Ό,τι θέλατε να ρωτήσετε για το scouting...

Έχετε μια πρόταση που μπορεί να βελτιώσει το επίπεδο της έρευνας; 'Η μια βελτίωση ή διόρθωση που δεν "κολλάει" στις ομάδες; Εδώ μπορείτε να τις καταθέσετε!
DoctorBalendar
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18373
Joined: Tue Oct 01, 2002 11:00 pm
Location: Heidelberg / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ οι ερωτήσεις σχετικά με τις διαδικασίες επιλογής, κριτήρια, υποχρεώσεις κλπ κλπ...
Last edited by DoctorBalendar on Tue Nov 11, 2003 8:05 am, edited 2 times in total.
DoctorBalendar
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18373
Joined: Tue Oct 01, 2002 11:00 pm
Location: Heidelberg / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η διαδικασία που περνά η πληροφορία από τον scout μέχρι να μπει στο παιχνίδι:

1. Υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες και όρια για τα στοιχεία που περνάει ο scout, τα οποία ορίζονται από εμένα και τον Περικλή που οργανώνουμε το Ελληνικό Research.
2. O scout βάζει με βάση αυτά και την προσωπική του κρίση (και βάσει παρατηρήσεων από users στο ειδικό forum) τα νούμερα που πιστεύει αντιστοιχούν στην ομάδα και στους παίκτες που έχει αναλάβει στην DB μέσω ενός ειδικού program που του παρέχουμε.
3. Ακολουθεί συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των heads και των scouts μέσω ICQ, MSN, IRC, email και του κρυφού forum του Research.
4. Καταλήγουν στην τελική μορφή της DB, η οποία φεύγει για Αγγλία, όπου ενσωματώνεται στο παιχνίδι, το οποίο σε μορφή beta τεστάρουν οι testers της SI, οι heads και κάποιοι επιλεγμένοι scouts.
5. Γινονται οι απαραίτητες μικρο- ή μεγάλοδιορθώσεις κ.ο.κ.
6 Μετά το release βλέπουμε τι feedback έχουμε από τους users, τί αλλάζει στους παίκτες και τις ομάδες και συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο...
Axl1985
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:44 am
Football Manager της ομάδας: Lokomotive Moscow
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα μπορουσες να μου πεις τα κριτιρια με τα οποια φτιαχνονται τα cα και pa των παιχτων του Ελληνικου πρωταθληματος καθως και ισως τα attributes η και αλλα που να συνδεονται με αυτα?
Θελω να φτιαξω μια δικια μου db επειδη εχω καποιες διαφωνιες με την ηδη υπαρχουσα και φοβαμαι μηπως τα σκατωσω και μου βγει το παιχνιδι μη ρεαλιστικο
ΒΑΛΕ ΜΕΣΑ ΤΟΝ ΗΛΙΑΔΗ !!!!!!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Δυστυχώς αυτό δεν μας επιτρέπεται. Σόρρυ.
Axl1985
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:44 am
Football Manager της ομάδας: Lokomotive Moscow
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ ευχαριστω πολυ :cry:
Ισως αν βρω το χρονο μπω και εγω καποια μερα στην research team και μαθω τα κολπα απο μεσα :D :D :D
ΒΑΛΕ ΜΕΣΑ ΤΟΝ ΗΛΙΑΔΗ !!!!!!
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Ελπιζω να κολλανε οι ερωτησεις μου σε αυτον τον τομεα
Η μια ερωτηση ειναι:
Peritri wrote:Για το vision του είμαι πολύ επιφυλακτικός αφού σπάνια τον βλέπω να βγάζει μπαλιές - τρύπες. Οι περισσότερες πάσες του είναι απλές και σίγουρες, αρκετές φορές προς τα πίσω ή παράλληλα.
Αυτο ειναι απο το τοπικ του ματτος,φετινο.Υπαρχει ακομα το vision σαν attribute?Αν ναι:α)ποιος ο λογος δεν εμφανιζεται ουτε στο εντιτορ,ουτε στο fmm?β)Υπάρχουν και αλλα τετοια attributes?
Και η αλλη ειναι:
Απο τι εξαρτάται αν ενας παικτης θα εμφανίζεται στο παιχνιδι forward και οχι striker,και το αναποδο?Μεσα στο παιχνιδι,2 φαινομενικα ιδιους παικτες παω να τους μαθω να παιζουν και επιθετικοι.Γιατι ο ενας γινεται striker και ο αλλος forward?
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να βοηθήσω στο scouting
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Βεβαίως, για αυτό υπάρχουν τόσα forums.

Θα εκτιμούσαμε κυρίως την βοήθεια σε ομάδες Δ', Γ' και Β' εθνικής αφού τις ομάδες τις Super League όλοι μας τις παρακολουθούμε.
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω θελω να εκφρασω λιγο την αντιθεση μου στο τροπο που γινεται το σκαουτινγκ μεσω του φορουμ και οχι μεσω του εκαστοτε σκαουτ...


Δλδ σε καθε αγωνα βλεπω τον φ,χ,ψ παικτη...Και βλεπω μετα να ποσταρει ο καθενας οτι θελει...

