[Ανάλυση] ΑΕΚ

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
KDeam
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sat Feb 27, 2010 12:04 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κεφάλαιο ΑΕΚ. Μια ομάδα με πολλά οικονομικά προβλήματα, χωρίς σπίτι, και με πολύ λίγους παίκτες που κάνουν την διαφορά. Η διοικητική ανυπαρξία, χωρίς κάποιον που να θέλει να επενδύσει σε αυτήν, δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Δυστυχώς είναι ένα πλοίο που βουλιάζει( -titanikos ) και μόνο κάποια έξοδο στο Champions League μπορεί να βοηθήσει. Στόχος όλων μας, όταν ξεκινάμε την προπονητική μας καριέρα στην ΑΕΚ, είναι να την επαναφέρουμε στους τίτλους και να την κάνουμε την ομάδα των ονείρων μας ( ή ομάδα όνειρο, διαλέξτε και πάρτε ).

Αρκετά με τον πρόλογο. Πάμε λοιπόν στο ζουμί ...

Με μια πρώτη ματιά

Η ΑΕΚ έχει "estimated value" ( = εκτιμόμενη αξία) 19.75 εκ. € και χρέη 28 εκ. €. Πρώτη μας σκέψη "σκούρα τα πράγματα". Εισχωρώντας πιο βαθιά βλέπουμε ότι έχουμε ένα μεγάλο ρόστερ αλλά αν το δούμε καλύτερα παρατηρούμε ότι είναι ένα ρόστερ με παίκτες που δεν αξίζουν να ανήκουν σε μια όμαδα σαν την ΑΕΚ. Αν πορευτούμε με αυτό δείχνουμε ηττοπάθεια και μη δίψα για τίτλους. Αλλά χωρίς λεφτά τι μπορούμε να κάνουμε;


Πρώτες μέρες

"Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την απόκτηση του Κώστα Ειμαιοπροπονητηςπουολοιπεριμενάτογλου στην θέση του πρώτου προπονητή"

Ωραία ήρθε η μέρα που ολοι μας περιμέναμε. Καθόμαστε στον πάγκο της αγαπημένης μας ομάδας. Θέλουμε να την πάμε στην κορυφή του Κόσμου. "Καλά ... ίσως το 4023 να το χουμε καταφέρει " αρκετοί θα πείτε. Είναι όμως έτσι;

Με το που αναλαμβάνουμε, ο πρόεδρος και μεγαλομέτοχος μας ρωτάει για τους στόχους μας. Μας προσφέρει το υπέρογκο ποσό των 250 χιλιάδων € για μετεγγραφές και 8.25 εκ. € για συμβόλαια αν οι στόχοι μας είναι έξοδος στιν ευρώπη, 275 χιλ. € για μετεγγραφές και 8.75 εκ. € για συμβόλαια, αν προσπαθήσουμε για το πρωτάθλημα δυναμικά, και 300 χιλ. € για μετεγγραφές και 9 εκ. € για συμβόλαια, αν το κατακτήσουμε. "Σιγά ρε μεγάλε, ξοδεύτηκες", λες απο μέσα σου. Αλλα τι να κάνουμε; Ήταν κάτι που περίμεναμε ... (!#!@$!@#$ το κερατό μου μέσα)!

Επιλέγουμε το πιο λογικό για την πρώτη σαιζόν. Δηλαδή πάμε για πρωτάθλημα αλλά ας κρατήσουμε και μια πισίνη (Title Challenge).

Ανάλυση ρόστερ

"Πωωωωωωωω! Που πάμε έτσι" .... Λές αρχικά. Αλλά ας τα δούμε όλα σιγά σιγά.

Αρχικά μεταφέρουμε στην β' ομάδα τους πιτσιρικάδες Φροξυλιά, Καλαμιώτη, Μοσχονά.

Και τώρα πάμε στο ζουμί ...


Saja
Ο βασικός μας τερματζής. Πάρα πολύ καλός και με τα τωρινά δεδομένα ... ότι καλύτερο μπορούμε να χουμε.

Αραμπατζής
Πολυ καλό και αξιόπιστο μπακ-απ και Έλληνας. Μένει.

Lukac
Του προτέινουμε λύση συμβολαίου. Πίανει θέση ξένου, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, λεφτά απο πώληση δεν πρόκειται να πάρουμε και ένα συμβόλαιο μείων. Για τρίτο όταν χρειαζόμαστε ανεβάζουμε τον Μοσχονά.
Σχόλιο: Είμαστε πλήρης σε αυτή τη θέση.

DR/L)
Αργυρίου
Ταλέντο. Μένει καθώς μπορεί να βοηθήσει και τώρα ... και ίσως μελλοντικά.
Πατσατζόγλου
Πολυθεσίτης, Έλληνας αλλά τον χρησιμοποιούμε δεξιά κυρίως και δεν απογοητεύει. Μένει.
Γεωργέας
Παίζει και δεξιά και αριστερά. Πολύ καλός παρά την ηλικία του. Μένει αλλά τον χρησιμοποιούμε κυρίως αριστερά.
Καράμπελας
Μένει. Τι να κάνουμε δεν έχουμε πολλά λεφτά. Αλλά βοηθάει όταν χρειαστεί. Το δεύτερο χρόνο φεύγει.
Dadomo
Δεν φεύγει γιατί είναι η πρώτη του χρονιά και αναγκαστηκά τον κρατάμε. Δεύτερη χρονιά φεύγει και αυτός. Τριτο μπακ απ.
Jahic
Φεύγει καθώς μπορεί να μας δώσει λεφτά.
Araujo
Επιστρέφει στον Γενάρη και γίνεται βασικότατο δεξί μπάκ.
Σχόλιο: Παράξενο αλλά και σε αυτή την θέση για την πρώτη χρονιά είμαστε πλήρης.

