάολος έχει πολλά ποδάρια )

Κεντρικοί : Tον πρώτο χρόνο καμία προσθήκη
Μoises Hurtado :Το έβλεπα και δεν το πίστευα o hurtado είτε έπαιζε ball wining είτε έπαιζε anchor man δεν περνούσε τίποτε οπωσδήποτε μένει
Γιαννακης Παπαδο : Καλή αλλαγή του hurtado παίζει καλά και έχει καλή εξέλιξη
Dudu Cearense : Δεν χρειάζεται να σας πω....
Αlbert riera : Ούτε εδώ χρειάζεται να σας πω
Denis Romendhal : Ούτε εδώ χρειάζεται να σας πω
Jaouad zairi : Ειναι πολυ καλη αλλαγη και για τον Albert Και για τον Denis μενει τον πρωτο χρονο τον δευτερο φευγει
Γιαννακης Φετφα : Ότι ισχύει και για τον zairi με την διάφορα ότι είναι ταλέντο και θα εξελίχθη φυσικά του ανανεώνουμε συμβόλαιο γιατί γίνετε μεγάλος παίχτης
Ariel ibagaza : Ούτε εδώ χρειάζεται να σας πω
David Fuster : Εξαιρετικός τρομερός και σούταρα ράβει και κόβει στο κέντρο εξαιρετική αλλαγή του ibagaza πολύ κάλος trequarista

Eπιθετικοι 1 προσθήκη
Pantelic : Poacher βασικός ( στα 3-4 πρώτα παιχνίδια δεν θα σταυρώσει γκολ όποτε κάντε τον αλλαγή για ενα ημίχρονο μετά θα σκοράρει κατά ριπάς )
Mirallas : Καλός για αλλαγή του Pantelic Αλλά δεν τον κρατάτε

Προσθηκη : Christian benitez
Σε περίπτωση που τον αγοράσετε : Στέλνετε δανεικό τον nemeth και παίζεται με poacher benitez και target man pantelic
Σε περίπτωση που δεν τον αγοράσετε : Μένει ο nemeth

Αυτή ήταν η παρουσίαση του ολυμπιακού ευχαριστώ που διαβάσατε για πληροφορίες στείλτε μου μήνυμα η γράψτε εδώ
sirkostas777
Coach
Coach
Posts: 2580
Joined: Thu Apr 24, 2008 4:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος ,Liverpool
Location: Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις κάποια πόιντς,αλλά:

Ο Ρόμενταλ είναι για πέταμα.
Ο Καρίνι πιάνει θέση ξένου(?),κρίμα να την σπαταλήσεις για τέρμα

Ο ΒΛΑΚΑΣ ο πορδισίδης είναι παιχτάρα,αλλά μόλις σκάσει ενδιαφέρον θέλει να φύγει,τον είχα 1,5 χρόνο σχεδόν unhappy.
Τον αζπιάθου,πρώτη χρονιά δε σ αφήνουν να τον διώξεις

Δεύτερη χρονιά sergio sanchez της sevilla είναι τρομερή λύση για στοπεράτζα,και βελτιώνεται,μεγάλη παιχτούρα.
Αρέβαλο ρίος ελεύθερος το πρώτο εξάμηνο!καλός ο ουρτάδο,αλλά ο ουρουγουανός είναι μεγάλη κλάση!

Ο Χολέμπας μου πήρε ντέρμπυ με τον Παναθηναϊκό με μισή ομάδα,παίζοντας αμυντικό γαβ,και μου έφερε 600 κ από την κατάνια.Τον αγαπάω :D


αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα ξαναποστάρω
“I often warn people: "Somewhere along the way, someone is going to tell you, 'There is no "I" in team.' What you should tell them is, 'Maybe not. But there is an "I" in independence, individuality and integrity.”
-George Carlin

"An intelligent man is sometimes forced to be drunk to spend time with his fools."
Ernest Hemingway

