Δεν την παλεύω με τίποτα !!! - Valencia

Post Reply
Arxiereas
Amateur
Amateur
Posts: 230
Joined: Wed Dec 16, 2009 4:34 pm
Football Manager της ομάδας: L.A Galaxy
Αγαπημένη Ομάδα: Oympiakos, Man Utd, Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίδες HELP. Έχω πάρει την Valencia και στο πρωτάθλημα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Όποτε νικάω νικάω με 2-1 και αυτό επειδή είναι ο Villa. Παίζω 4-1-2-2-1 και έχω δοκιμάσει και με control και με attacking αλλά και με defensive.

Η σύνθεσή μου είναι:

Gk-Moya
Dc-Marchena
Dc-Dealbert
Dr-Miguel
Dl-Mathieu
Dm-Albelda
Mc-Diego Silva
Mc-Banega
Amr-Pablo Hernandez
Aml-Mata
St-Villa

Παρακαλώ πείτε καμοιά γνώμη γιατί είμαι με το ένα πόδι στην πόρτα της εξόδου.
Image
Image
emm_dim
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Tue Jul 21, 2009 5:00 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: κουφάλια, Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα

Προσπάθησε να κάνεις πιο επιθετικο τον ρόλο των παικτών και οποσδηποτε επιθετικη τακτικη με περισσοτερο παιχνιδι απο τα πλαγια.
και αν μπορεις παιξε και με 2 επιθετικούς...

τωρα αν χανεις απο barcelona kai real δεν ειναι και τοσο περιεργο...
ελπιζω να βοήθησα.
δωσε ομως και αλλες πληροφοριες για να σε βοηθησουν περισσοτερο.
Arxiereas
Amateur
Amateur
Posts: 230
Joined: Wed Dec 16, 2009 4:34 pm
Football Manager της ομάδας: L.A Galaxy
Αγαπημένη Ομάδα: Oympiakos, Man Utd, Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πρόβλημα μου δεν είναι η Barcelona και η Real, είναι η Zaragoza η Malaga και γενικα ομάδες τέτοιου τύπου. Επείσης με 2 επιθετικούς προς το παρών δεν μπορώ να παίξω καθώς ο Zigic είναι ψιλοάσχετος. Επείσης έχω βάλει targetman τον Villa
Image
Image
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Target man να παιρνει τη μπαλα που?
Στα ποδια ή στο κεφαλι?

Μηπως τα δυο πλαινα σου τους εχει ρολο υπερβολια χαφ(πχ hug touchline και cross often) το οποιο γενικα δεν ειναι κακο αν εχεις κοσμο στην περιοχη αλλα αν καταλαβα καλα παιζεις χωρις παικτη πισω απο τον Villa και αρα αν και τα εξτρεμ σου δεν πατανε περιοχη να σκοραρουν ποσο να σκοραρει πια αυτος ο villa μονος του?
Arxiereas
Amateur
Amateur
Posts: 230
Joined: Wed Dec 16, 2009 4:34 pm
Football Manager της ομάδας: L.A Galaxy
Αγαπημένη Ομάδα: Oympiakos, Man Utd, Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον Villa τον έχω βάλει target man αλλά να αίρνει την μπάλα στα πόδια. Υποψιάζομαι πάντως ότι πρέπει να βάλω τα Am μου inside forward.
Image
Image
raul13
Amateur
Amateur
Posts: 133
Joined: Tue Jan 11, 2005 6:30 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βαλε τον μπανεγα στα χαφ,παρε εναν επιθετικο μεσο και ενα κεντρικο αμυντικο και εισαι οκ κατα τη γνωμη μου.Λογικα,Βαλενθια εισαι θα ερχονται ευκολα
Kwstas12345
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7330
Joined: Wed Nov 14, 2007 4:09 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Man Utd,Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O Diego Silva είναι ο David?
Αν ναι,τότε χρειάζεται να πάρεις έναν αμυντικό μέσο,πιο γρήγορο από τον Albelda (Annan πχ) και έναν κεντρικό μέσο ακόμα,
πωλόντας τον Banega (δες Crosas)...Ο DMC θα είναι anchor man,ο κεντρικός μέσος central midfielder,κι ο Σίλβα θα παίζει
δίπλα του,αλλά με πιο επιθετικό ρόλο...
Τίκαρε και την επιλογή counter attack,ανέβασε αρκετά το tempo και πιστεύω να δουλέψει (σε μένα δούλεψε εξαιρετικά)...
Ο Βίγια target man,χωρίς κάποια διευκρίνηση...Οι ακραίοι (καταπληκτικοί κι οι 2),cut inside...

