[CM4 02/03] Kapies erotiseis.

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
User avatar
nikchris
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 390
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
Location: Αργυρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paidia thelo na Rotiso kapia pragmata pou den exw katalabei akoma.Dimiourgw ta exis programata:Goalkeepers,Defenders,Def. Midfielders,Att. Miffielders,Striker.Ayta einai gia ti basiki omada.Peirazei na exw enan coach i physio se 2 schedules taytoxrona?Kai an balw se ena scedule pollous paixtes (px 10-15) peftei i epidrasi tis proponisis se aytous i prepei na balw parapanw coaches???Thanx
Γιατι να βαλω τον ΑΧΡΗΣΤΟ Firefox ενω εχω τον πολυ καλο OPERA????
[url:1zkch1yo]http://www.opera.com[/url:1zkch1yo]
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

H επίδραση ενός προπονητή μειώνεται καθώς του αυξάνεις τις αρμοδιότητες (χωρίς να μηδενίζεται, τουλάχιστον όχι εύκολα). Αυτό είχα παρατηρήσει επί ΕΡ3 και δεν το έχω επανελέγξει πιο πρόσφατα. Για τον αριθμό των παικτών δε γνωρίζω προς το παρόν.

Θα χαρώ να επανέλθω σε αυτό το θέμα με πειράματα μόλις έρθει ο υπολογιστής μου, αλλά δυστυχώς αυτό μπορεί να αργήσει μερικές μέρες/εβδομάδες.
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Για να μην ανοίγω άλλο topic γράφω εδώ μιας και το συγκεκριμένο αναφέρεται σε ερωτήσεις, που έχω κι εγώ!

Λοιπόν.. έφτιαξα προπονήσεις Fitness, Defenders, Medfielders, Forwards, Goalkeeping, PreSeason. Στους αμυντικούς θα βάλω το πράσινο κουτάκι "Defenders", στους μέσους το "Medfielders", κτλ.. Στο μπλε κουτάκι που γράφει "First Team" τι πρέπει να βάλω? "Fitness" για να κάνει γενικά όλη η πρώτη ομάδα Fitness προπόνηση? Όταν κάποιος παίκτης τραυματιστεί να του φεύγω το πράσινο κουτάκι και να βάζω "None"? Αν έχει και τίποτα άλλο που παράλειψα και το έχετε υπ'όψην και είναι σημαντικό γράψτε το!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ::wink:
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="giannis-G13"]Για να μην ανοίγω άλλο topic γράφω εδώ μιας και το συγκεκριμένο αναφέρεται σε ερωτήσεις, που έχω κι εγώ!

Λοιπόν.. έφτιαξα προπονήσεις Fitness, Defenders, Medfielders, Forwards, Goalkeeping, PreSeason. Στους αμυντικούς θα βάλω το πράσινο κουτάκι "Defenders", στους μέσους το "Medfielders", κτλ.. Στο μπλε κουτάκι που γράφει "First Team" τι πρέπει να βάλω? "Fitness" για να κάνει γενικά όλη η πρώτη ομάδα Fitness προπόνηση? Όταν κάποιος παίκτης τραυματιστεί να του φεύγω το πράσινο κουτάκι και να βάζω "None"? Αν έχει και τίποτα άλλο που παράλειψα και το έχετε υπ'όψην και είναι σημαντικό γράψτε το!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ::wink:[/quote]

τα μπλε καλυτερα μην τα χρησιμοποιεις καθολου. αφου βαζεις τα πρασινα, τα μπλε πια δεν εχουν κανενα ρολο.
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

να βάλω "None" στα μπλε δηλαδή? άμα τα έχω επιλεγμένα υπάρχει διαφορά?! ::roll:
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιάννη,
Τα μπλε κουτάκια υπάρχουν απλά για ομαδοποίηση των πρασίνων κουτιών. Αυτό σημαίνει ότι κάθε παίκτης προπονείται ανάλογα με το κουτί που έχει δίπλα στο όνομά του.

Για παράδειγμα:
Έχεις θέσει ("set"):
first team (μπλε κουτί)-->general (το πρόγραμμα που προϋπάρχει)
reserve team (μπλε κουτί)--> Midfielders
Goalkeepers (μπλε κουτί)-->goalkeeping (πράσινο)

Κι έχεις αναθέσει σε 4 συγκεκριμένους παίκτες τα κουτιά:
Παίκτης Α-->Goalkeepers (μπλε)
Παίκτης Β--> Defenders
Παίκτης C-->First Team
Παίκτης D-->Reserves

Συνεπώς:

Ο Παίκτης Α θα προπονηθεί με το goalkeeping, αφού το μπλε Goalkeepers (που του έχεις αναθέσει) αντιστοιχεί στο πράσινο goalkeeping (που έχεις φτιάξει).

Ο Παίκτης Β θα προπονηθεί με το πρόγραμμα Defenders.

O Παίκτης C θα προπονηθεί με το general schedule, αφού του έχεις αναθέσει το first team, που είναι set στο general schedule.

Ο Παίκτης D θα προπονηθεί με το πρόγραμμα Midfielders, αφού του ανέθεσες το reserves, που έχει γίνει set στο Midfielders.


"Ας πούμε ότι κατάλαβα. Γιατί τότε υπάρχουν τα μπλε κουτάκια και δεν αναθέτουμε κατευθείαν τα πράσινα στους παίκτες;"

Όπως φάνηκε στο παράδειγμα παραπάνω, σε έναν παίκτη μπορείς να αναθέσεις είτε μπλε είτε κατευθείαν πράσινο κουτάκι. Γιατί όμως να μπερδευόμαστε με τα μπλε κουτάκια και να μη χρησιμοποιούμε μονάχα τα πράσινα;
Η χρησιμότητα των μπλε μπορεί να φανεί με το εξής παράδειγμα: Ας πούμε ότι έχεις βαλει τους 10 βασικούς σου στο πρόγραμμα first team (μπλε), που -όπως φαίνεται στο παραπάνω παράδειγμα- το έχεις βάλει να αντιστοιχεί στο general schedule. Και όταν μπαίνει ο Ιούλιος, θέλεις να αλλάξεις προπόνηση και να προπονούνται με την προπόνηση Forwards. Αντί να αναθέτεις ένα-ένα το κουτάκι forwards σε κάθε έναν από τους 10 παίκτες, μπορείς απλά να κάνεις set το μπλε κουτάκι "first team" σε "forwards". Αυτομάτως, όποιος έχει "first team" δίπλα στο όνομά του θα προπονείται με την προπόνηση forwards.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε εννόησα πλήρως Θράσσο!! :8:
Ευχαριστώ!
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”