Τravian - S2 - συμμαχία fmgreece.gr

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
User avatar
stratosav7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1650
Joined: Mon Sep 07, 2009 11:51 am
Football Manager της ομάδας: Oldham Athletic
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Location: Oldham,Manchester,UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image


http://www.travian.gr


Για να προσαρμοστειτε πιο πολυ στο παιχνιδι (οι αρχαριοι,αλλα αν θελουν μπαινουν και στην συμμαχια και οι ''εμπειροι'') εφτιαξα μια συμμαχια με τιτλο ''FM Greece Community''
(Οσοι θελετε να μπειτε χρειαζεστε μια πρεσβεια.Μολις φτιαξετε γραφετε εδω,στο τοπικ αυτο,(ή πμ,αν θελετε) το ονομα σας στο παχνιδι και σας βαζω στην συμμαχια...)



Ειναι ενα συναρπαστικο παιχνιδι το οποιο θα σας κερδισει το ενδιαφερον και πιστεψτε με,δεν θα μπορειτε να ξεκολλησετε...

Spoiler: show
Macross wrote:Στο 2ο χωριό επειδή δεν μπορείς να έχεις υψηλή παραγωγή ειδικά αν είσαι σε 15αρι είναι σχετικά δύσκολο να το ανεβάσεις γρήγορα. Είναι αυτό που λέγαμε ότι πρέπει να το ταϊζετε με ύλες συνέχεια.

Γενικά φτιάχνετε το 2ο για να κατοχυρωθεί η θέση και σιγά σιγά τα κτήρια. Παράλληλα στο 1ο σας χωριό
ανεβάζετε τα χωράφια ΜΕΧΡΙ το 10ο επίπεδο για να έχετε παραγωγή
ανεβάζετε την αγορά για να μπορείτε να στέλνετε στο 2ο χωριό τα υλικά για να αναπτύσετε
ανεβάζετε το μέγαρο στο επίπεδο 20 για να φτιάξετε το 3ο χωριό δίπλα στο 2ο

Στο πρώτο σας χωριό κάποια στιγμή θα φτιάξετε στρατό. Αν θυμάμαι καλά μπορεί να συντηρήσει με τα extra κτήρια (μύλος/φούρνος) γύρω στους 1000 στρατιώτες. Εκεί περίπου μηδενίζει το σιτάρι. Εγώ συνήθως στο 1ο φτιάχνω μόνο αμυντικούς για να το κρατήσω όσο πιο πολύ μπορώ, στο 2ο που είναι και το 15αρι θα σηκωθούν ορδές από επιθετικούς και στα γύρω χωριά θα φτιαχτούν μείγματα.. ένα αμυντικό ένα επιθετικό κτλ κτλ
Macross wrote:Για όσους έχουν 2ο χωριό (9αρι/15αρι)

Το κτήριο που προέχει να φτιάξετε είναι το ΠΑΛΑΤΙ για να μπορείτε αν χρειαστεί να κάνετε αλλαγή πρωτεύουσας. Δεν είναι όμως απαραίτητο να γίνει αυτή η αλλαγή τώρα. Να ξέρετε ότι το πρώτο σας χωριό δεν μπορούν να σας το καταλάβουν όσο ακόμα είναι "πρωτεύουσα".

Κοιτάξτε να αναβαθμίζεται σιγά σιγά ότι μπορείτε από κτήρια. Τα χωράφια σε 15αρι δεν έχει και πολύ νόημα γιατί δεν σας προσφέρουν πολλά, θα σας έλεγα να πάτε τα πυλός,ξύλο,σίδηρο στο επίπεδο 5 ώστε να έχετε μια Χ παραγωγή.

