[Ανάλυση] Ολυμπιακού

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
pyrgeas-volley
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Dec 06, 2010 2:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γειά σας παιδιά, έχω ξεκινήσει κι εγώ με Ολυμπιακό, είμαι στην πρώτη χρονιά ακόμα και το ρόστερ το έχω αφήσει απείραχτο, με μόνη εξαίρεση την πώληση του Ουρτάδο το Γενάρη, αφού πήρα ελεύθερο τον Μ. Ντιαρά. Εξαιρετικά χρήσιμες οι συμβουλές όλων των παιδιών. Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω ποιό θεωρείτε το πιο αξιόπιστο σύστημα για το υπάρχον υλικό του θρύλου;
User avatar
chris792
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7158
Joined: Mon Dec 29, 2008 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Newcastle United
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Sky Valley
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pyrgeas-volley wrote:Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω ποιό θεωρείτε το πιο αξιόπιστο σύστημα για το υπάρχον υλικό του θρύλου;
Το 4-2-3-1 περίπου όπως παίζεται αυτή τη στιγμή απ' το Βαλβέρδε, με τη διαφορά της χρησιμοποίησης των 2 πλάγιων χαφ όχι πάνω στη γραμμή ως κλασικοί wingers αλλά εσωτερικά, δίπλα στον AMC δηλαδή. Μου βγαίνει απίστευτα.
Σε μια ευκαιρία αργότερα θα πω τις εντυπώσεις μου απ' τον πρώτο χρόνο που έχω βγάλει με την ομάδα με το ρόστερ απείραχτο.
When a man lies, he murders some part of the world.
These are the pale deaths which men miscall their lives.
All this I cannot bear to witness any longer.
Cannot the kingdom of salvation take me home?



ImageImage

Hypocrisy made paramount, paranoia the law.
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παιδια SOS!!!
Ειμαι μεσα Μαρτιου 1ης χρονιας και θελω να μου πειτε τι να κανω με του επιθετικους??? Τι να κρατησω???
Οι επιθετικοι μου:
1.Vaclav Kadlec => Apps 16(7) Goals 11 Asts 7 Av.Rat 7.31
Αποκτηθηκε 1,3Μ απο την Σπαρτα Πραγας και δεν φευγει με τιποτα!

2.Kevin Mirallas => Apps 19(17) Goals 15 Asts 10 Av.Rat 7.37
Δανεικος απο την Σεν Ετιεν με οψιον 2.2Μ,αργησε να αποδωσει γτ εκανα το λα8ος να τον χρησιμοποιω δεξι εξτρεμ.Μολις μπηκε επιθετικος-ποατσερ απεδωσε τρομερα αλλα προβληματιζομαι μηπως δωσω τοσα λεφτα τζαμπα και δν παιξει 2η χρονια...

3.Garra Dembele => Apps 5(1) Goals 3 Av.Rat 7.2
Αποκτηθηκε Ιανουαριο με 1.6Μ και δεν εχει παιξει πολυ.Σιγουρα ομωσ θα τον κρατησω.

4.Matt Derbyshire (On Loan At Birmigham) => Apps 7(2) Goals 2 Av.Rat 6.63
Σιγουρα θα φυγει!

5.Kostas Mitroglou (On Loan At Racing) => Apps 11(1) Goals 5 Av.Rat 6.75
Σκεφτομαι να τον κρατησω γτ τον παω και ειναι Ελληνοπουλο αλλα να δωθει δανεικος.

6.Diogo (On Loan At Flamengo) => Apps 9 Goals 7 Asts 4 Av.Rat 8.02
Στ τελος της προηγουμενης σεζον στη Βραζιλια ηταν μετριος αλλα το ξεκινημα του τωρα ειναι εντυπωσιακο!Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τον κρατησω αλλα με χαλαει καπως που δν ειναι κοινοτικος.Δν ξερω και πως θα παιξει σε εμενα...

7.Krisztian Nemeth (On Loan At Monaco) => Apps 9(1) Goals 4 Asts 1 Av.Rat 6.90
Στο πρωτο μισο δν καταφερα να του δωσω τις ευκαιριες που ηθελα και ηθελε γι αυτο το Γεναρη πηγε δανεικος.Προσανατολιζομαι να τον κρτησω αλλα να το στειλω παλι δανεικο.

8.Marko Pantelic (On Loan At At.Madrid) => Apps 0(1) Goals 1 Av.Rat 7.30
Αρχισε την χρονια πολλα υποσχομενος αλλα γρηγορα αρχισε να πεφτει η αποδοση οπς και τα atts του.Σιγουρα φευγειαφου πιανει και θεση ξενου και ειναι μεγαλος.

9.Cristian Fabbiani (On Loan From CFR Cluj) => Apps 3(1) Goals 1 Αστσ 2 Av.Rat 7.03
Αποκτηθηκε Γεναρη γτ ηθελα ενα βαρυ Ταργκετ Μαν να συμπληρωσει την τετραδα της επιθεσης.Κοινοτικος,πολυ μικρο συμβολαιο και οψιον 50κ!!! Η αποδοση του για 4ο επιθετικο ειναι ακρως ικανοποιητικη και η τιμη του ακρως δελεαστικη αλλα με την πληθωρα επιλογων που θα εχω απο τη νεα σεζον δυσκολα θα μεινει...

Λοιπον θελω να μου πειτε τη γνωμη σας!Ποιους τεσσερις να κρατησω???Αυτο που με καιει περισσοτερο ειναι αν πρεπει να αγορασω Miralllas και να κρατησω Diogo.
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κρατα μιραλας παιχταρας,μιτρογλου εξελισιμος αν παιζει, νεμεθ αν θες για πουλεν(χλωμο να σου βγει), καντλεκ σιγουρα ,ντεμπελε αυτον τον βλεπω ετσι κ ετσι,οσο για τους 2 δανεικους παρταλια ειναι πουλα τους αμα μπορεις και να μην σε ξεγελανε τα στατιστικα του αγγλου,παντελιτς γερασε και δεν αξιζει να κραταει θεση ξενου...αυτα κατα την γνωμη μου 8)
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
User avatar
viper71
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Mon Feb 23, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Barcelona
Location: Χαλκίδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λύσεις μπορούν να δώσουν και οι ελεύθεροι Babic και Renteria την πρώτη χρονιά πιστεύω..
User avatar
serpicogr
Amateur
Amateur
Posts: 141
Joined: Sun Oct 28, 2007 7:36 pm
Football Manager της ομάδας: Atromitos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos-Atromitos-Liverpool
Location: Petroupoli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον παιδια αρχισα ενα save με ολυμπιακο και εχω σκοπο να το κανω greek project!!!!!
Εχω ψαξει ολοι την Ελλαδα και εχω βρει τα καλητερα νεαρα παιχτακια που μαζι με τους παιχτες που εχει ο θρυλος κανουν μια πολυ δυνατη ομαδα!!!
Στοχο εχω να διωχνω τους μεγαλους η και αμπαλους που εχει η ομαδα και να τους αντικαθηστω με ελληνικα ταλεντακια!!!

Πως σας φαινεται σαν ιδεα....????


Ηδη εχω ψησει την διοικηση να φτιαξει το προπονητικο της πρωτης ομαδας αλλα και των νεων!!!
It's a Long Way to the top..!!!

You Will Never Walk Alone

H ιστορια μου: Εδω ειναι Περιστερι.........viewtopic.php?f=258&t=31719

http://www.fentagin.gr/
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλη η ιδεα σου... :idea: καλυτερα να βγαλεις ευ νεους ελληνες παιχταραδες παρα να εχεις ξενους οτι να ναι επιπεδου,και θα δουλευεις με τα δικα σου ταλεντα και θα σου αρεσει οταν θα τους ζητανε ξενες ομαδες..εγω προσωπικα προσπαθω να το κανω αυτο καθε φορα που παιζω ελληνικο η καποιο ξενο πρωταθλημα -rofl
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
guru46
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Tue Dec 16, 2008 2:12 am
Football Manager της ομάδας: manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλησπερα σε ολους.εχω ξεκινισει νεο παιχνιδι με τον ολυμπιακο,και θα ηθελα την βοηθεια σας.προσπαθησα να βρω ορισμενους απο τους προπονητες που προτεινετε ορισμενοι απο εσας αλλα δεν τους εχω βρει.εχω huge data base kai σαν βασικα πρωταθληματα το ουκρανικο και το ελληνικο.μπορειτε να μου πειτε σας παρκαλω τι παιζει?ευχαριστω εκ των προτερον
User avatar
viper71
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Mon Feb 23, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Barcelona
Location: Χαλκίδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με κλασικό σύστημα 4-2-3-1, πολύ χαλαρά το πρωτάθλημα την πρώτη χρονιά

Image

Καταρχάς δύσκολο να κρατήσεις τους καλούς παίχτες. Ειδικά τον Ριέρα ξενέρωσα που τον έδωσα γιατί δεν βρίσκεις άλλον που να κάνει τέτοια πράγματα αλλά unhappy δεν μπορείς να τον έχεις.