“Great art is horseshit, buy tacos.”
-Charles Bukowski
User avatar
kostas8
Rotation
Rotation
Posts: 1105
Joined: Fri Oct 05, 2007 9:10 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,arsenal
Location: εδω τριγυρω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ss απο τα 4 ταλεντα που μου εχουν βγει εμενα μεχρι στιγμης.αρχες 3ης χρονιας.με προπονηση fireblast
φετφατζιδης
Spoiler: show
Image
παπαδοπουλος
Spoiler: show
Image
valerianos!!!ολοι οι coach μου δινουν 3 αστερακια potencial
Spoiler: show
Image
wanderson.επαιξε εθνικη βραζιλιας u19 κ ετσι τον προσεξα.εχει φαει 2 tutoring στην σειρα απο fuster k thiago neves(μεταγραφη) 3,5 αστερακια
Spoiler: show
Image
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα σας πω κι εγώ όπως είδα την ομάδα μου από την δική μου οπτική γωνία!!!

GK

Εγώ θα πρότεινα για βασικό τερματοφύλακα τον Vilar με 1,7Μ και για αναπληρωματικούς ή τον Rensing free ή τον ανερχόμενο Silviu Lung Jr με 1Μ και τον Erick Delgado free από Ιανουάριο του 2011(την πρόταση πρέπει να την κάνετε από τον Ιούλιο του 2010)!!!Από τους ήδη υπάρχοντες μόνο ο Νικοπολίδης αξίζει!!!Όποτε τον χρησιμοποίησα είχε av.rating πάνω από 7!!!Οπότε δώστε πίσω τον Pardo και δανείστε τον Megyeri!!!

DR

Σε αυτή την περίπτωση θα έπαιρνα δανεικό για ένα χρόνο με 120Κ τον Bruno από την Valencia και θα πούλαγα τον Τοροσίδη με 7Μ!!!Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!Θα κράταγα ως backup τον Γκαλίτσιο,τουλάχιστον για μια χρονιά!!!

DL

Πουλήστε ή δανείστε Ραούλ Μπράβο και Χολέμπας(ακατόρθωτο το δεύτερο) και αγοράστε Emiliano Papa με 7Μ και Basanta με 1,5Μ!!!

DC

Πουλείστε τον Αβράαμ Παπαδόπουλο με ένα ποσό γύρω στα 4.5Μ και δανείστε τον Modesto και διαλέξτε Fazio(2.5M),Masiello(5M),Juhasz(1.9M),Lequi(free) και για επένδυση τους Pichu Atienza(1.5) και Miranda(1.7M)!!!

DMC

Για DMC προτείνω με κλειστά μάτια τον Annan(3.5M) και για ενναλακτική τον Fofana(1.5M)!!!Με ένα καθαρόαιμο αμυντικό χαφ δεν βγαίνει η σαιζόν!!!

MC/AMC

Για MC/AMC δείτε τον Badelj με 4,5Μ,αν και τον θεωρώ πολυτέλεια Ιμπαγάσα και Φουστέρ την κάνουν την δουλειά,απλά ο Ιμπαγάσα και εύκολα τραυματίζεται και είναι και 34 ετών!!!


AMR

Αυτόν φέτος τον ανακάλυψα,μιλάω για τον Cejas που κοστίζει μόνο 300Κ ενώ μπορείτε να δανηστείτε και τον Nieto(με 60Κ από την Αλμερία),επίσης καλή λύση αν και στα 33 πια είναι και ο Sektioui με 300Κ!!!Από ότι καταλάβατε δεν εμπιστεύομαι ούτε τον Ρόμενταλ(τον στέλνω δανεικό),ούτε τον Ζαϊρί που τον πουλάω για 1,2Μ!!!!

AML

Για AML πάρτε δανεικό από την Valencia τον Jordi Alba με 140Κ,για backup του Riera είναι μια χαρά!!!

ST

Όσο για ST πάρτε τον Kadlec(1M) και δείτε και τους Stancu(2M),Fernando Baiano(3.8M) και τον Sanogo(7M)!!!Δώστε πίσω τον Mirallas ,αφού στο παιχνίδι δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα!!!Πάντελιτς όλα τα λεφτά από τα ήδη υπάρχοντα φορ του Ολυμπιακού!!!Στο save μου έχει μέχρι στιγμής 14 γκολ σε 17 αγώνες,4 ασσίστς και av.rating 7.56!!!