Σιγά σιγά βάλτε σκοπό στο 1ο σας χωριό να
10αρίσετε τα χωράφια
20αρισετε το μέγαρο για να ξεκινήσετε για 3η πόλη
Φτιάξετε στρατό
[/quote]
Last edited by stratosav7 on Sat Nov 20, 2010 5:41 pm, edited 2 times in total.
Solo Mango

Image
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Γράφτηκα κι εγώ σήμερα. Username greek_manager.
Κάνω τα quests. Για να μπω στο community πρέπει να χτίσω πρεσβεία;
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aπ οτι καταλαβα , συμφωνα με αυτα που γραφει , ναι.
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

H πρεσβεία είναι έτοιμη. Τo invitation δεν βλέπω :D
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

stratosav7 wrote:Image


http://www.travian.gr


Για να προσαρμοστειτε πιο πολυ στο παιχνιδι (οι αρχαριοι,αλλα αν θελουν μπαινουν και στην συμμαχια και οι ''εμπειροι'') εφτιαξα μια συμμαχια με τιτλο ''FM Greece Community''
(Οσοι θελετε να μπειτε χρειαζεστε μια πρεσβεια.Μολις φτιαξετε γραφετε εδω,στο τοπικ αυτο,(ή πμ,αν θελετε) το ονομα σας στο παχνιδι και σας βαζω στην συμμαχια...)



Ειναι ενα συναρπαστικο παιχνιδι το οποιο θα σας κερδισει το ενδιαφερον και πιστεψτε με,δεν θα μπορειτε να ξεκολλησετε...
α) Το συγκεκριμενο παιχνίδι έχει πολλούς σερβερ,σε ποιον αναφερεσε εσυ;
β)πως σε λενε στο παιχνιδι; και επίσης δεν μπορώ να βρω την συμμαχία.
α,και κατι άσχετο έχεις εμπειρία;όποιος θέλει βοήθεια σε οτιδηποτε μπορει να ρωτήσει,εχω εμπειρία
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Server 2...

username greek_manager

Εμπειρία not :D, προς το παρόν κάνω τα quests...
Αν θες να δώσεις συμβουλές, θα τις εκτιμήσουμε!
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

γράψτε εδώ κάποια βασικά πράγματα παίδες να τα έχουμε σαν πάτημα όταν και αν ξεκινήσουμε
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοιταξτε εγω εχω σταματησει να παίζω(ήταν πολυ εθιστικό σε σημειο που παρατησα το μανατζερ!!) αλλά δεν ήμουν και κανενας τρομερός παίκτης. -pappous Τα βασικά:
Μολις τελειώσεις τα quest αρχίζεις σιγά-σιγα να βλεπεις τι χωρια υπάρχουν γυρω σου(στον χάρτη,το 3ο κουμπακι),να δεις τι "παιζει" απο παικτες,συμμάχους κλπ.
Ανεβαζεις πεδια υλων και φτιάχνεις λιγους στρατιώτες(το πολυ 5-6 για αρχή).Προσέχεις η κατανάλωση σιταριού να μην ξεπερνά την παραγωγή.Εχεις καποιες μερες(δεν θυμαμαι ακριβως νομιζω 2-3 ) προστασία απο επιθέσεις,πουν σημαίνει οτι δεν μπορουν να σου επιτεθούν.Κανε κρυψώνες όμως αναλογα με την ωριαια παραγωγή(εκει που βλεπεις τα πεδια υλων,δεξια) και τις αποθήκες που έχεις γιατί μπορεί να μην είσαι μεσα όταν δεχεσαι επίθεση.Προσπάθησε να υπολογίσεις ποσες ώρες χρειάζονται οι αποθήκες για να γεμίσουν(σημειωση:Αν γεμίσουν παει στραφη η παραγωγή)και κάνε κάποια αναβάθμιση στο τειχος.Το τείχος μπορεί να σε βοηθήσει πολυ στην αρχή αφου ο αντίπαλος στουκαρει ανετα σε ενα μεγαλου επιπέδου τείχος.
Πειτε μου όσοι παιζετε την φυλή που πήρατε να σας βοηθήσω.Στον σερβερ 2 ειμαι κι εγω συνονόματε,με όνομα παικτη returned
Για όσους ενδιαφέρονται να πω ότι καλό θα είναι αν δεν ξερετε το παιχνίδι να παρετε Γαλατες ως φυλή ειναι αμυντικοι κυρίως και ο,τι πρεπει για νέους παικτες που δεν καιγονται μπροστα απο τον υπολογιστη