Image

Τουλάχιστον τον Τόρο και τους άλλους κάπως τους ρίχνεις με την κουβέντα και το ξεχνάνε :P
Στην Ευρώπη τα πράγματα είναι δύσκολα και θέλει πολύ σφιχτό σύστημα για να μην φας γκολ.
Εύκολα και κύπελλο με Άρη στον τελικό

Image

Μεγάλο πρόβλημα με τα συμβόλαια που θέλει 1-1,5 χρόνο για να στρώσει το budget και να κάνεις αξιοπρεπείς προτάσεις σε καλούς ελεύθερους. Για αντικαταστάτη του Ριέρα που πήγε Μίλαν με 15 εκατομμύρια πήρα τον Ροσίνα της Ζενίτ και αγόρασα και κάποιους πιτσιρικάδες Έλληνες να τεστάρω.

Image

Απο εκεί και πέρα για δυο χρονιές πολύ καλός ο Μάρκο και πάρτε και μια λόμπα

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_jGq-uuC580[/youtube]

Ο Μιραλάς μπορεί να μην είναι αυτός που βλέπουμε αλλά δεν είναι καθόλου άσχημος, δείτε γκολ με φοβερό ψαλιδάκι και την δικιά του κίνηση

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=D6WHdzdnbaI[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2LMgTKxySjs[/youtube]

και πολύ καλοί οι Ουρτάδο και Ντουντου με τον δεύτερο να έχει και το μακρινό σουτ

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=86tKe5Spon8[/youtube]
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλα παιχτακια κλεινεις και επενδυε και σε καλους ελληνες :idea: θα βρεις και αλλους νεοτερους και εξελιξιμους ειτε να τους κρατησεις ειτε για να τους πουλησεις στο μελλον, τωρα για ξενους κατα τη γνωμη μου παρε αυτους που θα σου εκαναν τη διαφορα -ypoklinomai
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
User avatar
childress7
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 290
Joined: Thu Mar 19, 2009 6:53 pm
Football Manager της ομάδας: Αrsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/apos.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οσο για τον χολεμπας εμενα μου ηρθε προσφορα 450.000 ευρω απο την Λιλ και φυσικα τον εδωσα αφου δεν κανει για την ομαδα μου
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

childress7 wrote:οσο για τον χολεμπας εμενα μου ηρθε προσφορα 450.000 ευρω απο την Λιλ και φυσικα τον εδωσα αφου δεν κανει για την ομαδα μου
καλα εκανες θα τον λεμε στα χαμενα παρταλια στυλ ντομι σε λιγα χρονια -tsekouri
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
punksnotdead77
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Oct 07, 2009 12:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βρισκομαι κ γω στο πρωτο παιχνιδι ολυμπιακο στο φετινο μανατζερ που πηρα στα σοβαρα, στον τριτο χρονο. Τον δευτερο πηρα ουεφα (παρολη την απογοητευση οταν απο 1ος στην 5η αγωνιστικη βρεθηκα 3ος στους ομιλους του τσαμπιονς λιγκ, κ εχασα την προκριση σε ισοβαθμια με την βολφσμπουργκ), το οποιο δεν εχω παρει πολλες φορες στο μανατζερ, αφου περασα απο μεγαλες ομαδες, σαμπντορια, δυναμο κιεβου, μπαγερν, τελικο με τοττεναμ. Τακτικα προσπαθησα αρχικα να εξομοιωσω το στυλ του βαλβερδε στην ομαδα, οχι οτι το εχω καταλαβει απολυτα, αλλα ηθελα να το καταλαβω καπως και μεσα απο το παιχνιδι, με λιγες διαφορες βεβαια, οπως και μεταγραφες, αφου εγω δεν πιστευω οτι ο ολυμπιακος δε χρειαζεται μεταγραφες.

Διαφωνω με τον πρωτο στο πρωτο ποστ, οτι ο ντουντου δεν ειναι καλος παιχτης, ειδικα στο μανατζερ, στην πραγματικοτητα δεν ξερω πλεον τι παιζει και αν θα επιστρεψει ποτε. Ειδικα οι ελληνικες ομαδες ολες παιζουν ενα πολυ αμυντικο ποδοσφαιρο, με παρα πολυ δυναμη και παρα πολλα φαουλ, και στιβαρα συστηματα, οπως το 4-1-4-1 με εναν επιθετικο μπροστα σε αχαρο ρολο. Η πιεση πολυ χαμηλα και η ταξινομηση των παιχτων πολυ πισω στον αγωνιστικο χωρο, καθως και το μονο με αντεπιθεσεις παιχνιδι, με μηδενικη κατοχη, εχει ως αποτελεσμα, ο πρωτος παιχτης μπροστα απο την αμυνα, να ειναι σχεδον παντα αφυλακτος, αφου η αντιπαλη ομαδα ειναι πιο πισω. και περυσι για παραδειγμα, τα μονα παιχνιδια που θεωρω οτι ο μαρεσκα ηταν καλος, ηταν οταν επαιζε σε αυτο το ρολο, αφου οταν επαιζε πιο μπροστα τον ετρωγαν τα σκληρα τακλινγκ του ελληνικου ποδοσφαιρου, αφου κι αυτος δεν εδειχνε διαθεση να βαλει τα ποδια του στη φωτια η να κρατησει τη μπαλα με το σωμα. αυτο ειχει γινει χαρακτηριστικα και σε παιχνιδι τσαμπιονς λιγκ αν θυμαμαι καλα με την στανταρ η την αλκμααρ. ο ντουντου τελος παντων, σε αυτον τον ρολο ειναι ο ιδανικος παιχτης. εγω τον ειχα σε ενα 4-4-1-1 στο κεντρο ως central midfielder > defend, που του παει πολυ καλα, πολυ καλυτερα απο ενα ballwinning, αφου δεν εχει αρκετο τακλινκ, αλλα σε αντιθεση εχει καλο αλμα και παιρνει και πολλα απο τα βολε του αντιπαλου γκολκιπερ, και πολυ καλη πρωτη πασα και απιστευτο σουτ (στο παιχνιδι μου βαζει παραπανω απο 15-16 που εχει), που ειναι χρησιμο και αυτο οταν οι αντιπαλοι κλεινονται πολυ και πιεζεις με παιχτες απο πισω, σχετικα καλο τελειωμα και κεφαλια. Σε ρολους deep lying playmaker, advanced playmaker support και γενικα τετοιες φασεις, οντως δεν ειναι οτι καλυτερο, εχει και χαμηλο decisions νομιζω, γυρω στο 12, αλλα αυτο δε τον κανει αχρηστο παιχτη, και σε box-to-box ρολους που τον ειχα παιξει σε παλιοτερα μανατζερ, μια χαρα ητανε, οταν το ροστερ του ολυμπιακου απο παιχτες που παιζουν στο κεντρο ηταν πολυ πιο αμυντικο, με στολτιδη, λεντεσμα (επισης πολυ καλη πρωτη πασα βεβαια). Εγω τον ντουντου τον ειχα παιξει και σε αλλες ομαδες, παντα ηταν κατι παραπανω απο αυτο που μου εδειχναν τα στατιστικα του, φαινοταν παντα σαν "μεσα σε ολα", δηλαδη και στην αμυνα καλος, και σκοραρει, και πασαρει, κ δυνατος ειναι και ψηλος.

Βεβαια οι οδηγιες του ντουντου κρατησαν τον ουρταδο στον παγκο, ο οποιος ανταποκρινοταν κ αυτος πολυ καλα σε αυτο το ρολο, εχοντας διπλα τον ιμπαγασα στα mc, ως advanced playmaker - attack στην αρχη και πιο μετα support, oσο επαιφταν τα psysical.