Και όσο μπορείτε προωθήστε στην πρώτη ομάδα τους Φετφατζίδη,Vanderson και Διαμαντάκο!!!

Οπότε αν πουλήσετε Τοροσίδη,Αβράαμ και Ζαϊρί(γύρω στα 12,5Μ και οι 3 μαζί) συν το αρχικό tranfer budget που είναι 2,5Μ(σύνολο 15Μ) μπορείτε να φτιάξετε μια αξιόμαχη και δυνατή ομάδα!!!Και αγοράζετε πάντα σε 48 δόσεις!!!

Υ.Γ. Και για να μην προτείνω μόνο ξένους από τους Έλληνες δείτε τον Δημήτρη Ανακόγλου του Πανσερραϊκού,είναι 19 χρονών και τον πουλάει 1,7Μ,βασική του θέση είναι MC!!!Αυτά για αρχή!!!

Staff

Assistant Manager

Προσπαθείστε να απολύσετε ton Aspiazu και πάρτε τον Steve Clarke που παίρνει το κομμάτι της τακτικής στην προπόνηση(4 αστέρια)

Fitness Coach

Mutual Termination σε όλους και κάντε πρόταση στους Renshaw και Masach!!!Ο ένας δίνει 5 αστέρια και ο άλλος 4,5!!!Και οι δύο είναι youth coaches,οπότε όταν κάνετε πρόταση μην ξεχάσετε να τους προτείνετε να γίνουν fitness coach!!!

GK Coach

Mutual Termination στον Αλέκο Ράντο και πάρτε στην θέση του τους Trivizol(4.5 αστέρια) και Mlynarczyk(4 αστέρια)

Coaches

Για Ball Control πάρτε τον Boutsianis(3.5 αστέρια),για Defending τον Eggen(3.5 αστέρια),για Attacking τον Vandenbergh(3.5 αστέρια) και για Shooting τον Farrell(3.5 αστέρια)!!!Αν δεν καταφέρετε να διώξετε τον Aspiazu για Tactics πάρτε τον Oliveira dos Santos(3.5 αστέρια).

Physios

Mutual termination στους ήδη υπάρχοντες και πάρτε Odelio Costa και Pete Friar!!!

Scouters

Κρατήστε μόνο τον Κουμαριά και προσθέστε Tord Grip, Pedro Pajuelo,Jack Chapman,Klaus Fischer,Gianluca Nani,Ted Davies,Vlada Stosic,Allan Miller!!!

Σύστημα

Εγώ παίζω 4-4-2 στην ευθεία!!!Philosophy Balanced ή με δύσκολους αντιπάλους Rigid!!!
Starting Strategy Control ή Attacking ενώ με πολύ δύσκολο αντίπαλο Standard!!!
Passing Style Direct ή default!!!
Creative Freedom default ή more expressive!!!
Tackling More Aggresive
Marking Zonal Press
Crossing Float Crosses
Roaming Stick to Position

Primary Playmaker Ibagasa ή Fuster
Target man Pantelic ή Sanogo και σε πιο χαμηλό επίπεδο Μήτρογλου

Από αριστερά όταν βάζω τον Emiliano Papa τον κάνω Wing back και αναλόγως τον αντίπαλο support ή attack!!!Με τον Basanta πάντα full back support ή defend!!!
Από τα δεξιά πάντα full back και support ή defend!!!
Τα DC Central Defender και defend!!!
O ένας MC είναι Ball Winning Midfielder και defend και ο άλλος Advanced Playmaker και attack!!!Σε πιο δύσκολα παιχνίδια μετατρέπω τον Advanced Playmeaker σε Central Midfielder και support και βάζω εκεί τον Dudu!!!
MR και ML wingers και attack,όμως πολλές φορές τους μετατρέπω σε AMR και AML ή αλλές φορές κάνω τον έναν από τους δύο(αν λείπει ο Riera βάζω AML τον Cejas που είναι και ST) Inside forward δίνοντας του εντολή στο Wide play Cut Inside και Long Shots Often!!!
Οι δύο ST ο ένας είναι Advanced και ο άλλος Complete Forward!!!Τον Complete κάντε τον και Target man οπότε επιλέξτε έναν ψηλό και δυνατό παίχτη,με καλό κεφάλι για αυτή τη θέση και έναν πιο γρήγορο και με καλό finishing για την θέση του Advanced Forward!!!

