Από την Πλατεία στη λεωφόρο της δόξας ΙΙ (Greeks only)

Το "κοιμητήριο" των ιστοριών
Post Reply
User avatar
cereal killer 69
Manager
Manager
Posts: 4401
Joined: Wed Dec 13, 2006 7:54 pm
Location: matters!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο ενα πετυχημενο περασμα την σεζον 06/07,το οποιο συνοδευτηκε απο το κυπελλο Ελλαδος και την προκριση στο (τοτε) Κυπελλο ΟΥΕΦΑ την σεζον 07/08,ηρθε η ωρα να επιστρεψω στον τοπο του εγκληματος οπως καθε Cereal Killer που σεβεται τον εαυτο του κανει. 8)

Μετα,λοιπον,το τελος της σεζον,ειχα αναγκαστει λογω πανελληνιων να διακοψω το συμβολαιο μου με την αγαπημενη μου ομαδα,μετα απο πιεσεις που δεχτηκα απο το περιβαλλον μου,"οτι πρεπει να σπουδασω για να εχω ενα χαρτι,να κανω κατι στη ζωη μου μπλαμπλμπλα".Οσοι με γνωριζαν καλα ηξεραν οτι το μονο χαρτι που ηθελα ηταν το UEFA Pro License :-D

Οταν εφυγα τον Ιουνιο του 2007,τη θεση μου πηρε ο Εβαλντ Λινεν,καθως ελυσε το προσωπικο του προβλημα και τοσο εκεινος οσο και ο κ.Τσακιρης ηθελαν να αναλαβει την ομαδα.Η επομενη αγωνιστικη χρονια μου εδωσε μια απο τις μεγαλυτερες πικρες που εχω να θυμαμαι απο τον Πανιωνιο...

Τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια έβγαλε ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη. Οι "κυανέρυθροι" προηγήθηκαν της Μπορντό 2-0, είχαν την πρόκριση στο τσεπάκι τους, για να γνωρίσουν τελικά την ήττα με 3-2, μένοντας εκτός συνέχειας κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Η διαφαινόμενη εύκολη πρόκριση (2-0 στο 21?) έγινε εφιάλτης στο δεύτερο μέρος.

Παρολα αυτα,η ομαδα καταφερε να μπει στα play-off,οπου κι εξασφαλισε τη συμμετοχη στο Ιντερτοτο του 08/09.Συνοπτικα εκει αποκλειστηκε απο τη Ναπολι (1-0,1-0) αφου ειχε προκριθει εναντι της ΟΦΚ Μπεογκραντ (0-1,3-1).Βεβαια η συνεχεια δεν ηταν και η καλυτερη.Η αφιξη του Ρεκομπα ειχε κανει τον Χουτο να νιωθει βασιλιας,ο Λινεν "πληρωσε το μαρμαρο",μετα εφυγε ο Χουτος για τον ΠΑΟΚ,η ομαδα ηταν ηδη κουρασμενη καθως ειχε αρχισει τις αγωνιστικες της υποχρεωσεις απο τον Ιουλιο,και η υπολοιπη χρονια ηταν απλα μια αγγαρεια για ολους :roll:

Εγω παραλληλα εδωσα πανελληνιες,περασα αλλα αρκεστηκα μονο στην εγγραφη μου.Ειχα το πασο μου,τι αλλο να θελω; :P Καπου εκει αρχισε να φωναζει μεσα μου μια φωνη "follow your dream"...Με τα πολλα βρεθηκα να με εχει δεχτει το Surrey για ηλεκτρονικα και να περιμενω να ερθει ο Σεπτεμβρης να ανηφορισω Αγγλια.Ομως ενα απογευμα καπου αρχες Ιουνιου που ανεβαζα στο FΜ την Νorwich Championship,χτυπησε το τηλεφωνο μου..."Αγνωστος σας καλει"