Δλδ ο Σαλπι ας πουμε εχασε ενα τετ-α-τετ...Μπαμ παρε -...Ο Νινης εκανε ενα κοντρολ πολυ καλο απο πασα 60 μετρων...Μπαμ ++

Και αντιχτοιχα...

Δεν ποσταρω ποτε σε εκεινο ο τμημα αλλα δεν πιστεω οτι ειναι "ασφαλες" να κρινουμε απο ενα παιχνιδι η απο μια φαση αν πρεπει να ανεβει η να κατεβει καποιο στατιστικο...

Χρειαζεται καποια συνεχει παιχνιδιων για να κρινουμε...

Εκτος αν καθε περνιουντε τα στατιστικα ως ενα αθροισμα παιχνιδιων τελικα αυτο δεν ξερω...
Spoiler: show
Οι παικτες ηταν καθαρα τυχαιοι και η προθεση μου καλοπροαιρετη παντα...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Νίκο, αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο πάντα σε κάθε ποστ υπάρχει αναφορά στο παιχνίδι για το οποίο αναφέρεται ο καθένας.

Αν π.χ σε 6 παιχνίδια αναφερθεί οτι ο Γιορίς της Λυών έκανε 3 βολέ " στο γάμο του Καραγκιόζη" αυτό σημαίνει κάτι. Αν όμως μια φορά ο Γιορίς κάνει 4 επεμβάσεις σε τετ-α-τετ, δε σημαίνει οτι έγινε ξαφνικά ο υπεργκολκίπερ, διότι στα επόμενα παιχνίδια μπορεί να αναφερθούν απώλιες της μπάλας μέσα απο τα χέρια του κλπ κλπ.

Αυτό που λες οτι δεν ξέρεις...
περνιούνται τα στατιστικα ως ενα αθροισμα παιχνιδιων
αυτό γίνεται.


Spoiler: show
Ο παίκτης που χρησιμοποίησα δεν ήταν τυχαίος. είναι καθαρα προσωπική επιλογή και η πρόθεσή μου να θίξω το αμούστακο λυγερό παλλικαράκι που θα οδηγήσει τη Λυών στη πρώτη απώλεια τίτλου μετά απο 7 χρόνια
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:
Spoiler: show
Ο παίκτης που χρησιμοποίησα δεν ήταν τυχαίος. είναι καθαρα προσωπική επιλογή και η πρόθεσή μου να θίξω το αμούστακο λυγερό παλλικαράκι που θα οδηγήσει τη Λυών στη πρώτη απώλεια τίτλου μετά απο 7 χρόνια
Spoiler: show
Nαι αλλα και παλι εγω αυτο το αμουστακο αγορι θα το εχω στη καρδια μου και ας βγει τελικα μια φωτοβολιδα :wink:
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mitsosvd wrote:Ελπιζω να κολλανε οι ερωτησεις μου σε αυτον τον τομεα
Η μια ερωτηση ειναι:
Peritri wrote:Για το vision του είμαι πολύ επιφυλακτικός αφού σπάνια τον βλέπω να βγάζει μπαλιές - τρύπες. Οι περισσότερες πάσες του είναι απλές και σίγουρες, αρκετές φορές προς τα πίσω ή παράλληλα.
Αυτο ειναι απο το τοπικ του ματτος,φετινο.Υπαρχει ακομα το vision σαν attribute?Αν ναι:α)ποιος ο λογος δεν εμφανιζεται ουτε στο εντιτορ,ουτε στο fmm?β)Υπάρχουν και αλλα τετοια attributes?
Και η αλλη ειναι:
Απο τι εξαρτάται αν ενας παικτης θα εμφανίζεται στο παιχνιδι forward και οχι striker,και το αναποδο?Μεσα στο παιχνιδι,2 φαινομενικα ιδιους παικτες παω να τους μαθω να παιζουν και επιθετικοι.Γιατι ο ενας γινεται striker και ο αλλος forward?
Εγώ δε θυμάμαι αν πρόλαβα vision, νομίζω το creativity είναι. Διαφορά μεταξύ FC και ST είναι ότι ο FC είναι ένας ST με free role > 14. Το ποσοστό free role νομίζω εκφράζει με πόση σοφία roam-άρει εκτός θέσης. Ο καλός free-roler, ξεφεύγοντας από τα όρια της θέσης του, βρίσκεται σε θέση χρήσιμη για τη φάση ενώ ο κακός απλά γυρνάει γύρω - γύρω κι όλο βρίσκεται στη λάθος θέση. Με άλλα λόγια τσάμπα κουράζεται, καλύτερα να 'μενε στη θέση του. Π.χ αν πρόκειται για φορ σαν φορ περιοχής :D Κάποιοι το σοφό roam-άρισμα το λένε ταλέντο δεκαριού. Πάντως ο ST είναι ο φορ περιοχής ενώ ο FC ο second striker που λέμε. Μη φανταστείς ότι θα βάλεις free role τον DL και θα τον δεις να παίζει δεξιά, απλώς θα κινείται σε μεγαλύτερο κύκλο γύρο από τη θέση του. Θα πηγαίνει όταν θέλει πιο μπρος και πιο πίσω και πιο δεξιά. Όσο μεγαλύτερο έχει το free role τόσο πιο σοφά θα το κάνει, εφ' όσων από τις εντολές του το έχεις επιτρέψει με την εντολή roam from position (παλιά γινόταν τικάροντας το κουτάκι free role νομίζω).
User avatar
yuko
Banned
Banned
Posts: 97
Joined: Fri Jan 14, 2005 3:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μεγάλη ευλογία για τους φαν του παιχνιδιού το editor, αλλιώς το ελληνικό πρωτάθλημα το αρχίζεις και το σταματάς στο μήνα και κυπριακό για να το εφαρμόσεις θες 3 ώρες editing στην καλύτερη...

