FireBlast Training 2010

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε τη βγάλανε αυτή την επιλογή;; Νομίζω πως εκεί που στα παλιότερα είχε το Request physio report τώρα έχει μείνει μόνο το Coach Report... Κακώς βέβαια γιατί ήταν πολύ χρήσιμο αλλά υποθέτω πως στην κατηγορία Weaknesses του Coach Report, αν ο παίκτης είναι injury prone, θα σου το λέει...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

TheGod
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Sun Jun 15, 2008 9:46 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ...!Ευχαριστω για την βοηθεια!
infernoas
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:37 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: Έχω πάρει 4 διαδοχικά Τσάμπιονς Λιγκ με τον Παναθηναικό
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά αξίζει να βάλω το Pre Season ή απλά το role?
Hvis Lyset Tar Oss
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχω τον Παναθηναϊκό στην 1η χρονιά. Στην αρχή τους έβαλα για 25-30 μέρες περίπου, δε θυμάμαι ακριβώς, το πρόγραμμα "PreSeason" και στη συνέχεια τους χώρισα στο "Basic" του Fireblast ανάλογα με τις θέσεις τους. Αν και έφερα καλούς αναλόγως προπονητές και ειδικά fitness coaches (βγάζει ο ένας 4* και άλλος 4,5*) έχω ένα πρόβλημα τώρα που άρχισε η σεζόν. Πολλούς τραυματισμούς κατά τη διάρκεια των αγώνων (οι περισσότεροι ευτυχώς λίγων ημερών) αλλά και άλλους 2-3 μηνών και επίσης πρόβλημα με το condition (με αυτό έχω το κυριότερο πρόβλημα αφού παίζω και αγώνες ενδιάμεσα αλλά έχουν και οι παίκτες τις εθνικές τους κάποιες φορές. Ε δεν μπορώ να έχω 2 ενδεκάδες, δεν είναι λογικό). Φυσικά είναι και τσεκούρια στην Ελλάδα αλλά σε κάθε αγώνα θα έχω σίγουρα έναν που "needs a physio" και χρειάζεται αλλαγή. Επειδή δεν έχω παίξει και πολύ φέτος FM και ειδικά με το 10.3 patch, είναι φυσιολογικό; Έχει γίνει έτσι το παιχνίδι ή κάνω εγώ κάτι λάθος; :?
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίταξε για τους τραυματισμούς μέσα στο παιχνίδι δεν ευθύνεται η προπόνηση. Παίζει ρόλο το πώς σε παίζουν οι αντίπαλοι, πόσο κουρασμένοι είναι οι παίκτες σου, τι match fitness έχουν, αν είναι injury prone κτλ.

Για το condition τις περισσότερες φορές ευθύνονται οι τακτικές που ακολουθείς. Δηλαδή αν για παράδειγμα λες στους παίκτες σου να κάνουν often forward runs ή closing down σε όλο το γήπεδο, τότε είναι φυσιολογικό να μένουν από δυνάμεις μέσα στο παιχνίδι. Αν από αυτή την άποψη είσαι οκ τότε φταίει η προπόνηση οπότε μια λύση είναι το rest και μια άλλη να ρίξεις 1-2 κλικ το workload ή Strength/Aerobic (καλό είναι να τις συνδυάσεις και τις 2). Κυρίως τα Strength/Aerobic είναι αυτά που κουράζουν τους παίκτες περισσότερο, οπότε μη φοβάσαι να τα μειώσεις...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν και την συγκεκριμένη προπόνηση την χρησιμοποιώ τις τελευταίες δύο σεζόν φέτος έχω το παρακάτω πρόβλημα. Οι παίχτες μου τραυματίζονται στην προπόνηση αλλά χτυπάνε μεταξύ τους. Δηλαδή ο ένας παίχτης τραυματίζει τον άλλο και μένει το λιγότερο 4 εβδομάδες έξω. Παρατήρησα ότι δεν είναι πάντα ο ίδιος παίχτης που τραυματίζει τους άλλους αλλά διαφορετικοι. Μπορεί να το εξηγήσει κάποιος και αν μπορώ να κάνω κάτι; Συγκεκριμένα είμαι στην μέση της περιόδου και μέχρι τώρα έχω 3 τραυματισμούς
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι κάτι που συμβαίνει με το patch 10.3. Εμένα από τότε που το έβαλα μου 'χει συμβεί περίπου 3 φορές αλλά όχι πολύ συχνά.