DC
Nasuti
Αργεντίνος και Κεντρικός αμυντικός δεν γίνεται. Στην περίπτωση του Nasuti όμως είναι λάθος να το πούμε. Πάρα πολύ καλός. Εφόσων είναι δάνεικος, μένει.Αν μπορέσουμε τον 2ο χρόνο τον αγοράζουμε αφού τα 900 χιλ € της ρήτρας είναι πολύ λίγα για την αξία του.
Δέλλας
Μεγάλος σε ηλικία και πολύ αργός. Η εμπειρία του μπορεί να βοηθήσει αλλά τον κρατάμε στον πάγκο.
Μανωλάς
Ταλέντο μεγάλο. Και βασικός. Να και κάτι καλό.
Ματετζίδης
Δανεικός. Δεν είναι καθόλου άσχημος. Τον έδωσα δανεικό και τον 2ο χρόνο σε ομάδα που να παίζει βασικός. Και τα πάει πάρα πολύ καλά. Πιστεύω να βοηθήσει τον 3ο χρόνο.
Σχόλιο: Θέλουμε έναν ακόμα ψηλό σέντερ μπακ, με το όνομα του Verkhovtsov να είναι ιδανικό.

DM
Μάκος
Πάρα πολύ καλός. Μένει φυσικά.
Diop
Δυστυχώς πολυτέλεια για την ΑΕΚ καθώς μεγάλος και με μεγάλο συμβόλαιο. Κοιτάμε να τον δώσουμε δανεικό με 100% του συμβολαίου του η να τον πουλήσουμε κοψοχρονιά (λιγότερα από όσα κοστολογείται).
Γκέντζογλου
Καλό ταλέντο και μπορέι να βοηθήσει στο κέντρο. Μένει φυσικά.
Ρικκα
Δανεικός. Δεν είναι άσχημος. Αλλά ούτε και κάτι το ιδιαίτερο. Αποφάσισα να τον κρατήσω τον δεύτερο χρόνο για να δίνει ανάσες σε εύκολα ματς.
Σχόλιο: Αφού διώξαμε τον Diop θέλουμε κάτι πιο φθηνό και καλύτερο με το όνομα του Leandro να είναι πάρα πολυ καλή λύση.

MC/AMC
Καφές
Παρόλο που είναι ηγέτης, μπορεί να μας δώσει ανάσες στα οικονομικά. Τον πουλάμε.
Roger
Ο παίκτης που μπορεί να μοιράσει την μπάλα. Τον κρατάμε παρά το κάπως μεγάλο συμβόλαιο.
Σχόλιο: Εδώ θέλουμε 1-2 προσθήκες. Θα τις αναλύσουμε παρακάτω.

AMR/L, ST , FC
Scocco
Ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ. Μένει και φροντίζουμε γύρω στον οκτώβριο να του ανανεώσουμε το συμβόλαιο.
Burns
Φεύγει καθώς η μόνη βοηθεια που μπορεί να δώσει είναι στα οικονομικά.
Blanco
Εδώ έχουμε ένα δίλημμα. Κρατάμε καθώς είναι δεινός σκόρερ. Πουλάμε καθώς δίνει αρκετό χρήμα και βρίσκουμε κάτι καλύτερο.
Λυμπερόπουλος
Ηγέτης της ΑΕΚ στην επίθεση. Κρατάμε καθώς δίνει ανάσες στον βασικό μας Επιθετικό και με καλά αποτελέσματα.
Εder
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο προηγούμενος προπονητής δέχτηκε να τον φέρουν στην ομάδα. Δυστυχώς δεν φεύγει με τίποτα και τον κρατάμε για λυση της λύσης.
Djebbour
Καλός παίκτης αλλά καλύτερο προιον. Τον πουλάμε καθώς φέρνει πολλά λεφτά.
Leonardo
Παρόλο το ότι είναι καλός πωλείται για να δώσει και άλλα λεφτά στο πληγωμένο ταμείο μας.
Λαγός
Τον κρατάμε εάν θέλουμε για μπακ απ. Εγώ βιάστηκα και τον πούλησα με πάρα πολύ λίγα λεφτά.
Παυλής
Είναι δανεικός. Τον δεύτερο χρόνο τον κρατάμε για μπακ απ καθώς σε εύκολα παιχνίδια μπορεί να βοηθήσει και να δώσει ανάσες.
Σχόλιο: Αν πουλήσουμε Μπλάνκο θα θέλουμε κάτι καλό. Θα πούμε παρακάτω το τί και πώς.

Ανάλυση προπονητικού προσωπικού

Δυστυχώς εδώ δεν μπορώ να πώ κάτι. Ξεκινάμε δίχως προπονητές πρώτης ομάδας πλην το Σουιτσα. Ή κοιτάμε να προωθήσουμε ορισμένους Youth Coach σε Coach ή βρίσκουμε ελεύθερους καθώς no money για αγορές. Εγώ όσους βρήκα και ήρθαν ήταν Regen. Με 3.5 αστέρια όλοι τους.
Στον ρόλο του βοηθού έδιωξα τον υπάρχων και πήρα τον Jair Squarizzi καθώς τον έκρινα ιδανικό.
Έδιωξα και τον Fitness Coach του Jimenez καθώς μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο.
Αν τους διώξετε, μην ξεχάσετε να το κάνετε με mutual termination.

Μετεγγραφές

Ωραία, ήρθαμε στο σημείο που σε όλους μας αρέσει. Για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Εγώ πούλησα/έδωσα δανεικούς τους:

- Λαγος με 150 χιλ. €
- Diop δανεικός με 100% συμβολαίου
- Jahic με 1.3 εκ € (παραπάνω δεν μου έδινε κανείς)
- Καφές με 825 χιλ. €
- Burns με 1 εκ €
- Βlanco με 2.4 εκ €
- Lukac με λύση συμβολαίου
- Djebbour με 2.8 εκ € (!)
- Leonardo με 1.3 εκ € ( προσπαθείστε μέχρι 1.6 εκ. καθώς μπορεί να σας τα δώσουν)
Σύνολο 10 εκ €

Να φροντίσετε να πάρετε τα λεφτά cash και όχι με δόσεις. Εγώ σε όλους να πήρα cash πλην του Jahic.