Ελπίζω να βοήθησα...
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.”

Tyrion Lannister
User avatar
mellberg_7
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Jul 14, 2010 11:50 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παρε εναν καλυτερο στοπερ για παρτενερ του μαρτσενα και ενα καλο αμυντικο χαγ,δυνατο που να μαρκαρει...και παιξε 4-2-3-1 με moya-gk, miguel-fbr, mathieu fbl, marchena-dc,(μεταγγραφη)-dc, μεταγγραφη-dm-(anchorman),maduro -dm(anchorman)...τα πλαγια μπακ σου να μην ανεβαινουν πολυ και τα ανμυντικα χαφ να ναι κυριως με αμυντικα καθηκοντα..επειτα να χεις amr-hernandez, aml-mata kai amc- silva kai villa-st...το κολπο με τον βιγια ειναι να μαθεις να τον αξιοποιεις...πατα να επιτιθεσαι απο τον αξονα κυριως και βαλε να παιζουν γρηγορα....τον βιγια μην τον ωαλεις target man, alla advanced forword και πατα και την επιλογη move into channels σ αυτον και σε ολους τους am που εχεις...δοκιμασε το για 2-3 αγωνες και πες μου αν πετυχε...εγω προσωπικα με αυτο το συστημα(με αρκετους διαφορετικους παικτες ομως) χτυπαω πρωταθλημα με την βαλενθια...
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διάβασα όλα τα από πάνω ποστς και σε αρκετά μέρη δεν συμφωνώ.
Άκου και την δικη μου εκδοχή και αν δεν σε διώξουν αν έχεις την ευχέρεια δοκίμασέ την.

Πρώτα, ας αρχίσουμε από τα κύρια και δυνατά σημεία της ομάδας.

Δώσε ευκαιρίες στον Zigic. Χρησιμοποιήσε τον σαν target man to head. Στο fm είναι εξαιρετικός όταν ξεκινήσει να σκοράρει.
Δίπλα του βάλε τον Villa, complete forward.

Επίσης, οι wingers είναι απαραίτητοι για την valencia, για αυτό καλά κάνεις να τους βάζεις (όπως και κάνεις από ότι διάβασα)
Mata, inside forward role, και τον Hernandez ή Joaquin χωρίς να πειράξεις το role του.

Για πλάγια back, μια χαρά είναι, μόνο που σου τονίζω κάνε τον bruno wing back και λίγο ψηλότερο mentality (+1 από το mentality του matthew)
Don't look for overlap, εκτός και αν χάνεις και ρισκάρεις για να πάρεις αποτέλεσμα.

Tον matthew κάνε τον near post flick on στα corners. Έχεις εκπληκτικούς εκτελεστές και θα δεις ότι 1 στα 3 που πιάνει το κεφάλι του είναι goal.
Τον zigic challenge keeper (τα corners στο 6 yard box)

Για κέντρο David Silva + Fernandez (ball winning midfielder, κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς αυτό το rule)
Κανονικά χρειάζεσαι ένα dm, τύπου miguel veloso γιατί η ομάδα είναι πολύ επιθετική και το κεντρικό δίδυμο είναι σχετικά αδύνατο. Αν o diarra της real είναι transfer list, τρέχα πιάσε τον!

O david silva πρέπει να υπάρχει τρόπος να παίζει την θέση του amc και καλύτερα, αλλά ακόμη δεν έχω αποτελέσματα σε αυτή τη θέση.
User avatar
mellberg_7
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Jul 14, 2010 11:50 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εμενα ο silva παιζει φοβερα σε ρολο amc-advanced playmaker-support..πιστευω οτι ο zigic δεν ταιριαζει στο στυλ της ομαδας..οσο για τους εξτρεμ τους προτρεπω να κανουν καθετες πασες και οχι σεντρες αξιοποιωντας ετσι τον -παικταρα και στο fm- βιγια...επισης επειδη τα οικονομικα ειναι χαλια σε προτρεπω να πουλησεις παικτες με ακριβα συμβολαια οπως πχ ο zigic που παιρνει 2 εκατ το χρονο και να αγορασεις τους παικτες που σου χρειαζονται..οπως ενα καλο αμυντικο χαφ(πχ diarra,alex song κλπ) και ενα ψηλο και δυνατο στοπερ γιατι ο marchena δεν ειναι και τοσο καλος "ψηλα"...δεν ξερω αν συμφωνειτε,δεν θελω να ειμαι απολυτος,εγω παντως με αυτον τον τροπο τα παω παρα πολυ καλα...
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Λοιπον,καταρχας φιλε Arxierea,εχεις μια ομαδα με πολυ καλες μοναδες.Ειδικα στην επιθεση.Παικτες οπως ο Villa και ο Silva ειναι λιγοστοι και εξαιρετικοι και θα πρεπει να τους εκμεταλευτεις.