Τωρα οσον αφορα τον φουστερ, αφου ηθελα να εξομοιωσω το στυλ του βαλβερδε. η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι ακριβως προσπαθει να κανει με τον φουστερ ο βαλβερδε, και θα θελα να ακουσω αποψεις πανω σ αυτο, δε μπορω επισης να καταλαβω αν μερικες κινησεις του και μερικα πραγματα που κανει προερχονται απο οδηγιες, η οτι απλα δεν εχει μαθει ακομα να δουλευει καλα με την ομαδα (το 10αρι για μενα ειναι ο πιο δυσκολος ρολος για προσαρμογη, θυμηθειτε τον ζετερμπεργκ που στην αρχη δε βλεποταν και δευτερο χρονο ηταν τρομερο δεκαρι, τον μπελουτσι που για μενα κ στην αρχη καλα επαιζε, τουλαχιστον πολυ καλυτερα απο τους υπολοιπους παρα του γκαλετι, αλλα κυριως απο ατομικες ενεργειες, δευτερο χρονο αρχισε να αποκτα πιο ηγετικο ρολο και να μοιραζει ασσιστ). Ωρες ωρες ο φουστερ μου φαινεται να κινειται αποκλειστικα προς το τερμα για να ανοιγει χωρους τραβωντας αντιπαλους πανω του, με τους πλαινους μεσους να μην εχει κανεις εντολη κατι σαν hug touchline, αλλα να κοβουν και οι δυο προς τα μεσα. μονο οταν ειναι μεσα ο ρομενταλ η ο ζαιρι παιζουν κατι σαν καθαρα αριστερα/δεξια χαφ πανω στη γραμμη, ο ριερα εξαλλου δεν ειναι και κατι τετιο, ειναι περισσοτερο κατι σαν αριστερο χαφ/δεκαρι, που του αρεσει να κατευθυνεται προς το τερμα και οχι πανω στη γραμμη, σουταρωντας εκτος περιοχης, βγαζοντας καθετες, ερχομενος στην αντιπαλη περιοχη απο πισω, κατι σαν trequartista. Μηπως ο βαλβερδε εχει κατι τετοιο στο μυαλο του και ο φουστερ κινειται αναμεσα στους αντιπαλους ανοιγοντας χωρους για τον προωθημενο στον αξονα σα δεκαρι ριερα; δεν ξερω. αν ομως ειναι ετσι, ξερω οτι ο ολυμπιακος με ενα αριστερο μπακ που θα ξερε να σεντραρει θα ειχε πολυ μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα. Και ας μην ηταν τοσο μπουκαδορος και δυνατος οπως ο τοροσιδης, αφου ο ριερα ειναι δυνατος παιχτης και κραταει μπαλα στα ποδια του, ο αριστερος μπακ ετσι θα ελευθερωνοταν πολυ πιο ευκολα. Αυτο παντως βοηθαει και τη χρησιμοποιηση του φετφατζιδη στα αριστερα, αφου ο ρομενταλ μεχρι στιγμης δειχνει να τρωει πολυ απο το πλατος του τοροσιδη, χωρις να εχει αποδειξει μεχρι στιγμης οτι το αξιζει. ο ζαιρι βεβαια, φετος εχει βοηθησει τον ολυμπιακο ειτε ως βασικος ειτε ως αλλαγη.

μπροστα, μου φαινεται ο ολυμπιακος να παιζει με κατι σαν Deep lying support, με πλατη, ομως αρκετες φορες με κινηση με το που παρουν μπαλα οι επιθετικοι να νριμπλαρουν μπρος το τερμα, και να βρεθουν σκοραρουν. εγω βεβαια επαιξα με τον φουστερ wide play normal, inside forward - support, και τον επιθετικο με κινηση προς το τερμα. Πηρα μετα τον πρωτο χρονο και τον Humberto Suazο (οχι αυτον της ιντερ, αμερικα μεξ παιζει, περσι ηταν σαραγοσα νομιζω) ελευθερο, παρολο που ειχε προταση απο τσελσι και εβερτον. Απιστευτος επιθετικος, παρολο που ποτε δεν προσαρμοστηκε πολυ στο παιχνιδι της ομαδας και φαινοταν αυτο (μου λεγε και ο βοηθος οτι δεν εχει συνηθισει ουτε τοσο γρηγορο παιχνιδι, ουτε να πιεζει τοσο ψηλα), ειχε πολλες ατομικες προσπαθειες που σκοραρε, τον εχω και φετος (στον τριτο χρονο) πιο αργο βεβαια, αλλα για να δουμε αν η προσαρμογη με το παιχνιδι των συμπαικτων θα ειναι καλυτερη απο τα psysical του suazo και θα ειναι καλυτερος φετος και θα με κανει να του ανανεωσω με τα psysical γυρω στο 10 στον τεταρτο χρονο... τωρα παντως εχει 13 acceleration, 11 pace-agility, αντοχη 10 (ετσι κι αλλιως δεν ειναι παιχτης 90λεπτου). βεβαια εχει 17 finishing, 18 dribbling, 16 long shots/technique, 15 passing, 17 off the ball/creativity/composure κλπ.. ο παντελιτς παρολο που σε αλλα παιχνιδια που επαιξα 3-4 μηνες σκοραρε, δε μου βγηκε και αστερι, καλουτσικος, οχι τιποτα εξαιρετικο. Εφυγε το δευτερο χρονο ανοιγωντας δρομο στο suazo και στον μητρογλου, εξαλλου εχω 2 καλους επιθετικους, ας μη μπορω να βασιστω τοσο στην αρχη στον τριτο (μητρογλου), θελω να τον βγαλω και να παρει ευκαιριες. δεν ταιριαζει βεβαια καθολου με την ομαδα γιατι παιζω κοντες πασες, γρηγορα, χωρις target man, δεν εχει καλο off the ball, που σε αυτο θελω να βασιζονται οι παιχτες που θελω να σκοραρουν, ακομα και wingers να ειναι. σκεφτομαι επισης να παρω σε δοσεις τον diego tardelli, μου φαινεται πολυ παρομοιος με τον suazo, βεβαια κι αυτος λατινικη αμερικη παιζει, θα θελει κ αυτος χρονο προσαρμογης..

στο κεντρο το δευτερο χρονο πηρα τον Sandro δανεικο για end of next season, αλλα τελικα τον αγορασα, και τον εχω βασικο και παγκο ντουντου (αν και η αλλαγη γινεται πολυ ευκολα, αν παιζω και με τιποτα ασχετους ισως κ ντουντου βασικος, μερικες φορες παιζουν κ οι 2 μαζι). πηρα ελευθερο και τον manuel torres, γνωστο μηχανακι αλλα φετος που εδιωξα τον ιμπαγασα εχω προβλημα.. κ αυτο γιατι ειναι πολυ διαφορετικος παιχτης, σκεφτομαι για ντουντου σαντρο μαζι, η για τορες σαντρο αλλα φοβαμαι μηπως ετσι χασω οργανωτικα. Για χαρη του τορες παντως απεριψα το να παρω flamini ελευθερο, jucilei γυρω στα 10εκ, διεθνης με τη βραζιλια, γιατι περυσι εκανε πολυ καλα παιχνιδια στο ουεφα αν και εμπαινε ως αλλαγη. περσι επαιζα με πλειμεικερ τον ιμπαγαζα, κρατουσε μπαλα εξω απο την περιοχη και εκαναν κινηση στην περιοχη 4 παιχτες, εβγαζε ΠΑΡΑ πολλες ασιστ, ηταν μαεστρος ακομα και στα 35. τον βοηθουσε βεβαια και στο κρατημα της μπαλας, η οταν εχανε τη μπαλα ο σαντρο, ο οποιος φαινεται σα να παραειναι καλος για ελληνικο πρωταθλημα, διορθωνει τα παντα, και βοηθαει τους συμπαιχτες του παντα, σβηνοντας τα λαθη τους, αφου κοβει πανευκολα τον αντιπαλο. σκεφτηκα για defour για νεο ιμπαγαζα, αργησα να κινηθω, εκανα και -toixosmesh γιατι αν δεν ειχα ανανεωσει τοσο γρηγορα σε ριερα που πηρε 3.4, τοροσιδη 3.2, αβρααμ 2.5 (δεν δεχοντουσαν με τιποτα λιγοτερα), μαλλον θα χα παρι φελιπε μελο τον ειχαν για πουλημα, παλι για λιγο δεν ερχοταν. ετσι εμεινα χωρις ουτε μια μεταγραφη 3ο χρονο, με το κενο του ιμπαγασα, οχι τοσο γιατι δεν εχω ποιοτικους παιχτες σε αυτη τη θεση, αλλα κυριως λογω αποριων τακτικης που μου δημιουργηθηκαν, τι ρολους θα δωσω, ποιος θα δινει τη μπαλα στα πλαγια, ποιος θα βγαζει καθετες, κλπ. αν εχεις πολλους παιχτες ολο και καποιος θα σου βγει, εχω για mc, dudu, sandro, manuel torres, ταχτσιδη (καλος ειναι, θα παρει ευκαιριες σιγουρα), και ο κατσικογιαννης για 5ος, αντε 4ος αν παιζεις με 2 καλος φαινεται να ναι, λεω φετος να τον κρατησω, χωρις εξαιρετικα πραγματα φαινεται καλουτσικος σε ολα ('η μετριος σε ολα αμα θελετε, μας κανει για ελλαδα).

