Μια δεκαετία σε δίσκους.

Εδώ μπαίνουν οι συζητήσεις σχετικά με τη μουσική...
Post Reply
burnt with fm
Manager
Manager
Posts: 4988
Joined: Fri Nov 17, 2006 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πες του κολλητο να πει στον κουνιαδο του να μ αλλαξει το γιουζερνειμ γιατι εγω τς το λεω αλλα με κλανουν... :D
Image
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

10.
Spoiler: show
A Natural Disaster-Anathema(2003)

Image
Πραγματικα,ενας τεραστιος και σκοτεινος δισκος.Το αλμπουμ ξεκιναει εκπληκτικα.Harmonium,και ολα σε προιδεαζουν για το τι ακολουθει εδω.Οι στιχοι του Closer ειναι ανατριχιαστικοι,και το Are You There ικανο να σε κανει να βουρκωσεις.Το highlight του δισκου,ειναι ακλονητα το A Natural Disaster.Σκοτεινος δισκος,ξαναλεω.
9.
Spoiler: show
By The Way-Red Hot Chilli Peppers(2002)

Image

Μετα την αλμπουμαρα Californication,οι RHCP εδειξαν για ακομα μια φορα,γιατι ειναι one of the best.Το By The Way ειναι το 1ο κομματι του δισκου,και σε κανει να θες να χορευεις πανω κατω.Συνεχιζουμε με το ακρος ομορφο,και ηρεμο Universally Speaking,και καταληγουμε σε ενα απο τα καλυτερα κομματια για μενα της 10ετιας.Don't Forget Me,και ετοιμαστειτε για χτυπημα στο ρεφρεν!Το μπασο του Flea,παιζει το δικο του ρολο,o Frusciante και τα backup vocals του μαζι(εννοειται)με την κιθαρα του,σε κανουν να ανακαλυψεις ΓΙΑΤΙ ειναι τοσο ωραια η Rock!To Throw Away Your Television,ειναι αφιερωμενο με αγαπη σε ολους τους ''κολλημενους''.Το I Could Die for You,το αφιερωνετε στην δικια σας. :lover:
8.
Spoiler: show
Echoes,Silence,Patience & Grace-Foo Fighters(2007)

Image

Τι εκπληκτικος τροπος για να ξεκινησει ενα αλμπουμ!The Pretender,και σιγουρα,κωλοχτυπιομαστε εδω! :headbang: .Οπως και το 1ο κομματι,ετσι και το 2ο του αλμπουμ,ξεκιναει με τον ιδιο ρυθμο.Ηρεμια για τα πρωτα 2 λεπτα.Και μετα...Let It Die!Erase-Replace,ενα κομματι με ωραια ριφακια.Πρεπει να ναι το πιο αγαπητο κομματι απο αυτο το αλμπουμ.Και ειναι το Long Road To Ruin.Και νομιζω οτι ο Grohl,ηξερε με ποια σειρα να βαλει τα κομματια στον δισκο,ετσι ωστε να ενθουσιασει το κοινο. :wink: To But Honestly,ειναι ενα κλασσικο Grohl κομματι για οσους εχετε ασχοληθει με Foo's.
7.
Spoiler: show
Smile Empty Soul-Smile Empty Soul(2003)

Image

Μου ηταν δυσκολο να επιλεξω μεταξυ του ομωνυμου 1ου αλμπουμ τους,και του 2oυ,Anxiety.Post-Grunge και τα μυαλα στα μπλεντερ.Το Αλμπουμ,ξεκιναει δυνατα,με το Bottom Of A Bottle,υπερθεικο κομματι για μενα.Το Silhouettes,ειναι σιγουρα ενα εφηβικο κομματι,που τα ''χωνει'' στους γονεις...For You,και απλα ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΣΤΕ.Το καλυτερο κομματι του δισκου,για μενα ειναι το The Other Side.Ειναι το κομματι που με εκανε να τους μαθω,καπου το 06',με αφησε αφωνο,και με αναγκασε να τους ψαξω καλυτερα.Απιστευτο κομματι.Γενικα,ο δισκος ειναι σε μεγαλο βαθμο ''θυμωμενη εφηβεια''.Και ισως για αυτο μου αρεσει τοσο πολυ.
6.
Spoiler: show
Into The Wild-Eddie Vedder(2007)

Image

Ειμαι πολυ μικρος,για να μιλησω για αυτο το αλμπουμ.Society,Rise,Hard Sun & το επικο,Long Nights,συνθετουν ενα αριστουργημα,για soundtrack ταινιας!
5.
Spoiler: show
For Emma,Forever Ago-Bon Iver(2007)