Στις αγορές μας τώρα. Πριν προχωρήσετε σε οτιδήποτε να φροντίσεται να έχετε πουλήσει τους παίκτες πρώτα ώστε να έχετε καλύτερη εικόνα του budget.
Ότι και να κάνετε να φροντίσετε να αγοράζετε με δόσεις κοτσώβολου και όχι cash (48 μήνες). Ακόμα και τους φθηνούς.
Στα συμβόλαια να προσπαθήσετε να τους προσφέρετε όσο λιγότερο γίνεται.

DC
Ο Dzmitry Verkhovtzov απο Naftan είναι ιδανικός. Τον αγοράζουμε με 625 χιλ €. Συμβόλαιο 325 χιλ € το χρόνο

AMC/MC/DM
Leandro - Bahia. Φθηνός και καλός DM. 160 χιλ. € είναι αρκετά για να τον αποκτήσετε και με συμβόλαιο 400-450 χιλ €
Abelairas - River. Για τα λεφτά του πολυ καλος. 150 χιλ € και 350 χιλ € το χρόνο για συμβόλαιο.
Buonanotte - River. Tον ξέρουμε. Τον αγαπάμε και τον αποκτούμε με 3M αλλά με κάπως τσουχτερό συμβόλαιο (αλλά τα αξίζει) της τάξεως 700 - 775 χιλ € το χρόνο. Παίκτης που μπορέι να παίξει και μπροστά ... και πίσω απο τους επιθετικούς ... και αριστερά/δεξιά ... και με προπόνηση και στην θέση του Roger

Αν δεν πουλήσουμε Βlanco, κοιτάμε να πάρουμε κάποιον παίκτη οργανωτή όπως είναι ο Jordi Gomez της Wigan με 3 εκ. €, ίσως και λιγότερο.

FC/ST

Mouche - Boca. Ο αγαπημένος μου FMικός ποροσφαιριστής. 1 εκ € είναι αρκετό για να τον πάρουμε και 400 - 450 χιλ € για συμβόλαιο το χρόνο.
Αν πουλήσουμε Blanco μπορούμε να βρούμε αρκετούς για την θέση του. Εγω προτίμησα τον
Matias Defederico - Corinthians. Απαγορευτική τιμή του καθώς μιλάμε για 7,5 εκ € και αρκετά μεγάλο το συμβόλαιο (750 - 800 χιλ €) αλλά απαξ και τον πάρεις η ομάδα πάει μια ταχύτητα πάνω.


Τακτική

4-5-1
Image
Η πρώτη μας επιλογή

Το βασικό μας formation. Tα ΑΜL/R βοηθάνε και πίσω αλλά ξεφτιλύζουν κάθε άμυνα. Προτιμώ Scocco/Mouche στις θέσεις αυτές.
DM βάζω τον Leandro. MCL τον Buonannotte και MCR τον Roger. Σε ποιο δύσκολα παιχνίδια βάζω Μάκο για έναν έξτρα κόφτη στη θέση του MCR αλλά και για να κουβαλάει/μοιράζει την μπάλα όταν χρειαζεται.
Σαν MCL μπορέι να παίξει και ο Roger φυσικά με τον Buonannotte να παίζει σαν AML/AMR και τον Abelairas σαν MCR.
Σε γενικές γραμμές αρκετοί παίκτες παίζουν σε αρκετές θέσεις με αποτέλεσμα να έχουμε αρκετές λύσεις. Απλά πειραματιστείτε στα φιλικά και θα βρείτε την σωστή φόρμουλα.

DR/L σαν Full Backs Support
DC σαν Central Defenders
DM σαν Anchor Man
MCL σαν Advanced Playmaker Attack
MCR σαν Central Midfielder Support
AML/AMR σαν Inside Forward Support (Με Cut Inside)
ST σαν Deep Lying Forward (Με Cut Inside)



4-2-3-1
Image

Τα ίδια με το 4-5-1. Το χρησιμοποιούμε μόνο όταν είμαστε πίσω στο σκορ και θέλουμε να πιέσουμε ψηλά.

DR/L σαν Full Backs Support
DC σαν Central Defenders
MCR σαν Ball Winning Defend
MCL σαν Central Midfielder Support
AMC Advanced Playmaker Attack
AML/AMR σαν Inside Forward Support (Με Cut Inside)
ST σαν Deep Lying Forward (Με Cut Inside)

4-3-3
Image

Άκρως επιθέτικό σχήμα. Το χρησιμοποιούμε σε ματς που χρειαζόμαστε πολύ και ρισκάρουμε ή σε ματς εύκολα που θέλουμε να προσφέρουμε γκολ και θέαμα παραμένοντας όμως ρίσκο καθώς εύκολα ο αντίπαλος φτάνει στην περιοχή μας μέσω των πτέρυγών του. FCL/FCR χρησιμοποιούμε Scocco/Defederico και σαν ST τον Mouche. Αν δεν έχουμε Defederico βάζουμε τον Βlanco.

DR/L σαν Full Backs Support
DC σαν Central Defenders
DM σαν Anchor Man
MCL σαν Advanced Playmaker Attack
MCR σαν Central Midfielder Support
FCL σαν Advanced Forward Attack(Με Cut Inside)
FCR σαν Poacher (Με Cut Inside)
ST σαν Deep Lying Forward (Με Cut Inside)


Σε όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις απλά πειραματιστείτε για να προσθέσετε τις δικές σας πινελιές

Conclusion

Mε αυτές τις κινήσεις κατάφερα και πήρα το πρωτάθλημα με 20 πόντους διαφορά από τον δεύτερο.
Image
Ορίστε και απόδειξη τις ποιότητας του Defederico
Image.
Στην ευρώπη δεν πήγα καλά γιατί πειραματιζόμουν με αποτέλεσμα να χάσω έδαφος.