αμυνα.. παρτε πισω τον κυριακο παπαδοπουλο οπωσδηποτε, στην αρχη (πρωτα χριστουγεννα) ως δανεικο για end of next season και οποτε μπορειτε αγοραστε τον, εγω πηρα και τον miranda ελευθερο 2ο χρονο, σταθερος, τελειος σε ολα -ypoklinomai και τον μανωλα. ο μοδεστο καλουτσικος ειναι, παρολα αυτα θα φυγει απο ολους πιστευω σχετικα γρηγορα, αντε να αντεξει 1-2 μεταγραφικες. και ο παπαζογλου για rotation ελλαδας, καλος μου φαινεται. δεξια εβαλα με φμρτε 0 minimum fee στον μανιατη και τον πηρα, καλος, σταθερος, παιζει σε πολλες θεσεις, αριστερα εδωσα κανα 5αρι-6αρι σε δοσεις για τζαβελα, παγκο εχω ποτουριδη που παιζει πολυ καλα παρολο οτι τα στατιστικα του ειναι μετρια ακομα, στην ευρωπη βεβαια βαζω τον μανιατη ας μην εχει natural. ο χολεμπας πηρε ευκαιριες απο μενα, δεν εδειξε τιποτα, πρωτο χρονο μεχρι να παρω τζαβελα εβαζα βενετιδη που ειχα παρει για μπακαπ, απ οσο θυμαμαι για ελλαδα μια χαρα ηταν. ε δευτερο χρονο πουλο κι αυτος.

Τερματοφυλακα πηρα ελευθερο τον costil, γνωστος καλος φτηνος, σας τον συστηνω ανεπιφυλακτα, πρωτο χρονο νομιζω αντεχει ο αντωναρος. Ειδικα με κοντρολ παιχνιδι που σου κανουν λιγοτερες φασεις, νομιζω ειναι μια χαρα.

Γενικα εχει καλη ομαδα ο ολυμπιακος, αν ξεχειλωσετε λιγο και τα finances με αγορες σε 48 δοσεις και τετοια, πιστευω θα τα συμμαζεψετε παλι γιατι θα γινει ομαδαρα με μερικες προσθηκες.
User avatar
viper71
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Mon Feb 23, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Barcelona
Location: Χαλκίδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τη δεύτερη σεζόν στην Ευρώπη αλλάζουν τα πράγματα, πέρασα πρώτος σε όμιλο με Chelsea, Sevilla
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RqYpUyIePMM[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3C1GzoQXr9Q[/youtube]

και έφτασα μέχρι τους 8 αποκλείοντας την arsenal.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2_WfYvO-yGU[/youtube]

Μετά το πρόγραμμα είχε Man United, ήττα 4-0 έξω και μέσα νίκη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8oUdsTYMN5Y[/youtube]

Γενικά η ομάδα έχει στρώσει με αυτό το σύστημα

Image

Επίσης και μια αναφορά στον Οικονόμου της Καβάλας με τον οποίο έτριβα τα μάτια μου με το πόσο καλά παίζει και για Έλληνας αριστερός μπακ όπως επίσης και για τον Mirco Barocelli απο τον οποίο περιμένω να δω πολλά

με ελεύθερους αλλά ΚΑΛΟΥΣ παίχτες

Image

και φυσικά με Dzeko και δεν είμαι καλά :-D

Image
Sic
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Nov 14, 2010 10:42 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos CFP, Aigaleo
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos CFP, Aigaleo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να πω και εγω τη γνωμη μου για τον ΟΣΦΠ. Ξεκινησα νεο game με τιν εκδοση 11.2.1 με τις custom database που προτεινει το site σας (πολυ καλη δουλεια gratz kai thx!!!). Επισης εκανα ενα modification στο database editor του game και προσθεσα την επιλογη να μπορω να καλεσω τους δανεικους πισω, για να ειμαι σε θεση να επιλεξω εγω ποιος θα μεινει και ποιος οχι και οχι ο Valverde!!! Ξεκινησα την χρονια απο Φεβρουαριο και προγραμματησα πολλα φιλικα ωστε να εχει δεσει η ομαδα μεχρι το καλοκαιρι και να κατανοησει τα tactics.

Tactics:

Το formation που χρισημοποιω ειναι 4-1-3-2. Ο τερματοφυλακας ειναι GK Sweeper. Οι 2 κεντρικοι αμυντικοι ειναι ball playing defenders, ο ενας cover και ο αλλος stopper. Οι 2 πλαγιοι αμυντικοι ειναι Wing Backs σε duty Attack, αλλα μια θεση μπροστα, οποτε το formation μοιαζει με 2-3-3-2 (σαν το αρχαιο MW αλλα αντεστραμενο!! χεχε). Μπροστα απο τους κεντρικους αμυντικους και στην ιδια ευθεια με τα wing backs εβαλα ενα Deep lying playmaker με duty Support. Η τριαδα πισω απο τους επιθετικους ειναι ενας Trequartista με duty attack και στα ακρα 2 Inside Forwards σε duty support. Οι επιθετικοι μου ειναι ενας Deep lying forward και ενας Advanced forward με duty attack και οι 2. Το Philosophy ειναι very fluid και το strategy attacking. Ολα τα υπολοιπα ειναι Default εκτος απο το Creative Freedom που ειναι More Expressive, το Closing Down που ειναι Press More και το Roaming που ειναι More Roaming. Επισης εχει αυξηθει το Through Balls σε ολους σχεδον, το Cross Ball στους Inside Forwards και εχει μειωθει το Long Shots σε ολους τουλαχιστον στο μισο, αν οχι στο καθολου, και εχει κοπει το πολυ Clossing Down στον Deep Lying Playmaker, στον Trequartista και στους Forwards, ενω εχω πειραξει λιγο τα Forward runs και τα Run With Ball σε ολους. Επισης παιζουν με offside trap και counter attacks.