Προσωπικα φετος και παλι επαιξα σε σχεση με αλλους πολυ λιγο μανατζερ.Αλλα προλαβα να εχω 2 τακτικες που χρησιμοποιω σχεδον σε καθε πατς και προσπαθω να κανω την ομαδα συμφωνα με αυτες.Ενα 4-5-1 στην ουσια ενα 4-1-2-2-1 οπως παιζεις και εσυ και ενα 4-4-2...

Να μιλησω λιγο για αυτες.Και οι δυο ειναι πιο επιθετικογενης.Με τους καταλληλους παικτες μπορουν να γινουν και πιο fluid και δημιουργικες...

Το 4-5-1...

2 Full Back στα ακρα της αμυνας.Τα ακραια μπακ που εχεις ειναι μια χαρα.Σε duty automatic.
Τα Center Back.O ενας stopper και ο αλλος cover.Mε ρολο Center Back.Βασικα σε οτι ρολο θες θα μπορουν να αποδωσουν,ειτε Limited ειτε Ball Playing.

O DM σου.Προτεινω εναν καθαρα αμυντικογενη παικτη εδω.Εναν Anchor Man.Εναν παικτη σε στυλ Annan.Να κοβει τα παντα και με πολυ καλα Physical.Νομιζω οτι ο Ever Banega που εχει μπορει να την κανει αυτην την δουλεια.Η θεση εδω θελει καλα αμυντικα και καλα Physical atts.Αν ο παιχτης εχει και καλη πασα μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και στο επιθετικο κομματι ως να περνει την μπαλα απο την αμυνα και να την προωθει μεχρι ενος σημειο και να την δινει στα winger ειτε στα MC's.Στα συν οτι αμα εχει καλο Passing και Creativity να προσπαθει να βγαζει και καθετες.

Eπειτα οι MC's.O ενας σε εναν πιο ουδετερο ρολο,central Midfielder με support.Εδω θα παιξει ο πιο ουδετερος μεσος σου.Επειτα ο δευτερος MC σου σε ρολο Advanced Playmaker με ειτε Attack ειτε Support.Εσυ θα το επιλεξεις.Αυτος θα σου κανει και παιχνιδι...Σε αυτην την θεση θες εναν MC/AMC για να εχει καλη τεχικη και πασα.

Τα winger.Εγω εχω παιξει και με ρολο winger και τους δυο και ειδα αποτελεσμα.Αλλα ειχα εναν Target Man μεσα στην περιοχη που ειχε καλη κεφαλια.Προτεινω εδω να πειραματιστεις.Ειτε και με τους δυο winger ειτε και με τους δυο inside forward ειτε με εναν και εναν.Γενικοτερα ο Villa που εχεις στην επιθεση δεν ειναι για Target Man,δηλαδη δυνατος σωματωδης φορ.Ειναι φοβερος παικτης και μπορει να κανει παιχνιδι εκτος περιοχης και ειναι φοβερος στο ενας εναντιον ενος.Ετσι οι σεντρες προς την περιοχη οταν δεν θα εχεις εναν ψηλο παικτη ουσιαστικα θα ειναι αχρηστες.Οποτε αφου εχεις τον Silva αριστερα,θα τον βαλεις cuts inside και γνωμη μου ειναι οτι θα μπορει να κανει πολλα.

Γενικοτερα εχεις μια πολυ καλη ομαδα και εχεις πολλες επιλογες.Τωρα σε αυτο το συστημα ο σεντερ φορ σου θα ειναι ο Villa και με τον ρολο Complete Forward για να μπορεις να τον αξιοπιοισεις οσο περισσοτερο γινεται.Και με roaming στο τερμα για να βγαινει να παιρνει την μπαλα και να την μοιραζει...Ετσι μπορει να εχει και δημιουργικο και επιθετικο ρολο ταυτοχρονα αφου εχει την δυνατοτητα ως παικτης.

