Συμβουλές και Ιστορίες για το Στρατό

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ πολύ!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Πάντως το I5 Ψυχολογικό δεν είναι κάτι για να το πάρεις. Με ένα χαρτί γιατρού και μια πιστευτή πάθηση δύσκολα να έχεις θέμα και να μην δεχτούν να σε απαλλάξουν. Παντού μετά φαίνεται ότι έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις εκτός αν θες να μπεις σε σώμα ασφαλείας κλπ.

Αν έχουν την παραμικρή υπόνοια ότι είσαι ασταθής, ή ότι μπορεί να αποτελέσεις κίνδυνο για την ζωή σου ή την ζωή κάποιου άλλου δεν διακινδυνεύουν να σε κρατήσουν. Απλά θα χρειαστεί να φας μερικές μέρες σε στρατολογίες/νοσοκομεία/επιτροπές και λεφτά για τον ιδιώτη γιατρο που θα σου δώσει την γνωμάτευση.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

thanasis10 wrote:Πάντως το I5 Ψυχολογικό δεν είναι κάτι για να το πάρεις. Με ένα χαρτί γιατρού και μια πιστευτή πάθηση δύσκολα να έχεις θέμα και να μην δεχτούν να σε απαλλάξουν. Παντού μετά φαίνεται ότι έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις εκτός αν θες να μπεις σε σώμα ασφαλείας κλπ.

Αν έχουν την παραμικρή υπόνοια ότι είσαι ασταθής, ή ότι μπορεί να αποτελέσεις κίνδυνο για την ζωή σου ή την ζωή κάποιου άλλου δεν διακινδυνεύουν να σε κρατήσουν. Απλά θα χρειαστεί να φας μερικές μέρες σε στρατολογίες/νοσοκομεία/επιτροπές και λεφτά για τον ιδιώτη γιατρο που θα σου δώσει την γνωμάτευση.
Τις πρώτες 2 φορες σου δινουν αναβολή κατάταξης, την τρίτη σε ζαλίζουν τον έρωτα για να σου δώσουν οριστική απαλλαγή Ι5. Και πολλούς δεν τους την δινουν και ποτέ.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

7 φίλοι/γνωστοί πήρανε άνετα απαλλαγη εδω Θεσσαλονίκη τα τελευταία 4 χρόνια. Μπορεί σε άλλες πόλεις να είναι πιο αυστηρά. Δεν ξέρω...

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Ναι όλα παίζουν που θα πάς ποιον θα πετύχεις κτλ. Οχι μονο στις αναβολές, σε καθε θεμα. Όσα παρεδωσε είχα με το στρατο αντιμετώπισα πολλές παπαριές από άτομα που απλά λέγανε αλλα ντ αλλα, και αν δεν το κυνηγούσα και δεν πίεζα και να ψαχτώ κτλ θα χα προβλημα.

Και στις αναβολές και απαλλαγές ετσι είναι, αλλοι θελουν με το ζορι να τους στειλουν να υπηρετήσουν όλους και αλλοι απλά δεν παιρνουν ρισκο να δωσουν οπλο σε ατομο που μπορει να χει θεμα. Σε μας παντως μια μοιρα γεμάτη ηταν απο ατομα που δεν μπορούσαν να παρουν οριστική απαλλαγή, ενώ προσπαθησαν, για αυτο λεω δεν ειναι ευκολο.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

forg1ven
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 368
Joined: Thu Dec 11, 2008 7:49 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
facebook προφίλ: forg1ven247
twitter: forg1vengre
Status: https://www.instagram.com/forg1ven247
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Αν δεν θες δε σε παιρνουν φιλε, κανεις δεν θελει ευθυνη μεσα στον Στρατο.

Οποιος π.χ. υπογραψει για καποιον που προκαλεσε κατι στον εαυτο του, αυτον θα κυνηγανε (για παραδειγμα). Καταλαβαινεις.

Περασα απο επιτροπη και ηταν ευκολο ειτε ηθελες να υπηρετησεις ειτε το αντιθετο. Απλα πανω κατω βλεπουν σε τι κατασταση εισαι χοντρικα.
peritri wrote:Και εγώ Νασούτι ψηφίζω.

Με τίποτα Κόκε. Ο Κόκε μόνο finishing έχει :D :D :D
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ήρθε και η δικιά μου η ώρα.
Μπαίνω Λάρισα Στρδο ΣΤΓΟΥ ΝΙΚ.ΠΛΑΣΤΗΡΑ στις 20 Σεπτεμβρίου.
Λέει έχω επιλεγεί για Διαβιβάσεις (ΥΕΑ).

Ξέρει κανείς κάτι για Λάρισα/Διαβιβάσεις να μου πει 2 λόγια? :P
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Γενικά λένε ότι οι Διαβιβάσεις είναι αραλίκι, καφές, τηλεόραση και καμιά υπηρεσία στο Κ.ΕΠΙΚ. (κοινώς απαντάς το τηλέφωνο όταν βαρέσει και συνδέεις όπου σου ζητήσουν). Σίγουρα παίζει και υπερβολή, αλλά τα στερεότυπα πάντα έχουν και μια βάση για να βγαίνουν.

