Τight Marking-Closing Down

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν αφαιρεσουμε τα weak foot marking που ειναι εμφανες κυριως σε πλαγιους μεσους αμα δεν εχουν δυο καλα ποδια οποτε λες "κοφτε του το καλο και μετα θα σκουντουφλαει" και το hard takling που οπως λεει και ο assistant αμα ο αντιπαλος εχει κανα δαντελενιο παικτη(δηλαδη τεχνικη τριπλα αλλα μασαει αν φαει 2-3 καλες) απο χρονια ειχα ενα προβληματισμο σε τι τυπου παικτες πανε τα αλλα δυο(ας το περιορισουμε εκει και οχι στο τι ομαδα αντιμετωπιζεις, ενταξει, αν βαλω να κυνηγανε παντου την μπαρστελονα θα με κανουν αλογο)

Να πω τις σκεψεις μου και μου λετε και εσεις που εχω δικιο και που αδικο.

-Σε καποιο χαφ που σουταρει καλα εγω το εχω συνηθως closing down often για να μην του δωσω ευκαιρια να σουταρει. Οχι απαραιτητα tight marking γιατι αν ειναι πολυ δραστηριος μπορει να τραβαει τον παικτη του
-Σε επιθετικο νταμαρι αποφευγω το tight marking(το βαζω never). Συνηθως κατι τετοιοι τυποι δεν παιρνουν μπαλα αλλα ανοιγουν χωρους. Οποτε αστον να παρει ο αμπαλος την μπαλα στα 20 μετρα να δω τι θα την κανει. closing down δεν ξερω τι να του βαλω. Ισως αξιζει να το εχω always γιατι με το που παρει μπαλα συνηθως δεν θα εχει καλη πασα οποτε θα του κλεψω.
-Το μεγαλο μου προβλημα ειναι επιθετικοι, χαφ ή εξτρεμ κοντοπουτανοι τυπου Μεσι. Και οχι μονο στο παιχνιδι αλλα και στην πραγματικοτητα(δλδ οταν παιζουμε καμια μπαλιτσα σε κανα Μουντιαλιτο). Η μια σκεψη ειναι "Στενο μαρκαρισμα και κλωτσια" γιατι αμα παρει την μπαλα αστο, μας ξεφτιλισε. Γιαυτο παροτι βαζω tight marking+hard tackling δεν βαζω closing down, γιατι το θεμα ειναι να φαει την κλωτσια με το που παρει την μπαλα, αν την παρει και εχει χωρο καλυτερα κρατηστε θεσεις και να οργανωθουμε μην μας ξεφτιλισει. Η αντιθετη βεβαια σκεψη λεει "Τι tight marking ρε φιλε. Αυτος θα σε τραβηξει εξω και θα σε κανει αλογο. Βαλε tight marking never και closing down never και αστον να κανει γκελακια μονο του στο κεντρο"

Εσεις τι λετε?Για τα 2 πρωτα εχω ψιλοκαταληξει, για το 3ο εχω μεγαλο διλλημα.

ΥΓ. Εννοειται αν εχετε ιδεες σε τι αλλου ειδους παικτες παιζουν team instructions πειτε. Πχ συνηθως αν παιζω με μικρες ομαδες που εχουν τρεχαντηρια αλλα τρελους κατσαπλιαδες στο κεντρο mc δεν τους μαρκαρω στενα γιατι θα σκασω στο στρεξιμο αλλα βαζω ενα closing down always γιατι αμα ο αλλος ειναι κατσαπλιας και του ορμηξουν τα χαφ μου μπορει να κανει γκελα και να βγω στην κοντρα
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καμια βοηθεια ρε παιδια?
Διαβασα και το ΤΤ αλλα δεν με διαφωτισε ιδιεταιρα.
Οκ, λεει ας πουμε οτι αν ανεβασεις closing down μπορει να αφηνεις κενους χωρις, αν το μικρυνεις και ο αλλος ειναι καλος με τη μπαλα θα εχει χρονο να σκεφτει, οτι στο tight marking αν σε περασει την εκανες κτλ αλλα αυτα τα ξεραμε

Προσπαθω με πιο απλα λογια να βρω τι οδηγιες δινεις αν το αντιπαλο 10αρι ή μεσο επιθετικος ειναι ο καλυτερος τους παικτης και μπορει και να σε περασει και να πασαρει κτλ
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εβαλα στενο μαρκαρισμα στον Ροκι και επεφτε πανω στην μερια του Σαμουελ...
και ενω ο Λουσιο φαινοταν χαλαρος 8) και ηταν και πιο πισω, ενω τον εχω πιο μπροστα στο Closing Down
(μαρκαρει ενα με δυο κλικ πιο ψηλα απο τον Σαμουελ)
ο Σαμουελ κολλησε πανω στον καραφλα(και αυτο φανηκε γιατι βγηκε πιο μπροστα απο Λουσιο :evil: )..
η αμυνα ηταν ψηλα σημειοτεον ..και με μελανιασαν 3-4 φορες..την μια την αρπαξα! -sfougaristra
τι αλχημιες εκανα μετα τι κολπα..
ευκαιριες -kavala ..εχασα την πρωτη κουπα της χρονιας! -toixosmesh

επειδη δεν το ξερα(δεν το χα εμπεδωση καλα :P )..δεν πιανει το ματς και ετσι δεν το εσωσα!.. -haterosik

χασε μαθε! :D
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”