Κατεληξα σε αυτο το tactic γιατι ο σκοπος ειναι να εχω τους περισσοτερους παιχτες μου ενεργους και στις 2 φασεις του παιχνιδιου (αμυνα - επιθεση). Στην αμυνα συμμετεχουν ολοι, και στην επιθεση οι 8. Επισης θελω η αλλαγη απο την μια φαση στην αλλη να γινεται πολυ γρηγορα. Δεν θελω η ομαδα να παιζει ποδοσφαιρο κατοχης και να την ζαλιζουν πολυ την μπαλα πριν κανουν μια ευκαιρια για αυτο και το counter attack ειναι on και χρισημοποιω width και tempo στο default του attacking strategy που ειναι αρκετα ψηλα, οπως και το Defensive Line, για να μπορουν να μαζευουν τις χαμενες μπαλιες οι αμυντικοι. Οι αμυντικοι ειναι Ball Playing για να μπορουν να δωσουν μια πασα κοντα, συνηθως στον playmaker, ο οποιος παιζει πολυ πισω. Οπως παρατηρησε πολυ σωστα στο προηγουμενο post ο φιλος, στην Ελλαδα δεν πιεζει κανεις ψηλα, οποτε ο deep lying playmaker κανει παρτυ μονος του. Στην ευρωπη δεν συμβαινει το ιδιο αλλα αν ο playmaker μου εχει καλη πασα και decisions δεν υπαρχει προβλημμα γιατι αν πιεσουν ψηλα και περασει σωστα η πασα στους 8 προωθημενους, θα τους φαει το μαυρο σκοταδι επειδη θα βροθν χωρους. Τα wing back μου θελω να βγαινουν και να συμμετεχουν στην επιθεση. Επισης οι Inside Forwards, που βρισκονται μπροστα απο τα wing back, οταν ανεβαινουν τα τελευταια, συγκληνουν και πατανε περιοχη βγαινοντας σαν κρυφοι επιθετικοι. Οι forwards μου τραβιουνται εξω απο την περιοχη συνηθως και τραβανε πολλες φορες τους αντιπαλους. Ο Trequartista συνηθως ειναι πιασμενος απο τους αντιπαλους αμυντικους μεσους, αλλα αν κανουν κανενα λαθος και τον αφησουν, θα τους κλεισει το σπιτι. Σε παλιοτερο save, o Chumbinio που δεν ειναι και τιποτα φοβερο και τον εβαλα σε παιχνιδι με τον Παναθηναικο λογω απουσιων, εριξε 3 και εβγαλε και 2 ασσιστ, σε παιχνιδι που εληξε 6-0 (παραδειγμα). Γενικα αν η ομαδα διατηρηθει Happy, εχει καλο Training και δεν εχει 10 τραυματιες σε καθε παιχνιδι, μπορει να νικησει καθε αντιπαλο. Τα αρνητικα ειναι οτι στην αμυνα, εχω μικρο προβλημα με το ποιον μαρκαρει ο αμυντικος μεσος μου καμμια φορα, και οτι καποιες φορες μπορει να κανω 50 κλασσικες ευκαιριες σε καθε παιχνιδι και να μην μπαινει goal, με τιποτα. Εχει τυχει να εχω 7 δοκαρια σε ενα παιχνιδι και να χανω απο μια αντεπιθεση. Πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο Tactic, απλα θελει να υπαρχει μια σχετικη ποιοτητα (θα την δοκιμασω και με ομαδα Δ' Εθνικης και θα δω) και πολυ καλη διαχειρηση της ομαδας γενικοτερα (Training, Rotation, Happiness, κτλ.)

Παμε τωρα στο staff:
Assistant Manager: Roberto Rojas (πολυ καλος αν και δεν εχει καλα Judgement abilities αλλα κανει 4 star training σε tactics και εχει πολυ mental)
GK Coach: Giannis Papamichail και Tasos Mavridis (ικανοποιητικοι και Ελληνες)
Coaches: Chris Armas (Tactics), Mark Chamberlain (Ball Control), Cleber Queiroga (Defending), Ivan Valenciano (Attacking), Tosh Farrell (Shooting) - ολοι 4 star training
Fitness Coaches: Christos Mourikis και Jose Antonio Pozanco (ικανοποιητικοι και δεν τους αλλαζω)
Youth Coaches: Alexandros Alexandris και Babis Zelenitsas (ειδικα ο 2ος εχει και καλα σχετικα Judgement Abilities, οχι τιποτα φοβεροι αλλα δεν τους αλλαζω προς το παρον τουλαχιστον)
Physio: Nikos Tzouroudis (διωχνω τους αλλους 2 και κραταω αυτον που ειναι ικανοποιητικος)
Scouts: Dimitris Barbalias, Andreas Niniadis (τους κραταω προς το παρον) και Tord Grip (εγγυηση για Scout Next Oppoment με αρκετο Tactical Knowledge)

Παιχτες: Σκοπος ειναι να παραμεινουν ολοι τουλαχιστον μεχρι τον Ιανουαριο γιατι δεν παιζουν πολλα φραγκα. Οποια ενισχυση θα ειναι Ελληνες λογω κανονισμων UEFA.

Τερματοφυλακες:

1. Antonis Nikopolidis: Ωραιος ο παππους για ενα ακομη χρονο, κραταει καλα αν και καλο ειναι αν περισσευουν φραγκα να αντικατασταθει τον Δεκεμβριο. Ως το καλοκαιρι την βγαζει αλλα τα Psysical Abilities πεφτουν πολυ. Μετα το καλοκαιρι του κανω ανανεωση με λιγοτερο μισθο για καλο Tutoring σε κανενα πιτσιρικα και τον κανω GK Coach. Ειναι και αρχηγοπουλο και ζωντανη ιστορια οποτε δεν φευγει ακομα ο κηπουρος.
2. Urko Pardo: Ποτε δεν μου γεμισε το ματι... Θα παρει τις ευκαιριες του αλλα δεν θα τον βαλω και σε κανενα κρισιμο παιχνιδι. Για παγκιτης ειναι οτι πρεπει παντως οποτε αν δεν προκυψει τιποτα καλο θα τον αγορασω για δευτερο. Που να βγεις Champions League με Pardo...
3. Balazs Megyeri: Δεν λεει πολλα και ειναι και λιγο επιρρεπης στο λαθος. Δεν βλεπω να βελτιωνεται οποτε παει για πουλημα απο Δεκεμβριο.
4. Nikos Papadopoulos: Ακομα χειροτερος. Δεν κανει ουτε για τις πετσετες. Πουλημα.
5. Kostas Kaldelis: Χαλια μαυρα και στους μικρους. Δεν του δινω συμβολαιο.
6. Ivan Babovic: Τα ιδια.

Γενικα ειναι απο τις θεσεις που υπαρχει προβλημα. Οι ομαδες φτιαχνονται απο το νουμερο 1!! Στοχος να παρουμε Σηφακη προς το παρον και να βρουμε κανενα ταλεντακι σοβαρο να γινει κτηνος μακροπροθεσμα.

Right Wing Backs:

1. Vasilis Torosidis: Απλα Θεος. Ο ποιοτηκοτερος Ελληνας παιχτης για μενα αυτην την στιγμη στην πραγματικοτητα. Στο παιχνιδι δεν εχει μεγαλη διαφορα. Πολυ τυχερος ο ΟΣΦΠ που εχει τετοιο παιχτη στο roster του. Παιρνει φανελα βασικου σπιτι του και δεν του την παιρνει κανενας για τα επομενα 5 χρονια. Στα μεσα της χρονιας τον ζητανε πολλοι ευρωπαικοι συλλογοι οποτε του κανω ανανεωση και γινεται και αρχηγος τα επομενα χρονια. Κανει τα παντα και τα κανει καλα. Αμυνα, σεντρες, σκοραρει, πασαρει, assists, τα παντα ολα.
2. Giorgos Galitsios: Στο παιχνιδι παραδοξως δεν ειναι ασχημος για παγκιτης. Μεχρι τον Δεκεμβρη με τα διπλα παιχνιδια την εβδομαδα το εχω για rotation του Τορο κυριως στο πρωταθλημα. Μετα τον Ιανουαριο που ερχεται ο Μανιατης εχει να σκουπισει πολυ τον παγκο αλλα γενικα σε περιπτωσεις τραυματισμων η καρτων απο τους αλλους 2, ειναι μια πολυ αξιοπιστη λυση.
3. Giannis Maniatis: Πολυ ωραιος παιχτης. Αν δεν τον επαιρνε ο ΟΣΦΠ το χειμωνα στην πραγματικοτητα, εγω θα τον επαιρνα στο game.
4. Giannis Apostolopoulos: Για κλωτσιες. 19 χρονων, την πρωτη χρονια παιζει στους μικρους γιατι υπαρχει ελειψη στην θεση και μετα δρομο.
5. Kostas Kritikos: Τα ιδια. Μικρος αλλα δεν τα παιρνει τα γραμματα.

Γενικα στην θεση αυτη δεν υπαρχει προβλημα ειδικα μετα τον Ιανουαριο. Μεχρι τοτε λυσεις δινει και ο Modesto.