-Παρακαλω;
-Καλησπερα.Τι γινεται;
-Μια χαρουλα,ποιος ειναι παρακαλω;
-Ελα ρε Γιωργακη,δεν με καταλαβες απο τη φωνη;Ειμαι γεννημενοι ο ενας για τον αλλον,ΤΕΛΟΣ!!
-Οριστε;!;
-Πες μου οτι εισαι ατριχος,μονο αυτο πες μου,ΤΕΛΟΣ!
-Ποιος ειναι;;Θα το κλεισω!
-Χαχαχαχαχα,ελα ρε Γιωργο,ο Κωνσταντινος ο Τσακιρης ειμαι,απλα ειχα κεφακια και ειπα να σπασω τον παγο :P
-Αμαν κυριε Τσακιρη,πηγε κι ηρθε η ψυχη μου,δεν ειναι πλακες αυτες!
-Τωρα μεταξυ μας;Eμεις εχουμε φαει ψωμι κι αλατι.
-Ναι,αλλα επειδη δεν θελω να φαω τιποτα αλλο απο σας ( :D ),πειτε μου τι κανετε,πως ειστε,πως και με θυμηθηκατε;
-Απο μενα;; :? Εμμ,να μωρε,αναρωτιωμουν τωρα που ξεμπλεξες με τις γαμωπανελληνιες αν θα ενδιαφεροσουν να συνεχισεις αυτο που ειχες αρχισει προπερσυ!Μπορει να ησουν μονο 17,αλλα για μενα εισαι ενας απο τους πιο επιτυχημενους προπονητες του Ιστορικου τις τελευταιες 2 δεκαετιες!
-Αχ,σταματηστε με κανετε και ντρεπομαι -gay ,υπερβαλετε τωρα :oops:
-Λοιπον λεγε,στη βραση κολλαει το σιδερο,δεχεσαι ναι ή οχι;
-Χμμ,δεχομαι υπο εναν ορο...
-Τι ορο;
-Εχω ενα project στο μυαλο μου,το οποιο θα ηθελα να εφαρμοσω καθως πιστευω οτι μπορει να βγει κερδισμενος και ο Πανιων...
-ΛΕΓΕ ΜΩΡΕ ΚΑΙ Μ'ΕΣΚΑΣΕΣ,ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΟΓΟΥΣ!!!
-Εεεε,ναι,μονο Ελληνες!
-Τι μονο Ελληνες;Εισαι ρατσιστης ρε κωλοπαιδο;!; :shock:
-Οχι,οχι,αντιθετως δεν εχω προβλημα με τους ανθρωπους αλλα να,σκεφτηκα οτι αν δωσουμε ολους τους ξενους και με τα λεφτα που θα μαζεψουμε,θα βγω στη γυρα,να κανω ενα παιδομαζωμα...
-Και ρατσιστης και παιδοφιλος;!;Ρε αλητη,τι ζορ...
-ΚΥΡΙΕ ΤΣΑΚΙΡΗ,ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΜΟΥ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΧΑΒΑΛΕΔΙΑΖΕΤΕ,ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
-Χαχαχα,α ρε Γιωργακη,ποσο καλα με ξερεις...
-Λοιπον,για να τελειωνουμε,ειμαστε συμφωνοι;Πιστευω οτι αμα λειτουργησουμε σαν ακαδημια για τους μεγαλους συλλογους Ελλαδας κι εξωτερικου θα εχετε κι εσεις μεγαλο κερδος(του πατησα τον καλο :P )
-Ναι,ναι βεβαιως,ακουγεται τελειο!(Ημουν σιγουρος)Ελα Δευτερα να υπογραψουμε το συμβολαιο και να σε παρουσιασω!

Stay tuned -diatakste
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δύσκολη αποστολή αναλαμβάνεις, αλλά σε στηρίζουμε. :thumbleft:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
cereal killer 69
Manager
Manager
Posts: 4401
Joined: Wed Dec 13, 2006 7:54 pm
Location: matters!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αληθεια ειναι οτι εγω μια χαρα συμφωνιες καθομουν κι εκανα με τον Τσακιρη,αλλα ειχα κι ενα πανεπιστημιο να με περιμενει με ανοιχτες αγκαλες :P Για να ειμαι ειλικρινης το ειχα ξεχασει εντελως μεχρι που μου το θυμησε ο Αγγελος,μολις τον πηρα να του πω οτι κερναω το βραδυ.
Κρυος ιδρωτας με ελουσε,πως θα το ελεγα στους υπολοιπους στο σπιτι;Δεν παω να σπουδασω γιατι θα κατσω να κανω τον προπονητη στον Πανιωνιο;Και για ποσο καιρο;Χωρις το διπλωμα οποτε του καπνισει μπορει να με διωξει χωρις αποζημιωση!Και τι ομαδα θα φτιαξω με μονο Ελληνες;

...
..
.