Έχω φορτώσει τις πρώτες κατηγορίες των μεγάλων πρωταθλημάτων (Ισπανία, Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία, Ιταλία, Πορτογαλία) και όλους τους παίχτες της Λατινικής Αμερικής (Αλλά και μόνο Αργεντινή, Βραζιλία να φορτώσετε είστε μια χαρά καθώς απο εκεί βγαίνουν τα περισσότερα ταλέντα).


Αυτά απο μένα.

Κάθε είδους κριτική/διόρθωση ευπρόσδεκτη.


Edit: Αποφάσισα να προσθέσω και του δανεικούς που αξίζουν.
Εdit(2): Προσθέτω τα πρωταθλήματα που έχω φορτώσει. Μικρή διευκρίνιση για τον Λαγό.
Last edited by KDeam on Wed Nov 10, 2010 3:59 pm, edited 9 times in total.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Ωραία προσπάθεια, μπράβο!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Toν Defederico τον πήρες με δόσεις;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
KDeam
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sat Feb 27, 2010 12:04 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Toν Defederico τον πήρες με δόσεις;
Nαι. Έχω το συνήθειο (καλώς η κακώς) να αγοράζω τους παίκτες με 48 δόσεις.
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συγχαρητήρια! Πραγματικά πολύ καλή ανάλυση, ακριβώς ότι σκεφτόμασταν όταν ξεκινούσαμε αυτόν τον τομέα! :-)
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
venom1987
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Thu Apr 22, 2010 1:26 am
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραβο πολυ καλη δουλεια . . . . . . -kavouras

ετσι η αεκαρα μας

Λοιπον απο μενα να προσθεσω οτι ο Τσιμουρ και ο Σκοκο μπορουν να πουληθουν ακριβωτερα.Προσωπικα τον τσιμπουρ 3.100.000 και τον σκοκο στιν Φιορεντινα παρακαλω 8.500.000 και μπορουσα και παραπανω δυστηχως.Οπως στο περσινο μανατζερ κρατησα μονο 2-3 παιχτες πχ μανωλας που φετος ειναι απιστευτα καλος και εξελισιμος μιων δλδ μια θεση αγορας......

Να προσθεσω οτι περσυ ειχα κανει τρεμπλ 1η χρονια ,βεβαια καθαρα λογο τυχης το Europa league.... σπανια συμβαινουν αυτα.Και ειχα μια ομαδα μονο πιτσιρικια οτι ταλεντο μπορουσε να ερθει και φοβερο συστημα προπονισης..... ελπιζω και φετος να καταφερω το ιδιο γιατι βλεπω υπαρχουν ταλενταρες και ερχονται....

για να δουμε....
strange
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Tue Jul 29, 2008 1:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχήν Kdeam πολύ καλή παρουσίαση και σε ευχαριστούμε....

Προσωπικα, πλέον έχω αρκετά λίγο χρόνο για fm (τα χρόνια περνάνε) και με το ζόρι από την Παρασκευή έχω με το ζόρι φτάσει 8η αγωνιστική...
Ο λίγος χρόνος σε συνδυασμό με το θλιβερό μπάτζετ με οδήγησε για πρώτη φορά να αποφασίσω να πορευτώ με το υπάρχον ρόστερ... Πούλησα μόνο τον Γεωργέα για 350 χιλιάρικά, ίσα να πάρω κανα προπονητή... (έχω καταφέρει 4 αστέρια σε defending, ball control, fitness)

Χωρίς πολλές αναλύσεις, παίζω 4-2-3-1 (το 2 ως MC) με προσαρμογές, ανάλογα και με το παιχνίδι... Χονδρικά οι τακτικές μας μοιάζουν... ίσως σκεφτομαι λίγο πιο επιθετικά...

Η πολιτική μου θα είναι ως εξής:

Μετάνοιωσα που δεν πούλησα:
Τζεμπούρ - τα λεφτά που θα φέρει είναι πιο πολύτιμα από την προσφορά του
Καφές - το ίδιο, είναι ο πρώτος που πουλάω καθε χρόνο

Δεν μπόρεσα να πουλήσω
Μπερνς - Δεν έδινε κανένας τα 800 που ζητούσα... πώς πετυχαίνετε τέτοιες τιμές;
Ντάντομο και Έντερ, για προφανείς λόγους

Είναι μια χαρά ΜΟΝΟ για φέτος:
Πατσατζόγλου και κυρίως Καράμπελας...τον Καράμπελα ίσως τον κρατήσω γενικά... φτηνός και λύση
Γιάχιτς... τσόντα Anchor Man, για να κρατήσεις κανα αποτέλεσμα
Ντιοπ.... φιλοδοξω ίσως να τον πουλήσω του χρόνου...περίμενα καλύτερα από το πιο ποιοτικό DM
Λυμπερόπουλος, δεν έχει νόημα ίσως ούτε καν φέτος....
Λαγός, την παλεύει 1-2 χρόνια...ως AML...
Ρότζερ, ο μοναδικός δημιουργικός μέσος... κατώτερος όμως των προσδοκιών

Μένουν
Σκόκο, για τρία χρόνια τουλάχιστον 5 γκολ σε 7 αγώνες
Μπλάνκο, σίγουρα μία χρονιά... 6 γκολ ήδη
Λεονάρντο, λύση πασπαρτού μένει μέχρι νεωτέρας, αν και τον περίμενα καλύτερο - αλλάζει θέσεις με Σκόκο ως AMR-AML-Insight forwards
Μάκος, Γκεντζογλου (έτσι κι έτσι), Μανωλάς, Νασούτι (ελπίζω), Δέλλας (όσο μπορεσει... φέτος ίσως βασικός σε πολλά)

Ο πρώτος παίκτης που θέλω να πάρω κι εγώ είναι ο Mouche, ως τρίτος μπροστά με Μπλάνκο, Σκόκο...απο κει και ύστερα βλέπουμε