Left Wing Backs:

1. Raul Bravo: Παθιασμενος και φιλοτιμος μπορει να ειναι αλλα εγω ακομα απορω πως εχει παιξει Real Madrid αυτος. Θα ελεγα οτι δεν θελω να τον βλεπω αλλα θα ελεγα λιγα. Εχει και υψηλο μισθο οποτε αντε γεια το Δεκεμβρη.
2. Jose Holebas: Η αδυναμια μου. Αν τον Raul Bravo δεν θελω να τον βλεπω, αυτον εδω δεν θελω να τον ξερω. Πουλημα. Ουτε για 3ος δεν κανει. Αχρηστος.
3. Leonardo: Γυρναει απο το δανειο μηπως και μας ξελασπωσει. Δεν ειναι τιποτα φοβερο αλλα στεκεται καλυτερα απο τα αλλα 2 παλτα. Απο αμυνα δεν λεει πολλα, αλλα μπροστα κατι κανει. Πουλημα το καλοκαιρι και πιανει και καλα φραγκα σχετικα.
4. Giorgos Valerianos: Γυρναει και αυτος, να παρει κανενα tutoring και να βοηθησει στους μικρους. Μετα το καλοκαιρι ανεβαινει πρωτη ομαδα για 2-3ος στην θεση.
5. Charalabos Lykogiannis: Δεν λεει πολλα αλλα κατι μπορει να γινει στο μελλον. Συμβολαιο, δανεικος, 3ος στο μελλον.
6. Kyriakos Dimakakos: Τα ιδια. Ενας απο τους 2 μενει μελλοντικα και βλεπουμε.
7. Manolis Moniakis: Ερχεται τον χειμωνα απο ΟΦΗ και δεν ξερω τι ρολο βαραει. Δεν εχει δοκιμαστει πολυ, τα δουμε. Τον προωριζω για rotation στην θεση του Τζαβελλα.

Πιστευω οτι αυτη ειναι η χειροτερη θεση της ομαδας. Οποιος θελει να βαλει goal στον ΟΣΦΠ παει απο αυτη τη μερια, οπως και στην πραγματικοτητα αλλωστε. Τον χειμωνα οπωσδηποτε Τζαβελλας με δοσεις. Οσο οσο. Ολοι οι αλλοι στα αμυντικα κυριως καθηκοντα δεν κανουν ουτε για το Αιγαλεω. Ειδικα σαν Wing Backs. Σαν Full Backs ισως να την παλευουν αλλα με ξερω και δεν με νοιαζει. Δρομο ολοι τους!

Center Ball Playing Defenders:

1. Avraam Papadopoulos: Περιπτωση σχεδον σαν του Τορο. Συνηθως τα παει καλα και μου τον ζητανε στα μεσα της χρονιας, αλλα παιρνουν τα (μπιμπ) μου. Βασικος και πολυ αξιοπιστος, ενω βαζει και κανενα goal που και που απο στημενα. Ωραιος. Δεν παει πουθενα.
2. Olof Melberg: Ο Βραχος. Δενει πολυ ωραια με Αβρααμ και καλυπτει με την εμπειρια του ολες τις φασεις λογω υψηλων mental abilities. Μετα το καλοκαιρι πεφτουν τα Physical abilities, αλλα παραμενει τουλαχιστον μεχρι την ληξη του συμβολαιου του. Μετα τον Αντωναρο τον παππου τον κηπουρο γινεται και αρχηγος ανετα. Τετοιους ξενους θελω. Επισης υπαρχει περιπτωση να τον ζητησουν αλλα δεν χαλιεται που παιζει ΟΣΦΠ, οποτε μενει και δεν μιλαει.
3. Francois Modesto: Καλουτσικος τον πρωτο χρονο αλλα δεν με πειθει. Μαλλον παιρνει δρομο το καλοκαιρι αν ερθει προταση. Πολυθεσιτης αλλα μονο για ρεζερβα.
4. Tasos Papazoglou: Μια χαρα για βοηθεια στους 2 βασικους μας. Ειναι και σε ηλικια που παιρνει και tutoring, μενει για rotation.
5. Giannis Potouridis: Οπως ο Παπαζογλου αλλα δεν κανει και για βασικος στην Ευρωπη. Μην τρελαθουμε κιολας. Μενει μαζι με Παπαζογλου για rotation.
6. Giannis Polychronakis: Καλουτσικος, κατηγορια μυστηρια, παιζει και αμυντικος μεσος, πολυθεσιτης γενικα, αλλα δεν κανει τιποτα τελεια. Μαλλον μενει και αυτος για να δουμε τι κανει. Συμβολαιο, δανεικος και βλεπουμε.
7. Kostas Rougalas: Πολυ καλος. Ισως να βγει και ο νεος Αβρααμ αν δουλευτει σωστα. Συμβολαιο και βλεπουμε γιατι ειναι και μικρος ακομα.
8. Nikos Papadimas: Δεν βλεπω φως. Πουλημα...
9. Stavros Soulis: Τα ιδια.

Νομιζω οτι την πρωτη χρονια ειναι μια χαρα η αμυνα, αν και το καλοκαιρι θα ηταν καλο να επιστρεψει ο Κυριακος ο Παπαδοπουλος, που για μενα ηταν μεγαλο λαθος η μεταγραφη του στην Σαλκε. Αν καταφερετε να φερετε να κανενα Παπασταθοπουλο μελλοντικα, θα ειναι μια χαρα η αμυνα για πολλα χρονια.

Deep Lying Playmakers:

1. Dudu Cearense: Ποτε δεν καταλαβα τι κανει αυτος στον ΟΣΦΠ στην πραγματικοτητα. Ισως δεν τον χρησιμοποιουν σωστα. Δεν ξερω... Στο FM11 παντως ειναι φοβερος. Στα αμυντικα του καθηκοντα δεν ειναι τιποτα εξαιρετικο, αλλα αν μαρκαρει και ο Trequartista σας δεν εχει προβλημα. Πολυ καλη πασα σαν playmaker. Αλλα Deep Lying επιμενω. Δεν ειναι στυλ Ιμπαγασα που θα μοιρασει assists σε ολους. Ειναι σαν τον Guardiola οταν ηταν παικτης. Μαζευει τις χαμενες μπαλιες, δεν μαρκαρει σαν τον Μακελελε, πολυ καλη πρωτη πασα σε καποιον που μπορει να κανει το κατι παραπανω, και κανει και μακρινα σουτ εκτος περιοχης. Ο καταλληλοτερος για το Tactic αυτο κατα την γνωμη μου. Πολυ υψηλος μισθος ομως οποτε αν βρεθει και δοκιμαστει κανενας καλυτερος την κανει σε ενα βαθος 2-3 χρονων.
2. Moises Hurtado: Πιο αμυντικογενης παικτης. Ωραιος για Anchor Man. Προσωπικα οταν εχω αντιπαλο καμμια ομαδα με σοβαρο 10αρι τον βαζω μεσα να του δαγκωσει τα αυτια. Επισης καααααλη πασα, και κααααλο σουτ εκτος περιοχης. Δεν τρελενομαι κιολας αλλα την δουλεια του την κανει προς το παρον. Μετα το καλοκαιρι βλεπουμε.
3. Leadro: Ο πιτσιρικος κανονικα ειναι αμυντικος, αλλα σαν αμυντικος μεσος θα καθιερωθει. Πιστευω πολυ σε αυτον. Θα δειξει στο μελλον. Μενει.
3. Giannis Papadopoulos: Μου αρεσε και μου αρεσει και στην πραγματικοτητα και στο παιχνιδι. Πολυ συμπαθητικος παιχτης. Δεν ειναι αμυντικος μεσος αλλα εκει μου παιζει. Επισης τον χρισημοποιω σαν μεσο καθαρο αν θελω να γεμισω το κεντρο μου. Δεν θα αφησει εποχη αλλα για παγκο ειναι οτι πρεπει. Ανετα καθαριζει αν οι αλλοι δεν μπορουν εκεινη την μερα. Μενει.
4. Giorgos Katsikogiannis: Ενα κλικ κατω απο τον Γιαννακη μου φαινεται. Βασικα οποια ειναι η σχεση Dudu - Hurtado, ειναι και ι σχεση Γιαννακη - Κατσικογιαννη. Πιο αμυντικογενης, την παλευει μια χαρα και αυτος. Ειναι και η φυσικη του θεση, για αυτο. Μενει και βλεπουμε.
5. Panagiotis Stamogiannos: Ιδια φαση με τον Κατσικογιαννη. Μενει και βλεπουμε. Ενας απο τους 2 θα κρατηθει.
6. Manolis Siopis: Μικρος, θα δειξει. Ενα συμβολαιο θα το παρει, αλλα δεν εχω και πολλες ελπιδες.
7. Kostas Kotsaridis: Λες και ειναι καρμπον του Γιαννακη. Δανεικος και βλεπουμε και αυτος.