Για Λάρισα δεν ξέρω, αλλά μεγάλη πόλη είναι, θα χει πράματα να κάνεις στις εξόδους. Το τι θα βρεις μέσα, είναι θέμα timing στελεχών, γιατί κι αυτοί αλλάζουν. Λογικά βέβαια δεν σε νοιάζει τόσο η Λάρισα, θα πάρεις μετάθεση.

Και φυσικά παίζει ρόλο και η ψυχολογία του καθενός. Νομίζω νούμερο 1 συμβουλή είναι να μην κάτσεις να σκάσεις με ότι συμβεί. Μην κάθεσαι να ασχολείσαι με το τι υπηρεσίες/άδειες κτλ κάνει ο άλλος, γιατί πίστεψε με, αν είναι βύσμα δεν θα βρεις το δίκιο σου, κι αν δεν είναι, θα χαλιέστε για [System Interruption: Μη βρίζεις!]. Ειδικά για άτομα που είτε θα γίνετε πολύ καλοί φίλοι είτε δεν θα τους ξαναδείς στη ζωή σου.

Είναι σαν τις ταινίες που λέει ο πρωταγωνιστής ότι πρέπει να αποδεχτείς ότι έχεις πεθάνει ήδη. 12 μήνες θα σαι μια στολή, τώρα αν αυτή η στολή βγήκε για περίπολο 100 μέρες ή 50, χέστηκε η φοράδα στ αλώνι.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ωραία ωραία σε ευχαριστώ πολύ!
User avatar
alex999
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Sun Feb 03, 2008 3:49 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: Bologna
twitter: CaptainDessos
Location: Esbjerg, Denmark
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Σαν πολύ πρόσφατος διαβιβαστής
(απολύθηκα 10Αυγουστου) έχω να σου πω ότι είσαι τυχερός που είσαι διαβιβασεις. Να ξέρεις ότι τα "δύσκολα" στον στρατό είναι οι πρώτοι 2-3 μήνες μέχρι να πάρεις και την ειδικότητα σου. Απο εκεί και πέρα αν είσαι σε μοναδα με κόσμο αρχίζουν οι υπηρεσίες στο κεπικ και σταματάς να βλέπεις την πύλη και το όπλο σου τόσο συχνά, ειδικά χειμώνα με -15 έξω είναι μεγάλο ζήτημα.

Τα στελέχη που θα τύχεις είναι το μεγαλύτερο ζήτημα , εμείς ήμασταν τυχεροί και είχαμε τον πιο χαλαρό διοικητή αλλά και γενικότερα ολη η μονάδα , που μπορει να τρέχαμε με το κεπικ όλη μέρα ,γιατί προφανώς τα κάναμε όλα εμείς για τα 10 στρατόπεδα που εξυπηρετούσαμε ,αλλά παίρναμε φουλ άδειες ( σκέψου πήρα 55 μέρες άδεια απολύσεως)

Για την πρώτη στρατιά που λογικά θα βρίσκεσαι επειδή είχαμε συχνή επαφή με το κεπικ τους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια .
Μην αγχώνεσαι γενικά θα δεις και μόνος σου ότι είναι πολύ πιο λάιτ εμπειρία απ όσο θα περίμενες

Α και να εύχεσαι σε λοκνταουν από Οκτώβρη να γλιτώσεις όλες τις ανούσιες βλακείες του στρατού (παρελάσεις ,εκδηλώσεις αγήματα κλπ) και φυσικά για να μην αισθάνεσαι ότι χάνεις πράγματα από τη ζωή σου
Ιeri,Oggi,Domani,Sempre Juve!!! I turn my face to a careless skyline...I'm searching hard for a sign from heaven,but they've forgotten me here...
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19931
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Ελα σε περιμενω κατα δω πανω Κομπε.
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες @alex

@Zaf στόχος είναι να έρθω μετά Αθήνα, όχι να ανέβω πιο βόρεια :P
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19931
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Βύσμα, ντροπή σου.
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Υπομονή Κομπε, ελπίζω ολα να πανε καλα. Ελπίζω να πέσεις χεις τύχη και να κανεις καλή θητεία. Είναι ζόρι ο στρατός αλλα μην το αφήσεις να σε πάρει απο κάτω

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

forg1ven
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 368
Joined: Thu Dec 11, 2008 7:49 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
facebook προφίλ: forg1ven247
twitter: forg1vengre
Status: https://www.instagram.com/forg1ven247
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

55 μερες αδεια απολυσεως χαχχ
peritri wrote:Και εγώ Νασούτι ψηφίζω.

Με τίποτα Κόκε. Ο Κόκε μόνο finishing έχει :D :D :D
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”