Συμπερασματικά:
αυτή τη στιγμή είμαι
7-1-0 σε Ελλάδα
1-1-1 σε Ευρώπη
πολύ καλά επιθετικά, ανεκτα αμυντικά
Δεν το περίμενα, ίσως είναι πιο εύκολο από όσο έπρεπε το φετινό FM, 20 βαθμοί διαφορά είναι υπερβολικό Kdeam... 7ος ο Ολυμπιακός;

Προτιμώ να κάνω μεταγραφές που έχουν νόημα... είναι καλή φάση να δεις τις δυνάμεις σου χωρίς προσθήκες... Για Ελλάδα το ρόστερ είναι κομπλέ...
venom1987 wrote: ετσι η αεκαρα μας
Αδελφε, εντελώς φιλικά και με ΑΕΚτζήδικους χαιρετισμούς, η ΑΕΚ γράφεται με κεφαλαία...
venom1987 wrote: Οπως στο περσινο μανατζερ κρατησα μονο 2-3 παιχτες πχ μανωλας που φετος ειναι απιστευτα καλος και εξελισιμος μιων δλδ μια θεση αγορας......
είναι κρίμα νομίζω, να αλλάζεις τόσο γρήγορα τη φυσιογνωμία της ομάδας, αλλά αυτό ως απλή παρατήρηση, ο καθένας όπως το βλέπει ;)
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τι database και ποιές χώρες έχεις ανοιχτές για τις προτάσεις που δίνεις (παιχτών και προπονητών;).
KDeam
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sat Feb 27, 2010 12:04 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

strange wrote: Δεν μπόρεσα να πουλήσω
Μπερνς - Δεν έδινε κανένας τα 800 που ζητούσα... πώς πετυχαίνετε τέτοιες τιμές;
Ξεκίνησα καινούριο μόνο και μόνο για να το τσεκάρω. Πάλι με 1 μύριο έφυγε. Δεν ξέρω, ίσως φταίει και το τι πρωταθλήματα έχεις φορτώσει.
Φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς το Offer to clubs.
strange wrote: Δεν το περίμενα, ίσως είναι πιο εύκολο από όσο έπρεπε το φετινό FM, 20 βαθμοί διαφορά είναι υπερβολικό Kdeam... 7ος ο Ολυμπιακός;
Η αλήθεια είναι ότι είναι περίεργο. Αλλά είχε πολλούς τραυματισμούς. Επίσης παρόλο που και ο Παναθηναικός και ο Ολυμπιακός έχει μεγάλο ρόστερ , πήρανε παίκτες που δεν χρειάζονταν, σχετικά κακούς για μεγάλες ομάδες και τους έβαζαν και βασικούς.
Antonisjk wrote:Τι database και ποιές χώρες έχεις ανοιχτές για τις προτάσεις που δίνεις (παιχτών και προπονητών;).
Έχω τις πρώτες κατηγορίες των μεγάλων πρωταθλημάτων (Ισπανία, Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία, Ιταλία, Πορτογαλία) και όλους τους παίχτες της Λατινικής Αμερικής (Αλλά και μόνο Αργεντινή, Βραζιλία να βάλεις είσαι καλυμμένος).
samos25
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Wed Nov 10, 2010 6:16 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε KDeam πολύ ωραία η παρουσίαση σου για την ΑΕΚαρα μας.
Ας πω κι εγώ δυο λογάκια για την δική μου προσπάθεια.
Το βασικό μου σύστημα είναι ίδιο με το 4-2-3-1 που έχεις αν και πολλές φορές λόγω έλλειψης ΑΜC (σε περίπτωση τραυματισμού) ανεβάζω και δεύτερο επιθετικό.
Το 4-2-3-1 απαρτίζεται από τους εξής:

1. Saja
2.Argiriou(DR)
3.Dadomo(DL)
4.Nasuti(DC)
5.Manola(DC)
6.Diop(MC) backup Makos
7.Roger(MC) backup Kafes
8.Leonardo(AML)
9.Bonaventure Kalou(AMR)
10.Scocco(AMC)
11.Blanco/Djebbour(ST)

(Με τα 3 ΑΜ να εναλλάσονται καθώς τους έχω μάθει όλες τις θέσεις)

Τώρα από μεταγραφές έχω

Πούλησα:

Eder (λύση συμβολαίου)
Karabelas(500 k στην Almeria)
Gentzoglou(1.5 m στην Marseille) λόγω ασυμφωνίας ;)
Burns(1.1 εκ)


Πήρα:

Μόνο τον Bonaventure Kalou (Free Transfer)
Moniaki(έρχεται τον Γενάρη που λήγει το συμβόλαιό του)
Εdigio Arevalo Rios (έρχεται τον Γενάρη που λήγει το συμβόλαιό του)
Edgar Ivan Pacheco (έρχεται τον Γενάρη με 1.7 εκ λόγω φυγής Scocco)


Χρησιμοποιώ τον Γεωργέα για DR/L αν χρειάζεται και τον Jahic για DRLC για να πέρνουν ανάσες οι παίχτες.
Ο Lagos μαθαίνει τη θέση DL και δε τα πάει άσχημα σε εύκολους αγώνες και δεν τα πάει άσχημα!
Δυστυχώς ο Scocco τον πάλευα να ανανεώσει μεχρι αρχές Δεκεμβρίου και αφού είδα οτί δε προκειται τον πούλησα στη Roubin έναντι 3 εκ..... :(


Ενίοτε χρησιμοποιώ και το 4-5-1 που έχεις...σε πιο δύσκολους αγώνες.

Βρισκομαι στα μέσα Δεκεμβρίου της πρώτης χρονιάς 2 βαθμους απο τον ΟΣΦΠ που είναι πρώτος και προκρίνομαι από τη φάση των ομίλων του Εuropa League αν και δύσκολος Getafe, Stuttgard!

