4-4-2 Κλειστός Ρόμβος Mourinio13

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
xaftel
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Wed Oct 24, 2007 11:39 pm
Football Manager της ομάδας: Vitesse
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το χρησιμοποίησα σε 2 παιχνίδια το σύστημα σου.Το ενα 1-5 Πανσερραικό κ στο αλλο έχασα από Βαλένθια 2-1 στο Μεστάγια.Καλο φαίνεται αλλά δε χωράει Λέτο κ Γκοβού σ' αυτό το συστημα.Εσυ απ' οτι είδα ιδιαίτερα το Γκοβού τον χρησιμοποιείς.Δεύτερο επιθετικό?
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολυ καλη τακτικη παιδια βεβαια θελει διορθωσεις... Σιγα σιγα ομως πιστευω να την τελιοποιησουμε.. Οπως περσυ με το 4-1-2-3 ετσι κ φετος με αυτο.. Βλεπουμε... Εγω παντως εβαλα rearly long shoots σε ολους κ sometimes μονο στον box to box μου... Επισης εβαλα FWR στα back μου sometimes ωστε να εχουν βοηθειες οι μεσοι μ κ να μην χανουν την μπαλα ασκοπα στον χωρο του κεντρου,αλλα και cross ball: far post επειδη απο οτι βλεπω οι σεντρες ειναι σημαντικο κομματι φετος του παιχνιδιου.. Αυτα για τωρα οτι νεοτερο θα το ποσταρω για να μπορεσω να βοηθησω και γω.. Εχω 5/5 με τον Παναθηναικο απο την στιγμη π εβαλα την τακτικη...
Επισης πολυ σημαντικο το press more που στο FM10 δν με ειχε εντυπωσιασει.. Φαινεται να λειτουργει φετος κ να κλεβουν την μπαλα ευκολοτερα...
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκιμάστε να βάλετε τα μπακ σας "Wing Back", και στο Automatic.

Επίσης τον δεύτερο επιθετικό τον έχω Deep Lying Forward.

Τέλος, τον δεξί κεντρικό αμυντικό τον έχω στο Cover, ενώ τον αριστερό στο Stopper ;-)

Έτσι το χρησιμοποιώ εγώ και έχω άψογα αποτελέσματα. (ο Γκοβού είναι πολύ καλός σαν δεύτερος επιθετικός :) )
babis1996
Amateur
Amateur
Posts: 116
Joined: Thu Oct 07, 2010 9:34 am
Football Manager της ομάδας: Granada fc
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φοβερο συστημα την 1η χρονια με παο τα παω πολυ κλ και σινεχιζω και μαλιστα νικισα και την arsenal 2-1
και ο CISSE -papas σε 7 αγωνες 8 goal
fxarios
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Fri Jul 04, 2008 4:16 pm
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΔΕ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΕΤΣΙ Ο <<ΑΧΩΝΕΦΤΟΣ>>
ΑΔΕΡΦΕ ΠΑΡΕ ΤΟ ΚΟΦΤΗ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟΝ ΣΤΑ ΧΑΦ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΟΥ DEFEND ΠΙΕΖΕΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ Η ΟΜΑΔΑ.
ΠΑΡΕ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΦΟΡΜΑΤ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΕ ΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ TOUCHLINE INSTRUCTIONS AN KAI DE XREIAZONTAI.ΔΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΚΤΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΤΟΙΜΑ.1 ΓΚΟΛ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΑ ΤΟ ΚΑΡΦΩΝΩ ΑΠΟ ΣΤΗΜΕΝΑ.
User avatar
mourinio13
Amateur
Amateur
Posts: 193
Joined: Tue Jul 31, 2007 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν παιδιά έκανα κάποιες τελευταίες αλλαγές και το ανέβασα πάλι.Την πρώτη χρονιά πήρα πρωτάθλημα με 10 βαθμούς διαφορά.Για ευρώπη πιστεύω είναι πολύ καλό.Στις δυο σεζον που παίζω έχω βγει πρώτος στον όμιλο.Τώρα επειδή έχω μείνει πίσω στο πρωτάθλημα το δοκιμάζω με την ίδια τακτική αλλά με 3 επιθετικούς και προς το παρόν πάει πολύ καλά.
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον φιλε μ Ζοζε δοκιμασε αν θες κατι απο τα περσινα του ΘΕΟΥ ,επι σερι χρονια, σε τακτικες θεματα siouta θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις πως στηνεται η ομαδα καλυτερα..