Επισης αφου οι wingers σου πιθανοτατα θα κοβουν μεσα μπορεις να δωσεις εντολη στα ακραια μπακ να ανεβαινουν και να βγαζουν σεντρες...




Επειτα το 4-4-2.Η αμυντικη γραμμη ακριβως η ιδια με το 4-5-1.Τα ακρα του κεντρου wingers με Attack.Τον silva μπορεις να τον εχεις και δημιουργικο winger,δηλαδη το creativity στο φουλ αφου ειναι ικανοτατος παικτης.Γενικα ειναι ενας παικτης πολυεργαλειο που αμα ξερεις πως να τον εκμεταλευτεις μπορει να κανει πολλα.Οι δυο MC's.Ο ενας με πιο αμυντικο ρολο ball winning με support και ο αλλος advanced playmaker με support και αυτος.Δηλαδη ο ενας πιο αμυντικογενης και ο αλλος πιο επιθετικογενης.

Οι επιθετικοι σου.Εδω θα παιξεις με εναν Target Man ή με εναν Deep Lying.Θες εναν παικτη που να ειναι πιο πισω απο τον αλλον επιθετικο,να παιρνει την μπαλα και να την μοιραζει προς τα μπροστα ή στο πλαι.Εγω προτεινω να χρησιμοποιησεις ως Target Man με support τον Zigic με short passing και mentality κοντα στην μεση.Eτσι θα μπαινει και μες στην περιοχη για να παρει κεφαλιες και θα εχεις και αυτην την επιλογη.Oι σεντρες σου θα κοιταζεις να πηγαινουν σε αυτον.Ο Villa και παλι Complete Forward με attack και πιο μπροστα απο τον αλλον.


Γενικοτερα εχεις ομαδα που μπορει να κανει αρκετα πραγματα.Το παν ειναι να καταλαβεις τις δυνατοτητες και τα δυνατα σημεια των παικτων σου και να τα εκμεταλευτεις καταλληλα...

Ελπιζω να βοηθησα :)
User avatar
mellberg_7
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Jul 14, 2010 11:50 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε thanasis χωρις να θελω να φανω αγενης διαφωνω με την τακτικη σου,ειδικα την πρωτη...να εχεις τον καλυτερο επιθετικο του fm και να τον χαραμιζζεις βαζοντας τον στις πτερυγες?? ειναι κριμα γιατι πεταει με ανεση 60 γκολακια τη σεζον(σε ολες τις διοργανωσεις βεβαια) και ειναι κριμα να τον χαραμιζεις...επισης πιστευω οτι ο zigic ειναι ενας παρα πολυ καλος παικτης,αλλα δεν ταιριαζει στη βαλενθια..η βαλενθια απο τη μεση και μπροστα εχει "σαιτες" και το στυλ παιχνιδιου της πρεπει να ναι γρηγορο και με την μπαλα κατω...οποτε ο zigic δεν κανει για 11αδα και ειναι και πολυ πολυτελης λυση για τον παγκο,αφου παιρνει 2 εκατ το χρονο..οποτε καλυτερα ειναι να πουληθει...οσο για τον banega δεν ειναι αρκετα καλος για βασικος,καλυτρερα για αναπληρωματικος και οχι σε αμυντικο ρολο αλλα καλυτερα σε πιο δημιουργικο...σου προτεινω για αμυντικο χαφ(anchorman) να παρεις εναν καλυτερο και δυνατοτερο παικτη(πχ alex song,alou diarra τετοιο στυλ δλδ ψηλος και δυνατος και να μαρκαρει ο μπανεγκα δεν μαρκαρει)... και γενικα σου προτεινω να βρεις 6 καλους αμυντικους(2 dc, 2 fb, 2 dm) και να αφησεις την τριπλετα μπροστα-mata(aml),silva(amc),hernandez(amr) kai villa(st) να κανει οργια....συγνωμη για το σκληρο υφος,απλα την γνωμη μου σου λεω
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Aν ειδες φιλε mellberg δεν λεω να βαλει τον Villa στις πτερυγες.Λεω να μπει στην κορυφη της επιθεσης στο 4-5-1 σε ρολο Complete Forward με επιθετικο και δημιουργικο ρολο ταυτοχρονα.Ειναι ο καλυτερος επιθετικος του Fm.Δεν ειναι παικτης περιοχης οποτε θα προσπαθει με ενας εναντιον ενος και με σουτ απο το υψος της περιοχης να σουταρει για να σκοραρει ή με τις καθετες και την ταχυτητα του.Τον να τον βαλεις στις πτευργες θα ηταν εγκλημα.Επισης μπορει να παρει την μπαλα και να την μοιρασει στα wingers που θα κοβουν προς τα μεσα ωστε να εχει ολοκληρωμενες λυσεις στην επιθεση.