Σκέφτομαι να δώσω και τον Καφέ λόγω ηλικίας τον Γενάρη.
Οποιεσδήποτε προτάσεις ευπρόσδεκτες!!
patrinos_navajo
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Mon Sep 15, 2008 12:59 pm
Football Manager της ομάδας: Darlington 1883
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ-Παναχαικη
Status: Back in action
Location: Πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα κ εγώ με ΑΕΚ κ έκανα πολλές κινήσεις.

Καταρχάς, εμπιστεύτηκα το 4-4-2, στην ευθεια ή με wingers και τα παω μια χαρά μέχρι ώρας

Από μεταγραφές:

Έφυγαν οι:
Scocco - 9,75m Aston Villa ( 9,25 στο χερι κ 500k σε δόσεις (: )
Jahic - 2,7m Malaga
Djebbour - 6,25m Liverpool
Burns - 725k Braga
Lukac - Loan Sporting

Ήρθαν οι:
Verkhovtsov - 750k ( ήθελα κ εγώ έναν ακόμα ψηλό κ μου άρεσε πολύ ο Λευκορώσος που πρότεινες )
Epalle - 1m ( Επαλέ, Επαλέ, να χαμε έναν αργιλέ.... (: )
Coelho - Free ( Δεξιά μεριά να πετάει!!! )
Bosnjak - Free
Kadlec - 1,7m

Τα υπόλοιπα λεφτά τα κράτησα και εγκρίθηκε η εισήγηση μου για προπονητές, προπονητήριο κ youth

Από προπονητές, έφερα τους

John Owens, Robert Prosinecki, Helio Chicchinato, Bobby Downes, Juan Carlos Anon, Hugo Oliveira,
Apostolos Filis, Julen Masach Stergios Fotopoulos

κ κράτησα τους

Papadopoulos, Vamvakas, Serafeidis, Kola

Γενικά δεν μου άρεσε η κατάσταση με το σταφφ της ομάδας ( έδιωξα κ φυσιοθεραπευτες, πήρα κ σκαουτ κ μια πίτα απ' όλα (: )

Ευελπιστώ στο τέλος της χρονιάς να είμαι ακόμα πρώτος κ να μου κάτσει και το κύπελλο, και με την fireblast από το καλοκαίρι θα γίνουν θαύματα
Agapitos Kourabies
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Nov 10, 2010 4:52 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα και καλως σας βρηκα!

Μολις τελειωσα τον πρωτο γυρω και η αεκαρα πηγε -traino

Μεταγραφες εκανα μολις 2 - μαρεσκα (μαλλον βιαστικα να τον κλεισω), ποποβιτς (ειναι ελευθερος, τον εντοπισα απο ατζεντη εντερ)
εδιωξα γιαχιτς και λουκατς και λαγο και οσους ηταν ηδη δανεικοι (παυλης ματεντζιδης πλαντζος μοσχονας τους υπολογιζω για την δευτερη χρονια).
ηθελα να εχω τουλαχιστον 5 ελληνες στην ομαδα βασικους.
επενδυσα το λιγοστο μπατζετ σε προπονητες και ανανεωσεις συμβολαιων.
σκοκο τζιμπουρ και μπλανκο εμειναν ενω βελτιωσα το συμβολαιο του μανωλα. (μειωσα μπατζετ μεταγραφων αυξησα συμβολαιων).

αποφασησα να δωσω ευκαιριες και εμεινα προσκολυμενος στο 4-1-2-1-2 (μικρο διαμαντι) γενικα δεν χρησιμοποιω ακραιους μεσους.

gk saja
dc manolas-gentsoglou
drl karampelas-argyriou
dm makos
mc diop-popovic ( και ο καφες θα επαιζε καλα)
amc scoco και εναλακτικα μεσος σε αμυντικο συστημα
str djebour-burns

εχουμε και λεμε...
νταμπλ και παρα ενα τρεμπλ!
τρενο η ομαδα σε ελλαδα (21-8-1)! καλυτερη αμυνα με 14 παθητικο και επιθεση 66.
πρωτος σκορερ και καλυτερη βαθμολογια ο μπερνς!!!!!!!!!!!
18 γκολ, 6 μομ και τριτος σε ασιστς με 9 (πρωτος ο νινης με 12) και ολα αυτα επειδη εχασα τον μπλανκο για 5 μηνες την δευτερη αγωνιστικη. ξεκινησε με χατ τρικ ο κροκοδιλακιας και αντε να τον αλλαξεις...

το βασικο προβλημα της ομαδας ειναι το βαθος παγκου. πολλες φορες αναγκαζομουν να κανω "ρεστ" και ημουνα τυχερος σε κυπελο και ευρωπη. στο κυπελο επαιξα τελικο με παναθηναικο και καθαρησε ο σκοκος με 3 βολιδες στο απιστευτο 5-1. στην ευρωπη ο ομιλος ειχε ατλετικο, γαλατα και βασλουι. βγηκα πρωτος με τον σκοκο να καθαριζει, 5 νικες και μια ηττα (απο βασλουι εντος εδρας τελευταια αγωνιστικη). μετα καθαρησε η τυχη και ο σκοκο. χαποελ, λεβερκουζεν, ζενιτ, παλερμο και ηττα απο τοτεναμ στο τελικο. εκτος εδρας ειχα μονο νικες (ο σκοκο να ειναι καλα), ενω εντος 3 ισοπαλιες και μια ηττα.

τα αστερια της χρονιας ελ.πρωτ(συμ-γκολ-ασιστ-μομ-μ.ο) ουεφα(συμ-γκολ-ασιστ-μομ-μ.ο)
μπερνς (25-18-9-6-7,70) και (14-7-3-2-7,33)
σκοκο (20-7-7-3-7,36) και (12(2)-9-6-3-7,72)
τζεμπουρ (18(1)-13-7-4-7,72) και (11(2)-3-4-0-7,18)
ποποβιτς (20(3)-1-7-0-7,10) και (15(1)-2-7-1-7,16)
ολα τα λεφτα η συγκεκριμενη τετραδα!

