Ένας Σαλονικιός στο Λιβόρνο.

Το πρώτο βήμα προς τη δόξα γίνεται εδώ
Post Reply
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όλα ξεκίνησαν μόλις βγήκα απο το Δημοτικό Γήπεδο Βλαχοκερασιάς. Άλλη μια μια εξαντλητική μέρα προπονήσεων με τον Ακράτητο Βλαχοκερασιάς,την ομάδα στην οποία μεσουράνησα ώς τερματοφύλακας για δώδεκα ολόκληρα χρόνια και τώρα είχα πιάσει το πόστο του προπονητή, είχε τελειώσει. Ο Παπακαραζαφείρογλου έδειξε για μία ακόμα φορά οτι είναι ανερχόμενο ταλέντο και οτι αν συνεχίσει έτσι ίσως και να σκοράραμε κανα γκολ μετά απο 17 αγωνιστηκές. Ευτυχώς ήμασταν τελευταίοι στην τελευταία κατηγορία του τοπικού δηλαδή και δεν γινόταν να υποβιβαστούμε. Άσε που είχα να φάω και γνήσια Σαλονικιά μπουγάτσα κανα τρίμηνο.

Με αυτές τις μελαγχολικές σκέψεις βγήκα απο το γήπεδο κατευθυνόμενος για το γυράδικο του Τζίμη του Μερακλή όταν ο πρόεδρος του Ακράτητου και μεγαλομπακάλης του χωριού, με συνάντησε. Ήταν πρόεδρος της ομάδας εδώ και πάρα πολλά χρόνια και ήταν αυτός που μου πρότεινε να συνεχίσω την καριέρα μου εκεί όταν κατάλαβα οτι δεν είχα μέλλον σαν πέμπτος τερματοφύλακας στα τσικό του ΠΑΟΚ.

-Ώρα καλή γιε 'μ.
-Καλησπέρα πρόεδρε. Συγκεντρώσαμε τα 37,5? μπας και αγοράσουμε κανά εξτρέμ;
-Τι να σι που πιδί μ'. Η φέτα δεν πιλιέτι πιας ούπως παλιά και ίχου κι οικονομικά πριβλιήματα. Ούχι 'ξτρεμ ούτι αμνιτικό χαφ δεν μπουρώ να σι αγουράσω. Αλλά άσε στη άκρη τα ιβρά και έχω να σι πω κάτι σημαντικό.
-Τι έγινε πρόεδρε.
-Πιδι μου νουμίζου οτι είσι έτοιμους για του μεγάλου βήμα στη καριέρα 'ς. Υπάρχει προύταση απ ουμάδα του 'ξωτερικού


Μείνετε συντονισμένοι για την συνέχεια!
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
someone
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Fri Jan 23, 2009 11:54 am
Football Manager της ομάδας: arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-kavouras ο προεδρος :D , good luck φιλε...
drosatos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 479
Joined: Mon Jun 22, 2009 10:57 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Σμύρνης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος,Ατρόμητος,Ναπολι
Status: Μπροstatus :P
Location: Παντού
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

χαχα πλουσιος ο προεδρος καλη αρχη!
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με το που το ακούω αναρωτιέμαι αν είμαι έτοιμος να μετακομίσω σε καμιά επαρχία της Τανζανίας.

-Το λοιπο, συνεχίζει ο πρόεδρος, ξέρς τυχαίν' να μαι γνουστός του τρίτου ξάδερφου, τς συννυφάδας, τ εγγονού του χασάπ' του Aldo Spinelli, που είνι πρόεδρους της Λιβόρνο.

-Αυτό δεν είναι τίποτα παντάω εγώ. Εγώ ξέρω έναν τύπο που έχει την Πάμελα Άντερσον τέταρτη ξαδέρφη του μπαντζανάκη, του...

-Καλά, καλά είνι αυτό το θέμα. Τόυ θέμα είναι οτι σι προσφέρει τη δουλιά του προυπονητή της Λιβόρνο.

Μόλις το άκουσα αυτό άρχισα να γελάω.

-Μην γιλάς. Θα σι δόσω τώρα του τλέφωνο απο τον γραματέα του που ξέρει λίγα Ελληνικά να συνενουηθίται. Μόνο άκου ε, ότι σου λέει ναι θα λες.