Image

Καποιο παιδι εδω μεσα,ειχε προτεινει στις μουσικες προτασεις,το For Emma,και με ειχε κανει να αναζητησω το αλμπουμ.Αυτο που ακουσα,αγγιζε τα ορια της τελειοτητας.Flume,Skinny Love,Blindsided,και ΔΙΑΟΛΕ,το ανατριχιαστικο,The Wolves! :-D
4.
Spoiler: show
Toxicity-System Of A Down(2001)

Image

ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΑ.Γουσταρεις headbang?Αρπα τα.Toxicity,Science,Prison Song,Chop Suey,και το καλυτερο κομματι για μενα,του αλμπουμ,ATWA.
3.
Spoiler: show
Black Gives Way To Blue-Alice In Chains(2009)

Image

Επιστροφη απο τα παλια.Χωρις τον αδικοχαμενο,Layne Staley,οι Alice in Chains,με τον William Duvall στη θεση τουυ Layne,προσπαθουν να μας χαρισουν λιγη απο τη μαγεια του παρελθοντος.Προσωπικα για μενα,ο Duvall δε μπορει σε καμια περιπτωση να ανταπεξελθει,στα κομματια που εχει τραγουδησει ο Layne.-Junkhead,Would,κτλ τα σκοτωνει.Στο δισκο αυτο ομως,τα πηγε καλα.Το αλμπουμ ξεκιναει με ενα ωραιο μηνυμα.''Hope,A new beginning,Time,,Time to start living,Like just before we died''.Τετοιους στιχους,μονο το μυαλο του Jerry Cantrell μπορει να σκεφτει. :) All Secrets Known.2o κομματι του δισκου,το εθιστικο,Check My Brain,Κομματαρα.Το Your Decision,ειναι ενα tribute song προς τον Layne,θελω να πιστευω.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ κομματι.Συνεχεια με Acid Bubble.Ηδονικο κομματι.Το ριφακι στο 2.43,ειναι σιγουρα ενα απο τα πιο εθιστικα στην ιστορια της Ροκ!Για καποιο περιεργο λογο,το Lesson Learned,μου θυμιζει το Again.Σιγουρα,μπορει να σταθει ως frontman των AIC o Jerry Cantrell,και το αποδικνυει εδω.Private Hell=ενα σκοτεινο κομματι,απλα.Το αλμπουμ κλεινει τελεια.Black Gives Way To Blue,και ενας φορος τιμης,στον ΜΕΓΑΛΟ Layne Staley. -diatakste
2.
Spoiler: show
Absolution-Muse(2003)

Image

Δυσκολη επιλογη,αναμεσα σε αυτο,το Origin Of Symmetry & το Black Holes & Revelations.Προτιμησαμε αυτο για κομματια οπως το Apocalypse Please,το οποιο ειναι και το 1ο κομματι του δισκου.Ο Matt Bellamy,με τις γνωστες του θεωριες συνομοσιας,μας χαριζει ενα ομορφο κομματι. :).Τι ατιμο κομματι το Time Is Running Out.Σε βαζει σε ενα απλο κουνημα του κεφαλιου στην αρχη,και σε ενα δυνατο στη συνεχεια. :) Συνεχεια,με Sing For Absolution,αφιερωμενο στην ανθρωποτητα,και στα λαθη που κανει καταστρεφοντας τον πλανητη.Συνεχιζουμε με το επικο,τρισμεγιστο,ΓΑΜΑΟΥΑ,Stockholm Syndrome.Μα ποσο κομματαρα?8ο κομματι του δισκου...ποιο αλλο?Hysteria.Ονομα και πραγμα το κομματι! :headbang:Blackout & Butterflies and Hurricanes,τιμια κομματια.Τελος,με ενα αδικημενο,κατ'εμε κομματι.Fury,και τα γυρισματα του Matt ειναι απο αλλο πλανητη!
FINALLY...

AT NO.1.

Spoiler: show
Spoiler: show
Spoiler: show
"In '98, I locked myself in my house, went out of my mind, and wrote 25 songs. I rarely bathed during that period of writing; I sent out for food; I didn't really venture out of my house in three or four months. It was a hell of an experience. The album is an overview of birth to now. . . Boggy Depot is like kindergarten compared to this. The massive sonic growth from Boggy Depot to Degradation Trip is comparable to the difference between our work in the Alice in Chains albums Facelift to Dirt, which was also a tremendous leap."