Οπως το περιμενα,σε κανεναν δεν αρεσε η αποφαση μου.Χαρακτηριστικα τα λογια του πατερα μου ηταν:" 'Η πας να σπουδασεις,ή βρες σπιτι να μεινεις.-"

Βεβαια,δεν μου πηρε πανω απο μια βδομαδα μεχρι να κλεισω το καινουργιο μου διαμερισμα!
Image



Mε θεα Την Πλατεια 8)
Image


Και καπως ετσι φτασαμε στην 19η Ιουνιου 2009,οπου αφου δωσαμε τα χερια με τον προεδρο Κωνσταντινο Τσακιρη για συμβολαιο 2 ετων με ετησιες αποδοχες 160.000 ευρω το χρονο και 750Κ για μεταγραφες,κατεβηκαμε στην αιθουσα Τυπου,για την παρουσιαση...

"Οπως ηδη γνωριζετε,σας καλεσα σημερα εδω για να σας παρουσιασω τον νεο προπονητη του Ιστορικου συλλογου μας,του Πανιωνιου.Προτιμησα να μην αποκαλυψω το ονομα του μεχρι τωρα,καθως ολα ηταν θεωρητικα ρευστα μεχρι τελευταια στιγμη.Ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη ενας πολυ αξιολογος ανθρωπος και προπονητης,που μπορει να παει την ομαδα πολυ ψηλα,ο καταλληλοτερος για να την κοουτσαρει την σεζον που κλεινει τα 120 χρονια υπαρξης της,το μοναδικο αυτο προσφυγικο σωματειο μαζι με τον Απολλωνα (φμ@νιακ ακους; :D ),εναν γνωστο απο τα παλια..."

Image

Τον Γιωργο Σεριαλη :!:

"ΤΟ ΞΕΡΑ!!"Βροντοφωναξε ο απεσταλμενος της Goal News,Αντωνης Τσακαλακης."Χααα,κουφαλες,μονο εγω το βρηκα",ειπε γεματος χαρα κι ενθουσιασμο!

"Χαιρομαι ιδιαιτερα πολυ που βρισκομαι σημερα εδω,σε γνωριμα λημερια...Εχω αφησει κατι ανοιχτους λογαριασμους και ειπε να ερθω να τους κλεισω(γελια).Οπως ολοι ξερετε ο Πανιωνιος ειναι βαθεια μεσα στην καρδια μου,κι αποδειξη αυτου,η αποφαση μου να μην φυγω για Αγγλια,οπου με ειχαν ηδη δεχτει και να μεινω εδω να παμε μαζι με την ομαδα οσο πιο ψηλα γινεται!!"

-Να περιμενουμε ενα πλανο παρομοιο με αυτο που ειχατε πριν απο τρια χρονια;

"Να σας πω,αγωνιστικα η φιλοσοφια μου ειναι ιδια με τοτε.Δεν φοβομαστε κανεναν αντιπαλο και κοιταμε να χτυπησουμε ολα τα ματς στα ισια.Βεβαια το υλικο που θα εχω στα χερια μου σε σχεση με την προηγουμενη μου θητεια διαφερει καθως πλεον στην ομαδα υπαρχουν παιχτες-αστερια οπως ο Ρεκομπα,ο Εστογιανοφ και ο Μπαλαμπαν.Ειμαι στη δυσαρεστη θεση να προαναγγειλω την αποχωρηση αυτων των παιχτων,οπως και ολων των υπολοιπων ξενων.Στοχος μου ειναι να χτισω μια ομαδα που θα αποτελειται μονο απο Ελληνες παιχτες με σκοπο να δειξω σε οσους ανοιχτομυαλους υπαρχουν εκει στην ΕΠΟ και τις υπολοιπες ΠΑΕ,οτι τα παιδια αξιζουν ευκαιριες και να σταματησουν να φερνουν καραβιες ξενων..."

Image

Stay tuned -diatakste
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Χαχ, ωραία η τελευταία φώτο.

Δύσκολο εγχείρημα, γιατί οι μεγάλες ομάδες έχουν τους καλούς Έλληνες παίκτες και δύσκολα θα τους πάρεις.

Τέσπα, καλή αρχή!
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ίδιο project το είχα καιρό στο μυαλό μου, αλλά βαριέμαι να γράφω.
Θα σε παρακολουθώ στενά...
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
troufenios
Rotation
Rotation
Posts: 1041
Joined: Tue Dec 23, 2008 9:21 am
Football Manager της ομάδας: Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή και από μένα.
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nταξ, με φωτο της πλατειας απο το δευτερο κιολας ποστ, αυτη η ιστορια φαινεται οτι θα παει μπροστα. -doublekiss

Εμπρος Ιστορικε :drinking:
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι έτσι!Ανγνωρίζεται η αξία σου στην προπονητική με ένα παχυλό συμβόλαιο...
Αυτά είναι....θέλω Σκούφαλη leader, playmaker κλπ κλπ!