Ταραγμένος πήρα τηλέφωνο τον αριθμό που μου έδωσε και άκουσα μια φωνή απο την άλλη άκρη.
-Si?
-Ε γειά σας, είμαι ο Νίκος Παπαδόπουλος...
-Αααα, ο μαθητευόμενος του Μουρίνιο ε?
-Εεεε...
-Μην πεις τίποτα τα ξέρουμε όλα. Θέλω να ξέρεις οτι σε εμπιστευόμαστε απόλυτα. Γι αυτό δώσαμε και 5000.000 στον πρόεδρο σου, μην σε προλάβει κανένας άλλος.Έλα με την πρώτη αυριανή πτήση να υπογράψουμε τα συμβόλαια. Ciao.

Έμεινα εμβρόντητος.

-Καλά ρε πρόεδρε είπες τέτοιο χοντρό ψέμα;
-Για το καλό της ομάδας πιδί μ. Για το καλο της ομάδας...


Έτσι την άλλη μέρα συναντήθηκα με τον πρόεδρο και και υπέγραψα τα συμβόλαια. Και έτσι άρχισε η καριέρα μου στο Λιβόρνο...





Image
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία αρχή φίλε. Έξυπνο το σενάριο. Για να δούμε τις μεταγγραφές όμως! :wink:
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτη Μέρα στη δουλειά.

-Bojorno πρόεδρε. Με ζητήσατε;
-Λοιπόν σινιόρε Νίκος θέλω να συζητήσουμε για το μπάτζετ της ομάδας.
-Εεεε... Δεν ξέρω πως πάνε οι πωλήσεις ταραμά εδώ στην Ιταλία αλλά 3-4 εκκ. ευρώ θα...
-Λυπάμαι μπορούμε να σου διαθέσουμε 2 εκκ. Αντε 2,3 αν μπορείς να μας εγγυηθείς τον τίτλο.

Και μιας και η διαφορά δεν ήταν και πολύ μεγάλη διάλεξα τα 2 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν είναι πολλά αλλά φτάνουν για μία μεγάλη μεταγραφή και κάποιες φτηνές λύσεις. Αυτό που χρειαζόμαστε κυρίως είναι ένας καλός γκολκίπερ.

Οπότε οι μεταγραφές που έγιναν είναι οι εξής:

Image

Με τρείς μέρες μεταγραφών να απομένουν ακόμα έχουμε κλείσει δύο παίκτες για τον Γενάρη (Tomislav Dujmovic, Josh Lambo) και πιθανολογώ οτι σύντομα θα υπογράψει και ο Τedesca . Επίσης έχω κάνει πρόταση στον Hugo και ανεμένω απάντηση αλλά μάλλον θα προτιμήσει την Άντερλεχτ. Αν δεν υπήρχε και ένας ηλίθιος κανόνας που απαγορεύει μη-ευρωπαίους παίκτες που την προηγούμενη σαιζόν αγωνίζονταν σε ομάδα εκτός Ιταλίας τα πράγματα θα ήταν ακόμα καλύτερα. Έτσι μέχρι τον Γενάρη θα μείνω χωρίς αξιόπιστο τερματοφύλακα μιας και οι άλλες περιπτώσεις ήτνα οι πολύ ακριβές, ή δεν ακολουθούσαν τον παραπάνω κανόνα.
Last edited by nikos4ever on Tue Sep 08, 2009 11:30 pm, edited 1 time in total.
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Ρε παιδιά γιατί δεν μπαίνει η εικόνα? Την έχω σε μορφή Jpj και έκανα ότι έπρεπε! Ποοοο ρε. Χαλάει την ιστορία
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikos4ever wrote:
Spoiler: show
Ρε παιδιά γιατί δεν μπαίνει η εικόνα? Την έχω σε μορφή Jpj και έκανα ότι έπρεπε! Ποοοο ρε. Χαλάει την ιστορία
[img]onoma_foto.jpg[/img]
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Tedesco τελικά υπέγραψε (κ τραυματίστηκε στο καπάκι):

Image

Το σύστημα-κλασσικό 4-4-2

Image




Τα φιλικά που τελείωσαν

Image


Μπορώ να πω πολύ ευχαριστημένος γιατί σε καθένα απο αυτά είχαμε και 2-3 κλασσικές ευκαιρίες ακόμα. Απλά πολύ φοβάμαι οτι δεν έχουμε και τόσο την εύκολη νίκη. Και φυσικά τραυματίστηκε ο Σανμαρτέαν 2 μήνες εκτός. -toixos2

Και οι δύο πρώτοι γύροι κυπέλλου με γελοίες ομάδες που δεν αξίζει καν να αναλύσω το κάθε ματς:

Image

Αντε και απο αύριο αρχίζουν τα δύσκολα με την πρεμιέρα του πρωταθλήματος! -traino
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
Babaklas7
Backup
Backup
Posts: 979
Joined: Tue Jun 17, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Internationale
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πάμε μεγάλε καλή επιτυχία!!
[quote="zidane72003"]Μη λες παπαριες παρακολουθει η εφορια το φορουμ ρε[/quote]

These are 8)
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Image

Με την Brescia εκτός. Δύσκολο ματς αλλά θα παλέψουμε για τη νίκη. Και η ισοπαλία δεν μας χαλάει.