Υ.Γ.Στο φόρουμ καλό θα ήταν να μην μπαίνετε,υπάρχει πολυς κόσμος που ειρωνεύετε,μιλά άσχημα κλπ.Για όσους ξερουν απο φορουμ του τραβιαν ημουν ο moderator galata gul
εντιτ:@greek_manager Πως λέγεται η συμμαχία ξέρουμε;Είμαστε και κοντά σχετικά,σου εχω στείλει μύνημα
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ έχω πάρει Ρωμαίους.
Συμμαχία "FM Greece Community'" έχει πει ο φίλος, αλλά δεν ξέρω αν αναφέρεται στον ίδιο server. Μπορείς να την δεις εσύ;
User avatar
mastoras_3
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5259
Joined: Fri Mar 25, 2005 5:57 pm
Football Manager της ομάδας: Aris Salonika
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Location: Πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πωωωωω άνετα έχει 3 χρόνια που σταμάτησα να παίζω τράβιαν. [/ποζερ]
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

greek_manager wrote:Εγώ έχω πάρει Ρωμαίους.
Συμμαχία "FM Greece Community'" έχει πει ο φίλος, αλλά δεν ξέρω αν αναφέρεται στον ίδιο server. Μπορείς να την δεις εσύ;
Έχω ψαξει 3 φορες και δεν βρηκα τίποτα,για αυτό ρωτάω.Οι Ρωμαίοι έχουν τα πιο ακριβά στρατεύματα αλλά μπορείς να παίξεις και αμυντικά και επιθετικά
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΩΡΑ: μπείτε στο http://www.travian.gr και διαλέξτε το σερβερ 2 και συντεταγμενες νοτιοανατολικά

Τα παρακάτω λινκ ισως να σας βοηθήσουν
http://forum.travian.gr/showthread.php?t=1560
http://forum.travian.gr/showthread.php?t=5944
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
User avatar
stratosav7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1650
Joined: Mon Sep 07, 2009 11:51 am
Football Manager της ομάδας: Oldham Athletic
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Location: Oldham,Manchester,UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://s1.travian.gr/allianz.php?s=2&fid=918&aid=1155

greek_manager και katsaplia δεν σας βρισκω...Ειμαι σερβερ 1.....Δεν εχω και μεγαλη εμπειρια καθως παιζω μονο 2 βδομαδες....το ονομα μου εμενα ειναι το: Emplak96 και εχω Ρωμαιους....Μαλλον καποιος απο τον σερβερ 2 δεν μπορει να μπει σε συμμαχια απο τον σερβερ 1....τεσπα....οσοι ειστε σερβερ 1 δωστε ονομα...ο φιλος κατσαπλιας σας εξυγησε καποια πραγματα....το πιο σημαντικο ειναι να κρατησετε σταθερη την παραγωγη σιταριου(επεσα σε μεγαλο αδιεξοδο τωρα....

επειδη δεν ξερω και πολλα,φιλε κατσαπλια ξερεις ποσους περιπου λεγεωναριους πρεπει να χω για να επιτεθω σε καποιον....


Αν θελετε μαγκες στον Σερβερ2 καντε ενα παραρτημα της δικιας μου συμμαχιας για να εχουμε σε λιγο καιρο τον απολυτο ελεγχο (!!!!)
Solo Mango

Image
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε οι σερβερ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση.Ο σερβερ 1 με τον σερβερ 2 ειναι εντελώς ξεχωριστοι,και θα σου πρότεινα να μπεις στον σερβερ 2 μιας και έχει ξεκινήσει προσφατα (15/9) και θα είναι πιο εύκολο να παιξουμε χωρις να μας διαλύσουν.Αν θες την συμβουλή μου κανε μια εγγραφή στον σερβερ 2 και παρε Γαλάτες αφου δεν έχεις μεγάλη εμπειρία.Ξερω οτι δεν είναι ωραίο να ξεκινάς απο την αρχή,αλλά ίσως να είναι καλύτερο,να μαθεις καλύτερα το παιχνίδι.