Επειτα.Δεν θυμαμαι καν τα attributes του Banega.Για Anchor Man θες εναν παικτη με πολυ καλα αμυντικα και Physical attributes.Πχ Ανναν.

Ο Ζιγκιτς μπορει να βοηθησει μονο στο 4-4-2 ως Target Man με support οπως ειπα.Πιστευω ειναι καλυτερη λυση ενος δυνατου και ψηλου Target Man παρα ενος Deep Lying γιατι ετσι θα αξιοπιουνται πολυ καλυτερα οι σεντρες προς την περιοχη.Αμα δεν σου αρεσει ο Zigic δες και τον Dzeko ως παραδειγμα.Ενα διδυμο με τον Villa Complete Forward με Attack και τον Dzeko σε ρολο Target Man με support το θεωρω ενα απο τα ιδανικοτερα.



Επειτα και αυτο που ειπες ειναι μια καλη λυση.Ενα 4-2-3-1.Mε εναν Ball winning και εναν Central Midfielder.Τον πρωτο με Defend και τον δευτερο με support.Επειτα τα 2 wingers ειτε σε ρολο winger ειτε σε inside forward ειτε ενα και ενα με attack.Το Amc σε Αdvanced Playmaker ή Attacking Midfielder με support και τον Villa μπροστα ως Complete Forward με Attack.Και αυτο ειναι μια πολυ καλη λυση.


Επειτα.Nα ξεκαθαρισω οτι ξερω πολυ λιγα πραγματα για το roster της βαλενθια...
User avatar
mellberg_7
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Jul 14, 2010 11:50 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ουτε εγω ειμαι παντογνωστης απλα ειμαι βαλενθια απο ισπανια και παρακαλουθω πολλα χρονια το ροστερ της(και στην πραγματικοτητα) γι αυτο ,αλλωστε δεν ημουν απολυτος απλα την γνωμη μου ειπα...εγω με αυτην την τακτικη την πρωτη χρονια με ορισμενες μεταγραφες εκανα treble(πρωταθλημα,κυπελο και ουεφα)...ειναι πολυ καλη πιστευω και αποδοτικη...εχει τρομερο ταλεντο αυτη η ομαδα,απο τη μεση και μπροστα..πισω οχι και τοσο...εγω να σου πω την αληθεια προτιμω να παιζω με εναν επιθετικο καλυτερα,δεν μου αρεσουν οι target man αλλα καλυτερα να παιζεται η μπαλα κατω και γρηγορα..την δευτερη χρονια που ξεκινησε πουλησα καποιους παικτες με βαρια συμβολαια και λογω του ουεφα που πηρα ειχα πολλα εσοδα και αγορασα τον de rossi με 50 εκατ και πηρα και ελευθερους enke,camacho,n'koulou και η ομαδα εχει ανεβει επιπεδο...παιζω 4-2-3-1 με enke-gk,dr-fanni,dl-mathieu,dc-fazio,dc-marchena, dm-de rossi, dm-diarra, amc-silva,aml-mata, amr-pedro leon, st-villa... αν θες πες μου την γνωμη σου
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Ενδιαφερουσα τακτικη με 2 dm και 3 μπροστα αλλα δεν δημιουργειται ενα κενο αναμεσα στις δυο γραμμες? :|

Eκτος βεβαια αν ο AMC εχει χαμηλοτερο Mentality απο τους αλλους δυο και παιζει πιο πισω οποτε το κενο καπως καλυπτεται.

Επισης τι ρολο εχουν τα dm?

Eγω ετσι θα επαιζα με εναν anchor man και εναν deep lying playmaker λιγο πιο μπροστα απο τον anchor man...
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”