στο τερμα εκανα μια ατυπη κοντρα σαχα και αραμπατζη
στο πρωταθλημα ο σαχα ειχε 15 συμμετοχες με 11 κλιν σιτ και 5 παθητικο και στην ευρωπη 12-5-10
ενω ο αραμπατζης 15-9-9 και 5-3-2 (εγινε ο τριτος τερματοφυλακας της εθνικης)

μανωλας και γκεντσογλου εχουν γινει κολιταρια και φοβερο διδυμο.
μακος αργυριου καραμπελας καλοι αμυντικα

14 παιχτες εφτασαν να προκαλουν το ενδιαφερον μεγαλων συλογων ενω ο μανωλας απο οτι λεει ο ασισταντ εχει 4,5 αστερια ποτεντιαλ (ανεβηκε σε 16 μαρκιν απο 14 σε μια χρονια)

για την πρωτη χρονια ως αναπληρωματικοι και βοηθεια σε παιχνιδια θεωρητικα ευκολα οι:
αραμπατζης μενει, νασουτι-δελας μενουν, ντατομο-γεωργεας μενουν, πατσατζογλου-ροτζερ-καφες μενουν, λυμπεροπουλος-μπλανκο μενουν. τον αραουχο τον εστειλα με την πρωτη ευκαιρια παρολο που περσι ηταν το κορυφαιο μου μπακ.

το προπονητικο μου τιμ:

casellato renzo 4 (tac,def)
smith simon 4,5 (gk)
jorritsma 3 σε ολα
prosinecki 4(tac,ball cont,shoot)
kezos 4 (str,aer)
numan 3,5 σε ολα
gallice 3,5 (att,str,aer)
vamvakas 4,5 (str,aer)
metgod -derby - assistant - 4 def
suica 4 (gk)

batista, kola, kopitsis, serafeidis, πηραν ποδι

apostolakis-velic οι νεοι σκαουτερ

για την δευτερη χρονια λεω να πουλησω λεοναρτο, μπερνς, τζεμπουρ, μαρεσκα. ισως ανανεωσω σε νασουτι, δελας λυμπε πατσα εντερ φευγουν για αλλες ομαδες ως ελευθεροι και ερχονται μερικα ταλεντακια τα οποια θα ψηθουν ως αναπληρωματικοι.
thanos petsos (dc) kaiserlautern
steven stjepanovic (st) trikala
emmanuel sani (st) my people

στοχος μου, στην αεκ, ειναι να φτιαξω μια ακρως αεκτζηδικη 11αδα (παιχτες απο ακαδημιες) που θα αποτελει αργοτερα και την ιδια την εθνικη ελλαδας.
σκοπευω να επενδυσω σε αναβαθμηση των ακαδημιων και σε μερικους παιχτες μικρους απο ακαδημιες.

υγ ο αεκτζης ειναι ξενερωμενος! το δειχνει και στο Football Manager 2011! 3 αγωνιστικες πριν το τελος του πρωταθληματος ηθελα μια ισοπαλια για να παρω πρωταθλημα και επαιζα στο γηπεδο μου με αστερα. 19993 με τιμησαν! παλι καλα! 36% γεματο γηπεδο στο τελος! αντε να πηγενουμε ριζουπολη ακους παπα?
Thanos.K
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Thu Nov 04, 2010 9:38 am
Football Manager της ομάδας: AEK Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα και απο μένα παιδιά,
καινούριο μέλος στο fmgreece.gr αλλα εδω και 6 χρονάκια τρελαμένος με fm.

Για να είμαι ειλικρινής, με το ρόστερ και την οικονομική κατάσταση της ομάδας, ψιλοαπογοητεύτηκα όταν "πρωτοανέλαβα" σαν προπονητής της ΑΕΚάρας μας.
(Ειδικά όταν μου διέθεσαν το αστρονομικό ποσό των 250k για μετεγγραφές την πρώτη χρονιά)

Εγώ, θεώρησα σωστό, να μην ξοδέψω λεφτά την πρώτη χρονιά σε μετεγγραφές της στιγμής αφού τα λεφτά που είχα δεν ήταν επαρκή, και τα κράτησα να τα "αυγατίσω" με την πορεία που θα κάνω και να τα διαχειριστώ πολύ καλύτερα την δεύτερη χρονιά. Έτσι κι αλλιώς, υποτίθεται πως την περίοδο που αναλαμβάνουμε την ομάδα έχουν ήδη γίνει οι απαραίτητες προσθήκες ... (οκ, υποτίθεται είπα..!!)
Οπότε πήρα Rivaldo free transfer για ένα χρονάκι μέχρι το 2011, με χαμηλό μισθό για να βοηθήσει την ομάδα σε στημένα, να πετάξει καμία ασσιστ ή και κανένα γκολάκι ενίοτε. Σκοπεύω να του κάνω το 2011 πρόταση συμβολαίου για να τον κάνω coach.

Επίσης πήρα δύο ισπανούς 19χρονους ταλεντάρες (όχι ταλεντάκια):
Ezequiel AML - 40k
Lazaro DM/MC - 70k

O Lazaro (DΜ) έχει γίνει απαραίτητο μέλος της βασικής μου ενδεκάδας (σε 4-5-1 σύστημα).

Έδιωξα:
Lukac (free transfer)
Blanco (1,8m Lille LOSC Metropole)

Τώρα τους άλλους τους κράτησα, και σκοπεύω να κάνω το γερό ξεσκαρτάρισμα από την δεύτερη χρονιά και για τώρα να κάνω rotation. To Europa League δεν θέλει να έχεις και ομαδάρα για να πας καλά (εννοώ να περασεις φάση ομίλων και τα επόμενα 2 knock-out με λίγη τύχη στις κληρώσεις βέβαια)

Επίσης καλό ταλεντάκι που πιθανόν να το ξέρετε είναι:
Δημήτρης Γούρτσας/19yo - ST - Πανσερραικός
Αλλά δεν έχω να δώσω τα φράγκα τη δεδομένη στιγμή.
Μέχρι στιγμης είμαι πρώτος αρχές ιανουαρίου 2011, με 6 βαθμούς μπροστά απο Ολυμπιακό και 7 από Άρη.