"I got into a writing session which lasted for three or four months where I just continued to spew and pour all of this shit out of the depths of myself from every level and aspect of my life. I dealt with a lot of issues that aren't easy for me to verbally get across. I think it's easier for me to do it in a musical venue. But it was the hardest thing I've ever done in my life. I'm glad I did it and I'm glad I went through the experience, but it's certainly something I don't ever want to do again."


Degradation Trip(Vol.1,2)-Jerry Cantrell(2002)

Image

Στανταρ,θα ξαφνιαστηκατε με το νο.1(βασικα μαλλον χεστηκατε,αλλα κλαιν :D )Τι να πεις για αυτο το αλμπουμ.Ο ανθρωπος,καθησε και μεταβιβασε καποια προβληματα,και εμπειριες του σε στιχους και μουσικη.Και οκ,θα μου πεις πολλοι το κανουν αυτο,so what.Εχεις ακουσει το Degradation Trip,θα σου πω?Αν οχι,τοτε θα καταλαβεις τη διαφορα,οταν τα γραφει ο Cantrell,απο οταν τα γραφει καποιος αλλος.Εκκινηση με Psychotic Breakωραια επιλογη για αρχη ενος αλμπουμ.Angel Eyesγια συνεχεια,ενα πολυ ομορφο κομματι.Solitude,το Solitude μιλαει απο μονο του.Ιδανικο για ωρες που δε θες κανεναν διπλα σου.Το Ηellbound δυστυχως,δεν υπαρχει ανεβασμενο στο YouTube. :? Θα το ανεβασω καποια στιγμη. :D Εθιστικα ριφακια και εδω.To Feel The Void,αραζεις και το ευχαριστιεσαι. -ksaplwstra .ΑΠΟΡΩ,πως το Gone,δεν υπαρχει στο Youtube :o .Ηρεμο κομματι.Must.Αυτα,στο vol 1. :D

vol.2.Castaway & What Ιt Τakes ξεκινουν το αλμπουμ.Ομορφα κομματια.Thumps up για το Dying Inside.She Was My Girl,και προφανως αναφερεται σε κοπελα. :) Anger Rising,μια θυμωμενη ροκια.5 stars.Thanks Anyway,προτελευταιο αλμπουμ του δισκου.Σκοτεινο κομματι.Το τελευταιο κομματι,31/32 κλεινει πολυ ομορφα τον δισκο.

Το αλμπουμ κυκλοφορησε 2 μηνες μετα τον θανατο του Layne Staley,και ειναι αφιερωμενο σε αυτον.

Ειναι ο καλυτερος δισκος για μενα της 10ετιας.Αδικημενος,οσο κανενας.

Κριμα που καποια κομματια του αλμπουμ δεν εχουν ανεβει στο Youtube. :|
Και τωρα που εκανα και εγω επιτελους τη λιστα,τι λετε να ανοιχτει και ενα για τα 90s?Εεεεεεε? :D
User avatar
Sir___Alex
National Manager
National Manager
Posts: 9822
Joined: Tue Jul 15, 2008 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: -
facebook προφίλ: VagelisPs
twitter: Vagelis_Ps
Status: Έχει διαβάσει το κόμικ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

oχι ρε γμτ,και ειχα βαλει στοιχημα με τον εαυτο μου οτι θα εβαζες νιρβανα στο νο1 :D
Join the Universal Church of Truth
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποιο να βαλω ρε εξαλλου. :P

Α.

ΔΕ ΣΕ ΧΑΛΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΧΑΣΕΣ. 8) :D
User avatar
Sir___Alex
National Manager
National Manager
Posts: 9822
Joined: Tue Jul 15, 2008 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: -
facebook προφίλ: VagelisPs
twitter: Vagelis_Ps
Status: Έχει διαβάσει το κόμικ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ας εβαζες ενα παλιο.εδω το αλτερ ιγκο σου εβαλε ενα που δεν ειχε βγει ακομα :P
Join the Universal Church of Truth
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ωραία λίστα μητσάκο :)

Image
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ είχα προτείνει την Έμμα ντε. :P
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αχα.Credits,στον γαμαουα Δαλ,then. 8)

Πωωω ρε σεις,τωρα που το ξανασκεφτηκα εχω αφησει αρκετα καλα αλμπουμ εκτος.