Εντολές μέσα στο παιχνίδι

Εγώ προτιμώ Pass into Space,Shoot on Sight,Exploit the Flanks,Play Wider,Hassle Opponents και για να κρατήσω σκορ Get Stuck in!!!

Αυτά,ελπίζω να βοήθησα,τα λέμε!!!
ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Η αναλυση θα ολοκληρωθει η αυριο η σημερα το βραδυ
Ειμαι στα μεσα της πρωτης χρονιας

Tερματοφυλακες: Εδω δεν εκανα καποια αλλαγη γιατι την θεωρω πολυ σημαντικη θεση και για να παρεις κατι καλο πρεπει να ριξεις χρημα το οποιο την πρωτη χρονια δεν ειχα :D . Οποτε παραμενουν και οι 3, κανουμε τον σταυρο μας -papas για να μην τραυματιστει ο Νικοπολιδης.

Αμυντικη γραμμη: Στους DC δεν εκανα καποια αλλαγη την πρωτη χρονια καθως o Melberg και ο Aβρααμ με καλυπτουν απολυτα. Απο την στιγμη που υπαρχει και ο Modesto για να τους ξεκουραζει ειμαστε καλα. Ο Τορο στα δεξια εχει παρει την θεση επ'ομου με τον Γκαλιτσιο στην αρχη (πουληθηκε 680Κ στην Bochum τον Ιανουαριο) και τωρα τον Jonathan (μεταγραφη τον Ιανουαριο απο Cruzeiro 750Κ) να τον ξεκουραζουν. Στα αριστερα ο Raul Bravo εφυγε τον Ιουνιο για την Betis με 900Κ και αποκτηθηκε ο Lucas Mareque απο την Indepentiente με 2,5 μυρια (1,5 μπροστα και τα υπολοιπα σε 2 χρονια). Ο Holebas εμεινε για να κανει rotation και γιατι μπορει να παιξει και σαν ML.

Kεντρο: Eδω εκανα αρκετες αλλαγες. Τον Ιανουαριο ηρθε ο Annan με 2,7 μυρια (1,1 μπροστα και τα υπολοιπα σε 2 χρονια) γιατι ο Moises εχει τραβηξει το ενδιαφερον αρκετων ισπανικων ομαδωνκαι το καλοκαιρι θα πουληθει. Dudu, Ibagaza, Fuster και Γ. Παπαδοπουλος παραμενουν. Στους ακραιους οι Zairi (προσωπικη αντιπαθεια :D ) και Rommedahl πηραν ποδι με 1,2 μυρια ο καθενας (ο Ζairi στην Osasuna και ο Rommedahl στην Koπεγχαγη) και ηρθε ο Valdivia με 6,2 μυρια (4 μπροστα και τα υπολοιπα κλασικα σε 2 χρονια) για να παρει φανελα βασικου στο σπιτι. Απο τα αριστερα ο Riera δεν κουνιεται. Ο Φετφα κανει rotation και στους 2 μιας και μπορει να παιξει και στις 2 πλευρες (λυσεις στα δεξια δινει και ο Mirallas)

Eπιθεση: O Μητρογλου πουληθηκε τον Ιουνιο στην Μονακό 2,2 μύρια και στην θεση του ηρθε τo κανονι Νolan Roux απο την Γαλλικη Brest με 1,5 μυρια και σε 16 αγωνες σε ολες τις διοργανωσεις εχει 18 γκολ. Pantelic, Nemmeth, Mirallas (του οποιου ο δανεισμος το καλοκαιρι του 2011 θα σταματησει) παραμενουν.


Σύστημα: 4-5-1 (4-1-2-2-1)

ST

AML AMR

CM CM

DM

DR DC DC DL
Last edited by Sidereal on Mon Nov 22, 2010 4:01 pm, edited 1 time in total.
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”