Πάρε Ανακόγλου, Καρέλη και Τάτο οπωσδήποτε!
Κύπριους δέχεσαι? :P
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
xXAlexanderXx
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 327
Joined: Mon Dec 21, 2009 11:32 pm
Football Manager της ομάδας: Samos
Location: όπου να 'ναι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περίμενα καιρό ιστορία με Πανιωνιο.

Το πρότζεκτ της απόλυτης ελληνοποίησης της ομάδας έχει ξαναπαιχτεί βέβαια αλλά κάνει την ιστορία πιό δύσκολη και επομένως πιό ενδιαφέρουσα.

Εύχομαι τα καλύτερα
User avatar
cereal killer 69
Manager
Manager
Posts: 4401
Joined: Wed Dec 13, 2006 7:54 pm
Location: matters!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πριν καν αρχισει η μεταγραφικη περιοδος ολοι οι ξενοι ειχαν μπει transfer listed και ειχα κανει τις πρωτες μου αγορες.Η 1η Ιουλιου με βρηκε καπως ετσι...

Image

Απιστευτο ακομα το 2,1Μ που μου εδωσε η ΑΕΚ για τον Κοντη,δεν ξερουν τι πινουν εκει στη Γραμμου,αν και μεχρι να δω τα λεφτα κρατω τις επιφυλαξεις μου,για την ΑΕΚ μιλαμε :P

Καποιοι απο τους ξενους φαινοταν οτι μαλλον θα μου μενανε αμανατι,οπως ο Ομο,ο Σμογιε και ο τραυματιας Λολο...

Τα φιλικα τα αφησα στον βοηθο,καθως το ροστερ δεν ειχε ολοκληρωθει και δεν με ενοιαζε να δω αν η ομας ρολαρει.

Image

Μεχρι τις 22 Αυγουστου εγιναν αρκετες ακομα μεταγραφες που πιστευω οτι σε 3-4 χρονια θα μου αποφερουν τρελα κερδη αν οι παιχτες αυτοι εξελιχθουν οπως αναμενω.Βεβαια για τους περισσοτερους εχω βαλει να πληρωνω δοσεις για τα επομενα τεσσερα χρονια,αλλα δεν εγινε και ο Τσακιρης Αμπραμοβιτς,να μου δινει μετρητα με ουρα.Whatever,κι ετσι μια χαρα νομιζω τα καταφερα :-D

Image

Δασκαλακης βασικουρα,ειναι μονο 27,οποτε πηρα τερμα για πολλα χρονια.Αμυνα Βαλλας-Κατσαβακης εμπειρια και απο πισω Σταθακης,κεντρο Παπαστεριανος,Ιωαννιδης tutoring απο Τζαβελλα οπως και Σταθακης απο Βαλλα,κι επιθεση backup Γαβριλοπουλος για οποτε θελω να παιξω με επιθετικο κολωνα (οποιος πει οτι και ο Μαντζιος ειναι,να παει να παρει ενα κουβα μπλε μπογια παρακαλω :D ) και Σαιτιωτης για τα ματς που θα παιζω με αντεπιθεσεις.Πανω κατω ετσι τα εχω στα μυαλο μου.

Αυριο πρωτη αγωνιστικη με Ηρακλη στη -ν αγαπημενη μου- Θεσσαλονικη,με ενα ανεξηγητο αγχος να με διακατεχει :|

Stay tuned -diatakste
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη Σιριαλ και απο εμενα!
Οδηγησε τον Πανιωνιο στην κορυφη! :wink:
Ωραιος μεταγραφες βτς! Ειδικα ο Μαντζιος :D

Υ.Γ. Γιατι δεν πηρες και τον Τζιολη; :P
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη στην ιστορια σου
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
burnt with fm
Manager
Manager
Posts: 4988
Joined: Fri Nov 17, 2006 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη...

Κυριως,μεταγραφες νεων παικτων εκανες...οι πρωτες χρονιες,πιστευω,θα ναι δυσκολες αλλα μετα που θα εχουν φτασει στην καλη τς ηλικια οι πιτσιρικαδες θα πας τρενο.
Image
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άρχοντά μου, έχεις μαζέψει πολύ νεολαία...

Βλέπω οι προμήθειες καφέ να τελειώνουν σύντομα στις καφετέριες της "Πλατείας"... :D

Υ.Γ.: Μια συμβουλή μόνο... Βάλε Γιαννάκη Σίμωση μπροστά να δούμε άσπρη μέρα. Παικτούρ ο άνθρωπος σου λέω!!!
Spoiler: show
Image
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή με τον Πάνι.
Post Reply

Return to “Retire”