Οσον αφορά την επίθεση:ΠΡΟΣΕΧΕ να μην είναι σε συμμαχία αυτός που θες να χτυπήσεις.Φτιάξε πρώτα ανιχνευτές(Equites Legatis λεγονται στους Ρωμαίους) και ανίχνευσε του το χωριό,να δείς ποσο στρατό έχει και στείλε τουλαχιστον 10 παραπάνω απο αυτούς που έχει ΕΙΔΙΚΑ αν είναι γαλάτης(οι γαλάτες έχουν καλή άμυνα).Κοιταξε να είναι στα "κυβικά'' σου που λεμε,αν εχεις πχ 100 κατοίκους να μην έχει ο άλλος 200-300(άρα και πιο δυνατό χωριό).

Αφού δεν είσαι στον σέρβερ 2 να κάνω εγώ την συμμαχία;

Στον σερβερ 2 είμαι ο returned
edit:Το παιχνίδι μπορεί να μοιάζει απλοϊκό αλλά δεν είναι.Έχει βάθος.Αν θες πες μου τις ώρες και τις μέρες περιπου που είσαι μέσα για να ξερω
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
User avatar
stratosav7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1650
Joined: Mon Sep 07, 2009 11:51 am
Football Manager της ομάδας: Oldham Athletic
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Location: Oldham,Manchester,UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

katsaplias7 wrote:Φιλε οι σερβερ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση.Ο σερβερ 1 με τον σερβερ 2 ειναι εντελώς ξεχωριστοι,και θα σου πρότεινα να μπεις στον σερβερ 2 μιας και έχει ξεκινήσει προσφατα (15/9) και θα είναι πιο εύκολο να παιξουμε χωρις να μας διαλύσουν.Αν θες την συμβουλή μου κανε μια εγγραφή στον σερβερ 2 και παρε Γαλάτες αφου δεν έχεις μεγάλη εμπειρία.Ξερω οτι δεν είναι ωραίο να ξεκινάς απο την αρχή,αλλά ίσως να είναι καλύτερο,να μαθεις καλύτερα το παιχνίδι.

Οσον αφορά την επίθεση:ΠΡΟΣΕΧΕ να μην είναι σε συμμαχία αυτός που θες να χτυπήσεις.Φτιάξε πρώτα ανιχνευτές(Equites Legatis λεγονται στους Ρωμαίους) και ανίχνευσε του το χωριό,να δείς ποσο στρατό έχει και στείλε τουλαχιστον 10 παραπάνω απο αυτούς που έχει ΕΙΔΙΚΑ αν είναι γαλάτης(οι γαλάτες έχουν καλή άμυνα).Κοιταξε να είναι στα "κυβικά'' σου που λεμε,αν εχεις πχ 100 κατοίκους να μην έχει ο άλλος 200-300(άρα και πιο δυνατό χωριό).

Αφού δεν είσαι στον σέρβερ 2 να κάνω εγώ την συμμαχία;

Στον σερβερ 2 είμαι ο returned
edit:Το παιχνίδι μπορεί να μοιάζει απλοϊκό αλλά δεν είναι.Έχει βάθος.Αν θες πες μου τις ώρες και τις μέρες περιπου που είσαι μέσα για να ξερω
Κοιταξτε,θα φτιαξω ενα στον σερβερ 2 ,αλλα θα σας στελνω ο,τι θελετε σε πρωτες υλες....Δηλαδη ο,τι θλετε μου λετε και σας στελνω....Αν θες φτιαξε εσυ την συμμαχια,αν και σε λιγη ωρα θα χω ετοιμη την πρεσβεια......
Solo Mango

Image
User avatar
stratosav7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1650
Joined: Mon Sep 07, 2009 11:51 am
Football Manager της ομάδας: Oldham Athletic
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Location: Oldham,Manchester,UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ονομα:the_receiver
Λοιπον περιμενετε λιγο γιατι εμεινα απο υλες....Εχω την πρεσβεια στο επιπεδο 2,λιγο ακομα περιμενετε για την αναβαμιση....Αν θελετε,εγω θα παιρνω στα σοβαρα τον λογαριασμο στον σερβερ 1 (εκτος αν πορωθω και με αυτον τον λογαριασμο)οποτε αν θελετε φτιαξτε και εναν στον 1 για να μην ειμαι μονος μου :D
Solo Mango

Image
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”