Καλή πορεία σε όλους μας!!
GGGG75
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:43 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβούμαι τίποτα,είμαι λέφτερος.
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα κ από μενα,λοιπόν σκέφτομαι να πειραματιστώ με την ΑΕΚ όσον αφορά το δυναμικό της και την νοοτροπία της ως ελληνική ομάδα. Προωθώ νέα παιδιά ,ακόμη κ από τους 18ρηδες στην βασική ομάδα κ θέλω να διώξω τους ξένους σιγά-σιγά.Σκεπτικό μου :

1) πάντα ως χώρα-από γεωπολιτική,στρατιωτική,κοινωνική ματιά-ως προσόντα έχουμε,
την αντοχή,την προσαρμοστικότητα,την αμυντική προσέγγιση(λόγω πολλών ειδών απειλών)
2)κύριο ταλέντο μας σε καταστάσεις ανάγκης-από άποψη τακτικής-είναι η σφιχτή άμυνα και η γρήγορη κ καίρια αντεπίθεση με σκοπό το καίριο πλήγμα (βλέπε τακτικές
στρατού αρχαίων χρόνων)
3) οι έλληνες παίκτες δεν υπολείπονται σωματοδομής αλλά τεχνικής έναντι των αντίστοιχων ευρωπαίων.

4) η ''οικονομική κρίση'' δεν βοηθά για μεγάλες επενδύσεις σε έτοιμους παικταράδες-που θα κάνουν κ τον χρόνο τους να ομαδοποιηθούν στην ομάδα.

Ως εκ τούοτυ,θα δοκιμάσω μια τακτική ''ελληνικού χρώματος'' που θα μπορούσε δλδ να περιγραφεί σαν ''ελληνική σχολή''.Αλλωστε με παράδειγμα την Ελλάδα του Ρεχάγκελ αλλά και την τακτική όλων των ελληνικών μας ομάδων όταν αντιμετωπίζουν ευρωπαικές,δεν απέχει πολύ από την αλήθεια..

σύστημα 4-4-1-1 το οποίο θα αλλάζει ανάλογα με την πρόοδο του ματς.Οι θέσεις θα είναι ως εξής :
GK: defensive
RLB: support-full backs
RLCB:defend-stoppers
RLM:support-wide mids
RLCM:support-ball winning mids
AM:support-advanced playmaker
ST:support-defensive striker

ΟΔΗΓΙΕΣ :
style-standard
formation-very rigid
pass-shorter
close down-often
marking-zonal
tackling-aggresive
pressing-higher up
counter attack και offside τικαρισμένα

η προπόνησή μου θα δημιουργηθεί από μένα με έμφαση στην αντοχή,την δύναμη και την τακτική.Κάποιοι παίκτες θα έχουν ιδιαίτερες προπονήσεις σε σουτ,φάουλ.

σκοπός μου να είναι κοντά οι γραμμές,να μαρκάρουν στενά όλοι οι παίκτες και κλέβοντας την μπάλα να επιχειρούν να σκοράρουν ψηλά.Πίσω θα αντικαταστήσω τον Δέλλα(θα τον χρησιμοποιώ στο κέντρο) με τον Γκέντσογλου.Ως εκ τούτου έδιωξα Blanco και Scocco λαμβάνοντας 4 εκ.σύνολο και πήρα αρχικά τον Οικονομοπουλο από Αρη,ψηλό και δυνατό αμ.χαφ,όχι πολύ αργό.

Πρότυπό μου η αρχαική φάλαγγα όπου κύριο όπλο ήταν η συνοχή και η πίεση της μιας γραμμής στην άλλη με αποτέλεσμα την απώθηση του αντιπάλου και το πλήγμα με δόρυ-αντεπιθέσεις.Επίσης θα επικεντρωθώ στα μακρυνάσουτ των μέσων μου και στις στημένες μπάλες.Σκοπός μου,η δημιουργία μιας ομάδας συνόλου χωρίς πριμαντόνες όπου θα λειτουργεί ματς με μάτς και με συνοχή,ανεξάρτητα με το τελικό αποτέλεσμα.

Ξερω ότι καρπούς μάλλον θα δω στην επόμενη σαιζόν αλλά αναφέρω όλο το σκεπτικό μου εδώ για προτάσεις δικές σας,απορίες ή διαφωνίες καθώς είναι η πρώτη φορά που το επιχειρώ.
strange
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Tue Jul 29, 2008 1:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

...χαίρομαι που και άλλοι συμφωνείτε πως έχει τη γοητεία του και το να μην πουλάς όλη την ομάδα στην αρχή για να πάρεις ό,τι καλύτερο...
Είναι πρόκληση η φετινή ΑΕΚ...

Επικαιροποιώ και προσθέτω και γω πως ο Μπερνς δεν πρέπει να πουληθεί... κρίμα που είναι ξένος μόνο... πολύ χρήσιμος παίκτης...

GGGG πολύ φιλόδοξο αυτό που επιχειρείς.. και ίσως πολύ επιφυλακτικό... Το ρόστερ της ΑΕΚ είναι περισσότερο ποιοτικό επιθετικά... Πας να αλλάξεις πολύ τη φυσιογνωμία και θα δεις τρελά Χ......
Σκόκο Μπλάνκο τους παραξεπούλησες... Ήδη σε μένα το Γενάρη ο ΣΚόκο έχει αξία 4.5 Μ...επίσης το passing style shorter μάλλον παραπέμπει σε παιχνίδι κατοχής και όχι αντεπιθέσεων

Καλή τύχη παρόλα αυτά...
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”