Ελα να ανοιγει για τα 90s,που θα γινει της τρελης λεμεεεε. -gioupi
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προτείνω 80s.
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικα δε βγαζω τοπ 10 απο κει.Καθολου δε μου αρεσε μουσικα η δεκαετια.Μου την δινει η ποζερια του glam Rock-Metal. :drinking:
Brujitas
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 15076
Joined: Tue Oct 21, 2008 2:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποζεριά στο μεταλ? Που μωρε πχ Βay Area? AΠΙΣΤΕΥΤΑ CD ΣΤΑ 80's. 10αδα δεν βγαζεις απο κει με τπτ. 20-25 ίσως.

εκει η φαση με Roses, La Guns κτλ κλτ βέβαια ήταν όντως ποζεράδικη...
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Brujitas wrote:AΠΙΣΤΕΥΤΑ CD ΣΤΑ 90's. 10αδα δεν βγαζεις απο κει με τπτ. 30-35 ίσως.
Φεραμε το quote στα μετρα μας,γιατι αυτοι ειμαστε. 8)
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Ας κάνουμε ένα διάλειμμα απ'την εργασία. :P

Τελικά είναι πολύ πιο δύσκολο απ'ότι ακούγεται...Δε μου βγαίνανε μόνο 10 με τίποτα.Θα τα βάλω τουλάχιστον χωρίς κατάταξη (τελείως τυχαία σειρά).



Crippled Black phoenix-200 tones of bad luck
Spoiler: show
Image


favourite: Rise up and fight





Arctic Monkeys-Whatever People Say I Am, That's What I'm Not

Spoiler: show
Image


favourite: When the sun goes down





David Gilmour-Live in Gdansk

Spoiler: show
Image


favourite: Comfortably numb





SOAD-Toxicity

Spoiler: show
Image


favourite: Aerials






Gov't mule-By a thread

Spoiler: show
Image


favourite: Broke Down on the Brazos






Riverside-Second life syndrome

Spoiler: show
Image


favourite: Conceiving you






Bob Dylan-Love and theft

Spoiler: show
Image


favourite: Cry a while






Gazpacho-Night

Spoiler: show
Image


favourite: Massive Illusion





Eddie Vedder-Into the wild

Spoiler: show
Image


favourite: Long nights





Porcupine tree-In Absentia
Spoiler: show
Image


favourite: Prodigal
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μίας και απο ότι φαίνεται,μετά και το ποστ του Ισμαελ,δε βλέπω να ποστάρει δίσκους κάποιος άλλος,δεν ανοίγουμε το υπεργαμάτο ''Μια δεκαετία σε δίσκους:90s''; 8)
User avatar
Sir___Alex
National Manager
National Manager
Posts: 9822
Joined: Tue Jul 15, 2008 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: -
facebook προφίλ: VagelisPs
twitter: Vagelis_Ps
Status: Έχει διαβάσει το κόμικ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

enhanced λιστα που ακυρωνει την πρωτη.εστω και αργα.και θα ειναι πολυ πιο υποκειμενικη.
.


:arrow: 10. God is an austronaut - All is violent ,All is bright

Image

To post rock ειναι απο τα αγαπημενα μου genres,και πιστευω οτι εδω και μια 10ετια,το επιπεδο ανεβαινει συνεχως,και υπαρχουν πολλοι δισκοι που θα μπορουσαν να μπουνε σε τοπ-10.Επειδη ομως ειναι ο προσωπικα αγαπημενος μου πλεον,θα βαλω αυτον.Highlights του δισκου το ομονυμο All is violent ,all is bright, το Suicide by star,και το Forever Lost.


:arrow: 9. Beck - Modern Guilt

Image

Παντα ακουγα Beck,αλλα ποτε δεν τον ειχα "προσεξει" μεχρι που εβγαλε αυτο το αλμπουμ.Πλεον θεωρω οτι ειναι ενας απο τους καλλιτεχνες που τους ψιλοαδικει το κοινο τους,κατα καποιο τροπο. Τα Gamma ray, Chemtrails ,Orphans και Modern guilt θεωρω οτι ειναι απο τα καλυτερα του κομματια,και αδικουνται σε σχεση με τα γνωστοτερα Loser,E-pro κ.α.

:arrow: 8. Kasabian - Kasabian

Image

Δε χρειαζεται να πω πολλα για αυτο το εντυπωσιακο ντεμπουτο των Kasabian,το αλμπουμ τα εχει πανω-κατω ολα:Εκρηκτικο,Χαλαρωτικο,λιγο trip,πιο trip,πιο χαλαρωτικο.