viewtopic.php?f=207&t=27982

Βεβαια θελει καποιες διορθωσεις, για μενα τουλ προτινω:
1) Το run with ball των back μας στο mixed
2) Οταν η αντιπαλη ομαδα δν έχει πολλα ατομα στον χωρο του κεντρου βαλε αναπτυξη απο το κεντρο through the middle
3) Τον Advance Forward τον εχω αντι για Move into channels σε Cut Inside και λειτουργει πολυ καλυτερα.
4)Τελος παιξε με το tempo και το passing σε Default απο Sort οταν χρειαζεται να πιεσεις περισσοτερο και να βαλεις γκολ.. Κατα τα αλλα ολα βαινουν κατ ευχην, αλλα manager χωρις να κανει καποιες μικρο αλλαγες και να κανει απλα Import την τακτικη δν αξιζει να προσπαθει :?

Για οποιαδηποτε απορια στειλε μ να σε βοηθησω... Ελπιζω να ειναι η τακτικη μας για φετος κ να τα σαρρωσουμε ολα παλι.. (Μεχρι στιγμης εχουμε καλα αποτελεσματα)

Υ.Γ θελει καλους παιχτες στο κεντρο με καλο passing, off the ball, teamwork, stamina και γενικα χαρ/κα αμ χαφ απλα ο ενας απο τους 2 MC ( ο center midfilder δλδ οχι ο Ball winnning) να ειναι πιο τεχνικος απο τον αλλο, οσο μπορειται...
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το σύστημα με το ρόμβο το δοκίμασα και εγώ φέτος. Πάει πολύ καλά ειδικά αν οι αντίπαλοι δεν έχουν καλούς αμυντικογενείς κεντρικούς, το επιθετικό χαφ κάνει παπάδες συνήθως. Καλό είναι να το χρησιμοποιείται όταν δεν έχετε πολλούς-καλούς winger.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμοποιώ αυτή την τακτική από το FM 09 με τις εξής διαφορές:
1. Ο ένας επιθετικός μου είναι targetman αντί για advanced forward
2. Χρησιμοποιώ το counter attack κι έχει μπορώ να πώ πολύ καλά αποτελέσματα
Τα κυριότερα που έχω να επισημάνω για αυτή την τακτική είναι τα εξής:
1. Είναι τακτική αναμονής και όχι κατοχής γι αυτό μην περιμένετε μεγάλο ball possesion
2. Είναι εξαιρετική για δύκολα παιχνίδια (Προσωπικά έχω "διαλύσει" μέγάλες ομάδες εκτός έδρας στην Ευρώπη με απίστευτα σκορ)
3. Αν και οι περισσότεροι πιστεύουν ότι χρειάζονται πάρα πολυ καλά μπακ για να καλύψουν την απουσία των εξτρέμ αυτό δεν ισχύει. Η συσσώρευση παικτών στο κέντρο δημιουργεί τεράστιους χώρους στα πλάγια που μπορούν να εκμεταλλευτούν ακόμα και μέτρια μπακ. Με ένα καλό μπακ μπορείς να κατακτήσεις τα παντα! (Το έκανε και ο Μουρίνιο με τον Μαικόν)

Ακολουθεί ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα. Ελάχιστη κατοχή αλλά πολλά τρεξίματα χωρίς την μπάλα και καθολική επικράτηση στο γήπεδο ή απλά ΄΄ quality of possession more important than quantity΄΄
Spoiler: show
Image

Uploaded with ImageShack.us
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”