Στο κάτω κάτω είναι και ρεαλιστικότερο να υπάρχουν και τραυματισμοί στο προπονητικό διπλό. Πάντως δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

sapgreeek2
Amateur
Amateur
Posts: 201
Joined: Sat Nov 03, 2007 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eπειδή τους επιθετικούς τους αλλάζω συνέχεια ρόλους(κάνω διάφορα συστήματα...) υπάρχει προπόνηση που να καλύπτει τα πάντα που τους αφορούν??? δοκιμάζω το basic(έχει 3...) δεν εβαλα ακόμα το role.... το strikers με καλύπτει???
sapgreeek2
Amateur
Amateur
Posts: 201
Joined: Sat Nov 03, 2007 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Α επίσης ο adu freddy λέει στο description ότι είναι Midfielder αλλά εγώ το βάζω στην άκρη wingers και το ίδιο και στην προπόνηση είναι ορθή επιλογή αυτό(χρησιμοποιώ basic)?? γτ τα at... εκεί που ανέβαιναν στα τρέλα σταμάτησαν τελείως(τον είχα στην κανονική του παιχνιδιού.....όλα στο medium..)
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1) Ναι, το πρόγραμμα "strikers" σε καλύπτει.

2) Εγώ προσωπικά θα τον έβαζα στο πρόγραμμα "Attacking Midfielders", γιατί αυτή είναι η θέση του και από εκεί πιστεύω ότι θα ανέβουν τα attributes του, ακόμα και αν θα τον έβαζα στον αγώνα σαν AML.
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ που είχα πάρει Άρη κάποτε συμφωνώ στο 2. με τον pantia. Κάντο κα ιδεν θα χάσεις.
Και για το 1. συμφωνώ.
sapgreeek2
Amateur
Amateur
Posts: 201
Joined: Sat Nov 03, 2007 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστώ τον adu τον έβαλα ένα δικό μου βαρυ βέβαια αλλά εαν τραυματιστεί θα κάνω load...xexexe
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Εγω παντος παρατηρησα οτι αν ολα τα schedules σου εχουν τουλαχιστον medium σε strenght aerobic οι τραυματισμοι λιγοστεύουν στην προπονηση απο ακυρα πραγματα (οχι χτυπηματα μεταξυ παιχτων ομως) και γενικοτερα ολη την χρονια οι παιχτες θα ειναι σε φορμα και δεν πεφτει η αποδοση τους μετα π.χ τον Ιουανιαριο Φεβρουαριο...
kafros gate 7
Trialist
Trialist
Posts: 97
Joined: Wed Dec 02, 2009 8:33 pm
Football Manager της ομάδας: OLYMPIACOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια η προπονηση ειναι παρα πολυ καλη.την εχω εφαρμοσει σε ολες τις ομαδες μεχρι τωρα.με τοττεναμ την πρωτη χρονια η ομαδα πεταγε εκανα νταμπλ και με τον θρυλο 2 χρονιες επισης πεταγε η ομαδα ειδικα στην ευρωπη πηγα 2 συνεχομενες χρονιες στους 16 και εκανα 2 συνεχομενα νταμπλ.

εχω να κανω καποιες ερωτησεις ομως.ποια ειναι η διαφορα των wingers και των f/w back?ποιους παικτες πρεπει να βαζω στην καθε θεση?και ακομα τι ειναι το target man και τι το poacher???
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

F/W Backs: Το F είναι για το Full Backs και το W για το Wing Backs. Δηλαδή είναι ένα πρόγραμμα που μπορείς να το χρησιμοποιείς και για τους αμυντικογενείς μπακ σου αλλά και για τους επιθετικογενείς. To Wingers είναι εντελώς διαφορετικό γιατί απευθύνεται στους παίκτες που παίζουν στα άκρα της επίθεσης, στις πτέρυγες (AM R/L). Target Man είναι κάποιος δυνατός και συνήθως με καλή κεφαλιά Striker ενώ Poacher κάποιος γρήγορος, ευέλικτος και που έχει περισσότερο το γκόλ στο μυαλό του και όχι τη δημιουργία. Αν οι επιθετικοί σου δεν είναι τόσο εξειδικευμένοι μπορείς πάντα να τους βάζεις στο πρόγραμμα Strikers που είναι πιο γενικό ;)
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2010”