Κλασσικο 4-4-2 Με ΑΕΚ

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
Los_Ches_Fan
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Thu Jul 29, 2010 9:47 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον ειμαι καινουριος εδω και αυτο ειναι το 1ο μου ποστ

Ξεκινησα με Αεκ παιζωντας το κλασσικο 4-4-2

Την 1η και 2η σεζον βγηκα 2ος προκριθηκα μονο UEFA αλλα την 2η χρονια εφτασα στους 8

τωρα ειμαι οκροβριο της 3ης σεζον και παιζω παλι 4-4-2 με το εξης ροστερ:

Saja (GK)
Araujo (DR) - full back>support
Majstorovic (DC) - central defender>defend
Vukovic (DC) - central defender>defend
Cesar Peixoto (DL) - full back>automatic
Nabil El Zhar (MR) - winger >attack
Luis Jimenez (MC) - central midfielder>support
Canales (MC) - central midfielder>support
Vicente (ML) - winger >attack
Scocco (ST) - advanced forward>attack

και στον αλλο striker βαζω ή Portillo ή Luis Saha σε deep lying forward>attack

το προβλημα που αντιμετοπιζω ομως ειναι οτι δν ξερω πως να παιξω τους ειθετικους για περισσοτερο σκοραρισμα γιατι συνεχεια εχω μικρα σκορ -toixos2

τωρα περα απο αυτους εχω και:
καφε
leonardo
παβλή
kevin olimpa
jahic
udeze
rommendahl
λαγο
tobias linderoth
kerlon
cesar delgado
καραμπελα.

please χριαζομαι βοηθεια να παρω το πρωταθλημα (γιατι ομιλους περναω νομιζω (: )
VALENCIA 4 LIFE
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14529
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Λάθος κατηγορία... εδω δεν ζητάμε βοήθεια, εδω παραθέτουμε δικιές μας τα τακτικές
που ειναι επιτυχημενες!!! -puppie
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μεταφερθηκε, καλωσηρθες! Επι της ουσιας παλι εχω καιρο να παιξω οποτε δεν εχω να πω κατι προς το παρον :P
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Noμιζω πως το να βαζεις 2 σεντερ φορ με αττακ χωρις να εχεις δεκαρι απο πισω ειναι αυτο που φταει.Ουσιαστικα δεν εχεις καποιον πιο πισω που θα ειναι ο συνδετικος κρικος αναμεσα σε κεντρο και επιθετικη γραμμη,κατι που λυνεται βεβαια και με εναν AM πισω απο τους επιθετικους

Ο πιο διαδεδομενος νομιζω καθορισμος θεσεων σε ενα κλασσικο 4-4-2 ειναι Poacher-Αttack και Deep Lying Forward-Support.


Eπειτα ειδα το στο κεντρο χρησιμοποιεις δυο ακρως επιθετικογενης παικτες,τον Luis Jiminez και τον Canales που ουσιαστικα ειναι και οι δυο για την ιδια δουλεια.Αυτο το θεωρω λαθος καθως δεν εχεις καποιον παικτη που να μπορει να κερδισει την μπαλα στον κεντρο,εναν Ball Winning.

Βεβαια και οι 2 αυτοι ειναι εξαιρετικοι παικτες αλλα προτεινω να διαλεξεις να βγαλεις εναν απο τους δυο και να βαλεις εναν Ball Winning με καλα αμυντικα Attributes.Δες κατι οπως ο Annan που τον θεωρω εξαιρετικο για τετοιες λυσεις.Λυσεις υπαρχουν πολλες και νομιζω οτι καταλαβαινεις τι παικτη εννοω.

Ετσι με εναν Ball Winning σε support και εναν Adv.Playmaker παλι σε support θα εχει δυο παικτες που ο ενας θα αμυνεται περισσοτερο ενω ο αλλος θα ειναι ο δημιουργος του παιχνιδιου σου.


Με τους 2 αυτους παικτες νομιζω πως μπορεις να το γυρισεις και σε εναν 4-4-2 με ρομβο ωστε να μπορεις να παιξεις και με ΑΜC και 2 καθαροαιμους Poacher μπροστα
Los_Ches_Fan
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Thu Jul 29, 2010 9:47 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το να δοκιμασω να βαλω εναν επιθετικο traquerista και τον αλλον poacher (attack) + εναν αμυντικογενη MC λετε να πιασει? -pappous
VALENCIA 4 LIFE
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Δεν νομιζω να γινει κατι με τον Trequartista...

Aμα παιζεις 4-4-2 νομιζω πως ειναι αναγκαιο να παιξεις με εναν support και εναν attack.Επειτα ο Trequartista ειναι παικτης του στυλ Τοττι.Σχετικα αργος αλλα με φοβερη τεχνικη.Δεν νομιζω πως εχεις καποιον παικτη με τετοια χαρακτηριστικα.Επισης ο Trequartisa παιζει μονος σχεδον ολες τις φορες στην επιθεση.Πχ δες το συστημα που παιζει η Ρομα με τον Τοττι στην επιθεση.Ξεκαθαρος ρολος Trequartista
stefanosx
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat Feb 27, 2010 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: aekara
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω θελω να ρωτισω κατι παρομοιο και για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα το γραφω εδω,

παιζω 442 και εχω ενα κοφτη στο κεντρο και ενα boxtobox θελω να βαλω τον ενα επιθετικο σαν poacher ωστε να ειναι επιθετικος περιοχης που να βαζει γκολ στυλ ιντζαγκι, και ο αλλος επιθετικος θελω να ειναι απο πισω του ωστε να περνει την μπαλα εξω απο την περιοχη και να μπορει να κανει μια καθετη στον αλλον η να σπασει την μπαλα στα πλαγια και να κανει μετα κινηση κατι οπως ηταν ο ανρι στην αρσεναλ, σε αυτον τι ρολο να του βαλω?
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Ή Deep Lying Forward αμα ειναι κοντος ή αμα ειναι θηριο Target Man.Με support duty και οι δυο.


Προσεξε,για να κανεια αυτο που θες ο παικτης πρεπει να εχει καλο passing,creativity,teamwork.Απο εκει και περα θα του κατεβασεις λιγο το mentality,θα του κανεις το passing,short και θα του ανεβασεις το creativity.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”