1) Το CA/PA των ελληνικών ομάδων είναι στην καλύτερη αστείος. Πέρα από το χάσμα μεταξύ ποδοσφαιριστών το οποίο είναι ανεξήγητο, υπάρχουν και οι ύποπτες αυξομειώσεις μεταξύ versions ή updates κάθε χρόνο όταν έρχεται παίκτης στην Ελλάδα (τυχαίως κάποιων ομάδων έχει σημαντική αύξηση και σε άλλες ομάδες τραγική μείωση)

2) Τα attendance των ομάδων της Κύπρου είναι εδώ και 10 χρόνια ΤΡΑΓΙΚΑ. πχ Maximum 8400, Attendance 8200, Minimum 8000. Λες και βάλατε κοριτσάκι 4 χρονών να ζωγραφίζει ρινόκερους...

3) Ελλιπέστατη db στις κυπριακές ομάδες σε θέμα νεαρών ποδοσφαιριστών και ομάδων β' κατηγορίας.

4) Καθόλου ρεαλισμός στην ελληνική db και ομάδες όπως Γιάννενα σχεδόν κάθε χρόνο είναι στην 4αδα ενώ ομάδες όπως Ηρακλής, Λάρισα, Άρης, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ποτέ δεν βρίσκουν τα πατήματά τους.

5) Γιάννης Αναστασίου manager 7/20, assistant manager 15/20, coach 15/20. Πραγματικά για κλάματα. Youssef Vos από που προκύπτει ότι θέλει να φύγει μετά από δύο χρόνια και έχει tick στο will leave at end of contract;

6) Πρόεδρος Παναθηναϊκου: promises promotion... Λες και ο ΠΑΟ είναι στη Β' ή το'χατε σίγουρο πως κάποτε θα έπεφτε στη Β' τόσο χάλια που τον κάνατε.

7) Πολλά από τα υπάρχοντα παιδιά των ακαδημιών των ομάδων, κυρίως των 4-5 μεγαλύτερων, θα έπρεπε να έχουν ως αγαπημένη την αντίστοιχη ομάδα. Οι οπαδικές προτιμήσεις των περισσοτέρων από αυτών είναι γνωστές και πολύ εύκολο να τις μάθει κανείς αν δεν τις γνωρίζει.

8) Τι θα πει μεταγραφικός φόρος 23%; Από που προέκυψε αυτό και σε κάθε μεταγραφικό έσοδο κόβεται πάνω από το 1/5 του εισοδήματος; Υπάρχει εδώ και 2-3 χρόνια το συγκεκριμένο και ακόμα τίποτα! Είπαμε μας ταράξανε στους φόρους αλλά όχι κι έτσι!

9) Με ποια ιδιότητα "scout" του fmgreece έχουν αυτόν τον ρόλο; Έχει εμπιστευτεί ποτέ επαγγελματική ομάδα οποιονδήποτε από εσάς σε θέμα scouting και μετράει η άποψή σας περισσότερο από άλλων;


Πραγματικά κρίμα που οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι εστί editor και κόβουνε σιγά σιγά το παιχνίδι... Είδα και πόσοι Παναθηναϊκοί έχουν μείνει στο φόρουμ, είτε επειδή τους μπανάρετε είτε επειδή ξενέρωσαν με το φόρουμ/παιχνίδι... Στις ψηφοφορίες για το 'τι ομάδα είστε;' να είναι σχεδόν πρώτοι αλλά στο φόρουμ πουθενά επειδή όλα αυτά τα προφίλ είναι απενεργοποιημένα είτε από σας είτε από προσωπική εξορία (όπως εγώ για πολλά χρόνια)
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Ευχαριστούμε πολύ για τις παρατηρήσεις, σε ό,τι έχει να κάνει με το κυπριακό πρωτάθλημα, επειδή μπορεί να μην το δει ο Κύπριος HR, επικοινώνησε μαζί του από εδώ:

memberlist.php?mode=viewprofile&u=963
User avatar
yuko
Banned
Banned
Posts: 97
Joined: Fri Jan 14, 2005 3:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε τόπικ που συνιστά να κάνουμε ερωτήσεις θα περίμενα να υπάρχουν και απαντήσεις...
Locked

Return to “Γενικές προτάσεις και βελτιώσεις”