:arrow: 7.Arctic Monkeys - Whatever people say i am,that's what i;m not.

Image


Aπο τα καλυτερα debut albums που εχω ακουσει.Eυκολα εγινε το αλμπουμ με τις πιο γρηγορες πωλησεις στο νησι,ξεπερνωντας καθε προηγουμενο.Κλασσικο indie πλεον.Highlights τα i bet that you look good on the dance floor ,When the sun goes down,και οχι μονο.


:arrow: 6.Radiohead - Kid A

Image


Kαποτε το θεωρουσα οτι καλυτερο εχουν βγαλει οι Radiohead,οποτε λιγο δυσκολο να μην ειναι σε αυτη τη λιστα.Ασυλληπτος δισκος,ακομα και για την εποχη του,οι κομματαρες Idioteque και National anthem τα λενε ολα.



:arrow: 5. Βeirut - Gulag Orkestar

Image

Αν και τα αγαπημενα μου κομματια απο τους Beirut (Nantes,Guyamas Sonora,βρισκονται στο Flying Cup club, σαν δισκος το Gulag orkestar μου φαινεται πιο ολοκληρωμενος,και σαν συνολο μου αρεσει περισσοτερο.Το Postcards from Italy νομιζω ξεχωριζει,αν και ολα τα κομματια του δισκου ειναι πολυ ωραια.


:arrow: 4. Grandaddy - The sophtware slump


Image


Δεν ειναι ο δισκος που θα σε κερδισει με το 1ο ακουσμα,ισως ουτε με το 2ο και το 3ο,αλλα εν τελει θα σε κερδισει.Δεν ειναι τυχαιο που πολλοι το συγκριναν με το Kid A,και δεν εχει σημασια το οτι οι υπολοιπο δισκοι της μπαντας δεν ειναι καν κοντα σε αυτον...Απο τους πιο ιδιοφυεις και εσωστρεφεις δισκους,masterpiece θα ελεγα.Τα Hewlett's daughter, Jed the humanoid, Crystal lake,και φυσικα η κομματαρα He's simple, he's dumb.he's the pilot ξεχωριζουν.


:arrow: 3.Radiohead - In rainbows

Image


Δεν ξερω τι να γραψω γι'αυτο το δισκο,ειλικρινα.Απο την πρωτη στιγμη που τον ακουσα μου αρεσε,αλλα οσο πιο πολυ τον ακουω,τοσο πιο πολυ μου αρεσει,πλεον περισσοτερο απο το Kid A. Tα House of cards και Jigsaw falling into place απο τα αγαπημενα μου,ενω δε γινεται να μη σε αφησει [System Interruption: Μη βρίζεις!] το Reckoner.



:arrow: 2. Sigur Ros - Agaetis byrjun

Image


Μεσα στα χρονια,εχουν εξελιχθει σε μια απο τις μεγαλυτερες μου αγαπες. Απιστευτα ομορφες συνθεσεις,σε σημειο συγκινησης.Και ας μην καταλαβαινεις λεξη απο τους στιχους.To Svefn-g-englar και το Staralfur νομιζω οι πιο μαγικες στιγμες του δισκου.


:arrow: Τhe pains of being pure at heart - The pains of being pure at heart

Image
...


Πιο αξιαγαπητοι απο τους Pulp και τους Cure μαζι.Δεν υπαρχει κομματι σε αυτο το αλμπουμ που να μην ειναι ωραιο,και οι στιχοι ειναι κατι παραπανω απο στιχαρες,ειναι ο ορισμος του "i can relate" για τους νεους σημερα.Τα τελευταια 2 χρονια εχω περασει απειρες ωρες ακουγοντας αυτο το δισκο ξανα και ξανα,και δεν εχει "χασει" καθολου. Ελπιζω μονο να επιβεβαιωσουν την αγαπη μου και στο 3ο αλμπουμ τους γιατι με το 2ο [Belong] το εχουν καταφερει ηδη.
Contender,Come Saturday,Young adult friction, This love is fucking right, The tenure itch, Stay alive & Teenager in love τα καλυτερα του δισκου.

.
.
.
.
.
.


Honorable mentions - Αξιζαν να μπουν,αλλα δε μπηκαν
Spoiler: show
Queens of the stone age - Songs for the deaf
The flaming lips - Yoshimi battles the pink robots
Arcade Fire - Funeral
UNKLE - War Stories
The Black Keys - Attack and Release

.
Join the Universal Church of Truth
Post Reply

Return to “Μουσική”