Ειναι περιεργη θεση ετσι οπως την παιζω και δεν ξερω πολλους να προτεινω παγκοσμιως που μπορει να την παιξει οπως θελω... Προς το παρον μια χαρα την παλευει η ομαδα με αυτους, αλλα οπωσδηποτε μια προσωπικοτητα εκει θα ανεβαζε κατακορυφα την ομαδα. Ειναι απο τις λιγες φορες που θα προτεινω ξενο. Αλλα να ερθει ξενος ντουφεκι, οχι ο καθε τελειομενος.

Trequartistas:

1. Ariel Ibagaza: Καλος στις αρχες, μετα πεφτει πολυ. Δεν μασαει βεβαια μενει και τις 2 χρονιες για tutoring και καμμια συμμετοχη μεχρι το 60' βαρια. Στα αρνητικα του ο σχετικα μεγαλος μισθος. Μενει και βοηθαει πολυ.
2. David Fuster: Οκ παιχτης, που ανεβαινει μεσα στην χρονια πολυ. Προσωπικα τον προτιμαω απο τον μπαγασακο. Δειχνει πιο δουλευταρας, αλλα δεν ειναι και κανενα λαχειο. Δεν δειχνει χαρακτηρα στα μεγαλα παιχνιδια, σαν να χανεται. Γενικα αθορυβος παιχτης. Επισης δεν μου αρεσει να παιζει στην ιδια ενδεκαδα με τον μπαγασα (και ναι.. δεν παω τον Valverde!!). Αν ερθει καλη προσφορα το καλοκαιρι φευγει.
3. Chumbinho: Επισης δεν ειναι κανενα Jack-pot. Καλη ηλικια ομως που μπορει να γινει πολυ καλος. Μου δινει την εντυπωση οτι ειναι σαν τον Zairi: ικανος να κανει μια αμυνα πουταναριο, και ικανος στο επομενο παιχνιδι να μην μπορει να δωσει μια πασα στο μισο μετρο. Δεν ειναι να στηριζεσαι πανω του γιατι θα σε κρεμασει, αλλα αν βρεθει στην μερα του ειναι φωτια. Επισης του μαθαινω τις πλαγιες θεσεις και αυτη του επιθετικου ωστε να αλλαζει θεσεις μεσα στον αγωνα. Μενει προς το παρον.
4. Thomas Makaronas: Μακρια... Μυστηριος και αυτος, δεν ξερω και που να τον βαλω να παιξει. Πολυθεσιτης που δεν κανει τιποτα καλα.
5. Wanderson Costa Viana: Αυτος θα αφησει εποχη. Εχει να κλεισει πολλα σπιτια. Του μαθαινω και αυτου τις πλαγιες θεσεις και τρωει και απανωτα τα tutoring. Αν ηταν και λιγο γρηγορος θα μιλουσαμε για τον νεο Καστιγιο.

Και εδω την πρωτη χρονια την βγαζετε λαδι. Ο πιτσιρικας θα γινει φωτια, οποτε και για το μελλον ενταξει ειμαστε.

Inside Forwards:

1. Albert Riera: Πολυ καλος, παιρνει παιχνιδια μονος του. Αλλα κατι με χαλαει, ισως η ταχυτητα του. Παντως πιανει καλα λεφτα αν πει καποιος να τον πουλησει. Μενει μεχρι να γινει κτηνος ο Φετφα.
2. Dennis Rommedahl: Παραδοξως τα παει καλα. Ξεκιναει την σεζον πολυ ωραια αλλα το προβλημα ειναι οτι στα μεσα της χρονιας πεφτουν κατακορυφα η ταχυτητα και η επιταχυνση του. Παραμενει καλος οταν ειμαστε μπροστα στο σκορ στο ημιχρονο, τον ριχνω μεσα να εκμεταλευτω την ταχυτητα του στις αντεπιθεσεις. Ωστοσο ειναι λουλου και δεν βαζει τα ποδια του στην φωτια, δεν δειχνει παθος. Δεν με πειθει. Ενας λογος ειναι οτι δεν ειναι τεχνιτης παιχτης και σε σφιχτες αμυνες δεν κανει πολλα. Δεν θα παρει παιχνιδι μονος του οπως ο Ριερα. Φευγει και αυτος απο καλοκαιρι.
3. Giannis Fetfatzidis: Οπως ο Τορο ειναι ο καλυτερος Ελληνας παιχτης τα τελευταια χρονια, ο Φετφα ειναι το μεγαλυτερο ταλεντο, με τεραστια διαφορα απο τον δευτερο. Ποιος Νινης τωρα... Εχει τρομερη εξεληξη, παιζει και στις 3 θεσεις πισω απο τους επιθετικους, του μαθαινω και την θεση του striker και αν ανεβει και το finishing θα γινει φονιας. Μπαινει μεσα αλλαγη στις αρχες της χρονιας και γυρναει παιχνιδια μονος του. Δεν φαινεται πολυ στους κρισιμους αγωνες, αλλα ακομα ειναι αρχη πιστευω. Ο σερ Αλεξ ειναι μεγαλος φαν του και ολη η Ευρωπη τον κοιταζει, αλλα κανεις δεν κανει προταση γιατι εχει μεγαλη ρητρα. Ο ιδιος ποτε δεν δημιουργει προβλημα, ουτε με την συμπεριφορα τους, ουτε θετει θεμα μεταγραφης η αποδοχων. Τον προωριζω βασικο απο την δευτερη χρονια. Μου αρεσει πιο πολυ αριστερα παρα δεξια, ωστοσο οταν παιζει και ο Ζαιρι, τους βαζω να αλλαζουν θεσεις μεσα στον αγωνα και συνηθως οι αμυνες τα χανουν. Δεν φευγει που να τον ζηταει η Real Madrid!
4. Zaouad Zairi: Βλακας με πτυχιο και μεταπτυχιακο. Οπως εγραψε ενας φιλος σε παραπανω post, μπορει να χαζεψει τον Πουγιολ και να μην την παλευει με ενα μπαρμπα στην Δ Εθνικη. Ο τυπος δεν παιζεται!! 1Χ2 τον παιζεις και αναβαλεται ο αγωνας! Τεσπα, η γνωμη μου ειναι οτι για παγκο ειναι λιρα εκατο. Εγω επειδη θελω να εχω και καποιον να βριζω στην ομαδα τον ανανεωσα για 2 χρονια ακομα. Απο τον Ρομενταλ τον προτιμω παντως. Ωραιες πασες, ωραιες σεντρες, ωραια κινηση γενικα και ωραια ντριμπλα. Αρκετα γρηγορος, χασογκολης μεχρι αηδιας, οχι λογω ικανοτητας αλλα λογω μαλ..ιας στο κεφαλι του το ξερο. Δεν νιωθει απο κανενα αγωνα, ενω ειναι ρωσικη ρουλεττα να τον βαλεις να κανει tutoring, γιατι θα κανει τον πιτσιρικα οργιο σαν τα μουτρα του και αντε μετα να τον μαζεψεις.
5. Denis Epstein: Καλη ηλικια και γρηγορος με καλο σουτ, του μαθαινω και την δεξια πλευρα, αλλα δεν με πειθει. Γενικα καλες εμφανισεις κανει αλλα δεν θα παρει παιχνιδι μονος του. Σαν τον Ρομενταλ στην αριστερη πλευρα μου φαινεται. Το καλοκαιρι δρομο, να ανεβει κανενας αλλος.
6. Aris Soiledis: Θα παρει πολλες ευκαιριες την νεα χρονια. Μαθαινει και αυτος την αλλη πλευρα. Κατι θα κανει νομιζω. Παγκο αρχικα και βλεπουμε.
7. Giorgos Niklitsiotis: Το ιδιο με τον προηγουμενο.
8. Andreas Vasilogiannis: Δρομο οχι επειδη ειναι εντελως αχρηστος, αλλα επειδη μαζευτηκαν πολλοι και θα μεινει παγκο για παντα.
9. Guillaume Panuel: Το ιδιο με τον προηγουμενο.
10. Javito: Τουτον εδω τι τον ηθελαν? Τεσπα, μαλλον θα παρει δρομο οπως ηρθε, αλλα θα του ριξω μια ματια.