Image
Και τυχεροί ήμασταν. Αφού βάλαμε το γκολ και για το υπόλοιπο ημίχρονο είχαμε την κατοχή και ελέγχαμε τον ρυθμό όπως ήθελα. Στο δεύτερο βέβαια μας πάτησαν. Τελοσπάντων και το x καλό είναι.

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Image

Μόνο νίκη με την αδύναμη Ancona.

Image
Έλεος! -toixos2. Καθολική υπεροχή, άριστη άμυνα, και πολλές-αλλά όχι κλασσικές-ευκαιρίες χαμένες. Απο ουσία όμως... Έπεσα εκτός πλάνων, περίμενα να πάρουμε αυτό το παιχνίδι.

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Image

Θέλουμε μόνο νίκη για να ρεφάρουμε, σε ένα επικίνδυνο παιχνίδι με την Rimini.

Image
Πήραμε την νίκη που θέλαμε και γενικά παίξαμε καλύτερα. Η άμυνα μας εξαιρετική, όμως συνεχίζουμε να έχουμε φλύαρη κατοχή και όχι ουσία. Ας ελπίσουμε οτι θα βελιτωθούμε στη συνέχεια.
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Image


Πριν το ματς μάζεψα τα παιδιά και τους είπα:

-Λοιπον παιδιά η ευκαιρία να δείξουμε οτι ήμαστε μεγάλη ομάδα στην Ιταλία είναι το κύπελλο. Ακόμα και πρωτάθλημα να πάρουμε στη Serie B δεν λέει και πολλά, κανείς δεν θα το θυμάται. Η μαγκιά θα είναι να κάνουμε μια πολύ καλή πορεία στο κύπελλο. Και για αυτό πρέπει να αποδείξουμε οτι έχουμε τα cazzo για να το κάνουμε.
-Εεεεε, parliaro coach Italiano?
-Όχι ρε παιδιά αλλά τόσες φορές το είχε πει ο Μαλεζάνι στην Ελλάδα. Κάτι συγκράτησα και γω.


Λοιπόν, δύσκολο ματς με την Madova και μοιρασμένες οι πιθανότητες πρόκρισης. Στα - οτι ο Gioda είναι τιμωρημένος. Στα + οτι ο Bergvlod επιστρέφει μετα τον τραυματισμό του.

Image

Καρδιακό κόνταψα να πάθω μέχρι να πάρουμε την νίκη. Στα τελευταία λεπτά μείναμε μέχρι και με 9 παίκτες! :karta: Αφού τα καταφέραμε μέχρι τα πέναλτι πιστεύω οτι αξίζαμε την νίκη, και ας έχασε τα άχαστα ο Πετρόπουλος.

Την επόμενη μέρα λοιπόν ήμουν στο σπίτι μου και παρακολουθούσα την κλήρωση του επόμενου γύρου στη τηλεόραση με μία αυθεντική ιταλική πίτσα μισοφαγωμένη. Φυσικά δεν καταλάβαινα τίποτα απο τους σχολιαστές αλλά λες και στην Ελλάδα που καταλάβαινα τον κουρουπουπου κάτι κέρδιζα. Και την ώρα που πάω να ρουφήξω μια αντζούγια βλέπω να βγαίνει απο την κληρωτίδα η Ρόμα. "Άντε να δούμε ποιο γκαντέμηδες θα την τύχουν και αυτή", σκέφτομαι. Και φυσικά επειδή κάποιος εκει πάνω έχει πολύ μεγάλη αίσθηση του χιούμορ μαντέψτε ποιοι ήταν οι εν λόγω γκαντέμηδες. :evil:

Πάντως λόγω του μίσους που υπάρχει μεταξύ των ομάδων θα πρέπει να κάνουμε τουλάχιστον μια αξιοπρεπή εμφάνιση.
Και ποτέ δεν ξέρεις...
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
Post Reply

Return to “Mildly addicted”