Εδω ειναι το μεγαλητερο προβλημα στους μικρους νομιζω, μαζι με το δεξι αμυντικο. Για την πρωτη ομαδα μια χαρα την μπαλωνουν τουτοι εδω, αλλα νομιζω οτι γενικα υπαρχει προβλημα στους ποιοτικους μεσους στην Ελλαδα, οποτε τσεκαρουμε ταλεντακια και αναλογως παιρνουμε και κανενα ξενο σαφως ανωτερο απο Ριερα. Η κραταμε Ριερα λιγο ακομα και βλεπουμε. Γενικα ειμαστε καλυμενοι σε καθε περιπτωση.

Deep Lying Forwards:

1. Kevin Miralas: O Κεβιν ο Μιραλας, πυροβολει κατα ριπας!! Ο τυπας ειναι φοβερος. Αγοραζεται τον χειμωνα και τα παει μια χαρα. Παιζει και στα ακρα, για καμμια εσωτερικη αλλαγη μεσα στον αγωνα, μοιραζει και καμμια assist που και που, ειναι και γρηγορος για τις αντεπιθεσεις, εχει και ντριμπλα, μια χαρα τον βρισκω. Σαν Deep Lying νομιζω τα παει καλυτερα απο οτι κλασσικος φορ περιοχης, γιατι εχει πολυ καλη κινηση, αλλα οχι τοσο καλο τελειωμα. Δεν μου βγηκε πρωτος σκορερ ποτε αλλα παντα η ομαδα τα παει καλυτερα με αυτον.
2. Diogo: Αν τον Χολεμπας τον μισω και τον θεωρω παλτο, αυτον θελω να τον κανω ετεροχρονισμενη εκτρωση!! Ντροπη που φοραει το 10. Ετσι ειναι το 10? Αντε παρε κοσμε? Τον εχω πουλησει απο την αρχη της χρονιας στην Palermo για 1,8m. Αν τον εβαζα να παιξει λιγο, ισως να ανεβαινε η τιμη του, αλλα δεν αντεχω ουτε να τον σκεφτομαι. Τετοια βλακοφατσα δεν εχω ξαναματαδει. Μακρια και αντε γεια @#$%$^^$#@.
3. Krisztian Nemeth: Μια χαρα ο Ουγγρος αλλα δεν τρελενομαι. Παιζει rotation του Μιραλας και οταν ερθει προταση τσιμπαω 5m και παιρνει δρομο. Μια χαρα τα παει, αλλο στυλ απο του Μιραλας βεβαια, αλλα τα καταφερνει. Δεν θα παρει και παιχνιδια μονος του αλλα σχεδον παντα εχει αξιοπρεπη παρουσια και τα παστελωνει μια χαρα σχετικα.
4. Christos Arianoutsos: Πιτσιρικας, φιλοτιμος, αλλα δεν κανει το παληκαρακι. Φευγει στην πρωτη ευκαιρια.
5. Rafik Djebbour: Ο τρομοκρατης. Μαλλον παιζει και στις 2 θεσεις μπροστα, πραγμα μαλλον σπανιο. Σιγουρα εχει το δικο του μοναδικο στυλ. Δεν ξερω αν θα τον ανανεωσω το καλοκαιρι, αν και μαλλον ειμαι θετικος. Μου αρεσε απο τοτε που ηταν στην ΑΕΚ. Πολυ θρασυς παιχτης.

Εδω θα ηθελα πολυ να δω εναν Ελληνα, αλλα δεν το βλεπω. Μυστηρια θεση και αυτη. Την παλευουμε την πρωτη χρονια μια χαρα, αλλα δεν βλεπω φως στο μελλον. Θα δουμε.

Advanced Forwards:

1. Marco Pantelic: Με τον Μιραλας κανουν τις αμυνες φυλλο και φτερο! Τρομερο διδυμο! Ο Μαρκο ειναι γκολτζης. Τελεια και παυλα. Ολοι σε αδειο τερμα θα την ριξουν ισως μεσα, ισως εξω, ισως θα κοιταξουν να σπασουν τα δοκαρια και τα νευρα μου, ο Μαρκο δεν θα χαριστει. Πολυ ωραια κινηση μεσα στην περιοχη και πολυ ωραια αισθηση του goal. Δεν θα βαλει τα τρελα, αλλα τα σιγουρα. Κραταμε για πρωτη χρονια και για tutoring.
2. Matt Derbyshire: Ο Αγγλος ασθενης. Ωραιος και αυτος μεσα στην περιοχη και αρκετα γρηγορος. Δεν συμμετεχει και πολυ στο παιχνιδι αλλα τα παστελωνει μια χαρα, οποτε δεν με νοιαζει. Αν ερθει προταση καλη φευγει αγερας, αλλα μεχρι τοτε μια χαρα τα παει ειτε σαν αλλαγη, ειτε σαν βασικος επειδη ο Παντελιτς γερναει και δεν μπορει.
3. Kostas Mitroglou: Αυτος εδω ειναι πολυ κακοδουλεμενος παιχτης και στην πραγματικοτητα και στο game. Ενω το εχει ο πιστολερο τον στοχο, δεν μπορει να κουνηθει. Λες και εχει βαρυδια στα ποδια κανει. Μεχρι να σηκωσει το ενα, βρομαει το αλλο. Δεν ειναι οτι δεν εχει ταχυτητα, εκει καλουλης ειναι. Αυτο που του λειπει ειναι η εκρηκτικοτητα. Δεν ειναι οτι ειναι αργοστροφος, σαν τον Ντιογκο τον μιστερ αποτυχια, ειναι σωματικο το προβλημα. Αν δουλεψει στην επιταχυνση και παιζει σχετικα συχνα, γινεται πολυ καλος. Γενικα πυροβολαει, αλλα στην αρχη αργει να γεμισει. Μενει, γιατι πολλοι ελληνες επιθετικοι δεν υπαρχουν ευκολα. Α, επισης μην του δωσετε αερα, γιατι μετα θελει ενα καλαμι να ψαρευει και ενα να καβαλαει. Συνηθως ζηταει αυξηση στον μισθο, αν τα παει καλα. Με φειδω τα φραγκα ομως, ζουμε σε δυσκολες εποχες.
4. Dimitris Diamantakos: Πολυ καλος και εξεληξιμος. Μενει την πρωτη χρονια στους μικρους που υπαρχει προβλημα μπροστα και μετα σιγα σιγα ανεβαινει στην πρωτη ομαδα. Ψωφηστε τον στο tutoring, αντεχει!

Και εδω καλα τα παει η ομαδα. Δεν εχει Cisse μπροστα, αλλα την παλευει ανετα. Λογω rotation και tactic δεν εχω βγαλει ποτε πρωτο σκορερ σε καμμια διοργανωση. Αυτο ειναι καλο γιατι δεν γινεται προβλεψιμη η ομαδα. Συνηθως πρωτος σκορερ ειναι καποιος απο τους 3 μεσοεπιθετικους, εκτος και σφυριξουν τιποτα 7αρες και αρχισουν τα χατ-τρικ οι επιθετικοι.

Γενικα ο ΟΣΦΠ εχει ενα τεραστιο ροστερ και η μαγκια ολη δεν ειναι να τους κανεις ομαδα, η μαγκια ειναι να καταφερεις να διωξεις αυτους που δεν κανουν χωρις να γινει ανταρσια και πεσει το ηθικο. Το καλοκαιρι irl θα πεσει πολυ γελιο παντως ετσι οπως τα εχουν καταφερει, και θα πεσει ακομα περισσοτερο του χρονου που θα ισχυσει ο κανονισμος του Πλατινι στις ευρωπαικες διοργανωσεις.

Πιστευω να βοηθησα. Ελπιζω το μεγεθος να μην ειναι κουραστικο. Ειναι το πρωτο μου post στο forum σας. Θα εκτιμουσα πολυ να διαβασω σχολια.

Αποριες:

1. Γιατι στα μεσα της χρονιας κι ενω η ομαδα παει τραινο, οποιος βγει στο τερμα αρχιζει και βαραει τα δοκαρια πεντε-πεντε??? Αυτοπεποιθηση φταιει, γκαντεμια η bug??

2. Γιατι ενω δινω φιλικα απο τον Μαρτιο εως τον Αυγουστο, κατα τον Απριλη μεσα σε μια μερα πεφτει το condition κατακορυφα σε ολους? Να δωσω Rest?

3. Γιατι ο Diogo να φοραει το 10 με τετοια βλακοφατσα???
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”